Αμπούλα και πάθος για το νερό


PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
41
Ήρθε η ώρα της αμπούλας. Την πήραμε, την έχουμε stand by, όλα οκ. Μου λέει ο γιατρός να προσέξω να μη βραχεί ο σκύλος τρεις μέρες πριν και τρεις μέρες μετά.
Ο σκύλος όμως μάλλον είναι κάποια διασταύρωση με πάπια και ΚΑΘΕ μέρα βρίσκει έναν τρόπο να βραχεί. Ξαπλώνει σε λακκούβες, πλατσουρίζει στη βεράντα όταν ποτίζω, κάνει ντου στη μπανιέρα και αν τον αποκλείσεις από όλα αυτά, βουτάει στο νερό του.
Η ερώτησή μου είναι: Πειράζει πολύ να βραχεί και μόλις στεγνώσει να του τη βάλω; Αν ξαναβραχεί μετά υπάρχει όντως θέμα;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Ναι, υπάρχει θέμα. Αποδυναμώνεται η δράση της και θέλει πολύ συχνότερη εφαρμογή από την προδιαγραφόμενη, με ταυτόχρονη αύξηση των πιθανοτήτων, να νοσήσει τελικά ο σκύλος.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
αααχ..κόκερ ε; Ότι και να πεις έχεις δίκιο. Σε καταλαβαίνω..Εντάξει άστον να βουτήξει στο νερό του και απέκλεισε όλα τ άλλα. ΠΟΣΟ πια θα βραχεί; Αυτό που θα βραχεί κατά βάση θα είναι τ αυτιά οπότε οκ. Βάλτου για τις τρεις αυτές μέρες μικρότερο μπολάκι νερού και απλά γέμιζε το πιο συχνά.
 


PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
41
Ευχαριστώ βρε παιδιά! Θα τον αποκλείσω από τις πηγές νερού όσο μπορώ... Βλέπει νερό και παθαίνει τρέλα! Το καλοκαίρι στη θάλασσα νομίζω πως θα ξεβραστεί πουθενά στη Λιβύη...
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Ένα θα σου πω..την είχα σύρει έξω μετά κόπων και βασάνων από δημόσιο συντριβάνι..γέλαγε ο κόσμος :LOL: Να τον αφήνεις, είναι η χαρά του. Απλά λίγο κράτει με την αμπούλα.
 
  • Like
Reactions: PantelisCocker


PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
41
Ένα θα σου πω..την είχα σύρει έξω μετά κόπων και βασάνων από δημόσιο συντριβάνι..γέλαγε ο κόσμος :LOL: Να τον αφήνεις, είναι η χαρά του. Απλά λίγο κράτει με την αμπούλα.
Κλαίω! :ROFLMAO: Εμένα ο δικός μου έχει βρει ένα σημείο στο σκυλοπάρκο που πάμε το οποίο ουσιαστικά είναι ένα παρτέρι που καταλήγει το λάστιχο μιας βρύσης. Δηλαδή ένα παρτέρι - βούρκος. Μια εικόνα από το πώς καταλήγουμε κάθε φορά...
IMG_7987.JPG
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Είναι γλυκύτατος. Στη φωτογραφία βρεγμένα είναι μόνο τ πόδια, αν είναι μόνο τόσο ρώτα τ κτηνίατρο σου πριν ξανατοποθετήσεις τν αμπούλα. Ο Ωριωνάκος μου ήταν έτσι μ νερό, μπολάκια κτλ, ηρεμήσαμε κάπως τώρα όσο ν κάνει μ τ μπολάκια νερού
 
  • Like
Reactions: PantelisCocker


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
εγώ να σου πω το χω λύσει το θέμα με μπραβέκτο, χαπάκι χλάααπ και ας ξελυσσάξει σε οτι λακούβα θέλει

με τις αμπούλες από τον μάρτη και μετά ήμουν ανά δεκαπενθήμερο
 


PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
41
εγώ να σου πω το χω λύσει το θέμα με μπραβέκτο, χαπάκι χλάααπ και ας ξελυσσάξει σε οτι λακούβα θέλει

με τις αμπούλες από τον μάρτη και μετά ήμουν ανά δεκαπενθήμερο
Δεν ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο. Λίγο τώρα που το έψαξα, έχω μερικές απορίες. Καλύπτει σκνίπα; Επίσης είναι τσεκαρισμένο ότι δεν επιβαρύνει τον οργανισμό τους περισσότερο από τις αμπούλες;
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
@PantelisCocker τ χρησιμοποιούσα όταν ο Ωρίωνας κ μετά από συζήτηση μ τν κτηνίατρο γύρισα σ αμπούλα μ κολάρο. Πράγματι υπάρχει επιβάρυνση παραπάνω κ εκτός αν κάτι έχει αλλάξει σ αφήνει εκτεθημένο στη σκνίπα
 


PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
41
@archodea ευχαριστώ πολύ! Αυτά είδα κι εγώ και είπα ας βάζω ρε παιδί μου και δύο αμπούλες το μήνα... Τί να κάνουμε που μπλέξαμε με κολυμβητή! Είναι και κούταβος και δε θέλω ακόμα να επιβαρύνω τον οργανισμό του περισσότερο από όσο χρειάζεται.
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
@archodea ευχαριστώ πολύ! Αυτά είδα κι εγώ και είπα ας βάζω ρε παιδί μου και δύο αμπούλες το μήνα... Τί να κάνουμε που μπλέξαμε με κολυμβητή! Είναι και κούταβος και δε θέλω ακόμα να επιβαρύνω τον οργανισμό του περισσότερο από όσο χρειάζεται.
Να θυμάσαι απλά τν επανάληψη ν τν κάνεις εφόσον έχεις μιλήσει μ τ κτηνίατρο γιατί όντως επιβαρύνει. Έτσι κάνω κ προσέχω όσο μπορώ εφόσον γνωρίζω :whistle::whistle:
 
  • Like
Reactions: PantelisCocker


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981