Αμπούλα σκύλου και μπανιο!


Katerinarp

Active Member
26 Μαϊου 2021
29
7
32
Καλησπέρα σας έχω μια απορία που δεν μου την έχει λύσει μέχρι στιγμής κάποιος στο 100% γιατί οι απόψεις διίστανται. Βάζω στο σκύλο μου αμπουλα την Vectra 3D, το θέμα είναι ότι λόγω ζέστης του αρεσει το νερό, πχ ρίχνει το μπολ με το νερό και ξαπλώνει στα νερα, μετά τη βόλτα πολλές φορές τον κάνουμε γρήγορο μπανιο γιατί ζεσταίνεται αφάνταστα και υποφέρει. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Αν τηρησω για 2 μερες πριν και 3 μέρες μετά την αμπουλα να μη τον κανω μπανιο και τον κανω σε 10 μέρες ένα μπάνιο ή βραχεί στις 5 μέρες αφότου βάλαμε αμπουλα, σταματάει να δρα στο δέρμα του;; Δηλαδή πρέπει να παίρνω και 2 και 3 φορές αμπουλα τον μηνα αν τύχει και μου βραχει; Οι μισοί μου λένε ότι πειράζει αν βραχεί όλο τον μηνα ή άλλοι μου λένε πως δεν πειράζει. Τι ισχύει τελικά;
 
  • Like
Reactions: marytherion


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Καλησπέρα σας έχω μια απορία που δεν μου την έχει λύσει μέχρι στιγμής κάποιος στο 100% γιατί οι απόψεις διίστανται. Βάζω στο σκύλο μου αμπουλα την Vectra 3D, το θέμα είναι ότι λόγω ζέστης του αρεσει το νερό, πχ ρίχνει το μπολ με το νερό και ξαπλώνει στα νερα, μετά τη βόλτα πολλές φορές τον κάνουμε γρήγορο μπανιο γιατί ζεσταίνεται αφάνταστα και υποφέρει. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Αν τηρησω για 2 μερες πριν και 3 μέρες μετά την αμπουλα να μη τον κανω μπανιο και τον κανω σε 10 μέρες ένα μπάνιο ή βραχεί στις 5 μέρες αφότου βάλαμε αμπουλα, σταματάει να δρα στο δέρμα του;; Δηλαδή πρέπει να παίρνω και 2 και 3 φορές αμπουλα τον μηνα αν τύχει και μου βραχει; Οι μισοί μου λένε ότι πειράζει αν βραχεί όλο τον μηνα ή άλλοι μου λένε πως δεν πειράζει. Τι ισχύει τελικά;
Καλο ειναι 48 ωρες πριν και 48 μετα να μην βραχει πολυ. Μπανιο με σαμπουαν καποιοι λενε σε 2 μερες καποιοι σε 2 βδομαδες 10 μερες εγω πιστευω ειναι μια χαρα αμα θες να τον κανεις. Το σκετο νερο χωρις σαμπουαν δεν πειραζει μετα τις 2 μερες το θαλασσινο νερο η της βροχης ας πουμε. 2 αμπουλες οψι και σε καμια περιπτωση 3 θα το ξετιναξεις το σκυλι απλα βαλε στο προγραμμα το μπανιο με σαμπουαν να ειναι καποιες μερες μετα την αμπουλα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
"Το κτηνιατρικό φαρμακευτικό προϊόν παραμένει δραστικό όταν τα ζώα που θεραπεύτηκαν εμβαπτίζονται σε νερό (π.χ. κολύμβηση, λούσιμο). Η εμβάπτιση στο νερό ανά εβδομάδα επί ένα μήνα, αρχίζοντας 48 ώρες μετά τη θεραπεία, καθώς και το λούσιμο του ζώου 2 εβδομάδες μετά τη θεραπεία δεν επηρεάζει την αποτελεσματικότητα του προϊόντος. Εν τούτοις, σε περίπτωση συχνού λουσίματος, ή εντός 48 ωρών μετά τη θεραπεία, μπορεί να μειωθεί η διάρκεια της δράσης."


Σελίδα 4 των οδηγιών, για την χρήση του προιόντος!

Η μόνη εγγυημένη απάντηση!
 
  • Like
Reactions: marytherion


rjack

Member
13 Ιουλίου 2023
8
1
28
Good evening, I have a question that so far no one has solved for me 100% because opinions differ. I put the Vectra 3D ampoule on my dog, the thing is that because of the heat he likes the water, for example he drops the bowl of water and lies down in the water, after the walk we often give him a quick bath because he gets unimaginably hot and suffers. My question is the following. If I observe for 2 days before and 3 days after the ampoule not to give him a bath and I give him a bath in 10 days, or if he gets wet 5 days after we put the ampoule, does it stop working on his skin?? So I have to take ampoules 2 and 3 times a month if I happen to get wet? Half of them tell me that it doesn't matter if it gets wet all month, or others tell me that it doesn't matter. What really matters?
I am not a veterinarian, but I can try to provide some general information based on my knowledge. It's essential to follow your veterinarian's specific instructions when using any medication or topical treatment on your dog.

Vectra 3D is a topical flea and tick treatment designed to protect your dog from these pests for a month after application. When applying such treatments, it's common for manufacturers to recommend avoiding bathing or swimming for a certain period to ensure the product's efficacy. This is because bathing or exposure to water can potentially reduce the effectiveness of the treatment.

To clarify the situation with Vectra 3D and bathing, refer to the product's packaging or the information provided by your veterinarian. They will be able to give you the most accurate and up-to-date instructions regarding applying Vectra 3D and bathing or swimming restrictions.

If you're uncertain about the product's effectiveness after your dog gets wet, it's best to contact your veterinarian for guidance. They can advise on how to proceed if your dog accidentally gets wet before the suggested timeframe has passed since applying the product.

Remember, different flea and tick treatments have varying guidelines, so it's crucial to follow the specific instructions for the product you are using to ensure the safety and effectiveness of your pet. Always consult your veterinarian if you have any doubts or questions regarding using any medication or treatment on your dog.
 




admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Hello and welcome to our Greek forum about dogs!

Unfortunately we don't have an English version so I would like to ask you to use Greek or in case you don't feel confident about your Greek, use Google Translate.

In this way, the content of the forum will be useful to the Greek audience that is mainly addressed.

Σας ευχαριστώ πολύ!