Αμπούλα










BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Κάποιες αμπούλες είναι πιο "βαρυές" χημικά απο άλλες.
Ποιά αμπούλα βάζεις και για ποιό λόγο θες να ξαναβάλεις?
 




roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
λοιπον οταν τον πηγα στον κτηνιατρο 1,5 μηνες πριν ο κτηνιατρος ειπε πριν κανουμε τα εμβολια να κανει μια καλη αποπαρασιτωση..και μας εδωσε μια αμπουλα δν θυμαμε ονομα και μου εξυγησε πως να την βαλω..τωρα ομως μετακομισαμε στο παλιο μας σπιτι για τον χειμωνα και επειδη το σπιτι που τον εχουμε ηταν ολο το καλοκαιρι τα γατια τις θειας μου μεσα θα ειναι γεματο με ψυρες,ψυλους και θα ηθελα να του ξανα βαλω αμπουλα για να ειμαι σιγουρη οτι δν εχει τπτ επανω του..αν και δν τον βλεπω να ξυνετε
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Αμπούλα για εξωτερική αποπαρασίτωση βάζουμε μια φορά το μήνα.
Νομίζω ότι ήδη έχεις αργήσει, γιατί η θερμοκρασία μέχρι τώρα ήταν σε υψηλά επίπεδα. Η χαρά των ψύλλων δηλαδή...
Ο γιατρός δεν σε ενημέρωσε ότι πρέπει να την χρησιμοποιείς σε μηνιαία βάση?
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Την αμπούλα δεν την βάζουμε όταν ξύνετε.
Την βάζουμε προληπτικά, και κάθε αμπούλα έχει συγκεκριμένη ισχύ.
Συνήθως ένα μήνα.
 




roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Αμπούλα για εξωτερική αποπαρασίτωση βάζουμε μια φορά το μήνα.
Νομίζω ότι ήδη έχεις αργήσει, γιατί η θερμοκρασία μέχρι τώρα ήταν σε υψηλά επίπεδα. Η χαρά των ψύλλων δηλαδή...
Ο γιατρός δεν σε ενημέρωσε ότι πρέπει να την χρησιμοποιείς σε μηνιαία βάση?
οχι -.-
 










roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
παρε απο πετ σοπ ψεκαστικο χωρου για ψυλλους...αστο κανα δυο μερες εκτος και μετα βαλτον μεσα....αλλα διαβασε και καλα τις οδηγιες....
λιγο δυσκολο να μην τον εχω μεσα κανα δυο μερες μεσα...που να τον βαλω? αν ηταν μιση μερα οκ αλλα 2 μερεσ?
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
λιγο δυσκολο να μην τον εχω μεσα κανα δυο μερες μεσα...που να τον βαλω? αν ηταν μιση μερα οκ αλλα 2 μερεσ?
τοτε βαλτον εκει με αμπουλα και δες αν ξυνεται κλπ.
ειναι μονος του εκει για ωρες σε εναν χωρο εκτος σπιτιου?
 






Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Να ψεκάσεις με Sebacil. Αλλά όχι μόνο μία φορά.... θέλει συχνά.
Το σεμπασίλ θα σκοτώσει απλά ότι υπάρχει εκεί εκείνη τη στιγμή, δε δρα αποτρεπτικά για το μέλλον. Δηλαδή αν μεθαύριο σκάσουν από μια φωλιά που δεν έχει ψεκαστεί και μπουν στο χώρο που έχει ψεκαστεί με σεμπασίλ, δε θα πεθάνουν.Το sebacil χρησιμοποιείται για την απολύμανση του χώρου και είναι πολύ δυνατό...αλλά θέλει επανάληψη γιατί το μειονέκτημα του είναι ότι ψεκάζεις σήμερα, σκοτώνει τα πάντα, αλλά αύριο, αν σκάσουν τα αυγά των ψύλλων, κολλάνε πάλι τα σκυλιά.

Επίσης, εκτός από αυτό, μπορείς να ψεκάζεις τον σκύλο με Pet Guard. Απωθεί (και εξουδετερώνει) ψύλλους, τσιμπούρια, σκνίπες, κουνούπια και μύγες.