Ανάπτυξη τσιουάουα


stitch18

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2011
288
0
Athens
Καλησπέρα σας μόλις είδα το forum σας μου φάνηκε πολυ ενδιαφέρον και έκανα αμέσως εγγραφή!Λοιπόν έχω ένα τσιουάουα αρσενικό 2 μηνών!Το αγόρασα από ιδιώτη οταν ήταν μόλις 40 ημερών. Από ότι μου είπε η ιδιοκτήτρια οι γονείς είναι βάρους 2,5 και 3 κιλά αλλά εγώ δεν τους είδα. Αν και μου είπε πως ήταν κοντότριχο είναι μάλλον μακρύτριχο.Το πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό... Το σκύλακι μεγάλωνει άρκετα γρήγορα δηλάδη είναι ήδη 1,5 κιλο και περίπου 20 εκατοστα σε ύψος! Διαβάζω οτι τα τσιουάουα είναι περίπου μεταξύ 1,5 και 3 κιλών και 20 με 25 εκατοστών σε ύψος! Αναρωτιέμαι λοιπόν εαν είναι φυσιολογική αυτή η ανάπτυξη για 2 μηνών κουταβάκι.Να σημειώσω επίσης οτι δεν έχει σηκώσει τα αυτάκια δεν ξέρω κατα πόσο ειναι φυσιολογικό αυτό αν κρίνω από τα τσιουαουα που βλέπω στα pet shop.Να σημειώσω επίσης πως ειναι υγειέστατος απο ότι μ είπε ο γιατρός .Απαντήστε μου σας παρακαλώ... Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 


stitch18

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2011
288
0
Athens
Να πω επίσης οτι όταν πήρα τηλ. την κυρία που μου τον έδωσε μου είπε πως τα τσιουαουα τους 3 πρώτους μήνες εχουν το 80% του βαρους τους.Ισχύει κάτι τέτοιο????
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλώς ήρθες στην παρέα μας :)

Καταρχήν μόλις βρεις χρόνο διάβασε την υποενότητα "Εκτροφή, αναπαραγωγή" και ενημερώσου για τους ιδιώτες ή αλλιώς back yard breeders,
και γιατί δεν παίρνουμε σκύλους από αυτούς αλλά μόνο από σωστούς εκτροφείς,
όπως και για τα pet shops & puppy mills (τραγική ιστορία), και πως τα pet shop δεν πωλούν σκύλους με καλή μορφολογία και υγεία,
και δεν είναι αυτό το πρότυπο που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου.

Επίσης να ξέρεις πως το σκυλάκι το πήρες πολύ μικρό,
και πως όλα τα κουτάβια πρέπει να μενουν με την τοκετομάδα για 2-3 μήνες.

Για την ανάπτυξη των τσιουάουα δεν γνωρίζω πολλά,
αλλά δεν νομίζω να ισχύει αυτό με το 80%, τραβηγμένο μου φαίνεται,αν και ίσως κάνω λάθος.
 


stitch18

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2011
288
0
Athens
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου!!!! Είχα ακούσει για τα puppy mills και για τα pet shop για αύτο αποφάσισα και να το ψάξω μέσω αγγελιών όταν το πήρα και φυσικά και λόγω χρημάτων κάθως δεν είχα να διαθέσω 700 με 800e. Τεσπα εγώ αναρωτίεμαι αν είναι όντως καθαρόαιμο και επίσης όσον αφορά το μέγεθος διότι πήρα τσιουαουα επειδή μενω σε studio και ήθελα μικρόσωμο σκύλακι για αύτο το λογο.Και εμένα τραβηγμένο μου φάνηκε αυτό με το 80%. Ελπίζω όποιος άλλος μπορεί να απαντήσει.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Pedigree έχει;
Αν όχι τότε δεν θεωρείται καθαρόαιμο,
και επίσης χωρίς αυτό δεν μπορείς να ξέρεις αν οι γεννήτορες ήταν καθαρόαιμοι.

Μην ανυσηχείς για το μέγεθος,
με την κατάλληλη εκτόνωση όλα τα σκυλιά μπορούν να μείνουν ακόμα και σε studio :)
 


stitch18

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2011
288
0
Athens
Δυστηχώς pedigree δεν έχει εδώ ουτε βιβλιάριο υγείας δεν είχε εγώ του εβγαλα οταν τον πήγα για αποπαρασίτωση. Οσον αφορά το pedigree πάντως να σου πω πως ουτε σε pet shop δίνουν γιάτι οπως μου είπε χαρακτηριστηκά η πωλήτρια το pedigree το ζητάνε μόνο εκείνοι που θέλουν σκύλους για διαγωνισμούς και πλέον επειδή δεν είναι πολλοί , δεν δίνουν.
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
pedigree δίνουν μόνο όσοι κάνουν σοβαρές εκτροφές και όχι τα pet shop. Να σου ζήσει το κουταβάκι σου. Μόνον κάτοχοι τσιουαουα μπορούν να απαντήσουν στην ερώτησή σου.
 


stitch18

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2011
288
0
Athens
Σε ευχαριστώ sevah :) ! Η αλήθεια ειναί αυτή για τα pedigree...
Αναζητούνται κάτοχοι τσιουάουα για να απαντήσουν τις απορίες μου χαχα .... Ελπίζω πραγμάτικα να βρεθεί κάποιος να γνωρίζει να μου απαντήσει γιατί πραγματικά με απασχολεί η αναπτυξή του όσο και τα άλλα που ανέφερα... :)
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
To pedigree είναι ο γεννεαλογικός χάρτης του σκύλου,
και δεν έχει σχέση με τις εκθέσεις.
Απλά εάν δεν έχει pedigree δεν μπορείς να συμμετέχεις σε αυτές γιατί δεν αναγνωρίζεται ως καθαρόαιμος ο σκύλος διότι δεν γνωρίζεις τους προγόνους του.

Εάν oι γονείς είναι καθαρόαιμοι και τηρούνται κάποιοι βασικοί κανόνες,
η γέννα δηλώνεται στο αρμόδιο κυνολογικό όμιλο και εκδίδεται pedigree.
Τα pedigree των pet shop συνήθως είναι πλαστά.
 




stitch18

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2011
288
0
Athens
Ο μικρός μου Stitch....
ΠΛΑΣΤΑΑΑΑ???? ΚΑΙ ΠΩς ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕ ΠΛΑΣΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΟΥΝ ΓΙΑ 700 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΑΝΩ???
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Και με πεσμένα αυτιά ομορφούλης είναι:) που και να τα σηκώσει δηλαδή?:)
Είναι και παραείναι δυνατόν, σιγά μην μας ζητήσουν και την άδεια, εμπόριο κάνουν.
 


stitch18

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2011
288
0
Athens
Ίσως οι φωτογραφίες που ανέβασα να βοηθήσουν όσους ξέρουν να μου πουν...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.661
7.775
Το αγόρασα από ιδιώτη οταν ήταν μόλις 40 ημερών. Από ότι μου είπε η ιδιοκτήτρια οι γονείς είναι βάρους 2,5 και 3 κιλά αλλά εγώ δεν τους είδα. Αν και μου είπε πως ήταν κοντότριχο είναι μάλλον μακρύτριχο..
Καλώς ήρθες :)
Έπρεπε να μην πάρεις από αυτήν αλλά τώρα είναι αργά, έπρεπε να μην το πάρεις 40 ημερών και αφού έκανες τα δύο πρώτα λάθη έπρεπε τουλάχιστον να ζητήσεις να δεις τους γονείς. Τώρα το αποτέλεσμα ήταν να πληρώσεις ένα σκυλάκι που μπορεί να είναι ημίαιμο, και θα μπορούσες να το πάρεις απο κάποιο καταφύγιο από ανθρώπους με εμπειρία και αληθινή αγάπη στα ζώα που κάνουν στις περισσότερες περιπτώσεις τρομερή δουλειά και είναι ειλικρηνείς με τους ενδιαφερόμενους.

Τώρα το μόνο που μένει είναι να το αγαπάς και να το προσέχεις και ας μην είναι καθαρόαιμο, ο λόγος που σε εξαπάτησε ο ιδιώτης ήταν και η δική σου αδιαφορία να ενημερωθείς πριν το αποκτήσεις.

P.S. μόλις είδα τις φωτογραφίες, είναι κουκλί, να σου ζήσει! :)
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
To πρότυπο λέει
SIZE AND WEIGHT : In this breed only the weight is taken into consideration, not the height.
Weight : Ideal weight : between 1.5 and 3 kgs. Weight between 500 gr. and 1.5 kgs tolerated.
Subjects weighing less than 500 gr and more than 3 kg shall be disqualified.
 


stitch18

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2011
288
0
Athens
Ισως να έχεις δικαιο ... :( όλα τα σκυλακια και ζωάκια τα λατρευω αδιαφορώ για τη ράτσα. Οι ερωτήσεις μου ειναί για να μάθω την αλήθεια ! φυσικά ακόμα και αν ειναι ημίεμος δεν πρόκειται να τον εγκαταλείψω...
sevah ειναι κουκλάκι το παιδι μου ναι.... :)
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.661
7.775
Ισως να έχεις δικαιο ... :( όλα τα σκυλακια και ζωάκια τα λατρευω αδιαφορώ για τη ράτσα. Οι ερωτήσεις μου ειναί για να μάθω την αλήθεια ! φυσικά ακόμα και αν ειναι ημίεμος δεν πρόκειται να τον εγκαταλείψω...
sevah ειναι κουκλάκι το παιδι μου ναι.... :)
Η γνώμη μου είναι ότι θα την βρεις την αλήθεια ούτως ή άλλως βλέποντας το μωρό σου να μεγαλώνει, αλλά μην πτοηθείς, το μικρό είναι πανέμορφο και σίγουρα αξίζει το ίδιο με κάθε άλλο σκυλάκι , το μόνο που με εκνευρίζει είναι ότι θησαυρίζουν οι σκυλέμποροι.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ο μικρός μου Stitch....
ΠΛΑΣΤΑΑΑΑ???? ΚΑΙ ΠΩς ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕ ΠΛΑΣΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΟΥΝ ΓΙΑ 700 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΑΝΩ???
Γιατί είναι απατεώνες ;)

Σου λένε και καλά αν θες pedigree είναι συν 200 ευρώ, επειδή στο θέμα σκύλος ο Έλληνας έχει άγνοια δεν το ψάχνει,
του δίνουν ένα πλαστό χαρτί ακόμα και φωτοτυπία, και ο άλλος νομίζει ότι έχει pedigree,ενώ ο σκύλος είναι ημίαιμος.

Άσε που τα περισσότερα πετσοπάδικα σκυλιά εχουν πολλά προβλήματα υγείας.

Γράψε στο google puppy mills να δεις από που έρχονται τα σκυλιά των pet shops.
 


stitch18

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2011
288
0
Athens
Φυσικά ο μικρός μου λαμβάνει την αγάπη και τη φροντίδα μου απο την πρώτη μέρα! Ποτέ δεν θα τον εγκαταλείψω! Βέβαια δε σας κρυβω οτι αν δεν ειναι τσιουαουα θα πάρω συντομα ενα καθαρόαιμο μονο και μόνο γιατι τα λατρεύω σαν ράτσα και παντα ήθελα ενα.
Οσον αφορά τα pet shop σίγουρα είναι απατεώνες δεδομένου οτι θήσαυριζουν εις βάρος τον αμοιρων αυτων ζώων.
Θα σου πω λοιπον l.kyveli για ποιο λόγο έκανα αύτα τα λάθη. 1.αγάπησα αυτο το σκυλάκι με το που το είδα 2.δεν ειδα γονείς διότι τους είχε η αδέρφη απο οτι λέει της κυρίας που μου το έδωσε και έκεινη το έδινε γιατι είναι κομμωτρια και τελικά δεν ειχε καθολου χρόνο να το φροντιζει λεει
ΚΑΙ τελος η συγκεκριμένη κυρία που μου το έδωσε με πέρνει ανα 2 με 3 μέρες τηλ για να δει τι κάνει το σκυλάκι. Ξερω που μενει και που δουλευει, το σκυλακι το πηρα 200 ευρω ειλικρίνα δεν καταλαβαίνω αφού ήθελε να με κοροίδεψει γιατι να ενδιαφέρεται για το σκύλι που μου πουλησε? Δεν δικαιολογουμαι φυσικα απλα μοιραζομαι τις απορίες μου μαζι σας! :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.081
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa