Αναγνωρίσεις σκύλων


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Καλημέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση....

Εχω ενα θυλικό Tibet Spaniel 2,5 χρονών... μου την πούλισαν δηθεν για πεκινουά αλλα καμοια σχέση... χωρης χαρτια κτλ... τα οποια τα ζητούσα μεχρι και πέρσι...

δεν ειναι πεκινουα ! αλλα Tibet και ψαχνωντας απο εδω και εκει και στελνωντας φοτο ανακαλειπτουμε ολο και ποιο πολυ οτι μοιάζει απολυτα με αυτη την ράτσα....

και σκέφτηκα λογο το ότι ειναι ενα υπέρωχω σκυλί και χαρακτήρας και εμφάνιση σκέφτηκα δεν θα ήταν καλό να γινώταν μια αναγνώρισει της φυλής της?

Υπάρχει περίπτωσει να γίνωνται αναγνωρίσεις?

Σας ευχαριστώ πολύ
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Αναγνωρίσεις για σκυλιά χωρίς καθόλου χαρτιά σταμάτησαν να γίνοντε το 1998.

πλέον γίνοντε αναγνωρίσεις μόνο για δεύτερης και τρίτης γεννιάς σκυλιά (ΒΕΑ 2 & ΒΕΑ 3).

Προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο να γίνοντε άλλο αναγνωρίσεις για σκυλιά χωρίς καθόλου χαρτιά.

πλέον υπάρχουν αρκετά καθαρόαιμα και εαν θέλουμε ο σκύλος μας να έχει χαρτιά ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ να πάρουμε τον σκύλο μας από αναγνωρισμένο εκτροφείο (και όχι από κάποιον που ΔΗΛΩΝΕΙ εκτροφέας) και να ξεκαθαρίζουμε από την αρχή ότι θέλουμε τα χαρτιά καθαροαιμίας
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Δεν αντηλέγω καθόλου με αυτο που λες....

αλλα οταν εχει βρει δηθεν ενα πολύ καλο εκτροφέα αναγνωρισμένο με πρωτιες σε κάποια αλλή ράτσα που να παει το μυαλό σου οτι εκτρεφει και αλλα σκυλια χωρής χαρτια για να βγάζει κι άλλο κερδος!!!

εχει τύχη να ειναι σε πολλες εκθεσεις πολυ γνωστή και πιστεψα οτι σεβεται την δουλεια που κανει και αγαπάει πραγματικα...

και ετσι εμεις την πατησαμε να εχω ενα σκυλι χωρης χαρτια....
οχι οτι δεν εγαπω το σκυλι μου απλα το λατρευω ειναι ολοι μου η ζωη χωρης χααρτιαι και με χαρτια....

απλα θα μου αρεζε να πηγαινουμε σε εκθεσεις για διασκεδαση οχι για ανταγωνιστικα να ερχεται σε επαφει με σκυλια για να παιζει και να χαιρεται γιατι ενα πολυ κοινωνικο σκυλι....

το οποιο το υπεραγαπω και λατρευω....

θα εκανα τα παντα για να ειναι ευτηχισμενη....
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αφού τα πράγματα είναι έτσι όπως μας τα λες γιατί δεν της κάνεις μια καταγγελία στον Κ.Ο.Ε. :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Τι να λεω τωρα....

Ειχα παρει και στο ΚΟΕ τηλ. οπου εψαχνα για αναγνωρισει και με ρωτησαν απο που το εχω το σκυλι και απο που το πειρα και οταν αναφερθεικα στο ονομα την ηξεραν αλλα μου ειπαν αποκλειεται να πειρα το σκυλι απο αυτην αυτη εχει αλλες ρατσες εγκεγραμενες στο ΚΟΕ κτλ...

και με την παροδο εμαθα οτι ειχε κι αλλα σκυλια οτι θέλεις...

Ασε οταν πειρα την μικρη μου την πειρα σε μαυρο χαλει 8 μηνων μολις ειχε γεννηση και στο βιβλιαριο υγειας που μου εστειλε ειχε γεννηση 6 μηνων μπορεις να το φανταστεις...

Ασε μετα απο καιρο δεν απαντουσε ουτε στα μηνυματα μου και στα τηλ. και ετσι ειπα δεν αξηζει να ασχολουμε με αυτο το ατομο...

Απλα οσοι με ρωτανε για την μικρη μου και θελουν σκυλι δεν τους την πρωτηνω γιατι πιστευω οτι δεν ειναι σωστη εκτροφεας...
γιατι οταν ειπα να παω να δω και για κι αλλα σκυλια μου μασουσε της λεξεις με το χωρο της που βρησκεται αρα τι να ψαχνω τωρα...

Σε μενα αυτο το ατομο δεν λεγεται σωστος εκτροφεας...!
 


Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
Επειδη τυχαινει να ξερω για ποια μιλαμε γιατι ξερω την Ελενα απο περσι..
Αυτο που πρεπει να γινει ειναι μια καταγελλια .
και αυτο που ειπε ο ΚΟΕ ειναι οτι ποιες ειναι η φυλες που ειναι εγγραμενη να αναπαραγη..

Η συγκεκριμενη εχει 80 σκυλια απο τα οποια τα 10-15 ειναι με Pedigree και τα υπολειπα ειναι χωρις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Οτι φυλη θελεις μπορει να σου πουλησει!!!!!!!!!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
elena.dogwalking said:
Σε μενα αυτο το ατομο δεν λεγεται σωστος εκτροφεας...!
Με ολα αυτα που γραφεις- οχι σε καμια περιπτοση δεν ειναι σωστος εκτροφεας!

Σε εξαπατισε κανονικα- παρανομει- βαζει σκυλια νεαρα να γεννουν και αλλα πολλα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
elena.dogwalking said:
Ασε μετα απο καιρο δεν απαντουσε ουτε στα μηνυματα μου και στα τηλ. και ετσι ειπα δεν αξηζει να ασχολουμε με αυτο το ατομο...
Γιατί να μην ασχοληθείς? ΕΠΡΕΠΕ να ασχοληθείς! Έπρεπε να κάνεις καταγγελία στον ΚΟΕ!
Με το να σιωπούμε, διαιωνίζουμε αυτές τις καταστάσεις!

Τι εννοείς με αυτό Έλενα?
elena.dogwalking said:
Απλα οσοι με ρωτανε για την μικρη μου και θελουν σκυλι δεν τους την πρωτηνω γιατι πιστευω οτι δεν ειναι σωστη εκτροφεας...
γιατι οταν ειπα να παω να δω και για κι αλλα σκυλια μου μασουσε της λεξεις με το χωρο της που βρησκεται αρα τι να ψαχνω τωρα...
Ήθελες να ξαναψωνίσεις από την ίδια?
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Οχι δεν ηθελα ε τιποτα να παρω σκυλι απο αυτην ξανα....

Απλα ηθελα να παω να δω σε τι καταντια βρισκωνται τα καημενα και να βγαλω και φωτο για να εχω κατι χειροποιαστο.....

Πολυ με ρωτανε για την ποντικο μου γιατι την βρησκουν πολυ γλυκια ομορφη και χαδιαρα....

Αλλα δεν του την συνιστω με τυποτα να παρουν απο αυτη ενα σκυλι...
Εδω με πειρε καποια στιγμη τηλ. και μου λεει... με 300 σου δηνω το αρσενικο που ειχε ζευγαρωση η μικρη μου και την αδερφη της.... Γιατι επεμενα για τα χαρτια της δικιας μου για να συμετασχουμε σαν απο Hobby σε καποια εκθεση και εκεινη ειχε το θρασος να μου λεει ελα παρε και αλλα δυο σκυλια....

Απαραδεκτη!!

Πιστευω πραγματικα οτι υποφερουν τα σκυλια κοντα της... και δεν της φενεται καθολου πραγματικα οτι κανει τετοια με τα σκυλια...

Γιατι πραγματικα πιστευω ενας σωστος εκτροφεας πρεπει να αγαπαει τα σκυλια του και αυτο που κανει στης εκθεσεις...

και οχι για να ζει και να βγαζει λεφτα παντοντας πανω στης ψυχες των σκυλων του....

Εγω πραγματικα τρεμω για τα σκυλια μου μην παθουν κατι και πολλες φορες ειμαι και υπερβολικη αλλα το κανω απο αγαπη γενηκα για ολα τα σκυλια αλλα για την μικρη μου εχω μια υπερβολικι ευαισθησια να μην παθει κατι... και μην της λειψε κατι..

Με την Χριστηνα εχουμε μιληση καποιες φορες στο τηλ. και μακαρει να καταφερουμε να γνωριστουμε και απο κοντα και απο βλεπω και σε πολλα θεματα πως μιλαει και της συμβουλες της οπως και τα μωρα της πραγματικα θαυμαζω την δουλεια της....

και ευχωμαι πραγματικα οοολοι μας που αγαπαμε τα μωρα μας πραγματικα να ειναι για παντα καλα και ευτηχισμενα οπως μας κανουν και εμας...

Σας ευχαριστω πολυυυυυυυ
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
elena.dogwalking said:
Γιατι πραγματικα πιστευω ενας σωστος εκτροφεας πρεπει να αγαπαει τα σκυλια του και αυτο που κανει στης εκθεσεις...

και οχι για να ζει και να βγαζει λεφτα παντοντας πανω στης ψυχες των σκυλων του....
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Έλενα! Αυτό που εξακολουθώ να ΜΗΝ καταλαβαίνω, είναι γιατί δεν έκανες καταγγελία στον Κ.Ο.Ε… :roll:
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Οταν πειρα κανα δυο φορες στον ΚΟΕ τηλ. και ρωτουσα και για αναγνωρίσεις και για εκθεσεις κτλ..
και τους ελεγα οτι εχω ενα θυλικο tibet spaniel και ενδιαφερωμαι για αναγνωρισει με ρωτουσαν απο που και απο ποιο εκτροφεα την πειρα και οταν ελεγα το ονομα της εκτροφεα μου ελεγαν οτι ειναι μια πολυ αναγνωρισμενη εκτροφεας με πολυ καλα σκυλια....

Καμοια σχεση ομως με αυτη την ρατσα!!!

καλα λεω αλλα εντιαλων....

εδω εμαθα οτι πουλαει τα σκυλια της και σε pet shop απαράδεκτω.....

πιστευω ενας σοβαρος εκτρωφεας δεν το κανει αυτο και γι αυτο το λογο πηγα σε εκτροφεα δηθεν γιατι δεν ηθελα απο pet shop...

Αλλα μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευτηχισμενη οτι εχω την μικρη μου στην ζωηηηηηη και το οτι γλητωσε απο ενα τετοιο ααατομο....
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
elena.dogwalking said:
Οταν πειρα κανα δυο φορες στον ΚΟΕ τηλ. και ρωτουσα και για αναγνωρίσεις και για εκθεσεις κτλ..
και τους ελεγα οτι εχω ενα θυλικο tibet spaniel και ενδιαφερωμαι για αναγνωρισει με ρωτουσαν απο που και απο ποιο εκτροφεα την πειρα και οταν ελεγα το ονομα της εκτροφεα μου ελεγαν οτι ειναι μια πολυ αναγνωρισμενη εκτροφεας με πολυ καλα σκυλια....
Ναι αλλά τι σχέση έχει αυτό με την καταγγελία?

Το συμπέρασμα από την ιστορία που μας περιέγραψες Έλενα είναι το εξής:
Εάν θέλουμε να στηλιτεύσουμε τα κακώς κείμενα και να αλλάξουμε την κατάσταση θα πρέπει να καταγγέλλουμε τους ανθρώπους που δεν κάνουν καλά την δουλεία τους και εξαπατούν τον κόσμο.

Το δίκιο σου δεν θα το βρεις μέσα από τα for a. Ήταν υποχρέωση σου να κινήσεις νομική διαδικασία για να βρεις αφ’ ενός εσύ το δίκιο και αφ’ έτερου για να προστατέψεις και τους άλλους υποψήφιους πελάτες της εν λόγω κυρίας από την απάτη.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Εχω ενα θυλικό Tibet Spaniel 2,5 χρονών... μου την πούλισαν δηθεν για πεκινουά αλλα καμοια σχέση
η λογικη παντως λεει..

εχω ενα θηλυκο πεκινουα..μου το πουλησαν δηθεν για tibetan spaniel :D
 




elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Στην Ελλάδα δυστηχος καθαρόαιμα πεκινουα δεν εχω δει πολλα πολλα....

εχουν πουλειθει καποια σκυία ως πεκινουα αλλα καμοια σχέση...

υπήρχαν πατσουκοτα σκυλια αλλα το τρυχωμα και το μεγεθος καμοια σχέση....

αυτες κανωνικα ειναι διασταρωσεις... η δικια μου μεν μοιαζει σαν ημίαιμο πεκινουα ΑΛΛΑ δεν εχει πατσουκοτι μητούλα τοσο πολύ και δεν ειναι το κρανειο τοσο φαρδει και το ηψος της δεν αντιστειχει σε αυτες της προδιαγραφες....

εχω ψαξει αρκετα στο ιντερνετ και βιβλια για την ρατσα της...

Tibet Spaniel και οντος εχω στειλει στο εξωτερικο στην γερμανια φωτογραφιες της και μου ειπαν οτι αμα την πειγενα και απο εκει θα ηταν καλήτερα να την εξετασουν άκώμα ποιο καλα....

Ο ομιλος Tibet Spaniel στην γερμανια και δυστηχος αυτη η φυλλή ειναι ακώμα πολυ σπάνια εδω στην Ελλάδα αλλα παρα πολυ διαδιδημενει στην Αμερική Αγγλία και Γερμανανία...
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
elena.dogwalking said:
Στην Ελλάδα δυστηχος καθαρόαιμα πεκινουα δεν εχω δει πολλα πολλα....

εχουν πουλειθει καποια σκυία ως πεκινουα αλλα καμοια σχέση...

υπήρχαν πατσουκοτα σκυλια αλλα το τρυχωμα και το μεγεθος καμοια σχέση....

αυτες κανωνικα ειναι διασταρωσεις... η δικια μου μεν μοιαζει σαν ημίαιμο πεκινουα ΑΛΛΑ δεν εχει πατσουκοτι μητούλα τοσο πολύ και δεν ειναι το κρανειο τοσο φαρδει και το ηψος της δεν αντιστειχει σε αυτες της προδιαγραφες....

εχω ψαξει αρκετα στο ιντερνετ και βιβλια για την ρατσα της...

Tibet Spaniel και οντος εχω στειλει στο εξωτερικο στην γερμανια φωτογραφιες της και μου ειπαν οτι αμα την πειγενα και απο εκει θα ηταν καλήτερα να την εξετασουν άκώμα ποιο καλα....

Ο ομιλος Tibet Spaniel στην γερμανια και δυστηχος αυτη η φυλλή ειναι ακώμα πολυ σπάνια εδω στην Ελλάδα αλλα παρα πολυ διαδιδημενει στην Αμερική Αγγλία και Γερμανανία...
εσυ τελικα τι ηθελες να παρεις πεκινουα η Tibet Spaniel ? :shock: γιατι μπερδευτικα.. :-k
 


Faye

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
70
0
Και επειδη δεν μοιαζει με πεκινουα και μοιαζει πιο πολυ με Tibet spaniel, ειναι Tibet spaniel??????? Πολυ αμφιβαλω. Η κυρια θελει ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ οπωσδηποτε γιατι με το προσχημα της ταχα εκτροφης που κανει στα χχχχχ εχει γεμιση τον τοπο με διαφορα μικροσωμα, μαλλιαρα ΚΑΤΙ, που μοιαζουν με ΚΑΤΙ και ειναι ποιος ξερει ΤΙ. Οσο για τα 80 σκυλια της φανταζομαι σε τι συνθηκες ζουν. Ισως οι τοπικες υπηρεσιες (κτηνιατρικες) της περιοχης της , θα μπορουσαν να επεμβουν στην περιπτωση της.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Και επειδη δεν μοιαζει με πεκινουα και μοιαζει πιο πολυ με Tibet spaniel, ειναι Tibet spaniel??????? Πολυ αμφιβαλω. Η κυρια θελει ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ οπωσδηποτε γιατι με το προσχημα της ταχα εκτροφης που κανει στα χχχχχ εχει γεμιση τον τοπο με διαφορα μικροσωμα, μαλλιαρα ΚΑΤΙ, που μοιαζουν με ΚΑΤΙ και ειναι ποιος ξερει ΤΙ. Οσο για τα 80 σκυλια της φανταζομαι σε τι συνθηκες ζουν. Ισως οι τοπικες υπηρεσιες (κτηνιατρικες) της περιοχης της , θα μπορουσαν να επεμβουν στην περιπτωση της.
Γενικά πολύ Thibet spaniel παίζει ρε παιδί μου ... :lol: :lol:

Συμφωνώ απόλυτα ...
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Ακόμα κι αν αγνοήσω ΟΛΑ τα άλλα
Ο νόμος λέει

Εκτροφή- Αναπαραγωγή και εμπορία σκύλων
1.
...

Για τη χορήγηση της άδειας πρέπει να συντρέχουν οι ακόλουθες προϋποθέσεις:

...
στ) να μην γονιμοποιούνται οι θηλυκοί σκύλοι που χρησιμοποιούνται για αναπαραγωγή πριν από το πρώτο και μετά το ένατο έτος της ηλικίας τους, ζ) να μην γονιμοποιούνται οι θηλυκοί σκύλοι αναπαραγωγής πριν από το δεύτερο οιστρικό κύκλο και πάντως πριν από την παρέλευση εννέα μηνών μετά τον τελευταίο τοκετό,

Το θέμα σου είναι το πως θα αναγνωριστεί το σκυλάκι σου ή η λεγόμενη "εκτροφέας";
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22