Αναζήτηση αρσενικου Akita Inu για Ζευγαρωμα!!!(Λιγο γρήγορα παρακαλω!)


Status
Κλειδωμένο θέμα

kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Η ποσοτητα δεν ηταν ποτε ενδεικτικη της ποιοτητας, κινηση δεν εχει γιατι βαλαμε τροχονομους, κατσε να ενημερωθεις γιατι απο κατι τετοιους σαν και σενα εχουμε γεμισει με προβληματικα και αδεσποτα σκυλια, αλλα καποτε πρεπει να γινουμε σκληροι και να απαιτησουμε την τιμωρια αυτων που κανουν τετοιες κινησεις και να παψουμε να πασχιζουμε για την ενημερωση τους επιτελους μιλαμε για ζωντανα και ο καθενας υποχρεουται να ψαχνεται και να ενημερωνεται ειδαλλως να υπαρχει νομοθεσια που να καλυπτει τον καθε απερισκεπτο που κανει του κεφαλιου του.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Α, επίσης: έχει πεντιγκρί; Γνωρίζεις τους προγόνους του σκύλου σου, ποιες γενετικές ασθένειες υπήρχαν στις γραμμές, σε ποια ηλικία πέθαναν οι πρόγονοί του και από τι.

Γιατί θέλεις να τη ζευγαρώσεις; Θέλεις λεφτά, ή σωστά ηγιή κουτάβια με καλούς χαρακτήρες;

Οσο για τη νευρικότητά της, αυτά συμβαίνουν με τις σκύλες στον οίστρο, "δύσκολες μέρες είναι", θα περάσουν.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Ρε συ Lindaki, θέλω πολύ να σου απαντήσω όπως σου αξίζει, αλλά έχω τρόπους ρε γμτ την ευγένειά μου :maria:

Είσαι σίγουρη/ος, ότι μόνο το σκυλί σου έχει εκνευρισμό γιατί θέλει απεγνωσμένα να ζευγαρώσει ή μήπως είναι οικογενειακό σας :confused:

Και παρεπιπτόντως, δεν υπάρχει στους κανόνες (πάλι), υποχρεωτικός αριθμός post τον οποίο πρέπει να καλύψεις, για να αποχωρήσεις αν δεν σου αρέσουμε... ;)
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Το έχεις πάει σε έκθεση για να πούνε οι κριτές αν είναι καλό δείγμα του είδους του και αν είναι κατάλληλο για ζευγάρωμα;
Εχεις κάνει εξετάσεις δυσπλασίας;
Εσύ, γιατί θες να τη ζευγαρώσεις;
Αγάπη μου, οι γονείς της έχουν επισημα χαρτια απο αγώνες στην Ιαπωνια, εγω την πείρα απο τη Θεσσαλονικη κουτάβι 3 μηνων, παραφουσκωμένα δε λέω-1300 ευρώ, και οι εξετάσεις που λές περιττεύουν κάποιος που θα έχει ένα καλό Ακιτα Ινου και θα εχει κι αυτος περάσει απο αγώνες θα καταλαβει αν τη δει και θα μου πει και μενα να μάθω. Δε ξέρω απο αγώνες και δεν την εχω παει γτ πρώτον δεν είναι εκπαιδευμένη. Ζευγάρωμα κυρίως θέλω να κάνω γτ το σκυλι ειναι σε μαυρα χάλια! Χρειάζεται ζευγάρωμα η ίδια, ΟΧΙ ΕΓΩ!!! ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ!!! και σκέφτηκα οτι απο το να μου την πηδηξει κάποιο αδέσποτο να τις ικανοποιησω την επιθυμια με ένα καθαρόαιμο. Επίσης, έκανα και μια δευτερη σκέψη, απο ότι βλέπω στην περιοχη της Θεσσαλονίκης δεν υπάρχουν πολλοί εκτροφείς, γτ να μη το διαιωνίσουμε το είδος σωστά για αυτούς που ενδιαφέρονται. Αν και δεν είμαι εντελως απόλυτη σε αυτό γτ το Ακίτα δε θα έπρεπε να ζει καν πλέον σε μια περιοχη σαν την Ελλάδα. Αυτα είναι πλασμένα απο το Θεο να ζουνε στο Θιβετ και να σκοτώνουν αρκουδες. Και έχω και ίδια εμπειρια, πέρσυ το καλοκαίρι έβγαζε τούφες απο το τρίχωμά της κάτι που ήταν πέρα απο το φυσιολογικό και ρώτησα κτηνίατρο και μου είπε οτι τα ζώα αυτά δεν είναι για τέτοιες θερμοκρασίες. Και είναι λογικό γτ η συγκεκριμένη συμφωνα και με τους γονεις της θα επρεπε να εχει πολύ πιο πλούσιο τρίχωμα και κοντεύει να μοιάζει με κοντότριχο. Αυτα!
 
  • Angry
Reactions: TheBestBoi




Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Ρε συ Lindaki, θέλω πολύ να σου απαντήσω όπως σου αξίζει, αλλά έχω τρόπους ρε γμτ την ευγένειά μου :maria:

Είσαι σίγουρη/ος, ότι μόνο το σκυλί σου έχει εκνευρισμό γιατί θέλει απεγνωσμένα να ζευγαρώσει ή μήπως είναι οικογενειακό σας :confused:

Και παρεπιπτόντως, δεν υπάρχει στους κανόνες (πάλι), υποχρεωτικός αριθμός post τον οποίο πρέπει να καλύψεις, για να αποχωρήσεις αν δεν σου αρέσουμε... ;)
Πραγματικά πρέπει να έχεις αδιαβάθμτα χαμλό I.Q. εσυ γμ την ευγένια σου! Να σου πω ότι ναι, όντως είναι κληρονομικό μας και αυτη την αγαμία την κληρονόμισε και η σκύλα με το που μας είδε, επίκτητα! Είδες ποσο ταιριάζει η παροιμία ο σκύλος μοιάζει το αφεντικό του?
Απο την άλλη δε θυμάμαι να σου έδωσα λογαριασμό για το ποτε θα την κάνω και ποσα ποστ θα γράψω. Αν και μάταια περιμενω να βρω κανένα λογικό άνθρωπο εδω μέσα να μου λύσει τις απορίες μου. Εσυ πάλι θα μπορούσες απλά να το βουλώσεις και να μη μου απαντάς σε όλα, αφού δεν εχεις και τιποτα ουσιαστικο να πεις..Μπας και ηρεμήσουμε λίγο, μη χάσεις και την ευγένια σου τώρα που τη βρίκες!(Αλήθεια ποιος την έχασε και την πείρες εσυ?)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Τώρα με αποστόμωσες. Να 'σαι καλά όμως γιατί βαριόμουν λίγο κι έλεγα με ποιόν θα γελάσουμε και σήμερα... και τσουπ... εμφανίστηκες...
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Και κάθε φορά που θα είναι σε οίστρο θα την ζευγαρώνεις; :confused:
Οχι, οχι, οχι, οχι, οχι, οχι και πάλι ΟΧΙ!!!Σε καμία περίπτωση απλά είναι σημαντικό να δω καποια αλλαγη στη συμπεριφορά του σκυλιου μετα την πρώτη γέννα!Ξέρεις είναι μικρές λεπτομέρεις στο σώμα της, που την έχω εξαιτάσει και δε μπορω να αναφέρω εδώ γτ θα μας κόψει το ΕΣΡ-mareco! Πως να σου πω...μου δίνει τα οπίσθια της στήνετε κάπως συγκεκριμένα, εχει πολλές φορες θλίψη στο πρόσωπο της κι αν εχεις δει κάποιο ΑΚιτα, έχουν απίστευτα εκφραστικά μάτια, ότι θέλουν να σου πουν στο λένε με αυτά, σπάνια γαυγίζουν και βγάζουν φωνή, είναι πραγματικά πολυ επικοινωνιακα με τον ανθρωπο. ΚΑι πιστεψε με δε θα έμπαινα στο κόπο να συνδιαλέγομαι με ενα τσούρμο ασχετους αν δεν υπήρχε λόγος, ουτε θα εμπαινα στη δυσκολη διαδικασία της γέννας, γτ κι εγω συμφωνω οτι χρειάζεται πολύ προσοχη για το ποσο αφηνουμε και πως τα σκυλια μας να ζευγαρώνουν εχει γεμίσει ο κοσμος αδεσποτα! Ειναι αμαρτία.
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Τώρα με αποστόμωσες. Να 'σαι καλά όμως γιατί βαριόμουν λίγο κι έλεγα με ποιόν θα γελάσουμε και σήμερα... και τσουπ... εμφανίστηκες...
Εσυ μάλλον βαριέσαι απο την ώρα που υπάρχεις!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οχι, οχι, οχι, οχι, οχι, οχι και πάλι ΟΧΙ!!!Σε καμία περίπτωση απλά είναι σημαντικό να δω καποια αλλαγη στη συμπεριφορά του σκυλιου μετα την πρώτη γέννα!Ξέρεις είναι μικρές λεπτομέρεις στο σώμα της, που την έχω εξαιτάσει και δε μπορω να αναφέρω εδώ γτ θα μας κόψει το ΕΣΡ-mareco! Πως να σου πω...μου δίνει τα οπίσθια της στήνετε κάπως συγκεκριμένα, εχει πολλές φορες θλίψη στο πρόσωπο της κι αν εχεις δει κάποιο ΑΚιτα, έχουν απίστευτα εκφραστικά μάτια, ότι θέλουν να σου πουν στο λένε με αυτά, σπάνια γαυγίζουν και βγάζουν φωνή, είναι πραγματικά πολυ επικοινωνιακα με τον ανθρωπο. ΚΑι πιστεψε με δε θα έμπαινα στο κόπο να συνδιαλέγομαι με ενα τσούρμο ασχετους αν δεν υπήρχε λόγος, ουτε θα εμπαινα στη δυσκολη διαδικασία της γέννας, γτ κι εγω συμφωνω οτι χρειάζεται πολύ προσοχη για το ποσο αφηνουμε και πως τα σκυλια μας να ζευγαρώνουν εχει γεμίσει ο κοσμος αδεσποτα! Ειναι αμαρτία.
Εγώ ειλικρινά... δεν σε καταλαβαίνω.
Η σκυλίτσα σου κάθε φορά που θα έχει οίστρο θα θέλει να ζευγαρώσει (δεν έχει σημασία αν έχει ζευγαρώσει κάποτε ή όχι) και θα πηδάει και φράχτες και θα τρώει τα κάγκελα και και και... η λύση στο πρόβλημά σου δεν είναι το ζευγάρωμα...
 




Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Η ποσοτητα δεν ηταν ποτε ενδεικτικη της ποιοτητας, κινηση δεν εχει γιατι βαλαμε τροχονομους, κατσε να ενημερωθεις γιατι απο κατι τετοιους σαν και σενα εχουμε γεμισει με προβληματικα και αδεσποτα σκυλια, αλλα καποτε πρεπει να γινουμε σκληροι και να απαιτησουμε την τιμωρια αυτων που κανουν τετοιες κινησεις και να παψουμε να πασχιζουμε για την ενημερωση τους επιτελους μιλαμε για ζωντανα και ο καθενας υποχρεουται να ψαχνεται και να ενημερωνεται ειδαλλως να υπαρχει νομοθεσια που να καλυπτει τον καθε απερισκεπτο που κανει του κεφαλιου του.
Τώρα ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ!
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Εγώ ειλικρινά... δεν σε καταλαβαίνω.
Η σκυλίτσα σου κάθε φορά που θα έχει οίστρο θα θέλει να ζευγαρώσει (δεν έχει σημασία αν έχει ζευγαρώσει κάποτε ή όχι) και θα πηδάει και φράχτες και θα τρώει τα κάγκελα και και και... η λύση στο πρόβλημά σου δεν είναι το ζευγάρωμα...
Παντως ούτε η στείρωση ξέχνα το! Θα προτιμούσα να πηδχτει με όλο το λαικανοπέδιο Αττικής παρά να την στειρώσω. Τωρα σ αυτο που λές δεν εχεις αδικο, μπορεί να είναι κι ετσι, μπορεί όμως και να μην είναι. Άλλωστε ξεκαθάρισα πολλάκις οτι θέλω να είμαι προσεκτική με το ποιον θα ζευγαρώσει για αυτό και ψάχνω εκτροφείς αν την Ελλάδα πλεόν, γτ δε βρίσκω ευκολα στην περιοχή μου. Νομιζω έχω δώσει το στίγμα μου. Αλήθεια αν σας ελεγα οτι θέλω να κρατησω όλα τα κουτάβια, να μη τα δώσω πουθενα, θα ήσασταν ικανοποιημένοι γτ δεν έχω καταλαβει ακόμα ποιος είναι ο λόγος να μη ζευγαρώσει ένα σκυλί. Ειπαμε θέλω καλό breed! Που είναι το πρόβλημα;;;;;
 
  • Angry
Reactions: TheBestBoi


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
λήθεια αν σας ελεγα οτι θέλω να κρατησω όλα τα κουτάβια, να μη τα δώσω πουθενα, θα ήσασταν ικανοποιημένοι γτ δεν έχω καταλαβει ακόμα ποιος είναι ο λόγος να μη ζευγαρώσει ένα σκυλί.
Το πρόβλημα είναι που δεν είναι όλα τα σκυλιά μιας φυλής καλοί εκπρόσωποι της φυλής τους, και αν τα ζευγαρώσεις δεν βοηθάς τη φυλή. Δεν είναι όλα τα σκυλιά υγιή. Δεν έχουν όλα τα σκυλιά σωστό χαρακτήρα. Δεν θες άρρωστα προβληματικά κουτάβια, έτσι;

Τωρα σ αυτο που λές δεν εχεις αδικο, μπορεί να είναι κι ετσι, μπορεί όμως και να μην είναι.
Σε αυτό που λέω, μόνο άδικο δεν έχω. Δεν υπάρχει σκύλα σε οίστρο που να μην θέλει να ζευγαρώσει.

Θα προτιμούσα να πηδχτει με όλο το λαικανοπέδιο Αττικής παρά να την στειρώσω.
Ασχολιαστο.
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Α, επίσης: έχει πεντιγκρί; Γνωρίζεις τους προγόνους του σκύλου σου, ποιες γενετικές ασθένειες υπήρχαν στις γραμμές, σε ποια ηλικία πέθαναν οι πρόγονοί του και από τι.

Γιατί θέλεις να τη ζευγαρώσεις; Θέλεις λεφτά, ή σωστά ηγιή κουτάβια με καλούς χαρακτήρες;

Οσο για τη νευρικότητά της, αυτά συμβαίνουν με τις σκύλες στον οίστρο, "δύσκολες μέρες είναι", θα περάσουν.
Πεντιγκρι της ίδιας δεν τις έχω βγάλει, αν τα λέω καλά δε ξέρω, έχω τα χαρτια με τους γονείς της και νομιζω ζουν ακόμα, δεν ξέρω αν αναφέρουν κάποιες ασθενιες δεν τα πολυ καταλαβαινω αυτα που γράφουν, πάντως εχει χαρτια, ο αδερφος μου που την πείρε γνωρίζει καλύτερα το ιστορικό της πάντως εχει πολύ καλά χαρακτηριστικά. Και αν ειχα χρονο και χρημα θα ήθελα πολυ να την κατεβασω σε αγώνες.
Δε θέλω να ζευγαρωσει για λεφτά το είπα! Το θέλω πρωτα για την ίδια και ύστερα γτ πιστεύω ότι είναι ωραια ράτσα για να διαιωνιστει. Ειπαμε θέλουμε γαμπρο απο τζακι όχι οτι κι οτι!
Και το εχω ξαναπει δεν ειανι καθολου νευρικιά!Μα καθόλου όμως, απλά ξέρω ότι θα ήταν καλό για αυτη να ζευγαρώσει. Αυτο.
 




labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
Για να ριξουμε λιγο τους τονους,να σου πω την αληθεια καποτε το σκεφτομουν και εγω αυτο που λες και ακομα με προβληματιζει αλλα ειμαι πλεον αρνητικος στο να ζευγαρωσω τη δικια μου.
Εχω διαβασει καποια πραγματα εδω μεσα και γενικως το εψαξα απο ολες τις μεριες.Περα απο ολες τις αλλες δυσκολιες σκεψου και αυτο:γενναει το ακιτα σου και βγαζει 3-4 ψωφια,τα βαζεις σε μια σακουλα και τα πετας-μακαβριο(τι αλλο να κανεις) αλλα το χειροτερο ειναι να γεννησει 1-2 αναπηρα(που υπαρχει πιθανοτητα ακομα και στους εκτροφεις),τι κανεις με αυτα?Δεν νομιζω να θελει καποιος να τα παρει και αναγκαστηκα θα πρεπει να τα κρατησεις,θα μπορεσεις να τα φροντιζεις για ολη τους τη ζωη?Αξιζει το ρισκο??

Καποιοι μιλανε λιγο αποτομα(δεν ειμαι αυτης της αποψης) αλλα σκεψου οτι εχουν γινει πολλες παρομοιες συζητησεις εδω μεσα και εχουν ακουσει πολλα
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Και το εχω ξαναπει δεν ειανι καθολου νευρικιά!Μα καθόλου όμως, απλά ξέρω ότι θα ήταν καλό για αυτη να ζευγαρώσει. Αυτο.
Ενα γκόλντεν του γείτωνα ζευγάρωσε, είχε κουτάβια αλλά πριν γεννήσει έπαθε σηψαιμία, μετά από πολλά άγχη και τρεξίματα σε κτηνιάτρους κατάφεραν να το σώσουν. Είπανε "ποτέ πια" και το στείρωσαν.
Μην είσαι τόσο απόλυτος/η. Μπορεί να μη βγει σε καλό γι' αυτή και πολλά να πάνε στραβά.
Ξανασκέψου το.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981