Αναζητηση Shiba/Kishu Inu




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
kai egw endiaferomai gia shiba inu.mhpws 8a mporousa na 3erw kapoia timh?


...................................................................................................................

Tα greeklish δεν επιτρέπονται στο φόρουμ! admin

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ
να αναλαβει η επιτροπη καλοσωρισματος για με εχουν ποιασει τα ανθρωποδιωχτηκα μου
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τελικά τι θα γίνει με αυτό το θέμα τι κάνουμε?
Μουγκό η όχι?
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Το μελος ειναι off line αλλα οταν ξαναμπει θα ηθελα να μαθω γιατι ρωταει για την τιμη:confused::confused:
 


kwtsoulis

Member
9 Σεπτεμβρίου 2009
24
0
Kωλοτοπο
Γεια κ απο μενα στο φορουμ.:)
Ισως ρωταει για την τιμη για να ξερει πανω κατω το απαιτουμενο ποσο.
Και εμενα με ενδιαφερουν τα shiba inu γιατι μαζι με τα klee kai(τα οποια εχω φαει το ιντερνετ μηπως κ καταφερω να φερω Ελλάδα) ειναι ράτσες μεσαιου μεγέθους που εμενα προσωπικα με ξετρελαινουν.Θεωρω λογικο να θες να ξερεις που κυμαινονται οι τιμες,γιατί δεν έχουμε ολοι την οικονομικη επιφανεια να αγορασουμε αμεσως τετοια σκυλια κ πρεπει να κανουμε καποια οικονομια
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ξεκινήστε βρίσκοντας ένα καλό εκτροφέα (αν δεν ξέρετε γιατί και πως, διαβάστε με προσοχή τα δέκα πρώτα νήματα εδώ. Εκεί (στους εκτροφείς) θα βρείτε πληροφορίες και για την τιμή μεταξύ άλλων.

Για τηλέφωνα εκτροφέων στην Ελλάδα, επικοινωνήστε με τον Κυνολογικό Ομιλο Ελλάδας (ΚΟΕ).

Καλή επιτυχία!:)
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Γεια κ απο μενα στο φορουμ.:)
Ισως ρωταει για την τιμη για να ξερει πανω κατω το απαιτουμενο ποσο.
Και εμενα με ενδιαφερουν τα shiba inu γιατι μαζι με τα klee kai(τα οποια εχω φαει το ιντερνετ μηπως κ καταφερω να φερω Ελλάδα) ειναι ράτσες μεσαιου μεγέθους που εμενα προσωπικα με ξετρελαινουν.Θεωρω λογικο να θες να ξερεις που κυμαινονται οι τιμες,γιατί δεν έχουμε ολοι την οικονομικη επιφανεια να αγορασουμε αμεσως τετοια σκυλια κ πρεπει να κανουμε καποια οικονομια
klee kai???

Αφού καλύψαμε όλες τις υπόλοιπες φυλές, μπήκαμε και στα παράγωγα...

Μπορείς kwtsoulis να μας πεις ποιό είναι το διακριτικό χαρακτηριστικό της συγκεκριμένης μη αναγνωρισμένης φυλής που σε εκφράζει τόσο πολύ? Έχεις δει ζώντα Alaskan Klee Kai? Μπορείς να μου πεις σε τι διαφέρουν από ένα Keeshond, από ένα German Spitz? Με ποιά κριτήρια θα αξιολογήσεις τον εκτροφέα όταν αυτός δε μπορεί να συμμετάσχει σε εκθέσεις μορφολογίας των επίσημων Κυνολογικών Ομίλων των διαφόρων χωρών εκτροφής? Πως τελικά θα κρίνεις και την ποιότητα των εκτρεφόμενων σκύλων?

Μήπως τελικά ψάχνεις απλώς για μία "σπάνια" (για την Ελλάδα) φυλή???
 


kwtsoulis

Member
9 Σεπτεμβρίου 2009
24
0
Kωλοτοπο
GAIA LYKAIA θα σεβαστώ απόλυτα την αποψή σου γιατί έχεις ασχοληθει με το αντικείνο πολύ περισσότερο απο εμένα..Δέν ενδιαφέρομαι για σπάνιες ράτσες απλά μιάς κ δεν με ενδιαφέρει κατα κύριο λόγο ο σκύλος να είναι φύλακας,κρίνω μέ βάση τι μου αρέσει εμφανισιακά,μορφολογικά,και σάν χαρακτήρας.Βασικό χαρακτηριστικο για μένα είναι το μέγεθος,που δεν θέλω να ξεπερναει τα 50cm. Γι αυτό με ενδιαφέρουν κυρίως τα spitz και ορισμένες ράτσες αυτών.
Βέβαια ειμαι ανοιχτός κ δεκτικός σε ολες τις παρατηρησεις απ' όλους και κυριώς απο τους γνώστες του χώρου.Δυστυχώς δεν έχω δει klee kai από κοντά,αλλα εχω την εντύπωση πως έχουν αναγνωριστει στην Αμερική(δεν ξέρω αν αποτελει κριτιριο αυτο).Όταν ανέφερα πώς δεν μπόρω να βρώ τρόπο να τα φέρω Ελλάδα,ειναι ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις παραπανω επεδή δεν έχω την δυνατοτητα να δω κ να αξιολογησω τον εκτροφέα,το χώρο κ τα σκυλιά του,καθώς κ τη δουλειά του,άρα δεν παίρνω το ρίσκο να δώσω 1000€-2000€ και να μην ειμαι σίγουρος για το αν έπρεπε.
 
Last edited:


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Στην Αμερική, ο επίσημος (αναγνωρισμένος από την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία FCI, στην οποία μέλος είναι και ο Κυνολογικός Όμιλος Ελλάδος) Κυνολογικός Όμιλος είναι ο AKC (American Kennel Club). Τα Alaskan Klee Kai δεν είναι αναγνωρισμένη φυλή από τον AKC. Είναι "αναγνωρισμένα" από τον UKC (United Kennel CLub), ο οποίος λόγω του γεγονότος ότι δεν είναι (και ούτε πρόκειται να γίνει ποτέ υπό το παρόν καθεστώς) αναγνωρισμένος από την FCI (και από όλους τους οργανισμούς που την αποδέχονται), προσπαθεί να "μαζέψει" εύρος αποδεχόμενος οτιδήποτε "περιθωριακό" δεν τηρεί τις προύποθέσης αναγνώρισης από τον AKC. Έτσι, στις "εκθέσεις" του UKC, τα Alaskan Klee Kai συμμετέχουν, το ίδιο και οι "εκτροφείς" τους.

Στηριζόμενοι λοιπόν στα παραπάνω, θα ήταν λογικό να θεωρησουμε ότι αυτοί οι "εκτροφείς", για να μην επιλέγουν το κυνολόγιο του AKC θα έχουν κάποιο "λόγο", τη στιγμή δε που κάποιοι από αυτούς ενγράφονται στον AKC χρησιμοποιώντας κάποια αναγνωρισμένη φυλή, και μετά χρησιμοποιούν τον αριθμό εγγραφής τους στον AKC, για να ρίξουν στάχτη στα μάτια των υποψήφιων αγοραστών τους (μέχρι βέβαια να γίνουν αντιληπτοί και να υπάρξει καταγγελία εναντίον τους και να αρθεί ο αριθμός εκτροφείου τους).

Ποιός μπορεί να είναι ο λόγος αυτός στο αφήνω να το υποθέσεις....:cool:
 


kwtsoulis

Member
9 Σεπτεμβρίου 2009
24
0
Kωλοτοπο
Ολοι νομιζω καταλαβαν τους λόγους που το κάνουν αυτο..
GAIA LYKAIA ευχαριστώ πάντως για την διευκρίνηση γιατί εγώ δεν ήξερα την διαφορά μεταξύ AKC και UKC.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
στον ΚΟΕ παιζει να μην ξερουν και ποιες ειναι αυτες οι φυλες:rolleyes:...ειπαμε ο ΚΟΕ ειναι οχι ο AKC ή η FCI...με κατι τυπους μεσα της ταξεως (ωμιλως πωηντερ-σαιτερ Ελλαδος με μελη την μαριγω και την κωστουλα και συναντησεις του ομιλου στα βλαχικα...)

οποιος ενδιαφερεται για τετοιες σπανιες φυλες ας ψαξει οσο μπορει μονος του και ΜΟΝΟ στο εξωτερικ!
 
Last edited:


Shiba Inu

New Member
28 Δεκεμβρίου 2009
4
0
Καλημέρα σας.Θα ήθελα πληροφορίες για τα σκυλιά Shiba Inu.Μένω στην Καβάλα και θέλω να αποκτήσω ένα τέτοιο σκυλί.Σας παρακαλώ ενημερώστε με που μπορώ να απευθηνθώ.Ευχαριστώ.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η διαδικασία είναι η εξής!
Παίρνεις τηλέφωνο στον ΚΟΕ (www.koe.gr) και ζητάς λίστα από εκτροφεις της φυλής!
Εν τω μεταξύ ψάχνεις στο ιντερνετ να βρεις κι από κει κάποιο site κάποιου εκτροφέα!
Μπορείς να αρχίσεις από το www.eurobreeder.com
Στην συνέχεια επικοινωνείς με τους εκτροφείς και κανονίζεις να βρεθείτε να μιλήσετε, να δεις τα σκυλιά και τα λοιπά!
Καλή αναζήτηση!:)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Πάντως στο eurobreeder έχει αρκετούς εκτροφείς shiba...μάλιστα ενας από Σουηδία θα έχει γένα πολύ σύντομα..
Δεν ξέρω από αυτη τη φυλή οπότε δεν μπορώ να κρίνω...
 




Shiba Inu

New Member
28 Δεκεμβρίου 2009
4
0
Καλησπερα σε όλους
Έπειτα από αρκετή έρευνα, κατέληξα, συνυπολογίζοντας τόσο τις δικές μου δυνατότητες όσο και τις "ανάγκες" που έχει η κάθε διαφορετική φυλή σκύλων, στις τύπου Spitz και πιο συγκεκριμένα στις γιαπωνέζικες Spitz φυλές.
Γνωρίζω μεν ότι υπάρχει Έλληνας εκτροφέας "Akita Inu", αλλά προσωπικά ενδιαφέρομαι για τις παρακάτω φυλές: "kishu Inu" και "Shiba Inu", για τις οποίες δεν κατάφερα να βρω πληροφορίες για εντός Ελλάδος εκτροφή.
Έχω ήδη επικοινωνήσει με τον Κ.Ο.Ε. αλλά η απόκριση τους ήταν το λιγότερο μη εποικοδομητική.
Δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να απευθυνθώ σε pet-shop για λόγους που λίγο πολύ είναι γνωστοί σε κάθε έναν που θέλει να λέγεται ζωόφιλος.
Θα σας παρακαλούσα λοιπόν να με ενημερώσετε εάν υπάρχει σοβαρός εκτροφέας των παραπάνω φυλών στην Ελλάδα. Στην περίπτωση που δεν υπάρχει στο εσωτερικό, τότε παρακαλώ να μου υποδείξετε κάποιον του εξωτερικού που εμπνέει εμπιστοσύνη.
Καλημέρα.Tελικά βρήκες τίποτα γιατί και εγώ ενδιαφέρομε για "Shiba Inu".Αν ναι σε πατακαλώ στήλε μου e-mail στο [email protected] .Ευχαριστώ.
 


Shiba Inu

New Member
28 Δεκεμβρίου 2009
4
0
Καλημέρα σας.Ψάχνω για Shiba Inu.Σας παρακαλώ οποιος έχει πληροφορίες για εκτροφείς στην Ευρώπη να επικινονίσει στο e-mail [email protected] .Ευχαριστώ.