Αναισθησία και υπερήλικος σκύλος


sofimel44

New Member
22 Σεπτεμβρίου 2023
4
4
25
Καλησπέρα,
Είμαι καινούργια εδώ οπότε καλώς σας βρήκα!! Θέλησα να γράψω εδώ γιατί βρίσκομαι στην δυσμενή θέση να πρέπει να πάρω μια πολυ δυσκολη απόφαση όσον αφορά την σκυλίτσα μου και ήθελα την γνώμη σας... Έχω λοιπόν ένα σκυλάκι απο πολυ μικρή...την Μέλη...Πλέον είναι 15 χρονών με φύσημα τέταρτου βαθμού και Καρδιομεγαλια που πιέζει τους Βρόγχους της, δημιουργώντας έτσι δυσκολία στην αναπνοή της ανά διαστήματα. Εννοείται πως παίρνει αγωγή για την καρδιά, καθώς και διουρητικά για να αποφύγουμε το πνευμονικό οίδημα από το οποίο πήγα να την χάσω πριν λίγες μέρες. Αλλά τα προβληματα της μικρής μου δυστυχώς δεν σταματούν εδώ. Τα δόντια της δεν είναι σε πολυ καλή κατάσταση....κάποια έχουν χαλάσει και της δημιουργούν φλεγμονές που οδηγούν με την σειρά τους στην παραγωγή βλέννας στην μυτούλα της. Είναι μονίμως με καταρροή...Εδώ και ένα χρόνο περίπου η προηγούμενη κτηνίατρος που είχαμε μου έδινε αντιβιωσεις. Γινόταν καλυτερα και πάλι από την αρχή... Δυστυχώς μου είχε πει πως λόγω ηλικίας δν είναι εύκολο να γίνει χειρουργείο για να αφαιρεθούν, γιατί η πιθανότητα να μην ξυπνήσει από την αναισθησία είναι μεγάλη... Τα ίδια μου λέει και ο καινούργιος μας κτηνίατρος, δίνοντας μας πάλι αντιβιωσεις. Ωστόσο, εκείνη αντί να βελτιώνεται έστω για κάποιο διάστημα, είναι στα ίδια... Γενικά δεν περνάει καλά... Και με την αναπνοή της δυσκολεύεται πολυ. Εχω φτάσει λοιπόν,στο σημείο να σκέφτομαι το χειρουργείο.... Ο κτηνίατρος προσπαθεί διαρκώς να μου υπενθυμίζει ότι είναι ήδη μεγαλύτερη απο το προσδόκιμο ζωής της ράτσας ( είναι πιντσερ με τσιουαουα) και ότι δν αξίζει να μπει γιατι μπορεί οποιαδήποτε στιγμή να μου φυγει ουτως η αλλως.... Αλλά δεν ξέρω... Μήπως αξίζει να το παλεψουμε για να έχει καλύτερη ποιότητα ζωής?γιατί αν εξαιρέσεις την μόνιμη καταρροή,με την προσαρμογή που κάναμε στην αγωγή της είναι παρα πολυ καλά...έχει όρεξη ακόμα το πουλάκι μου....αυτααααα... Συγνώμη αν σας κούρασα..
 
  • Love
Reactions: l.Kyveli


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ @sofimel44

Δυστυχώς, δεν μπορεί κανείς, να σου πει τι να κάνεις.
Το καταλαβαίνεις φαντάζομαι.
Είναι μια απόφαση που μόνο εσύ, μπορείς να την πάρεις.
Αν ο γιατρός σου, αποδεχθεί την απόφασή σου και του έχεις και εμπιστοσύνη, προχώρα στο χειρουργείο, αν βλέπεις ότι δεν μπορεί να φάει πχ ενώ θέλει η καημένη ή ότι πονάνε τα δοντάκια της και δεν νοιώθει καλά, γιατί αυτά είναι όντως στοιχεία, που χειροτερεύουν την ποιότητα της ζωούλας της.
Θα πρέπει όμως, να είσαι απόλυτα συνειδητοποιημένη, ότι μπορεί να μην την ξαναπάρεις σπίτι.
Δύσκολες καταστάσεις, η αλήθεια είναι.
Το μόνο κριτήριο είναι, να μην ταλαιπωρείται το ζωάκι.

Εύχομαι να καταφέρεις να πάρεις μια απόφαση και να είναι η καλύτερη δυνατή, για την δική σου ψυχή.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλώς ήρθες!
Είναι πολύ λογικό να σκέφτεσαι την επέμβαση με αυτά που μας περιγράφεις. Και σίγουρα αν πετύχει θα βελτιωθεί η ποιότητα της ζωής της Μέλης. Πρέπει να βάλεις σε μια ζυγαριά τα πράγματα και να αποφασίσεις, πρώτον με γνώμονα τον κτηνίατρο, δηλαδή εγώ πχ αν το έπαιρνα επάνω μου δεν θα το έκανα με έναν κτηνίατρο που μου λέει όχι, θα το έψαχνα με κάποιον που να αναλαμβάνει την ευθύνη. Δεύτερον πρέπει να εξετάσετε το εξής: Η ποιότητα ζωής της αυτή την στιγμή είναι τόσο χαμηλή που ακόμα και να μην έχει καλή έκβαση το χειρουργείο αξίζει η προσπάθεια; Αν είναι ναι η απάντηση σε αυτή την ερώτηση βρες έναν κτηνίατρο που να το αναλαμβάνει και να έχεις συστάσεις για αυτόν και προχώρα.
 


sofimel44

New Member
22 Σεπτεμβρίου 2023
4
4
25
Γεια σας και παλι,
Ευχαριστώ παρα πολυ που μπήκατε στον κόπο και μου απαντήσατε... Η αλήθεια είναι ότι πρέπει σιγά σιγά να αρχίσω να συνειδητοποιώ ότι έρχεται η στιγμή που δυστυχώς θα φυγει... Δεν το έχω καταφέρει ακόμα..Όπως και να'χει έχετε δίκιο...πρέπει να τα ζυγισω λιγάκι και να βρω την καλυτερη λυση ώστε να μην ταλαιπωρείται.Το συζήτησα ξανά και με τον γιατρό και περιμενουμε απάντηση από αναισθησιολόγο... Αν μου πει ότι έχουμε πιθανότητες, θα το προχωρησουμε...
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and mareco


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
θα μπορουσε να γινει αραγε με τοπικη αναισθησια και μεθη? (με μεθη το ζωο ισα ισα που ζαλιζεται λιγο για να καθεται ησυχα)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
θα μπορουσε να γινει αραγε με τοπικη αναισθησια και μεθη? (με μεθη το ζωο ισα ισα που ζαλιζεται λιγο για να καθεται ησυχα)
Σε καμία περίπτωση!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ούτε σε υγιή νεαρά ζώα, δεν γίνεται έτσι, αφαίρεση δοντιών.
Ούτε καν καθαρισμός δεν γίνεται με μέθη. Μπορεί να υπάρχουν κι εξαιρέσεις σ' αυτό, δεν αντιλέγω.
Ο κανόνας όμως, είναι γενική νάρκωση.
 
  • Like
Reactions: sofimel44


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
στην μπελλα ειχε κανει καθαρισμο με μεθη επειδη ηταν μεγαλη. εγω το προτεινα με το σκεπτικο οτι εφοσον στον ανθρωπο γινεται με τοπικη, γιατι οχι στο σκυλο? ειδικα οταν ειναι σαπια τα δοντια, δεν θα βγουν πιο ευκολα?
 
  • Like
Reactions: sofimel44


sofimel44

New Member
22 Σεπτεμβρίου 2023
4
4
25
Η αλήθεια είναι πως στην συγκεκριμένη περίπτωση, ο γιατρός μου πρότεινε μόνο γενική αναισθησία...Εντομεταξύ έχω καταλήξει στο ότι το χειρουργείο είναι μονόδρομος. Έχει σταματήσει να τρώει..
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Η αλήθεια είναι πως στην συγκεκριμένη περίπτωση, ο γιατρός μου πρότεινε μόνο γενική αναισθησία...Εντομεταξύ έχω καταλήξει στο ότι το χειρουργείο είναι μονόδρομος. Έχει σταματήσει να τρώει..
Πάντως να σου πω ότι στην Λούση μου είχαμε κάνει χειρουργείο αφαίρεσης όγκου στα 13 της χρόνια , ο σκύλος είχε καρδιακά θέματα, και η εγχείρηση πήγε πολύ καλά, ο όγκος αφαιρέθηκε και έζησε άλλον ένα χρόνο με πολύ καλή ποιότητα ζωής. Εάν ο γιατρός είναι καλός και γίνει σωστά η αναισθησία μειώνονται πολύ οι πιθανοτητες να συμβεί κάτι άσχημο από τη νάρκωση.
 
  • Love
Reactions: sofimel44


sofimel44

New Member
22 Σεπτεμβρίου 2023
4
4
25
Θέλω να σκέφτομαι ότι όλα θα πανε καλα και με βοήθησες πολυ είναι η αλήθεια... Σε ευχαριστώ πολυ!!!
 
  • Love
Reactions: l.Kyveli