Ανακριση στον εκτροφεα (για κληρονομικά θέματα υγείας)


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Εγώ δεν δίνω αδέσποτα που μάζεψα από τον δρόμο, χωρίς να δω όλη την οικογένεια.
(Που εννοείται πως το χαρίζω και κάνω ΑΜΑΝ να το "ξεφορτωθώ").

Μαζί δεν θα έχουν τον σκύλο; Τι πιο λογικό από το να ΠΡΕΠΕΙ να τους δεις (και να συζητήσεις με) ΟΛΟΥΣ.
Πολύ καλά τα λές Ντόκτορ Ζ. Παίρνεις ένα σκυλι. Που θα μεγαλώσει ??? Θα το αποδεκτεί η υπόλοιπη οικογένεια ή θα το έχουν κλεισμένο σε κάνα μπαλκόνι...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αυτές τις μέρες φιλοξενώ την χνουδομπαλίτσα της Αμαλίας. Μια σταλιά πλασματάκι, απόλυτα εξαρτώμενο και εύθραστο. Ολη μέρα συζητάμε με την Αμαλία, με τι καρδιά και που θα το δώσουμε. Εμένα δεν μου έχει ξανασυμβεί να έχω στο σπίτι μου σκυλάκι που δεν θα το κρατήσω. Ακόμη κι αυτή έχω αρχίσει να την γλυκοκοιτάω και η Αμαλία με βρίζει. Αλλά όσο σκεφτόμαστε που στο καλό θα βρούμε έναν άνθρωπο να την αγαπάει και να την φροντίζει όπως έχει ανάγκη, σ'αυτή την τρυφερή ηλικία, τρελλαινόμαστε. Πως να είσαι σίγουρος ότι θα την ταίζει όπως πρέπει, δεν θα την χτυπάει, δεν θα την έχει συνεχώς τιμωρία, δεν θα της φωνάζει όλη την ώρα, θα της κάνει τα εμβόλιά της και ότι άλλο χρειαστειί και το χειρότερο...δεν θα την εγκαταλείψει; Δεν ξέρω πως μπορείτε εσείς, αλλά εγώ δεν θα μπορούσα (νομίζω) ποτέ, να εκτρέφω σκυλιά και να πρέπει να τα δώσω. Αν είχα μάνα ή πατέρα τέτοιων υψηλών προδιαγραφών, θα έκανα ίσως κουτάβι μόνο για να το κρατήσω εγώ ή κανένας πολύ δικός μου άνθρωπος. ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ. Πρέπει να είναι πάρα πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία όταν αγαπάς τα σκυλιά σου (ως εκτροφέας εννοώ). Χαρά στο κουράγιο σας.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
οταν κάποιος ξέρει τι περιμένεις απο αυτόν για να δώσεις κουτάβι, μπορεί να σου πει 1.000 ψέμματα και να το πάρει, το κακό γι αυτόν είναι οτι όταν σε ξεγελάει εσένα θα το πληρώσει τελικά, γιατί οι κανόνες έχουν λόγο που εφαρμόζονται, προστατεύουν και το κουτάβι αλλά καί τον υποψήφιο.
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Μερικά από τα email που έχω πάρει τους τελευταίους μήνες...

<καλησπερα σας θελω να σας ρωτησω σε τι τιμη πουλατε το κουταβι τον μηδα?θελω παρα πολυ να αποκτησω αυτο το κουταβακι.θα περιμενω απαντηση σας.σας ευχαριστω πολυ!>

<Geia sas,tha ithela na sas pw sugxaritiria gia tin eksairetiki douleia pou kanete!Exw ena arseniko sharpei,6 xronwn k thelw na mou peite an einai dunaton na ton zeugarwsoume me ena apo ta thilika sas...>

<Καλησπέρα σας, είμαστε ο .... και η ... και ενδιαφερόμαστε για τα κουταβάκια σας...Είδαμε μερικές πολύ όμορφες φωτογραφίες από το site σας και βρήκαμε τη Χλόη, τρομερή φατσούλα.... Βέβαια θα θέλαμε να μάθουμε το κόστος απόκτησης ενός τέτοιου κουταβιού, γιατί ακούμε από τα pet shops κάτι απίστευτα νούμερα-ποσά......!!!! Είμαστε από την Αθήνα , ζούμε σε διαμέρισμα στην περιοχή της ......, θέλουμε πάρα πολύ να αποκτήσουμε και να φροντίζουμε αυτό το αξιολάτρευτο σκυλάκι και κάποια στιγμή θα σας επισκεφτούμε για να τα δούμε και από κοντά. Ευχαριστούμε πολύ εκ των προταίρων και αναμένουμε σύντομα μήνυμα σας.>

<Τα κουτάβια που γεννιούνται πωλιούνται ή χαρίζονται??αν είναι προς πώληση πόσο κοστίζουν?>

<endiaferwmai gia shar pei...mporeitai na mou pite poso ta dinetai ta koutavia...!!!>

<ΕΙΜΑΙ Ο ..... ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ ΕΜΑΙΛ ΔΙΟΤΙ ΕΙΔΑ ΤΟ ΣΙΤΕ ΣΑΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.ΤΑ ΣΑΡΠΕΙ
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ.ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΟΠΟΥΣ Ν ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΔΡΑ.ΓΕΙΑ ΜΕΝΑ Η ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΖΩΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.ΤΟ ΝΑ ΠΛΗΡΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΚΑΙ ΦΙΛΟ ΣΚΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ Π ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΕΝΑ ΖΩΑΚΙ ΦΙΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΡΕΥΘΗΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΟΠΩΣ ΠΛΟΥΣΙΟΣ Η ΕΥΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ν ΜΟΥΝ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΑ ΜΙΑ ΖΟΙ.ΤΑ ΣΑΡΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Ν ΩΡΟ ΕΝΑ ΚΑΙ Ν ΤΟ ΕΧΟ ΣΑΝ ΑΔΕΡΦΟ-Η.ΜΗΠΟΣ ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΟΠΙΝΑ ΝΑ ΔΕΙΝΕΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ?
ΕΛΠΙΖΩ Ν ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΑΙ ΤΙ ΕΝΟΩ..
ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ>
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
και ξέχασα όταν σε όλους τους παραπάνω τους στέλνεις <χαρίζεται σαρ πέι απο τις αγγελίες που έχω δει σε διάφορα φιλοζώικα σωματια... το 90% λένε: Α οχι και απο τον δρόμο!!!
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Μερικά από τα email που έχω πάρει τους τελευταίους μήνες...

<καλησπερα σας θελω να σας ρωτησω σε τι τιμη πουλατε το κουταβι τον μηδα?θελω παρα πολυ να αποκτησω αυτο το κουταβακι.θα περιμενω απαντηση σας.σας ευχαριστω πολυ!>

<Geia sas,tha ithela na sas pw sugxaritiria gia tin eksairetiki douleia pou kanete!Exw ena arseniko sharpei,6 xronwn k thelw na mou peite an einai dunaton na ton zeugarwsoume me ena apo ta thilika sas...>

<Καλησπέρα σας, είμαστε ο .... και η ... και ενδιαφερόμαστε για τα κουταβάκια σας...Είδαμε μερικές πολύ όμορφες φωτογραφίες από το site σας και βρήκαμε τη Χλόη, τρομερή φατσούλα.... Βέβαια θα θέλαμε να μάθουμε το κόστος απόκτησης ενός τέτοιου κουταβιού, γιατί ακούμε από τα pet shops κάτι απίστευτα νούμερα-ποσά......!!!! Είμαστε από την Αθήνα , ζούμε σε διαμέρισμα στην περιοχή της ......, θέλουμε πάρα πολύ να αποκτήσουμε και να φροντίζουμε αυτό το αξιολάτρευτο σκυλάκι και κάποια στιγμή θα σας επισκεφτούμε για να τα δούμε και από κοντά. Ευχαριστούμε πολύ εκ των προταίρων και αναμένουμε σύντομα μήνυμα σας.>

<Τα κουτάβια που γεννιούνται πωλιούνται ή χαρίζονται??αν είναι προς πώληση πόσο κοστίζουν?>

<endiaferwmai gia shar pei...mporeitai na mou pite poso ta dinetai ta koutavia...!!!>

<ΕΙΜΑΙ Ο ..... ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ ΕΜΑΙΛ ΔΙΟΤΙ ΕΙΔΑ ΤΟ ΣΙΤΕ ΣΑΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.ΤΑ ΣΑΡΠΕΙ
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ.ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΟΠΟΥΣ Ν ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΔΡΑ.ΓΕΙΑ ΜΕΝΑ Η ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΖΩΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.ΤΟ ΝΑ ΠΛΗΡΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΚΑΙ ΦΙΛΟ ΣΚΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ Π ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΕΝΑ ΖΩΑΚΙ ΦΙΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΡΕΥΘΗΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΟΠΩΣ ΠΛΟΥΣΙΟΣ Η ΕΥΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ν ΜΟΥΝ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΑ ΜΙΑ ΖΟΙ.ΤΑ ΣΑΡΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Ν ΩΡΟ ΕΝΑ ΚΑΙ Ν ΤΟ ΕΧΟ ΣΑΝ ΑΔΕΡΦΟ-Η.ΜΗΠΟΣ ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΟΠΙΝΑ ΝΑ ΔΕΙΝΕΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ?
ΕΛΠΙΖΩ Ν ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΑΙ ΤΙ ΕΝΟΩ..
ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ>
Για εσένα πως θα έπρεπε να ήταν η σωστή πρώτη προσέγγιση ? Είτε απο το τηλέφωνο είτε απο email . Έστω πως δεν μπορούσαν να έρθουν σε εσένα να δούνε τα σκυλιά σου live .

Επίσης είσαι φάουλ που δημοσιοποιείς τα μηνύματα ανθρώπων για να περιγελάσεις μαζί τους , μηνύματα ανθρώπων που λαχταρούσαν σκυλάκι απο εσένα και ίσως να μην προσέγγισαν σωστά το θέμα γιατί ίσως να μην είχαν εμπειρία απο αγορά σκύλου απο εκτροφέα,
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Τα κουτάβια που γεννιούνται πωλιούνται ή χαρίζονται??
χαχαχαχα - το αγαπημένο μου

η σωστή απάντηση είναι
ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ με πεντιγκρί, μικροτσιοπ, εμβολιασμένα και αποπαρασιτωμένα, .....(μικρή σιωπή)
αλλά τώρα μόλις δώσαμε το τελευταίο, καλέστε μας πάλι σε 10 μήνες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
@Ektor 13

Από την στιγμή που άλλαξες nickname έγινες λαλίστατος αλλά όχι σοφότερος.
Σε προτιμούσα πριν.
Τουλάχιστον, διάβαζε πολλές φορές τι γράφουν όσοι γράφουν και τι εσύ, πριν το δημοσιεύσεις.
Είναι ένα καλό κόλπο, για να είσαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις τι λένε και ότι διατυπώνεις σωστά αυτό που θέλεις να πεις.
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
@Ektor 13

Από την στιγμή που άλλαξες nickname έγινες λαλίστατος αλλά όχι σοφότερος.
Σε προτιμούσα πριν.
Τουλάχιστον, διάβαζε πολλές φορές τι γράφουν όσοι γράφουν και τι εσύ, πριν το δημοσιεύσεις.
Είναι ένα καλό κόλπο, για να είσαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις τι λένε και ότι διατυπώνεις σωστά αυτό που θέλεις να πεις.
Υπονοείς κάτι ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν υπονοώ. Στο είπα ξεκάθαρα.
Διάβαζε προσεκτικά για να καταλαβαίνεις σωστά και να μην παρερμηνεύεις, όπως έκανες με το post της Lilas.
Η δημοσίευσή του, δεν είχε σκοπό να περιγελάσει κανέναν.
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Δεν υπονοώ. Στο είπα ξεκάθαρα.
Διάβαζε προσεκτικά για να καταλαβαίνεις σωστά και να μην παρερμηνεύεις, όπως έκανες με το post της Lilas.
Η δημοσίευσή του, δεν είχε σκοπό να περιγελάσει κανέναν.
Και καλά δεν μπορεί να απαντήσει η ίδια ?
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Δεν περιγελώ μαζί τους (όπως είδες έσβησα τα ονοματά τους ) απλά βάζω και την πλευρά του εκτροφέα τι ακούει από τον καθένα που ΑΝ δεν απαντήσει είναι ΚΑΚΟΣ εκτρόφεας .... και δεν πρέπει και οι άλλοι που παραπονιούνται να δουν τι λένε και οι άλλοι... ΟΛΟΙ αυτοί πήραν πολύ καλές αναντήσεις ευγενικές προσπαθώντας να τους εξηγήσω που είναι το λάθος τους, πήραν email με το πρότυπο της φυλής... και διάθεση να τους δω όποτε μπορώ... 1/ 15 από αυτούς έχουν διάθεση να μάθουν ... οι 10 πάνε σε pet shop και μετά παίρνουν για βοήθεια... και υπόλοιποι αλλάζουν φυλή ανάλογα τι φυλή θα βρουν σε καλύτερη τιμή... ΣΚΕΦΤΗΚΕ ποτέ τον χρόνο του εκτροφέα... ? γιατί μιλάμε πάνω κάτω 1-2 ώρες την ημέρα... για βοήθεία σε αυτούς που έχουν σκυλό απο οπουδήποτε και αλλους που θέλουν να μάθουν και άλλους που θέλουν δήθεν να μάθουν...
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
<ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ με πεντιγκρί, μικροτσιοπ, εμβολιασμένα και αποπαρασιτωμένα, .....(μικρή σιωπή)
αλλά τώρα μόλις δώσαμε το τελευταίο, καλέστε μας πάλι σε 10 μήνες.>


Δεν το έχω σκεφτεί αυτό!!! καλο!!!
 


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Εχει δικιο ο εκτορ ο εκτροφεας εκτελει εργο το ιδιο και οι εκπαιδευτες ει ναι μεσα στη δουλεια σας να ενημερωνετε το κοσμο που δε κσερει οπως δεν ηξερε στην αρχη κανενας εδω.Ακομα κι εσεις καποτε δε ξερατε.Αν δεν τους δειξετε εσεις πιο ειναι το σωστο ποιος θα τους δειξει εχω δει κατα καιρους να δημοσιευοντε διαφορα απο εκτροφεις και δε συμφωνω καθολου
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Εχει δικιο ο εκτορ ο εκτροφεας εκτελει εργο το ιδιο και οι εκπαιδευτες ει ναι μεσα στη δουλεια σας να ενημερωνετε το κοσμο που δε κσερει οπως δεν ηξερε στην αρχη κανενας εδω.Ακομα κι εσεις καποτε δε ξερατε.Αν δεν τους δειξετε εσεις πιο ειναι το σωστο ποιος θα τους δειξει εχω δει κατα καιρους να δημοσιευοντε διαφορα απο εκτροφεις και δε συμφωνω καθολου
καποιοι άλλοι εαν η πρώτη ερώτηση είναι "πόσο κάνουν" απλώς κλείνουν το τηλέφωνο, γιατί ξέρουν οτι αυτοί ψάχνουν για το φθηνότερο και δεν έχουν τίποτα απο ότι ψάχνει ο εκτροφέας απο τον υποψήφιο.
εαν στείλεις μειλ σε καλά εκτροφεία του εξωτερικού ρωτόντας πόσο κανουν, δεν πρόκειται να πάρεις καμμιά απάντηση.
και μετά υπάρχει και η τακτική της Schnauzer Breeder από την κόλαση εαν ξέρετε καλά αγγλικά.
 


mitsos rot

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
127
0
Χανιά
το ποσο κανει σε συνδιασμο με αλλες ερωτησεις επιτρεπτο?δεν ειναι και τοσο ασχημη ερωτηση εγω θα ελεγα απαραιτητη.το οτι θα ρωτησω ποσο κοστιζει δεν σημαινει οτι ψαχνω κατι φθηνο ουτε οτι δεν με ενδιαφερει και τιποτα αλλο.
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Εγώ αυτό που προσπαθώ να δείξω είναι ότι όλοι πάνε στα pet shop... Οι 8 στους 10 την πατάνε και μετά βγάζουν την πίστη στον εκτροφέα!!! Δεν κάνουν καμία προσπάθεια να μάθουν οι ίδιοι, θέλουν έτοιμη γνώση που ακολουθούν ότι τους βολεύει και θέλουν και την τελειότητα... Ε... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ?
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
το ποσο κανει σε συνδιασμο με αλλες ερωτησεις επιτρεπτο?
απαραίτητο, αλλά ποτέ πρώτη ή και μοναδική ερώτηση.
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Δες και ένα παράδειγμα εξωτερικού...

<Dear Lila & George

I have been looking at your homepage for quite a while and also through your bloodlines. You have beautiful dogs!
I am from Denmark and at the moment I have 3 shar pei. I am looking for a promising male to match my dogs.

I have high standards regarding health and look for dogs in the pedigree s who has had long and healthy lives. I show my dogs all round europe and before breeding I test for patella, HD, AA and mental description.

I would love to hear more about your future breeding plans. I love your Baci (as many others Im sure:)) and saw him at the WDS in Denmark last month.
Please let me know more about your future litter plans.

Greetings>


βλέπει κανείς την διαφορά?