Αναστροφος πταρμος


dexter1810

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2012
56
0
Εχει τυχει σε καποιου τον σκυλο?
και αν ναι τι ιατρικη συνταγη σας δοθηκε?

Γιατι πηγα στον κτηνιατρο για τον δικο μου και ειμασταν τυχεροι αφου το εκανε μπροστα του.μας ειπε οτι ειναι αναστροφος πταρμος,κατι μη ανησυχιτικο,αλλα χρειαζεται κορτιζονη για να του το απαλυνει καθε φορα που τον πιανει αρκετα.
Μας εδωσε μια συνταγη με πολυ prezolon και πριν παω σε αλλο γιατρο για δευτερη γνωμη,θελω να δω αν εχει τυχει σε καποιον αλλο.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Το έκανε ο δικός μου παλιότερα σε περίοδο ανάρρωσης από πνευμονία.
Φαίνεται πολύ τρομακτικό... περισσότερο από όσο πραγματικά είναι. Δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω με την ιατρική αγωγή γιατί εμείς τότε παίρναμε το μισό φαρμακείο από φάρμακα... Αλλά το συγκεκριμένο δεν ήταν κάτι που ανησυχούσε τον γιατρό μας.
Δε θέλω σε καμια περίπτωση να αμφισβητήσω το γιατρό σου αλλά βάση της εμπειρίας μου θα σου συνιστούσα πριν ξεκινήσεις αγωγή με κορτιζόνη (και ειδικά πολύ όπως λες) να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.

Πάντως όταν τον πιάνει ένα κολπάκι είναι να του κλείνεις τη μύτη για λιγο αναγκάζοντας τον να παίρνει βαθιά ανάσα (μιλάμε όλες για δευτερόλεπτα) και ένα άλλο είναι να τον αναγκάσεις να περπατήσει, βοηθώντας τον έτσι να "ξεκολλήσει"

Περαστικά σας! :)
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Πες και δύο πράγματα για το τι ακριβώς είναι αυτό που περιγράφεις,να μαθαίνουμε κ εμείς που δεν ξέρουμε,να υπάρχει κ σαν ιστορικό στο forum σε περίπτωση που κάνει κάποιος αναζήτηση μελλοντικά.
 


dexter1810

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2012
56
0
Απο τα λεγομενα του γιατρου αυτο που καταλαβα ειναι οτι ειναι ενα ''κατασκευαστικο προβλημα'' του σκυλου στο οποιο ο σκυλος οταν μυριζει κατι εντονα ή στην αλλαγη του καιρου κανει κατι σαν ρουθουνισμα.στην ουσια κανει αναποδο φτερνισμα.απο εξω προς τα μεσα.
Οπως ρουφαμε εμεις την μυτη μας απο το συναχι,σκεψου αυτο συνεχομενο για μερικα δευτερολεπτα.

Δεν υπαρχει καποια επιστημονικη ιατρικη συνταγη,δεν εχει βρεθει κατι ακομα,αλλα με αντισταμινικα και κορτιζονες μπορει να μειωθει.
Σαν θορυβος,οταν ειναι εντονος ειναι τρομακτικος,αλλα δεν ειναι κατι το ανησυχητικο απ οτι ειπε και ο γιατρος.

Αλικη στο εχει ξανακανει εσενα?γιατι εμενα μου ειπαν οτι θα το κανει στις αλλαγες του καιρου και σε πολυ εντονες μυρωδιες για ολη του την ζωη.μπορει περισσοτερο μπορει και να μην το ξανακανει ποτε.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Από τότε που ξεπεράσαμε το πρόβλημα δε μου το έχει ξανακάνει. Έχω να τον ακούσω μήνες!

Πάντως νομίζω οτι δεν είναι κάτι τοσο ασυνήθιστο!
Ταπεινή μου γνώμη είναι οτι η χρήση (πολύ όπως είπες κορτιζόνης) για κάτι το οποίο ίσως και να βοηθήσει είναι κρίμα... Επιβαρύνεις τον οργανισμό του χωρίς να ξέρεις αν θα κάνει καλό...
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Βασικά η κορτιζόνη καταστέλλει το ανοσοποιητικό του σκύλου.Γίνεται πιο επιρρεπής δηλαδή σε λοιμώξεις κλπ.Μόλις σταματήσει η χορήγηση της κορτιζόνης όμως,σε διάστημα 3-4 μηνών ο οργανισμός επανέρχεται εάν δεν έχει γίνει κάποια μόνιμη βλάβη.
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Να φανταστώ ότι είναι το ίδιο πράγμα με την ανάστροφη αναπνοή? Αν όντως είναι το ίδιο, το πάθαινε συχνά το πινσεράκι μου όταν υπερενθουσιαζόταν. Ισχύει όντως, ότι δεν είναι κάτι σοβαρό, και ο γιατρός δεν μας είχε προτείνει κάποια αγωγή.

Ο σκύλος σου το κάνει πολύ συχνά? Πάνω από δυο φορές τη μέρα ας πούμε?
 




dexter1810

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2012
56
0
Το κανει για 2-3 δευτερολεπτα μολις ξυπναει το πρωι,ισως το απογευμα και ισως αν ενθουσιαστει με κατι ή μυρισει κατι εντονο.Υπαρχει περιπτωση να μην το κανει και καθολου σε μια μερα...
 




hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
και εμενα το κανει! τραβηξα βιντεο και το εδειξα στον κτηνιατρο!δεν υπαρχει θεραπεια για αυτο και δεν ειναι κατι ανησυχητικο!ουτε ποναει ουτε βασανιζεται.μπορει να παρει μερες και εβδομαδες να το κανει και μεσα σε μια μερα να το κανει 2 φορες. μου ειπε να του μιλαω εκεινη την ωρα για να σταματαει και οντως πιανει η να τον χτυπαω ελαφρα , σαν μικρα χαστουκακια , κατω στα πνευμονια
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παντος εγω δεν τους εχω δωσει ποτε τιποτα για αυτο!
Και σε καμια περιπτοση δεν θα εδινα κορτιζονη!

Την ανοιξη το εχουν πιο αυξημενα οι δικες μου! Μαλλον λογο γυρης?
 






aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Κάπως έτσι έκανε και ο δικός μου! Σαν να είχε μυξούλες... Μήπως έχει και λοίμωξη του άνω αναπνευστικού; Σας είπε κάτι ο γιατρός;
 


dexter1810

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2012
56
0
τον εχει κοιταξει και τις 3 φορες που εχω παει μηπως εχει κρυωσει,αν εχει ακροαστικα,αν εχει κατι η τραχεια του,αλλα τιποτα.Να φανταστεις σημερα δεν το εχει κανει καθολου.
παντως ουτε βηχει ουτε τιποτα.αντε κανα φτερνισμα που και που,αλλα αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα
 


raul_vet

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2009
55
0
Patras city
Ο ανάστροφος πταρμός είναι αντανακλαστικό, όπως ο λόξιγκας. Κανένα φάρμακο δεν τον αντιμετωπίζει και είναι κάτι αυτοπεριοριζόμενο.

ΥΓ. Χαίρομαι που το βίντεό μου βοηθάει!!!
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Και εμάς το έκανε παλιά η Salve και της κλείναμε τα ρουθουνάκια, άνοιγε το στοματάκι της και σταμάταγε.

Τώρα δεν το κάνει πια, μόνο στις πολύ αρχές που την είχαμε πάρει στο σπίτι. Δεν κάναμε καμιά αγωγή, έφυγε μόνο του...

[video=youtube;HmczLdGN43k]http://www.youtube.com/watch?v=HmczLdGN43k&list=UUL7p3e4fPmF8Fenbzm-dyFQ&index=4&feature=plcp[/video]
 


dexter1810

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2012
56
0
Ο ανάστροφος πταρμός είναι αντανακλαστικό, όπως ο λόξιγκας. Κανένα φάρμακο δεν τον αντιμετωπίζει και είναι κάτι αυτοπεριοριζόμενο.

ΥΓ. Χαίρομαι που το βίντεό μου βοηθάει!!!

εμεις ευχαριστουμε για αυτο το σπανιο βιντεο.Οταν το googlara δεν πιστευα οτι το πρωτο λινκ ειναι βιντεο και μαλιστα ελληνικο!
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Η Ζαιρα το κανει τα τελευταια 2 χρονια περιπου... φρικαρα οταν το ειδα στην αρχη.. αλλα ο κτηνιατρος με καθησυχασε πως δεν ειναι τιποτα.. και οντως δεν ειναι τιποτα.. τουλαχιστον στην μικρη μας.
δεν δωσαμε φαρμακα ποτε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU