Ανεύθυνοι Ιδιοκτήτες


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Φτιάχνω αυτό το θέμα και δυστυχώς πιστεύω ότι θα έχει μεγάλη επιτυχία.

Ιδιοκτήτης αρσενικού Bull Terrier, τον έχω συναντήσει στο δρόμο, ατάκα "Αρσενικός είναι? Πάρτον μακρυά!"

Άντε να τον πάρω, σκέφτομαι στο δρόμο είμαστε! Το σκυλί του λυσσασμένο, τον σέρνει κανονικά...

Έκανε εμφάνιση όμως στο "στέκι" των σκυλογονιών-σκυλόπαιδων, θύμα φυσικά και υπήρξε, ένα θυληκό Pug πολύ παιχνιδιάρικο. Το δάγκωσε πιο κάτω από το λαιμό και δε το άφηνε με τίποτα, ότι κι αν έκανε ο ιδιοκτήτης.

Ενημερώνω σήμερα τον άντρα μου για το περιστατικό και να έχει το νού του. Ο φανταστικός ιδιοκτήτης ήταν πάλι εκεί, ο Lucky δεν έπαιξε με κανένα σκύλο (έκλαιγε που δεν πλησίασε τη georgia/ ροτ μεγάλος έρωτας κι αυτός)
κι εγώ αναρωτιέμαι... αφού ο τύπος δε την παλεύει με το σκυλί του, δε μπορεί να το βγάλει βόλτα με ένα φίμωτρο να παίξει και κανένα άλλο στη γειτονιά??? Πρέπει να το παίζει μπαμπούλας????
 




Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Ο ιδιοκτήτης δεν είναι υπεύθυνος για ότι κάνει το σκυλί του?
Αν δηλαδή δαγκώσει το δικό μου τι κάνω? Τι λέει ο νόμος?
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
5. Ο ιδιοκτήτης ή ο συνοδός του σκύλου ευθύνεται για βλάβη ή ζημιά που προκαλείται από
το σκύλο σε ανθρώπους ή ζώα, κατά παρέκκλιση των διατάξεων του άρθρου 924 του
Αστικού Κώδικα.
Από τον 3170, άρθρο 2, παρ. 5
 




Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Ok με αυτά! Εγώ τι θα πρέπει να κάνω, να καλέσω την αστυνομία και να την περιμένω όσο αιμορραγεί ο σκύλος μου?
Να φύγω να σώσω το σκύλο?
Να χρησιμοποιήσω κάποιον άλλο σα μάρτυρα εκ των υστέρων?
Πρέπει να γνωρίζω το ονοματεπώνυμο του ιδιοκτήτη και /ή τη διεύθυνση κατοικίας του? (εφόσον μου δώσει ακριβή στοιχεία και αν..)
Αν αυτός σηκωθεί και φύγει και δεν υπάρχουν μάρτυρες τι κάνω?
 




Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Για αρχή φάε τη γλώσσα σου...

Ανάλογα με την κρισιμότητα της κατάστασης... Εγώ θα καλούσα άμεσα την αστυνομία.
Και πες ότι εγώ την καλώ και αυτός φεύγει χωρίς να αφήσει τα στοιχεία του, τι θα καταφέρω?
Νομίζω ότι για να λυθεί το ζήτημα θα ήταν προτιμότερο να σπάσω τα μούτρα του ιδιοκτήτη.
1-Θα γίνω σίγουρα κατανοητή
2-Δε θα χρειαστεί να ανταλλάξουμε στοιχεία
3-Ίσως καταλάβει και συμμορφωθεί
4-Αν έρθει η αστυνομία, θα δεί το μικρό γλυκούλικο σκυλάκι μου να πονά, κι εμένα ενα μικρό αθώο ξανθό πλασματάκι να ορίομαι.... ποιόν θα πιστέψει λες???
 
Last edited:




dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
Και πες ότι εγώ την καλώ και αυτός φεύγει χωρίς να αφήσει τα στοιχεία του, τι θα καταφέρω?
Νομίζω ότι για να λυθεί το ζήτημα θα ήταν προτιμότερο να σπάσω τα μούτρα του ιδιοκτήτη.
1-Θα γίνω σίγουρα κατανοητή-
2-Δε θα χρειαστεί να ανταλλάξουμε στοιχεία
3-Ίσως καταλάβει και συμμορφωθεί
4-Αν έρθει η αστυνομία, θα δεί το μικρό γλυκούλικο σκυλάκι μου να πονά, κι εμένα ενα μικρό αθώο ξανθό πλασματάκι να ορίομαι.... ποιόν θα πιστέψει λες???
το 4 είναι όλα τα λεφτα -

λοιπον ,η βία φέρνει βία ,ακούγεται συνηθισμένο αλλά δυστηχώς άκρη

δεν θα βγάλεις εάν του σπάσεις τα μούτρα..

εάν μαζευτείτε όλοι οι ιδιοκτήτες και του σπάσετε ομαδικά τα μουτρα

θα έχει καλυτερα αποτελεσματα :D

σοβαρά τώρα, να μαζευτείτε και να του μιλήσετε ,ίσως με τον καλό τροπο να ευαισθητοποιηθεί
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Πάντα βόλτα με ένα χοντρό γερό ξύλο και ειδικά οι κοπέλες!Έθιξες ακριβώς την στιγμή που μπορεί να συμβεί κάτι κακό!Δεν μπορείς να κανείς τίποτα εκείνη την ώρα!Αν σε περίπτωση που τον έπιανα και του μιλούσα πρώτα και δεν καταλάβαινε τοτε θα χρησιμοποιούσα βία!10 ξυλιες στα πόδια να σπάσουν:-D!Συγνώμη που το λέω αυτο αλλά δεν θα υπομένω εγώ μ@λ@κιες άλλων σε κάθε περίπατο που παω με το σκύλο μου!Λυπάμαι...
 




Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
το 4 είναι όλα τα λεφτα -

λοιπον ,η βία φέρνει βία ,ακούγεται συνηθισμένο αλλά δυστηχώς άκρη

δεν θα βγάλεις εάν του σπάσεις τα μούτρα..

εάν μαζευτείτε όλοι οι ιδιοκτήτες και του σπάσετε ομαδικά τα μουτρα

θα έχει καλυτερα αποτελεσματα :D

σοβαρά τώρα, να μαζευτείτε και να του μιλήσετε ,ίσως με τον καλό τροπο να ευαισθητοποιηθεί
Μέχρι και χθές δεν είδα κανένα να του έχει μιλήσει, όλοι μιλούσαν μεταξύ τους κι έλεγαν ότι κάποιος πρέπει να του πει κάτι κι επειδή εγώ δε μπορώ αυτές τις γενικότητες, λεω να γίνω εγώ αυτός ο κάποιος αφού μάθω που πατάω και που βρίσκομαι για να μη μπορεί να μου πεί κουβέντα.
Αν όμως είναι ειρωνικός ή πει τίποτε περίεργο θα προσπαθήσω πολύ να μη θυμηθώ το λίγο tae kwon do που ξέρω (είναι και σχετικά λίγα κυβικά ο τύπος)
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εμάς πάντως στη γειτονιά πολύ φοριέται το ξυλίκι!
Εγώ δεν το χρησιμοποιώ διότι φοβάμαι μην σπάσω κανα νύχι, αλλα η κα Μαριτσα από απέναντι (αυτή ντε με τις γλάστρες που έχει βάλει στο μάτι ο …Τιτάνας!) το τιμάει δεόντως!

Εδώ μια φωτογραφία με την εν λόγω γειτόνισσα λίγο πριν βγάλει το κανισακι της βόλτα!




:paja1::maria:
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
Αν όμως είναι ειρωνικός ή πει τίποτε περίεργο θα προσπαθήσω πολύ να μη θυμηθώ το λίγο tae kwon do που ξέρω (είναι και σχετικά λίγα κυβικά ο τύπος)
Προσπάθησε πολύ όμως ννα μην θυμηθείς γιατί τότε δυστηχως

το έχεις χαμένο το παιχνίδι-μπορεί να παρουσιάσει τον εαυτό του σαν θύμα

ξυλοδαρμου και να τον πληρωνεις και απο πάνω..


υγ πάντως με άπτσακι στο "σημείο χ" θα βγει νοκάουτ:D
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Πάντα βόλτα με ένα χοντρό γερό ξύλο και ειδικά οι κοπέλες!
Γιατί μόνο οι κοπέλες?
Εμένα αυτό το κάνει κι ένας φίλος μου, πολύ μορφονιός, για να κρατάει τις ουρλιάζουσες από αμόκ γυναίκες μακριά.
Μέχρι και για καφέ πάει με την γκλίτσα!
 
Last edited:


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Γιατί μόνο οι κοπέλες?
Εμένα αυτό το κάνει κι ένας φίλος μου, πολύ μορφονιός, για να κρετάει τις ουρλιάζουσες από αμόκ γυναίκες μακριά.
Μέχρι και για καφέ πάει με την γκλίτσα!
Για κάποιους είναι "must":D
 


GEORGE1034

Well-Known Member
20 Σεπτεμβρίου 2009
579
0
26
Θεσσαλονικη!!!!!!!!!!!!!!!!
Αμα τον δειρεις μπορει να σου κανει καμια μηνυση και μετα θα χασεις το δικαιο σου.Εγω σου προτινω να φωναξεις την αστυνομια μηπως φοβηθει και βαλει φιμοτρο επιτελους στο σκυλι του.Και κατι εντελως ασχετο,μηπως ξερει κανεις να μου πει πως μπορω να δημιουργησω ενα δικο μου θεμα και να γραψω στο θεμα μου το ερωτημα μου.:(