Ανεύθυνοι Ιδιοκτήτες




Dimitri$

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2009
64
0
Και κατι εντελως ασχετο,μηπως ξερει κανεις να μου πει πως μπορω να δημιουργησω ενα δικο μου θεμα και να γραψω στο θεμα μου το ερωτημα μου.:(
Πάς στο Subforum που θέλεις να δημοσιεύσεις το θέμα σου και πατάς πάνω αριστερά στην επιλογή "New thread".




//Με πρόλαβαν αλλα εγώ έχω και φώτο:p
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Σχετικα με το ξυλο...Μονο χειροτερα μπορει να κανει τα πραγματα.

Παραδειγμα.
Προχθες βολταραμε διπλα στον Πεινιο με την Χιονα ελευθερη και αλλα 2 Μαλαμουτ/Χασκυ επισης ελευθερα.Τα σκυλια δεν ειχαν κανενα ενδιαφερον για τον κοσμο και επαιζαν μονα τους.Ξαφνου βλεπω απο μακρυα μια γιαγιακα με μια τεραστια βιτσα στα χερια να περπαταει και να ''μαστιγωνει'' τα χορταρια.
Μονο και μονο στην θεα του ξυλου και τα τρια σκυλια παγωσαν και αρχισαν να την κοιτανε περιεργα(κοκαλωσαν δλδ,ορθιες ουρες/αυτια).Τα δεσαμε ολοι γρηγορα και περιμεναμε να περασει εκεινη.

Μιας κ το θεμα μιλαει για επιθεση,ε ναι λοιπον,μας επιτεθηκε και ενα θηλυκο τσιουαουα.:DΜολις το πλησιασε η Χιονα της κοβει μια δαγκα στο ποδι και χιουεστηκε η δικια μου.Φυσικα τωρα γελαω επειδη ηταν ενα σκυλακι 3-4 κιλων αλλα θα εκλαιγα αν ηταν ενα σκυλι 30-40-50κιλων.:shock:
 


Ioulitsa

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
98
0
Έδεσσα-Θεσσαλονίκη
Ανέυθυνοι Ιδιοκτήτες Part 2!

((*για να μην ανοίγω νέο τοπικ)
Χθες το απόγευμα στη βόλτα τα πήρα πολύ άγρια με έναν τύπο. Ημασταν με τον Άρη και περπατούσαμε ωραία και καλά στο πεζοδρόμια σε έναν δρόμο που δεν έχει καθόλου κίνηση. Εκεί που περπατάμε ακούω εκείνο το τσικ τσικ που κάνουν οι πατούσες ενος σκύλου όταν τρέχει. Γυρνάω και βλέπω ένα μπόξερ να τρέχει καταπάνω μας! Αρπάζει τον άρη απο το σαμαράκι και εγώ κοπανάω το σκυλι με τη τσάντα μου:confused:. Από πίσω βλέπω έναν τύπο που προσπαθούσε να τρέξει και φώναζε 'ελα εδω!'. Ερχεται τραβά τον σκύλο και του λέω γιατί τον έχει λυμένο αφου μπορει να προκαλέσει ζημιές σε άλλους ανθρώπους η ζωα. Μου ζητα συγγνώμη και δε θα επαναληφθει, εγω να τα έχω παιξει και να κοιταω τον αρη αν επαθε τπτ!!! Ο τύπος δένει το σκύλο, απομακρύνεται 10 μετρα και τον ξαναλυνει!!! ο ηλίθιος!!! Τι να του πω τώρα???

ps βρήκα σήμερα το πρωι που έχει το σκύλο. Είναι μια αυλή 2x2 ενός παλιού σπιτιού που δε μένει κανείς εκεί.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Και πες ότι εγώ την καλώ και αυτός φεύγει χωρίς να αφήσει τα στοιχεία του, τι θα καταφέρω?
Νομίζω ότι για να λυθεί το ζήτημα θα ήταν προτιμότερο να σπάσω τα μούτρα του ιδιοκτήτη.
1-Θα γίνω σίγουρα κατανοητή
2-Δε θα χρειαστεί να ανταλλάξουμε στοιχεία
3-Ίσως καταλάβει και συμμορφωθεί
4-Αν έρθει η αστυνομία, θα δεί το μικρό γλυκούλικο σκυλάκι μου να πονά, κι εμένα ενα μικρό αθώο ξανθό πλασματάκι να ορίομαι.... ποιόν θα πιστέψει λες???
Τι να σας κάνω που δεν έχετε citizens' arrest?:(
 


mariaso

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2009
62
0
Ηράκλειο - Κρήτη
Το ΄χω ξαναγράψει και σε άλλο ποστ αλλα τώρα είδα ότι υπάρχει σχετικο ποστ με το θέμα μου... οπότε θα γίνω κουραστική και θα το ξαναεπαναλάβω......
Απέναντι απο το σπίτι μου έχει ένα κατάστημα με επιγραφές.Αυτός που το έχει έχει ενα τσιουάουα το οποίο κατα την γνώμη μου είναι κυκλοθιμικό! Επειδή έχει συνέχεια την πόρτα του καταστήματος του ανοιχτη το σκυλί του περιφέρεται ανενοχλητο μέσα στο δρόμο και αλοτε επιτιθεται στους περαστικους και άλοτε παλι στους ίδιους κάνει χαρες! (δεν μπορώ να τον καταλάβω αυτόν το σκύλο!!!!)
Οποτε βγαίνω βόλτα με την amelie, στην αρχή κουναει την ουρά του καικανει χαρές και μετά περνει φορα και μας επιτιθεται!!!!!! Μια φορά της επιτεθηκε και πήγε να την πνίξει.με αποτέλεσμα για να την σώσω νσα αναγκαστώ να την σικώσω απο το λουρί για να την πάρω στα χέρια μου. Πρώτη φορά βλέπω σκύλο πάντως να επιτιθεται σε κουτάβι!!!!!!!!!.
Χθές το βράδυ ξαναεπαναλιφθηκε το σκηνικό και αναγκαστηκα στο τελεος να βριστώ με το γειτονα γιατι ενω του ζητησα με ευγενικότατο τροπο να προσπαθησει να περιορισει το σκύλο του εφοσον επιτιθεται εκεινος μου βγήκε και απο πάνω ισχυριζόμενος ότι ειναι σκύλος και δεν μπορεί να τον περιορίσει!!!!!!!! ΑΚοθσον Ακουσον!!!!!
Δηλαδή είναι παραλογο που του ζήτησα εφόσον ο σκύλος του είναι επιθετικός να τον εχει δεμένο??????
(να σας υπενθυμίσω οτι η amelie μου είναι μαλτεζακι του 1 κιλου αυτή τη στιγμή και το υψος της είναι 15 εκατοστα, κατα συνέπεια ΄και πιο μικρή απο το τσιουαουα!!!) __________________
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Όταν θα ξαναπεράσεις έξω από το μαγαζί, όταν βγει το τσιουάουα-μάγκας και σας επιτεθεί, να είσαι σε ετοιμότητα: Να έχεις ετοιμάσει μια χλεμπόνα μέσα στο στόμα σου, και φτύσε γρήγορα πάνω στο τσιουάουα... Θα αναγκαστεί να κολυμπήσει για να μην πνιγεί στα βαθειά νερά της χλεμπόνας σου, και δεν θα έχει τον νου του στους τσαμπουκάδες!!!

Προσοχή, βάλε ένα σωσίβιο και στο δικό σου το σκυλάκι, προκαταβολικά, όπως φεύγετε από το σπίτι, για να μην κινδυνεύσει κι αυτό.

:eek:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Το κούνημα της ουράς δεν είναι πάντα ένδειξη χαράς-φιλικής διάθεσης :) Τα σκυλιά κουνούν την ουρά κι όταν βρίσκονται σε επιφυλακή ή εγρήγορση, καμιά φορά. Βέβαια δεν κάνουν αυτό το τρελό κούνημα, ούτε έχουν το σκυλο-χαμόγελο με τη γλώσσα έξω και καμιά φορά στο πλάι (αυτό με τρελαίνει), ούτε κουνούν σαν παρτσακλά τον πισινό τους. Μη βασίζεσαι στο κούνημα της ουράς για να πεις ότι ένας σκύλος κάνει χαρές.

Εννοείται ότι ο σκύλος του πρέπει να είναι περιορισμένος. Ο γείτονάς σου είναι παράνομος έχοντας το σκύλο λυτό και ελεύθερο και μπορείς κάλλιστα να τον προειδοποιήσεις ότι θα φωνάξεις την αστυνομία. Μη σου πω να το κάνεις κιόλας. Μπορεί ένα τσιουάουα να μην είναι επικίνδυνο, αλλά όπως και να 'χει το δάγκωμά του πονάει, άσε που μπορεί να επιτεθεί και σε κανένα παιδάκι και να του δημιουργήσει φοβία με τους σκύλους.
η amelie μου είναι μαλτεζακι του 1 κιλου αυτή τη στιγμή και το υψος της είναι 15 εκατοστα
:shock:
Το 'χουν παραχ@σει με τα μαλτέζ :mad:
 




mariaso

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2009
62
0
Ηράκλειο - Κρήτη
συγνώμη βρε παιδιά αλλα και να φονάξω την αστυνομία είμαι της άποψης ότι δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει. εδώ δεν πάνε η καθυστερούνε σε λειστείες θα έρθουν για να κάνουν παρατήρηση για έναν σκυλο?? (μακαρι να γινόταν αλλα δυστυχώσ ζούμε στην ελλάδα!!)

Cloe τι ενοεις λέγοντας:
Το 'χουν παραχ@σει με τα μαλτέζ
:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Βρε ρίξε εσύ την απειλή να τον τρομάξεις και βλέπεις... ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ είναι Ελλάδα ξε-Ελλάδα έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις. Δεν είναι δυνατόν να αφήνει επιθετικό σκύλο στο δρόμο (ας είναι και 2 κιλά ο σκύλος).
Το 'χουν παραχ@σει με τα μαλτέζ
Εννοώ την εκτροφή εκτός προτύπου μικροσκοπικών σκύλων.
 




mariaso

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2009
62
0
Ηράκλειο - Κρήτη
κουταβάκι είναι βρε παιδιά ακόμα.... είναι 4,5 μηνών περίππου. Βασικά ζυγίζει 1,300. Δεν νομίζω ότι θα βγει εκτός προτύπου γιατί απότι διάβασα λέιε ότι το βάρος στα μαλτεζάκια κιμαίνεται από 3-4 κιλά και το ύψος απο 20-25 εκατοστά στα θυλικά.
Ασχέτως με αυτήν που μου το πούλησε που ισχυριζόταν οτι είναι tea cup και ότι θα γίνει 2,5 κιλά το πολύ εγώ πιστεευω ότι θα μεγαλώσει και άλλο.
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Ασχέτως με αυτήν που μου το πούλησε που ισχυριζόταν οτι είναι tea cup και ότι θα γίνει 2,5 κιλά το πολύ εγώ πιστεευω ότι θα μεγαλώσει και άλλο.
:D:D:D:D απο ποιον puppy miler τον πηρες
 


mariaso

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2009
62
0
Ηράκλειο - Κρήτη
μιν ανχωνεσαι δεν είπες και τίποτα!!!την γνώμη σου εξέφρασες!
πάντος εγώ έχω είμαι της άποψης ότι πλέον ονομάζουνε tea cup τα μαλτεζάκια τα οποία ακολουθούν τις προδιαγραφές του προτυπου γιατί προσωπικά μου έχει τυχει να δώ μαλτεζους αγορασμένους από pet shop οι οποίοι είναι σαςν μεσαια κανίς. Που αν το δείς ότε και αυτά ακολουθούν το πρότυπο.!
πάντος αυτή που τα πουλάει καλώς η κακός δεν θα το κρίνω εγώ τα πασαρει san tea cup και ειναι και αναγνωρισμένα απο το KOE. να σκεφτείς ότι εγώ επείδή εψαχνα πολύ καιρο για μαλτεζακι βρήκα μονο αυτή σαν εκτροφέα.... και εκτός αυτόυ δεν ήξερα καν τι είναι τα tea cup. Οταν πηρα την δικια μου δεν έδωσα σημασία στο μέγεθος αλλα στην υγειο του σκύλου και στο αν έχει σωστα χαρτια και είναι δηλωμένος. Τώρα αν θα είναι 30 εκατοστά αντι για 20 δεν με απασχολεί ιδιαιτερα!:):p
 


mariaso

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2009
62
0
Ηράκλειο - Κρήτη
sir-elric δεν αγορασα το σκύλο μου απο puppy miler. ειμαι εναντια στις πολησεις ζώων στα pet shop. Αγοράζω τροφή απο pet shop Που δεν πουλανε ζωα.
Γνωρίζω πολύ καλα τα puppi miles.. και προτημώ να δώσω 1500 ευρώ αντι για 600 και να πάρω έναν υγιή σκύλο.
 


katerinna

Active Member
29 Ιουνίου 2009
44
0
θεσσαλονικη
φιλε μου δεν συζηταμε ουτε σκευτομαστε καν αυτο το αν.....ολοι εχοθμε φοβο μηπως βγουμε βολτα και μας σημβει κατι σε πληροφωρω οτι δεν ειναι μονο εκει οι ανευθινοι ιδιοκτητες εχει παντου.......απλααααααααααα καρτιωμαστε μακριααααααααααααααααααααααααααααααααα οσο το δυνατον γινεται