Ανεύρεση Σκύλου


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Επειδή εως εχθές γνώριζα πως ο σκύλος αποτελεί ιδιοκτησία αλλά η αγαπητή mareco με πληροφόρησε πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει θα ήθελα να ρωτήσω τελικά τι ισχύει?


Εάν βρώ έναν σκύλο,ας υποθέσουμε σε καλή κατάσταση, καθαρό, χωρίς παράσιτα, αλλά χωρίς microchip και περιλαίμιο.

Εάν θέλω να τον κρατήσω ή να τον δώσω για υιοθεσία πρέπει να δηλώσω την ανεύρεση του στο τοπικό A.T. ή δεν χρειάζεται ?

Εδώ π.χ. αναφέρουμε να γίνει ενημέρωση στο Α.Τ.

Χάσατε/ βρήκατε σκύλο?
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Αν δεν έχει μικροτσίπ με δηλωμένα τα στοιχεία του ιδιοκτήτη, τότε δεν αποτελεί ιδιοκτησία κανενός.
Σύμφωνα με το Ν. 3170/2003 άρθρο 1 παρ. β' :

β) Αδέσποτο ζώο συντροφιάς είναι κάθε ζώο συντροφιάς το οποίο είτε δεν έχει κατοικία είτε βρίσκεται έξω από τα όρια της κατοικίας του ιδιοκτήτη του ή του συνοδού του και δεν τελεί υπό την άμεση επίβλεψη ή τον έλεγχο ιδιοκτήτη ή συνοδού. Δεν θεωρούνται αδέσποτα ζώα οι ποιμενικοί και κυνηγετικοί σκύλοι, καθώς και οι σκύλοι έρευνας και διάσωσης, κατά τη διάρκεια της φύλαξης του ποιμνίου, του κυνηγιού, της έρευνας και της διάσωσης.

Αν θέλεις να το δηλώσεις για δικό σου κάνεις την εξής αίτηση:

http://www.latsia.org.cy/docs/10.pdf

edit: αν δεν θέλεις να κάνεις την αίτηση, του βάζεις μικροτσίπ εσύ και δηλώνεις τα στοιχεία σου.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Η αγαπητότατη mareco δεν σε πληροφόρησε τίποτα. Εξέφρασε τις θεωρίες/απόψεις της. Αντιθέτως σε προσκάλεσε να την πληροφορήσεις για το αληθές των δικών σου αναφορών σε νόμους. Απ' ότι βλέπω στην απάντηση της Lostris και γνωστό σε όλους μας σχετικό νόμο, μάλλον δεν έχεις τυπικά δίκιο. Μπορείς να βρεις κάτι άλλο, που ίσως αναιρεί ή συμπληρώνει τον 3170;
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Αν δεν έχει μικροτσίπ με δηλωμένα τα στοιχεία του ιδιοκτήτη, τότε δεν αποτελεί ιδιοκτησία κανενός.
Σύμφωνα με το Ν. 3170/2003 άρθρο 1 παρ. β' :

β) Αδέσποτο ζώο συντροφιάς είναι κάθε ζώο συντροφιάς το οποίο είτε δεν έχει κατοικία είτε βρίσκεται έξω από τα όρια της κατοικίας του ιδιοκτήτη του ή του συνοδού του και δεν τελεί υπό την άμεση επίβλεψη ή τον έλεγχο ιδιοκτήτη ή συνοδού. Δεν θεωρούνται αδέσποτα ζώα οι ποιμενικοί και κυνηγετικοί σκύλοι, καθώς και οι σκύλοι έρευνας και διάσωσης, κατά τη διάρκεια της φύλαξης του ποιμνίου, του κυνηγιού, της έρευνας και της διάσωσης.

Αν θέλεις να το δηλώσεις για δικό σου κάνεις την εξής αίτηση:

http://www.latsia.org.cy/docs/10.pdf

edit: αν δεν θέλεις να κάνεις την αίτηση, του βάζεις μικροτσίπ εσύ και δηλώνεις τα στοιχεία σου.
Οπότε μπορώ να αρπάξω, να κλέψω ή να μην επιστρέψω εφόσον έχω βρεί οποιονδήποτε σκύλο που δεν φέρει microchip ακόμα και παρουσία του ιδιοκτήτη και μετά κυρία να πάω να του βάλω και να τον κάνω δικό μου?
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Οπότε μπορώ να αρπάξω, να κλέψω ή να μην επιστρέψω εφόσον έχω βρεί οποιονδήποτε σκύλο που δεν φέρει microchip ακόμα και παρουσία του ιδιοκτήτη και μετά κυρία να πάω να του βάλω και να τον κάνω δικό μου?
μα τι λες?

το αρθρο λεει
το οποίο είτε δεν έχει κατοικία είτε βρίσκεται έξω από τα όρια της κατοικίας του ιδιοκτήτη του ή του συνοδού του και δεν τελεί υπό την άμεση επίβλεψη ή τον έλεγχο ιδιοκτήτη ή συνοδού.

αρπαγη ή κλοπη παρουσια ιδιοκτητη? Διαβασε προσεχτικα...
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Οπότε μπορώ να αρπάξω, να κλέψω ή να μην επιστρέψω εφόσον έχω βρεί οποιονδήποτε σκύλο που δεν φέρει microchip ακόμα και παρουσία του ιδιοκτήτη και μετά κυρία να πάω να του βάλω και να τον κάνω δικό μου?
Παρουσία του ιδιοκτήτη ???

Ο νόμος λέει ρητά έξω από την κατοικία του ιδιοκτήτη ή τα όρια αυτής και να μην τελεί υπό την επίβλεψη του ιδιοκτήτη ή συνοδού....

Οι λέξεις "αρπαγή" και "κλοπή" αναφέρονται σε άλλες καταστάσεις. Μην τα μπερδεύουμε...
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
post #2. Lostris:

Αν δεν έχει μικροτσίπ με δηλωμένα τα στοιχεία του ιδιοκτήτη, τότε δεν αποτελεί ιδιοκτησία κανενός.


Οπότε δεν μπορώ εγώ να υποστηρίξω ότι είναι δικός μου?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αν δεν ξεκολλήσεις από το μυαλό σου, αυτό που σου έχει καρφωθεί και θες ντε και καλά να συμφωνήσει και το σύμπαν και αν δεν διαβάζεις αυτά που βλέπεις, αλλά αυτά που θέλεις, συζήτηση δεν θα πετύχουμε.

Οπότε μπορώ να αρπάξω, να κλέψω

Να αρπάξεις και να κλέψεις; Πότε αναφερθήκαμε σε κάτι τέτοιο;

ή να μην επιστρέψω εφόσον έχω βρεί οποιονδήποτε σκύλο που δεν φέρει microchip
ακόμα και παρουσία του ιδιοκτήτη

:eek::eek::eek: Που το γράφει αυτό; Μάλλον το αντίθετο λέει. Εγώ τουλάχιστον έτσι το διαβάζω...

και μετά κυρία να πάω να του βάλω και να τον κάνω δικό μου?
Αν πχ βρεις τον Σωτήρη ατσιπάριστο και το μάθω ότι τον βρήκες και τον έχεις, λες να μην μπορέσω να τον πάρω πίσω; Πιθανότατα -και καλά να πάθω- να υποστώ τις συνέπειες του νόμου για την αμέλειά μου, αλλά λες να μην μπορέσω να αποδείξω ότι είναι δικός μου;
Βεβαίως έχει διαφορά κουτάβι από ενήλικο, αλλά δεν νομίζω ότι έχεις την πρόθεση να δεχτείς άλλη άποψη εκτός της δικής σου...


post #2. Lostris:

Αν δεν έχει μικροτσίπ με δηλωμένα τα στοιχεία του ιδιοκτήτη, τότε δεν αποτελεί ιδιοκτησία κανενός.


Οπότε δεν μπορώ εγώ να υποστηρίξω ότι είναι δικός μου?

Αν είναι κουτάβι "ακατέργαστο", πιθανότατα θα μπορέσεις να το κάνεις δικό σου. Μιλάμε πάντα για ημίαιμο ε;
Αν είναι ενήλικο και ατσιπάριστο, επίσης ημίαιμο, ίσως και να μπορέσεις να το κάνεις δικό σου. Αν το βρει ο ιδιοκτήτης, πιστεύω με μεγάλη σιγουριά ότι θα μπορέσει να το πάρει πίσω. Και όλα αυτά που συζητάμε, είναι άγραφοι νόμοι. Οτι ισχύει στην πράξη. Δεν ξέρω πως αλλιώς να στο πω.
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Αν δεν ξεκολλήσεις από το μυαλό σου, αυτό που σου έχει καρφωθεί και θες ντε και καλά να συμφωνήσει και το σύμπαν και αν δεν διαβάζεις αυτά που βλέπεις, αλλά αυτά που θέλεις, συζήτηση δεν θα πετύχουμε.

Αν πχ βρεις τον Σωτήρη ατσιπάριστο και το μάθω ότι τον βρήκες και τον έχεις, λες να μην μπορέσω να τον πάρω πίσω; Πιθανότατα -και καλά να πάθω- να υποστώ τις συνέπειες του νόμου για την αμέλειά μου, αλλά λες να μην μπορέσω να αποδείξω ότι είναι δικός μου;
Βεβαίως έχει διαφορά κουτάβι από ενήλικο, αλλά δεν νομίζω ότι έχεις την πρόθεση να δεχτείς άλλη άποψη εκτός της δικής σου...
Στην περίπτωση που σου φύγει στην βόλτα, και τον έχεις ατσιπαριστο,

Αφού νομικά θεωρήσουμε μόνο αυτά που λέει η Lostris ο σκύλος δεν αποτελεί ιδιοκτησία σου, διότι
1. είναι ατσιπαριστος
2. δεν τελεί υπο την επίβλεψη σου
3. είναι εκτός των ορίων της κατοικίας σου.

Πώς είναι δικός σου και δεν είναι αδέσποτος? Εγώ εάν αρνηθώ να στον επιστρέψω, μπορείς νομικά να κινηθείς εναντίον μου?

Έχω πρόθεση να δεχτώ το οτιδήποτε και σε παρακαλώ για να βγάλουμε μια άκρη τα προσωπικά σχόλια περί προθέσεων μου, του μυαλού μου κ.λ.π. να λείπουν. Εκτός αν δεν θες τελικά να βγάλουμε άκρη και θες απλά να ξεκατινιαστούμε.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Αφού νομικά θεωρήσουμε μόνο αυτά που λέει η Lostris ο σκύλος δεν αποτελεί ιδιοκτησία σου, διότι
1. είναι ατσιπαριστος
2. δεν τελεί υπο την επίβλεψη σου
3. είναι εκτός των ορίων της κατοικίας σου.
Δεν τα λέει η Lostris αυτά. Ο νόμος τα λέει....
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Στην περίπτωση που σου φύγει στην βόλτα, και τον έχεις ατσιπαριστο,

Αφού νομικά θεωρήσουμε μόνο αυτά που λέει η Lostris ο σκύλος δεν αποτελεί ιδιοκτησία σου, διότι
1. είναι ατσιπαριστος

Λουρί δεν θα έχει; Περιλαίμιο; Ταυτότητα; Αν με δει δεν θα χαρεί; Δεν θα έρθει σε μένα; Δεν θα ξέρω το όνομά του να τον φωνάξω;

2. δεν τελεί υπο την επίβλεψη σου
3. είναι εκτός των ορίων της κατοικίας σου.

Πώς είναι δικός σου και δεν είναι αδέσποτος? Εγώ εάν αρνηθώ να στον επιστρέψω, μπορείς νομικά να κινηθείς εναντίον μου?

Δεν θα έχω κάνει τα πάντα να τον βρω; Δεν θα έχω πάει στο τμήμα να δηλώσω την απώλειά του; Δεν θα έχω φωτογραφίες του από κουτάβι κιόλας και μαζί μου; Δεν θα υπάρχουν μάρτυρες να με υποστηρίξουν; Μπορώ να σκεφτώ και άλλα οκτακόσια, αλλά νομίζω δεν χρειάζεται.

Ας ξαναπώ και ας γίνομαι κουραστική, ότι μιλάμε πάντα για ημίαιμο.
Τώρα, αν το βρεις και το θέλεις τόσο μα τόσο πολύ, να είσαι έτοιμη να δώσεις και μάχη για να το κρατήσεις...


Έχω πρόθεση να δεχτώ το οτιδήποτε και σε παρακαλώ για να βγάλουμε μια άκρη τα προσωπικά σχόλια περί προθέσεων μου, του μυαλού μου κ.λ.π. να λείπουν. Εκτός αν δεν θες τελικά να βγάλουμε άκρη και θες απλά να ξεκατινιαστούμε.
Μην μου κάνεις τέτοιες πάσες, γιατί δεν τσιμπάω. Είναι περιττές και άκομψες και μας χαλάνε την συζήτηση ;)
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
ισως καποιος πιο ειδικος να βοηθουσε...
Silc μπορεις να παρεις ενα τηλ. ή να επικοινωνησεις με e mail λυνοντας τις αποριες σου...

Aυτο σε περιπτωση που διεκδικησεις το σκυλακι σου απο καποιον που το βρηκε....

http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?11841-Δικηγοροι-και-Νομικοι-υπερ-της-προστασιας-των-ζωων

αντι να επιμενουμε στη γνωμη μας και να γινομαστε εριστικοι....
 
Last edited:


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
ναι βρε... συγνώμη που το έθεσα λάθος...
Αν μου επιτρέψεις θα σου πω κάποια πράγματα από προσωπική εμπειρία. Και όταν λέω προσωπική δεν εννοώ ότι βρήκα σκύλο και δεν ήξερα τι να τον κάνω. Απλά ξέρω πως αντιμετωπίζουν οι αστυνομικοί και οι αρχές τέτοιες καταστάσεις....
Αν βρει κάποιος σκύλο στο δρόμο, χωρίς κολλάρο, να περιφέρεται μόνος του, κατ' αρχήν ρωτάει εκεί γύρω. Αν τον έχει χάσει κανείς (και τον θέλει...) σίγουρα τον ψάχνει.
Κάνει ένα κόπο να ελέγξει μέσω κτηνιάτρου αν υπάρχει μικροτσίπ και σε θετική περίπτωση αν αυτό έχει δηλωμένα τα στοιχεία του ιδιοκτήτη.
Σε περίπτωση που υπάρχει ιδιοκτήσης και μετά από αναζήτηση δεν ανευρεθεί ή δεν ενδιαφερθεί, ο σκύλος πλέον θεωρείται παρατημένος και αδέσποτος.
Από εκεί και μετά είναι στην διακριτική ευχέρεια του φιλόζωου να αποφασίσει τι θα κάνει, αν θα τον κρατήσει ή αν θα τον δώσει για υιοθεσία σε κάποιο φιλοζωϊκό σωματείο.
Η επίσκεψη σε αστυνομικά τμήματα πολύ φοβάμαι ότι δεν θα αποδώσει καρπούς. Αυτή είναι η προσωπική εμπειρία που σου έλεγα. Έχει τύχει πολλές φορές να τεθεί το ερώτημα σε συνεργάτες-αστυνομικούς σχετικά με το τι θα έκαναν σε περίπτωση ανεύρεσης ή απώλειας σκύλου. Η απάντηση ήταν "πλάκα κάνεις... δεν βλέπεις τι γίνεται εδώ?".
Η τελευταία φράση δεν είναι της παρούσης για να αναλυθεί γιατί θα βγούμε off topic. Απλά προσπαθώ να σου πω ότι ακόμα και αν ο φιλόζωος που περιμάζεψε το αδέσποτο κάνει το χρέος του και πάει στην αστυνομία, το μόνο που θα κάνει είναι να χάσει το χρόνο του. Εμείς σαν νομοταγείς πολίτες που θέλουμε να αναφέρουμε το συμβάν στην αστυνομία καλά κάνουμε. Από την άλλη όμως οι αστυνομικοί, με τα σημερινά δεδομένα της δουλειάς τους, δεν έχουν ούτε το χρόνο ούτε την διάθεση να ασχοληθούν. Δυστυχώς στην Ελλάδα η θεωρία από την πράξη απέχει παρασάγγας...
Μετά δε την παρέλευση κάποιων ημερών, και αφού δεν έχει εμφανιστεί κανείς να αναζητήσει το κατοικίδιο του, ο φιλόζωος είναι καλυμμένος από το νόμο και μπορεί να κρατήσει το σκύλο.
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Λουρί δεν θα έχει; Περιλαίμιο; Ταυτότητα; Αν με δει δεν θα χαρεί; Δεν θα έρθει σε μένα; Δεν θα ξέρω το όνομά του να τον φωνάξω;


Και να έχει.. μου δείχνεις τον νόμο που αναφέρει πως τα παραπάνω είναι στοιχεία απόδειξης ιδιοκτησίας ενός σκύλου?

Δεν θα έχω κάνει τα πάντα να τον βρω; Δεν θα έχω πάει στο τμήμα να δηλώσω την απώλειά του; Δεν θα έχω φωτογραφίες του από κουτάβι κιόλας και μαζί μου; Δεν θα υπάρχουν μάρτυρες να με υποστηρίξουν; Μπορώ να σκεφτώ και άλλα οκτακόσια, αλλά νομίζω δεν χρειάζεται.

Μα φυσικά, αλλά επαναλαμβάνω μου δείχνεις τον νόμο που αναφέρει ότι και αυτά είναι στοιχεία απόδειξης ιδιοκτησίας?



Στο προηγούμενο θέμα υποστήριξα ότι για να είσαι νομικά καλυμμένος από τυχόν τρελούς, οφείλεις εάν βρεις έναν σκύλο ατσιπαριστο, ημίαιμο, χωρίς περιλαίμιο να το δηλώσεις στην αστυνομία.

Μου αναφέρατε ότι δεν χρειάζεται και η συγκεκριμένα πήρες θέση ότι δεν χρειάζεται ούτε ο συγκεκριμένος να πάει:


Εγώ σαν mareco όταν μου έτυχε (2 φορές), στο τμήμα εννοείται ότι δεν πήγα.
Ξαναλέω, μιλάμε για αδέσποτο, ημίαιμο, κουτάβι, χωρίς καμμία απολύτως σήμανση. Το πολύ, να έψαχνα στο internet, άντε να έβαζα και καμμιά αφίσα αν είχα κέφι. Δηλαδή, ο φερόμενος ως ιδιοκτήτης (ναι, ξέρω, πολλά δελτία ειδήσεων βλέπω) πως θα αποδείξει ότι είναι "περιουσιακό του στοιχείο"
που ο άλλος του το έκλεψε κιόλας; Από που του το έκλεψε; Πότε; Με ποιόν τρόπο;

Εδώ βρε silk σε κλέβουν εσένα ως άνθρωπο, μπροστά στα μάτια σου και δεν μπορείς να το αποδείξεις. Τι μου λες τώρα; Να πάω στο τμήμα; Ετσι όπως έχουν γίνει κιόλας; Αν νομίζεις ότι θα ασχοληθούν, είσαι πολύ ρομαντική. Εγώ τουλάχιστον, ούτε για αστείο δεν θα ασχολιόμουν σε τέτοιο επίπεδο. Αν το σκυλί, φαινόταν ότι ήταν χαμένο από σπίτι, βεβαίως θα πήγαινα, για να έχω την συνείδησή μου καθαρή. Υπό τις συνθήκες του θέματος, ουχί.

διότι ο σκύλος θεωρείται αδέσποτος.


Τελικά τι υποστηρίζεις?

1. Μπορεί κάποιος να αποδείξει ότι ένας σκύλος που υπόκειται στα παραπάνω (ημιαιμος, ατσιπαριστος, που τριγυρνάει χωρίς ιδιοκτήτη)
είναι δικός του, αρά και ιδιοκτησία του ?


και εφόσον απαντήσουμε στο 1,

2. Μπορεί, στην περίπτωση που μιλάμε για "βλάκα" , να σε κυνηγήσει νομικά διότι βρήκες τον σκύλο του και δεν ενημέρωσες το αστυνομικό τμήμα?

(Η λέξη κλοπή δεν είναι σωστή,μιλάμε για ανεύρεση "ξένης ιδιοκτησίας" και μη δήλωση του, δεν γνωρίζω πως ονομάζεται αυτό)
 




silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Αν μου επιτρέψεις θα σου πω κάποια πράγματα από προσωπική εμπειρία. Και όταν λέω προσωπική δεν εννοώ ότι βρήκα σκύλο και δεν ήξερα τι να τον κάνω. Απλά ξέρω πως αντιμετωπίζουν οι αστυνομικοί και οι αρχές τέτοιες καταστάσεις....
Αν βρει κάποιος σκύλο στο δρόμο, χωρίς κολλάρο, να περιφέρεται μόνος του, κατ' αρχήν ρωτάει εκεί γύρω. Αν τον έχει χάσει κανείς (και τον θέλει...) σίγουρα τον ψάχνει.
Κάνει ένα κόπο να ελέγξει μέσω κτηνιάτρου αν υπάρχει μικροτσίπ και σε θετική περίπτωση αν αυτό έχει δηλωμένα τα στοιχεία του ιδιοκτήτη.
Σε περίπτωση που υπάρχει ιδιοκτήσης και μετά από αναζήτηση δεν ανευρεθεί ή δεν ενδιαφερθεί, ο σκύλος πλέον θεωρείται παρατημένος και αδέσποτος.
Από εκεί και μετά είναι στην διακριτική ευχέρεια του φιλόζωου να αποφασίσει τι θα κάνει, αν θα τον κρατήσει ή αν θα τον δώσει για υιοθεσία σε κάποιο φιλοζωϊκό σωματείο.
Η επίσκεψη σε αστυνομικά τμήματα πολύ φοβάμαι ότι δεν θα αποδώσει καρπούς. Αυτή είναι η προσωπική εμπειρία που σου έλεγα. Έχει τύχει πολλές φορές να τεθεί το ερώτημα σε συνεργάτες-αστυνομικούς σχετικά με το τι θα έκαναν σε περίπτωση ανεύρεσης ή απώλειας σκύλου. Η απάντηση ήταν "πλάκα κάνεις... δεν βλέπεις τι γίνεται εδώ?".
Η τελευταία φράση δεν είναι της παρούσης για να αναλυθεί γιατί θα βγούμε off topic. Απλά προσπαθώ να σου πω ότι ακόμα και αν ο φιλόζωος που περιμάζεψε το αδέσποτο κάνει το χρέος του και πάει στην αστυνομία, το μόνο που θα κάνει είναι να χάσει το χρόνο του. Εμείς σαν νομοταγείς πολίτες που θέλουμε να αναφέρουμε το συμβάν στην αστυνομία καλά κάνουμε. Από την άλλη όμως οι αστυνομικοί, με τα σημερινά δεδομένα της δουλειάς τους, δεν έχουν ούτε το χρόνο ούτε την διάθεση να ασχοληθούν. Δυστυχώς στην Ελλάδα η θεωρία από την πράξη απέχει παρασάγγας...
Μετά δε την παρέλευση κάποιων ημερών, και αφού δεν έχει εμφανιστεί κανείς να αναζητήσει το κατοικίδιο του, ο φιλόζωος είναι καλυμμένος από το νόμο και μπορεί να κρατήσει το σκύλο.
Συγνώμη, αλλά πήγα 2 φορές και έκανα δήλωση ανεύρεσης σκύλου και κανείς ούτε αρνήθηκε να με εξυπηρετήσει, ούτε τίποτα.

οπως διάβασα και η vrmode έκανε το ίδιο και, και ασχολήθηκαν το ίδιο.

Οπότε δεν καταλαβαίνω από που προκύπτουν τέτοιες αντιλήψεις.
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
εσυ Silc τι υποστηριζεις? Γιατι μου φαινεται ξεκιναμε καλα και μετα μπουρδουκλωνομαστε...

Ακριβως τι υποστηριζεις?

Ότι σε περίπτωση που βρούμε έναν σκύλο που μάλιστα τυγχάνει να είναι σε καλή κατάσταση (π.χ. καθαρός, καλοταισμένος, ...)
πρέπει να ακολουθήσουμε ότι γράφει η stray's help σε αυτό το πόστ:

Χάσατε/ βρήκατε σκύλο?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Θεωρώ ότι έχω ήδη απαντήσει σε όλο το εύρος της απορίας σου και μπορώ να φτάσω εύκολα τις 50 σελίδες να λέω τα ίδια και τα ίδια. Δεν νομίζω ότι είναι χρήσιμο. Παραθέσαμε και νόμους και θεωρίες και απόψεις. Οποιος διαβάζει, ας βγάλει τα συμπεράσματά του και ας πράξει όπως θέλει. Δεν έχω πει το παραμικρό και έτσι και γιουβέτσι. Υποστηρίζω από την αρχή τα ίδια πράγματα.

Συγνώμη, αλλά πήγα 2 φορές και έκανα δήλωση ανεύρεσης σκύλου και κανείς ούτε αρνήθηκε να με εξυπηρετήσει, ούτε τίποτα.
Δεν επιτρέπεται να αρνηθούν να σε εξυπηρετήσουν. Καλά έκανες και πήγες. Είχε και κάποιο αποτέλεσμα η προσπάθειά σου; Αν ναι, είσαι πολύ τυχερή. Πάντως αν μιλάμε για το ίδιο τμήμα που ο αστυνόμος ήταν κολλητός της θείας και έφαγες πόρτα στο άλλο θέμα σου, μου κάνει μεγάλη εντύπωση.
Εγώ προς το παρόν δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ότι σε περίπτωση που βρούμε έναν σκύλο που μάλιστα τυγχάνει να είναι σε καλή κατάσταση (π.χ. καθαρός, καλοταισμένος, ...)
πρέπει να ακολουθήσουμε ότι γράφει η stray's help σε αυτό το πόστ:

Χάσατε/ βρήκατε σκύλο?

Sorry, κάτι τελευταίο... το εξαιρετικό πραγματικά άρθρο στο οποίο αναφέρεσαι ξανά και ξανά και ξανά, περιέχει εκπληκτικές προτάσεις για το τι μπορείς να κάνεις αν έχασες, κυρίως τον σκύλο σου και βεβαίως αν βρήκες κάποιον και έχεις την γνώση και την όρεξη να ψάξεις να βρεις αν ανήκει σε κάποιον. Είναι πάρα πολύ καλές οδηγίες, για την περίπτωση που δεν ξέρει κάποιος πως να κινηθεί, αλλά δεν υποχρεώνουν κανέναν για τίποτα.