Ανθρωπος...Το διποδο τερας!!!


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Άνθρωπος το πιο κακιασμενο πλασμα που υπάρχει...και που μπορεί να σκεφτεται και να μιλήσει τι να το κανω αφου σκέφτονται με κακια πονηρια και δολο...
 
  • Like
Reactions: Goofy21


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
το βίντεο
και διάφορες λεπτομέρειες εδώ: http://www.gazzetta.gr/plus/article...etai-na-petaxe-ton-skylo-apo-ton-3o-orofo-vid
Σύμφωνα με αυτό:
Δεν υπήρχε έξωση.
Ο ιδιοκτήτης μπήκε με τα κλειδιά του ενώ οι ένοικοι απουσίαζαν για να αλλάξει κλειδαριές.
"Ξέσπασε στον σκύλο".
Αφέθηκε ελεύθερος. Φυσικά!
Οι ιδιοκτήτες εμφανίστηκαν στον κτηνίατρο, και την έκαναν με ελαφρά, μόλις έμαθαν το κόστος του χειρουργείου.
 


Goofy21

Member
21 Απριλίου 2012
12
5
38
Νέο Ηράκλειο, Αθήνα
Κρατουσα την σκαλα κυριε δικαστα γιατι οταν μπηκα στο σπιτι αντικρησα ενα πιτμπουλ....
Ναι..ναι..
Αυτα τα αγρια σκυλια που τα βαζουν σαν λογκο σε σχολες πολεμικων τεχνων...
Γιατι ειναι τοσο αγρια σαν τους μποξεραδες...
Μολις μπηκα μεσα το ειδα και τρομαξα...λεω θα με φαει...
Οποτε αρπαζω την σκαλα για να αμυνθω...
Αλλα αυτο φοβηθεικε καθως το εδιοχνα με την σκαλα και ετρεχε...
Σε καποια στιγμη εφτασε στο μπαλκονι...
Εγω ομως δεν σταματησα...
Συνεχισα να το σπρωχνω προς τα καγκελα...
Γιατι ητανε ενφανες οτι θα με φαει..
Και τοτε αυτο επεσε απο τον 3ο οροφο...
Δεν φταιω κυριε δικαστα..
Ημουν σε αμυνα...

Αθωος!!
Φίλε μου αν είχες βρεθεί μία φορά έστω σε δικαστήριο για κακοποίηση ζώου θα ήξερες ότι δεν πάει όπως το περιγράφεις. Σημασία έχει το τι μπορείς να αποδείξεις και όχι το τι λες. Ο άνθρωπος θα τιμωρηθεί γιατί δεν τήρησε τα νόμιμα και οδήγησε ένα δεσποζόμενο ζώο σε τραυματισμό με κίνδυνο να χάσει τη ζωή του. Ας ελπίσουμε όλοι να αναρρώσει πλήρως το σκυλάκι.
Θα του επιβληθεί γερό πρόστιμο και φυλάκιση με αναστολή αν έχει λευκό ποινικό μητρώο.
Αν συμφωνώ με τις ποινές;
Όχι όπως έγραψα παραπάνω δε συμφωνώ.
Για μένα θα έπρεπε να είναι ίδιες με αυτές που αφορούν ανθρώπους αλλά δεν είμαι εγώ ο νομοθέτης
 
  • Like
Reactions: nfeel


Goofy21

Member
21 Απριλίου 2012
12
5
38
Νέο Ηράκλειο, Αθήνα
Φανταζομαι ολοι αντιλαμβανόμαστε την αλληγορία στη φραση με το παρσιμο γου κεφαλιου ας μην παιζουμε με τις λέξεις..

Φανταζομαι...ενα σκυλι φοβικο που προσπαθει να διωξει καποιος κ αυτο να ξεφυγει....σκεφτεται το ζωο να πεσει απο το μπαλκονι...θα πεσει με τα μπροστινα ποδια...αρα πριν πεσει θα ειναι κρεμασμενο απο τα πισω ποδια σωστα;;;οχι απο τα μπροστινα....ο σκυλος πηδαει με οπισθεν;;;;

Δεν πρεπει να τιμωρηθει μόνο γτ δεν τηρησε τα νόμιμα πρεπει να εξεταστει σοβαρα η υπόθεση κ να τιμωρηθει για κακοποιηση ζωου...
Νομικά το ότι δεν τήρησε τα νόμιμα σημαίνει ότι είναι υπεύθυνος για οποιαδήποτε πράξη ακολούθησε. Η κακοποίηση ζώου πιθανότατα θα είναι μία από τις κατηγορίες που θα του απαγγελθούν.
 


Goofy21

Member
21 Απριλίου 2012
12
5
38
Νέο Ηράκλειο, Αθήνα
το βίντεο
και διάφορες λεπτομέρειες εδώ: http://www.gazzetta.gr/plus/article...etai-na-petaxe-ton-skylo-apo-ton-3o-orofo-vid
Σύμφωνα με αυτό:
Δεν υπήρχε έξωση.
Ο ιδιοκτήτης μπήκε με τα κλειδιά του ενώ οι ένοικοι απουσίαζαν για να αλλάξει κλειδαριές.
"Ξέσπασε στον σκύλο".
Αφέθηκε ελεύθερος. Φυσικά!
Οι ιδιοκτήτες εμφανίστηκαν στον κτηνίατρο, και την έκαναν με ελαφρά, μόλις έμαθαν το κόστος του χειρουργείου.
Αφέθηκε ελεύθερος γιατί δεν εκκρεμεί δίωξη εις βάρος του ακόμα. Με το που γίνει η μήνυση θα πρέπει να συλληφθεί κιόλας. Και φαντάζομαι κι ελπίζω ότι θα γίνει. Μακάρι αν ισχύει η δική σου εκδοχή και όχι η δική μου να υπάρχει μάρτυρας, πραγματικά. Για να το λήξω εδώ να πω και πάλι περαστικά στο σκυλάκι μέσα από την καρδιά μου και όποιος μάθει για τον έρανο που αναφέρεται στο άρθρο που παρέθεσε ο elpinor ας ενημερώσει εδώ να συνεισφέρουμε όλοι.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
@Goofy21
Δεν υπάρχει δική μου και δική σου εκδοχή.
Υπάρχει η εκδοχή που μας παρέθεσες και σου μετέφεραν άλλοι (πιθανώς φιλικά προσκείμενοι στον ιδιοκτήτη), η εκδοχή που διάβασα στην παραπάνω ιστοσελίδα και ένα βίντεο που δίνει κάποια αδιαμφισβήτητα γεγονότα, αλλά όχι όλα. Αν το βίντεο θεωρείται αποδεικτικό στοιχείο και οι δικαστές ασχοληθούν σοβαρά με την ανάλυση του, ίσως (ίσως λέω), να έχουμε μια δίκαιη καταδίκη.

ΥΓ1. Επειδή μένω στην γειτονιά, ίσως μπορέσω να "μάθω" περισσότερα από άλλους σκυλογονείς.
ΥΓ2. Η elpinor.
ΥΓ3. Μια και οι νομικές μου γνώσεις είναι ανύπαρκτες, αν οι ενοικιαστές βρουν έναν "αετό" δικηγόρο, δεδομένου ότι ο ιδιοκτήτης μπήκε με κλειδιά όταν απουσίαζαν και έκανε ό,τι έκανε στον σκύλο, μπορούν να τον "γδύσουν" κανονικά ή αυτά γίνονται μόνο στο Αμέρικα;
 


Goofy21

Member
21 Απριλίου 2012
12
5
38
Νέο Ηράκλειο, Αθήνα
@Goofy21
Δεν υπάρχει δική μου και δική σου εκδοχή.
Υπάρχει η εκδοχή που μας παρέθεσες και σου μετέφεραν άλλοι (πιθανώς φιλικά προσκείμενοι στον ιδιοκτήτη), η εκδοχή που διάβασα στην παραπάνω ιστοσελίδα και ένα βίντεο που δίνει κάποια αδιαμφισβήτητα γεγονότα, αλλά όχι όλα. Αν το βίντεο θεωρείται αποδεικτικό στοιχείο και οι δικαστές ασχοληθούν σοβαρά με την ανάλυση του, ίσως (ίσως λέω), να έχουμε μια δίκαιη καταδίκη.

ΥΓ1. Επειδή μένω στην γειτονιά, ίσως μπορέσω να "μάθω" περισσότερα από άλλους σκυλογονείς.
ΥΓ2. Η elpinor.
ΥΓ3. Μια και οι νομικές μου γνώσεις είναι ανύπαρκτες, αν οι ενοικιαστές βρουν έναν "αετό" δικηγόρο, δεδομένου ότι ο ιδιοκτήτης μπήκε με κλειδιά όταν απουσίαζαν και έκανε ό,τι έκανε στον σκύλο, μπορούν να τον "γδύσουν" κανονικά ή αυτά γίνονται μόνο στο Αμέρικα;
Η εκδοχή είναι του ιδιοκτήτη του σπιτιού αλλά αυτό δεν την κάνει ψεύτικη (και δεν είμαι φιλικά προκείμενος σε αυτόν, αν θες το πιστεύεις). Ισχύει μόνο ότι μπορεί να αποδειχθεί στο δικαστήριο. Το να διαβάσω κάτι που λέει ένας δημοσιογράφος δε μου λέει κάτι. Δυστυχώς το βίντεο δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αν γνωρίζω καλά τη συγκεκριμένη νομοθεσία αν και τη μόνη φορά που το είδα δε φαίνεται τίποτα καθαρά. Από την άλλη δε χρειάζεται το βίντεο για να καταδικαστεί από τη στιγμή που ήταν αυτός ο μόνος που ήταν στο μπαλκόνι με το σκυλί και το ώθησε στη πτώση ή ο το έριξε ο ίδιος. Αν υπάρξουν μάρτυρες που τον τοποθετούν εκεί μαζί με την ιατροδικαστική του σκυλιού αρκεί για καταδίκη του εν λόγω ατόμου.
ΥΓ1. Αν μάθεις κάτι για τον έρανο σε παρακαλώ ενημέρωσε αν γίνεται και με προσωπικό μήνυμα.
ΥΓ2. Συγνώμη για το Ο
ΥΓ3. Βάσει της μαρτυρίας του μπήκε με δικαστικό λειτουργό. Αν ισχύει δεν μπορούν να του κάνουν τίποτα. Αν δεν ισχύει τότε μιλάμε για αλληλομηνύσεις, ο ιδιοκτήτης για τα ενοίκια που του χρωστούν και ό,τι άλλο του κατέβει και οι ενοικιαστές για παραβίαση ιδιωτικής και οικογενειακής ζωής και ό,τι άλλο τους κατέβει. Μια υπόθεση που θα τους βγάλει και τους δύο ζημιωμένους. Και λαμβάνοντας υπ' όψιν την οικονομική τους κατάσταση και πάλι δε νομίζω να του κάνουν τίποτα.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Ο δικαστικός λειτουργός, επιβεβαιώνει την μαρτυρία του ιδιοκτήτη;
Ή στεκόταν στην εξώπορτα και "δεν είδε τίποτε";
Μάρτυρες σε διαβεβαιώ υπάρχουν πολλοί, το θέμα είναι πόσοι από αυτούς θα μπορούν να εμφανιστούν σ' ένα αστυνομικό τμήμα χωρίς να συλληφθούν. Η εποχή είναι τέτοια (Ιούλιος) που οι περισσότεροι "αυτόχθονες" λείπουν διακοπές.
Και ακριβώς επειδή δεν μπορούν να εμφανιστούν νόμιμα, αλλά πολλοί από αυτούς έχουν σκυλιά που τα λατρεύουν, ο γνωστός σου ιδιοκτήτης καλά θα κάνει να προσέχει όταν επισκεφτεί ξανά την ιδιοκτησία του (σε διαβεβαιώ δεν πρόκειται για απειλή αλλά για προειδοποίηση).

Το σωστό θα ήταν να μην γίνει καν έρανος, αλλά ο υπαίτιος του συμβάντος να αναλάβει εθελοντικά όλα τα έξοδα της ιατρικής περίθαλψης και αποκατάστασης του ζώου. Θα φανεί "καλά" και στο δικαστήριο. Η μεταμέλεια μετράει έτσι δεν είναι;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Δεν καταλαβαίνω γιατί ακόμα υπάρχει το ερώτημα για το αν το πέταξε ο ιδιοκτήτης του σπιτιού ή αν το σκυλάκι πήδηξε μόνο του. Είναι φανερό από το βίντεο. Το σκυλάκι κρέμεται για λίγα δευτερόλεπτα με το κεφάλι προς τα πάνω και τα πόδια προς τα κάτω, σαν κάποιος να το κρατάει. Ό,τι και να πει ο τύπος υπάρχει το βίντεο που τον διαψεύδει. Σήμερα ηταν ο σκυλάκος αύριο μπορεί κάλιστα να είναι άνθρωπος.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Ο δικαστικός λειτουργός, επιβεβαιώνει την μαρτυρία του ιδιοκτήτη;
Ή στεκόταν στην εξώπορτα και "δεν είδε τίποτε";
Άκυρο.
Πολύ "βολικά" ο δικαστικός λειτουργός είχε φύγει πριν ο ιδιοκτήτης τσακίσει το σκυλί.
Δεν είδε και δεν άκουσε τίποτε, συνεπώς.
Στο τέλος θα μας πουν ότι το σκυλί στην απελπισία του που τους έκαναν έξωση, ούρλιαζε από απόγνωση και πήδηξε μόνο του από το μπαλκόνι για να αυτοκτονήσει, αφού ο ιδιοκτήτης είχε φύγει.
Μην τολμήσει πάντως να επικαλεστεί ότι του σκυλί του επιτέθηκε. Πεσμένο στο πεζοδρόμιο, αφού έχει φάει το ξύλο της αρκούδας (με απλώστρα και σκάλα παρακαλώ) με κατάγματα (και φυσικά πόνο), φαίνεται στο βίντεο να γλύφει την (άγνωστη) κοπέλα που το αγκαλιάζει. Τόσο άγριο και κακό σκυλί. Φονιάς λέμε.
Πάντως πρέπει να έχει φοβερή προστασία. Σε όλα τα site που επιτρέπουν σχόλια, η προπαγάνδα του "καλού ανθρώπου που δεν έκανε τίποτα στο σκυλάκι, μόνο τα ενοίκια του ήθελε", πάει σύννεφο.
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Κρατώ τ θετικό ότι ο σκυλάκος μπορεί (με προσπάθεια και στήριξη) να γίνει καλά. Το πρόσωπο του δράστη είναι στη δημοσιότητα πλέον ότι πάθει του αξίζει και το προκάλεσε, τον θεωρώ άρρωστο. Ελπίζω να βρει το σκυλί νέα οικογένεια (είναι χωρίς τσιπ) αγάπη και φροντίδα γρήγορα.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
[QUOTE="elpinor, post: Πεσμένο στο πεζοδρόμιο, αφού έχει φάει το ξύλο της αρκούδας (με απλώστρα και σκάλα παρακαλώ) με κατάγματα (και φυσικά πόνο), φαίνεται στο βίντεο να γλύφει την (άγνωστη) κοπέλα που το αγκαλιάζει.[/QUOTE]

Αληθεια λες;;;;; αχ ψυχη μουυυυ..

Εγω εξακολουθώ να αρνούμαι να το δω, ξερω τις αντιδράσεις μου κ δεν θα το παλέψω...

μου ειπε ο Νίκος ομως (ο σύζυγός) οτι στις ειδήσεις εδειξαν πρωτα αυτο το θεμα αναφέροντας δυο τρεις φορες τη ρατσα λες κ παιζει ρολο και καπακι αυτο με τα τσοπάνια που δάγκωσαν γιαγια, μανα και εγγόνια τα οποία επαιζαν αμεριμνα στη στάνη του παππου...εβαλαν τα θέματα διπλα δίπλα μη κ παρασυμπαθησουμε τα ζωα ξαφνικά κ ζητάμε παραδειγματικη τιμωρια κλπ...να κρατηθεί ισορροπία...
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Αληθεια λες;;;;;
Αυτός ο κατά δήλωση του "φιλόζωος" ιδιοκτήτης, φάτσα κάρτα στα δελτία το λέει.
Και ότι το σκυλί ήταν τόσο καλό και φιλικό που 2-3 φορές που πήγε στο σπίτι, του έκανε χαρές και το χάιδευε. Κατά τα άλλα, ανέβηκε μόνο του στο κάγκελο (σαν γάτα ένα πράγμα) έχασε την ισορροπία του μόνο του και έπεσε μόνο του. "Η κακιά η ώρα που λένε"...
Πολύ θα ήθελα να μάθω, γιατί έγινε τέτοια κινητοποίηση για την υπεράσπιση του.
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Yπεράσπιση του ή όχι υπάρχουν στην δημοσιότητα τα στοιχεία του και η φάτσα του...Ελπίζω στην οργή του λαού ...και μόνο...
Να κανεις τι ο οργισμενος λαος;; Λιντσαρισμα και ετσι; :confused:
 
  • Like
Reactions: manolo


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Να κανεις τι ο οργισμενος λαος;; Λιντσαρισμα και ετσι; :confused:
Προσωπικά πιστεύω ότι νομικά δεν θα πάθει απολύτως τίποτα..Αν δεν φάει ένα μπερτάκι ξύλο θα περάσει το θέμα στα πολύ ψιλά για αυτόν. Ναι λιντσάρισμα γιατί όχι;
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Υπάρχει παραπληροφόρηση στο συγκεκριμένο θέμα.
Δεν το πέταξε ο ίδιος από το μπαλκόνι. Κρατούσε μία σκάλα για να το διώξει από το σπίτι του. Ο σκύλος από το φόβο του πήδηξε στο κενό.
Ο ιδιοκτήτης δε γνώριζε πως να συμπεριφερθεί με το σκυλί και λόγω της ράτσας του τρόμαξε. Το γεγονός ότι το βίντεο το δείχνει να κρέμεται είναι γιατί είχε σφηνώσει στα κάγκελα προσπαθώντας να αποφύγει τον ιδιοκτήτη του σπιτιού.
Ειλικρινά δεν ξέρω για ποιο λόγο κάποιος προσπαθεί να μας πείσει για κάτι διαφορετικό από αυτά που βλέπουν τα μάτια μας. Στο δικαστήριο, όπου το βίντεο ίσως δεν αποτελεί αποδεικτικό στοιχείο, μπορεί να ειπωθεί ότι μλκ γουστάρει ο καθένας, προς υπεράσπιση ή κατηγορία του καθενός. Να μου λένε όμως ότι το βίντεο δείχνει το σκυλί να κρέμεται γιατί είχε ...σφηνωθει στα κάγκελα, ενώ τα ίδια μου τα μάτια βλέπουν κάποιον που κρατάει τον σκύλο από τα μπροστινά του πόδια και τελικά τον αφήνει να πέσει στο κενό, πραγματικά με εξοργίζει.
Θα συγκρατηθώ και δεν θα γράψω τίποτα περισσότερο.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Νομιζω οταν το βιντεο δεν είναι προιον υποκλοπης μετραει στο δικαστηριο...κ αφου εχει τραβηχτεί σε κοινη θεα σε δημοσιο χωρο δεν υπάρχει υποκλοπη σωστά;;;

Κ εμενα αυτά τα νομικα δεν με αφορουν παρα πολυ. Κ εγω ξυλοφορτωμα του εύχομαι....λιγο κάθε μερα σαν αντιβίωση....
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Προσωπικά πιστεύω ότι νομικά δεν θα πάθει απολύτως τίποτα..Αν δεν φάει ένα μπερτάκι ξύλο θα περάσει το θέμα στα πολύ ψιλά για αυτόν. Ναι λιντσάρισμα γιατί όχι;
Με ολη τη συμπαθεια που ξερεις οτι σου εχω.. μιλας για μια δυο φαπες; σπασιμο χεριου; ανοιγμα κεφαλιου; δε σκοπευεις να τις ρηξεις εσυ.. ειπες ελπιζεις στην βια των αλλων. Να φοραν κουκουλες; να του καψουν το αμαξι; να στιγματιστουν τα παιδια του; Καταλαβαινεις οτι αυτο που προτεινεις και προτρεπεις αλλους να κανουν ειναι λιγο φλου. Καντο λιανα. Γιατι αλλιως θα το εκλαβω ως 'λεμε καμια μαλακια να περασει η ωρα'
Καλο μηνα ειπα!! :)
 
  • Like
Reactions: manolo and matilda


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Με ολη τη συμπαθεια που ξερεις οτι σου εχω.. μιλας για μια δυο φαπες; σπασιμο χεριου; ανοιγμα κεφαλιου; δε σκοπευεις να τις ρηξεις εσυ.. ειπες ελπιζεις στην βια των αλλων. Να φοραν κουκουλες; να του καψουν το αμαξι; να στιγματιστουν τα παιδια του; Καταλαβαινεις οτι αυτο που προτεινεις και προτρεπεις αλλους να κανουν ειναι λιγο φλου. Καντο λιανα. Γιατι αλλιως θα το εκλαβω ως 'λεμε καμια μαλακια να περασει η ωρα'
Καλο μηνα ειπα!! :)
Betty ότι έχει ευχαρίστηση ο καθένας κορίτσι μου. Και ναι ελπίζω να το κάνουν άλλοι γιατί δεν έχω τα @@ εγώ για κάτι τέτοιο. Και αν το βλέπεις σαν μια μαλακία για να περάσει η ώρα να σου πω ότι η ελπίδα ότι θα δικαστεί για την πράξη του είναι πολλές μαλακίες για να περάσει η ώρα. Καλό μήνα και σε σένα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU