Ανοιχτές πόρτες αυλών


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Το σπίτι μου απέχει γύρω στα 200 μέτρα από την παραλία, τον μοναδικό προορισμό για περπάτημα και βόλτα με το σκύλο.

Σε αυτά τα 200 μέτρα βρίσκονται 3 σπίτια. Στο ένα σπίτι υπάρχει ένα ζευγάρι Γερμανικών ποιμενικών, στο άλλο 3 Ποιμενικά Καυκάσου και στο τρίτο ένα Ντόμπερμαν αρσενικό.

Περπατώντας με τα δυο σκυλιά μου, επανειλημμένα έχουν βγεί από τις ορθάνοιχτες πόρτες των αυλών των σπιτιών.

Μέχρι στιγμής η φωνή τα τρομάζει και δεν πλησιάζουν περισσότερο.

Παρατηρήσεις έχουν γίνει επίσης επανειλημμένα, και σε ήπιο πάντα ύφος, και οι οποίες έχουν γίνει αποδεκτές.

Πλέον το σκέφτομαι πολύ να βγω από το σπίτι με τα σκυλιά, και εκτός αυτού υπάρχουν και άλλα άτομα πολύ πιο μικρόσωμα από εμένα που δε θα μπορούσαν ούτε να αμυνθούν σε περίπτωση επίθεσης.

Τί κάνουμε σε μια τέτοια περίπτωση?

Υ.Γ. Ξέχασα να αναφέρω το διπλανό σπίτι, στο οποίο ζουν σε άθλια κατάσταση και σε τρομερή πείνα (2-3 μέρες ατάιστα) 5 Ακίτα. Μη με ρωτήσετε τι τα θέλει...
 


swiftkid

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2009
550
97
Αφού δεν παίρνουν από λόγια μια καταγγελία στην αστυνομία ή να πας και ο ίδιος στο τμήμα πιστεύω θα ήταν οκ :)
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Παρατηρήσεις έχουν γίνει επίσης επανειλημμένα, και σε ήπιο πάντα ύφος, και οι οποίες έχουν γίνει αποδεκτές.
Μαλλον πρεπει απλα να εκαναν πως σε ακουγαν....

Μια ακομα παρατηρηση να τους κανεις ,σε ποιο αυστηρο υφος και μετα περασε σε ποιο δραστικα μετρα .(καταγγελια)
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Την αστυνομία ,την φιλοζωική και ότι μπορείς μην το αφήνεις έτσι!
 
Last edited:




Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Είναι δεδομένη η πρόθεσή μου να πάω στην αστυνομία.

Αλλά υπάρχει νόμος για κάτι τέτοιο?

Γιατί δεν έχουν πειράξει κανέναν.

Και ως γνωστόν στην Ελλάδα από καταστολή καλά πάμε, αλλά από πρόληψη ΜΗΔΕΝ...

Σήμερα έμαθα πως το ντόμπερμαν που προανέφερα, και ενώ κυκλοφορούσε ελεύθερο, μπήκε στο σπίτι με τα Καυκάσου και το έσκισαν - ζεί ακόμα ευτυχώς - γιατί, λέει, η ιδιοκτήτρια των Καυκάσου "είχε βγει να πετάξει τα σκουπίδια μωρέ η γυναίκα και άφησε ανοιχτή την πόρτα για 1 λεπτό, 'ντάξει, και το άλλο το μαλακισμένο μπήκε μέσα, οπότε καλά να πάθει".

Συγκεκριμένα το παραπάνω μου το είπε η ιδιοκτήτρια των γερμανικών ποιμενικών ενώ της έλεγα πως δεν πάει άλλο και μου έλεγε πως με καταλαβαίνει....

Τι άλλο μπορεί να ακούσει κανείς και να παραμείνει ήρεμος?
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Αν δεν κανω λαθος ειναι παρανομο ο σκυλος σου να κυκλοφορει ασυνοδευτος. ( ενω θα επρεπε να ειναι χωρις λουρι )
Συνεπως αν εσυ τα δεις εξω μονα τους εχεις καθε δικαιωμα να κανεις την καταγγελια και να πληρωσουν το προστιματακι τους. Σιγα μην πληρωσουν τιποτα βεβαια . Ελλαντα εισαι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Υπάρχει νόμος όμως που λέει ότι ο σκύλος πρέπει να συνοδεύεται στην βόλτα του.
Επίσης μια και θα πας στην αστυνομία γιατί δεν κάνεις και μια καταγγελία στον γείτονα με τα κακοποιημένα Ακίτα; Μπορείς να ενημερώσεις και μια φιλοζωϊκή για αυτό. Και σε παρακαλώ μην σκεφτείς ότι είναι γείτονας και δεν θέλω να εκτεθώ, ο άνθρωπος είναι κάφρος και δεν νομίζω να σε νοιάζει η άποψη του.
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Αν δεν κανω λαθος ειναι παρανομο ο σκυλος σου να κυκλοφορει ασυνοδευτος. ( ενω θα επρεπε να ειναι χωρις λουρι )
Συνεπως αν εσυ τα δεις εξω μονα τους εχεις καθε δικαιωμα να κανεις την καταγγελια και να πληρωσουν το προστιματακι τους. Σιγα μην πληρωσουν τιποτα βεβαια . Ελλαντα εισαι.

ο νομος που ισχυει
ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4039 Φλεβαρη 2012
....
αρθρο 5
Υποχρεώσεις ιδιοκτητώνδεσποζόμενου ζώου συντροφιάς​
1. Ο ιδιοκτήτης του δεσποζόμενου ζώου συντροφιάς​
υποχρεούται:
......
3. Ειδικά ο ιδιοκτήτης σκύλου: α) μεριμνά για να γίνεται ο περίπατος σκύλων πάντα με συνοδό, ( ΜΕ Η ΧΩΡΙΣ ΛΟΥΡΙ !!!!).....
......
β) οφείλει να παίρνει τα κατάλληλα μέτρα, ώστε να μην εξέρχεταιελεύθερα ο σκύλος του από το χώρο της ιδιοκτησίαςτου και εισέρχεται σε χώρους άλλων ιδιοκτησιών ή σε κοινόχρηστους χώρους ...

 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.822
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU