Αντιμετώπιση δυσπλασίας ισχίων


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Αν οι ακτινες γινονται σωστα απο γιατρο που εχει εμπειρια, δεν ειναι αναγκη να ναι ορθοπαιδικος.. Αν θελει 2η γνωμη ας στειλει τις ακτινες σ εναν οροπαιδικο, κι εκεινος θα του πει ποτε να τις επαναλαβει. Λογικα γυρω στους 18 μηνες
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Συνηθως προτεινουν την j/d της Hills και αν και δεν ειμαι φαν της εταιριας μπορω να πω οτι η συγκεκριμενη κανει δουλεια!
Μου είναι δύσκολο να πιστεύψω ότι μια τροφή γεμάτο σε υδατάνθρακες (51%) κάνει καλό στο σκελετικό σύστημα του σκύλου. Γνώμη μου υπάρχουν τροφές στην αγορά οι οποίες δεν απευθύνονται σε σκυλιά με προβλήματα κίνησης παρόλο αυτά είναι καλύτερα απο την συγκεκριμένη της Hills.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δύσκολο να το πιστέψετε ή όχι η συγκεκριμένη τροφή έκανε τον σκύλο μου με οστεοαρθροίτιδα και δυσκολία στο περπάτημα να πηδάει σαν κατσίκι. Το μόνο κακό ήταν ότι δεν της άρεσε αλλά με γιαουρτάκια και κρεατάκια μια χαρά την χλαπάκιαζε.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
υπάρχει τρόπος να ανεβάσω pdf???
έχω την ανάλυση από την αντιπροσωπεία της αγγλίας και θέλω να την ανεβάσω να την δουν οι γνωστες
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλέ...εσύ δεν πόσταρες αυτό σε άλλο θέμα; :confused:
αν θες να κανεις convert το pdf ένα χρήσιμο site είναι εδώ... δεν χρειάζεται να κατεβάσεις πρόγραμμα για 1-2 σελίδες...βάζεις to αρχειο σου και στο "μετρεπει" σε image!!!

http://www.convertpdftoimage.com/
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Καλέ...εσύ δεν πόσταρες αυτό σε άλλο θέμα; :confused:
ναι εγω ημουνα!!!! απλα το συγκεκριμενο εχει κατι γραμματακια που δεν διαβαζονται στο image που βγαινει...
ανεβαζω κι ετσι αν θελετε αλλα δεν ειναι ευαναγνωστο δυστυχως!!!!
 




Efh

Well-Known Member
εγω ειμαι υπερ της εγχειρησης
γιατι
το ζωο θα ναρκωθει για λιγες ωριτσες και μετα θα χαιρει ακρας υγειας
με συντηρηση θα ταλαιπορηθει σε ολη του την ζωη με ενα σορο φαρμακα και ιστοριες
κριμα ειναι να γεμισει ο οργανισμος του "χημικα" για να τα πω απλοικα και οχι επιστημονικα
να φανταστω στα χαρτια του δεν λεει τπτ στο δεντρο
ειδικα αν ειναι μπλε το pedigree
μια δισπλασια μπορει να εμφανιστει οποτεδηποτε αν ειναι φορεις της οι γονεις οι παπουδες κλπ
φορεις δεν σημαινει πως την εχουν και φαινεται απλα την μεταδιδουν στην επομενη γεννια χωρις να ξερουν αν θα εκφραστει η οχι αυτο το κανονιζει η φυση
συνηθως οταν τριβεται ενα κοκαλο με το αλλο
κανουν οτι και στους ανθρωπους
βαζουν πλαστικο σε εκεινο το σημειο
πχ γονατο...το αντικαθοστουν με πλαστικο γονατο
δεν ειμαι γιατρος αλλα καποτε διαβαζα πολυ για να γινω καπως ετσι
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Οσον αφορά την εγχείρηση συμφωνώ με την λογική της Έφης αλλά το θέμα είναι ποιός θα την κάνει, τι εμπειρία έχει και τι ποσοστά επιτυχίας έχει η συγκεκριμένη επέμβαση. Γιατί αν ήταν να δω τον σκύλο μου τελικά χειρότερα θα προτιμούσα την συντηριτική αγωγή.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
ενας εκπαιδευτης που ετυχε να μιλαμε για παρομοιο θεμα, του παρατησαν σκυλο με δυσπλασια, συμπληρωνε στην διατροφη του σκυλου
μεδουλια και χονδρους (αυτο το ζελε που εχουν τα κρεατα - σορρυ δεν θυμαμαι πως ακριβως το ζητας) , με συμβουλη γνωστου κτηνιατρου (μαρεκο τον ξερεις..) σε συνδιασμο με j/d ο σκυλος περπαταγε σαν ελαφακι.

(επισης, δεν ειναι παρομοια με της royal την mobility ?)

Περαστικα ευχομαι! ολα καλα θα πανε!
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Και επίσης δεν παίρνει φάρμακα το σκυλί για όλη την ζωή του. Τώρα στην νεαρή ηλικία, για να πάρει τα συστατικά που του λείπουν και ενίοτε αν και όποτε, παρουσιάζει χωλότητες, είτε γιατί το παρακάναμε με την άσκηση, είτε γιατί έχει πάρα πολύ υγρασία κλπ
Μιλάμε πάντα για ελαφριάς μορφής δυσπλασία, αυτή που φαίνεται μόνο στις εξετάσεις. Οχι όταν το ζώο, έχει σοβαρό πρόβλημα κίνησης.
 




boxerina

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2011
47
11
Τι τροφη της δινεις?
της Hills την j/d προς το παρών και έχω παραγγείλει να μου στείλουν την j/d calorie control κάπως έτσι έχω το χαρτάκι που την σημείωσα μπροστά μου αυτή την στιγμή. Έχει να κάνει και με την διατήρηση του βάρους.
 


boxerina

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2011
47
11
Τι μέθοδο χειρουργείου σου πρότεινε ο γιατρός????
Σου μίίλησε για Triple pelvic osteotomy (TPO)???? -->
http://www.vetsurgerycentral.com/tpo.htm

ή σου είπε για Total Hip Replacement (THR)??? -->
http://www.vetsurgerycentral.com/ortho_thr.htm

ή απλά σου είπε χειρουργείο και Τέλος...Χρειάζεται διευκρίνηση....

Η 1η μέθοδος σύμφωνα με την ηλικία του σκύλου σε "παίρνει" να την κάνεις. < 1 έτους
Το κόστος είναι σαφώς μικρότερο από την 2η μέθοδος.
Η πρώτη κοστίζει 1400 περίπου για κάθε πόδι και η δεύτερη 3400 για κάθε πόδι.
(Οι τίμες είναι μετά από δικιά μου έρευνα αγοράς σε "ακριβό" γιατρό... )

Το βασικό που πρέπει να ψάξεις είναι τι μόρφη δυσπλασίας θα εμφανίσει ο σκύλος σου.
Αν είναι ελαφριάς μορφή ΕΓΩ θα απεύφευγα το χειρουργείο....
Αν πάει για βαριάς μορφής νομίζω το χειρουργείο είναι μονόδρομος.....
Φυσικά θα σου κάνω και την αδιάκριτη ερώτηση: "Τα έχεις τα λεφτά για το χειρουργείο?????"

Πάντως υπάρχουν πολλά σκυλιά που έχουν δυσπλασία και κανείς ποτέ δεν κατάλαβε τίποτα....
ο πρώτος γιατρός (περιμένω την γνώμη των υπολοίπων) δεν μου έδωσε κάποια ορολογία για την μορφή της δυσπλασίας. Προσπάθησε να μου εξηγήσει (σε καποιον δηλαδη που δεν έχει ιδεα απο ιατρικά θέματα) τι σημαινει δυσπλασια, εχοντας απο την μια την ακτινογραφια μας και απο την αλλη ενα πινακα που δειχνει τα οστα σε υγιες σκυλο και διπλα σε δυσπλασικο σε διαφορες φασεις και στο περασμα των ετών. Μου ειπε για δύο ειδων χειρουργεια. Το ένα αυτο που προσθετουν λαμες κτλ και ειναι αρκετα σοβαρο χειρουργειο με μεγαλο ποσοστο επιπλοκων και το αλλο που μπορει να κανει μεχρι 2-3 ετων και εχει να κανει με την εκτομη των "καπακιων" (το λεω με λαικά λογια) και προσφερει στον σκύλο ποιοτητα ζωης χωρις πονους με καποια ομως χωλοτητα. Ο ιδιος μου ειπε οτι πριν καποια χρονια πολλοί κανανε ευθανασια στον σκυλο τους προκειμενου να μην υποφερει απο χρονιους πονους, αλλα ο ίδιους θεωρει οτι με την συντηρητικη αγωγη (και μελλοντικα βλεπουμε πώς θα παει και ισως κανουμε το δευτερο χειρουργειο) θα δουμε θετικα αποτελεσματα...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ενας φίλος έχει λάμπραντορ που του διέγνωσαν δυσπλασία 3ου βαθμού όταν ήταν ενός έτους περίπου. Του είχαν πει για χειρουργείο και συντηρητική αγωγή, αλλά του είπαν επίσης πως μπορεί να μην μπορέσει να περπατήσει το σκυλί μετά αν δεν πετύχει το χειρουργείο (αυτά ήταν πριν 10 χρόνια στη Σερβία, σήμερα μπορεί να υπάρχουν καινούριες μέθοδοι και με λιγότερο ρίσκο - ψάξε το θέμα, μίλησε με γιατρούς, στο ίντερνετ υπάρχουν σίγουρα πληροφορίες και εμπειρίες. Δες το Yahoo Group - Othrodogs).

Αυτό που θέλω να πω, είναι πως τώρα το σκυλί είναι 10.5 ετών, το χειρουργείο δεν έγινε ποτέ, και περπατάει μια χαρά. Η δυσπλασία φαίνεται, αλλά δεν φαίνεται να τον ενοχλεί. Πολλά μπάνια όταν ο καιρός το επιτρέπει, μεγάλη προσοχή στο τρέξιμο και ειδικά στην άσφαλτο, χαλαρό περπάτημα, ειδική τροφή και συμπληρώματα.
 
Last edited:


boxerina

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2011
47
11
Ok sorry δεν το θυμόμουν και είπα, μπας και λέμε ότι να 'ναι τόση ώρα και το σκυλί είναι μια χαρά :p
Οπότε όταν πάρεις και την δεύτερη διάγνωση, πες μας ε;
εννοείται!;)