Αντιπαρασιτικό Sebacil (για το χώρο ή για το σκύλο?)






Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Καλησπέρα!
Ψέκασα τον σκύλο με sebacil (δεν τον ψέκασα πολύ για να μη γλυφτεί) και ψέκασα και όοοολα τα χόρτα και τα χώματα γύρω από το σπίτι και μέσα στον κήπο (όχι αυτά που έχουμε για φαγητό στον κήπο μας, μόνο τα λουλουδάκια).

Για να μη διαβάζω όλο το θέμα και χάσω χρόνο. Είναι επικίνδυνο αν το μυρίσουν τα σκυλάκια των άλλων; να βάλω ένα χαρτί ότι έχω ψεκάσει;;;
 


Robin

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2013
217
2
Δυτική Μακεδονία
Να σας ρωτήσω και εγώ, αν ρίξω στο μπαλκόνι πάνω σε πέτρα την επόμενη φορά που θα πλυθεί δεν θα. Χαθεί ή δράση? Στο γκαζόν που ποτιζεται καθημερινά?

Για σκνιπες τι χρησιμοποιειτε?
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Καλησπέρα και καλή ανάσταση να έχουμε!!

Την ίδια απορία έχω και εγώ. Ψακάζω το γκαζόν ή χώμα. Εάν μετά ποτίσω δεν χάνεται? Πρέπει να ξαναψεκάσω? Πόσο συχνά?

Επίσης εάν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την διαφορά του καοθριν με το sebacil ?
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
ποιο να μυρισουν το sebacil? Εδω το ψεκαζεις πανω τους. . .
ασε που λογικα σε λιγη ωρα στεγνωνει. εγω θα προσεχα να μην
φανε κανα χορταρακι που το εχω ψεκασει και οχι μην το μυρισουν. :)

Χρηστο, Καλυτερα να ψεκασετε με καουθριν. Μια τωρα και σε κανα
μηνα μια επαναληπτικη. Για 24 ωρες δεν πρεπει να βραχει-ποτισεις.
Πιο αποτελεσματικο για εμας που εχουμε κηπο. Παντως τα τσιμπουρια κανουν παρτυ. Σε ψεκασμενο αδεσποτο σκυλο και βρηκα κολλημενα
πανω του. Παω να παρω και frontline τωρα. με τοσα χημικα τα σκυλια
θα την ταπωσουν και τα τσιμπουρια θα την γλυτωσουν.

το καουθριν καλυπτει πιο πολλα εντομα απο το sebacil.
 
Last edited:




golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Ρε παιδια..τελικα για ψεκασμο στον σκυλο ειναι 1 προς 1 ? (1ml/lt) ?
Και ψεκασμα να μουσκεψουν καλα?Mιλαμε για σκυλια τιγκα στο τσιμπουρι.
Το sebacil δρα και προληπτικα ή κανει δουλεια μονο αν εχουν κατακλυσει τον σκυλο τα τσιμπουρια?
Καμια ιδεα για φθηνη και αποτελεσματικη προστασια εχετε? Για μεγαλο αριθμο σκυλων-αμπουλα θα θελαμε μια περιουσια καθε μηνα.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Απ'οτι εχω καταλαβει το sebacil ειναι για να τα εξολοθρευσεις αν ειναι το σκυλι
γεματο. Μετα απο 15 μερες βαζεις και κατι για προληψη. Σε αδεσποτα χρησιμοποιω
το ectopor αλλα το κακο ειναι οτι πλεον τα τσιμπουρια δεν εξολοθρευονται με
τιποτα. Θα ξεκανω τα σκυλια απο την τοση χημεια και τα τσιμπουρια ουτε
που καταλαβαινουν τιποτα.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Λεει πανω η συσκευασια αλλα για σκυλο νομιζω εινα 1ml σε 2lt.
Δεν ειναι για προληψη, το κανεις μονο αν εχει ο σκυλος τσιμπουρια.

Βαλε ενα γαντια και ψεκασε τον. Αν εχει μακρυ τριχωμα βοηθησε να παει παντου με το χερι.
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Ok,απλα διαβασα σε προηγουμενο ποστ για μεγαλυτερη ποσοτητα φαρμακου οταν υπαρχει μεγαλο προβλημα..
Και μιλαμε για τεραστιο προβλημα.Για πολλεεεεεες δεκαδες τσιμπουρια(οχι στον δικο μου,σε αλλα σκυλια).
Στις φιλοζωικες εκει ρε παιδια τι χρησιμοποιουν για προληψη? Αποκλειεται αμπουλες,ετσι? Εδω βαζουμε ενα υγρο της bayer,Bayticol λεγεται,αλλα δειχνει να μην κανει απολυτως τιποτα.Ακριβως πριν ενα μηνα βαλαμε στα σκυλια και αυτο το Σ/Κ επαθα σοκ με την κατασταση μερικων..Ολα εχουν τσιμπουρια ,αλλα καποια ειναι ΓΕΜΑΤΑ.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Η πειρα μου λεει οτι αν ο σκυλος ζει σε περιβαλλον με πολλα τσιμπουρια οτι και να του βαλεις καποια θα καταφερουν να επιβιωσουν. Στις φιλοζωικες ψεκαζουν και τον χωρο με σεμπασιλ, που ειναι πολυ βασικο.

Το σεμπασιλ ειναι αρκετα δυνατο δεν χρειαζεται μεγαλυτερη περιεκτικοτητα.
 


Ιωάννα Σ.

New Member
25 Μαϊου 2013
1
0
Nea Ionia Athens
Καλησπέρα στην παρέα. Το Sebacil είναι πολύ δραστικό στο χώμα και σε εξωτερικούς χώρους. Σε καλύπτει μόνο στα τσιμπούρια (τουλάχιστον έτσι γράφει η συσκευασία). Πέρυσι το καλοκαίρι που ψέκασα όλο το οικόπεδο στο εξοχικό μου δεν είχα κανένα πρόβλημα. Φέτος θα το επαναλάβω. Γνώμη μου...μην το εφαρμόσεις στο ζώο.
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Kαι 'μεις για τσιμπουρια μονο το θελουμε,οποτε ειναι οκ.
Νομιζω ομως για τα ζωα που ειναι γεματα,ειναι μονοδρομος.Εκτος απο αμπουλες που ειναι πανακριβες,δεν εχουμε πολλες επιλογες για μεγαλο αριθμο ζωων.Τους ειπα ηδη οτι πρεπει να ψεκασουν οπωσδηποτε τα κεννελς,αλλα κατι πρεπει να γινει και με τα ζωα.