Αντιπαρασιτικό Sebacil (για το χώρο ή για το σκύλο?)




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Λαυρέντη, άλλο να ψεκάζεις τον κήπο, το μπαλκόνι και να μην αφήνεις το σκύλο να πάει εκεί για μισή ώρα και άλλο να ψεκάζεις το σκύλο απευθείας, έστω και με μεγαλύτερη αραίωση...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πάντως το Sebacil το πουλάνε στο pet shop και πάνω στο μπουκαλάκι λέει πως είναι και για τον χώρο του σκύλου και για τον σκύλο με την αραίωση που είπε ο Kkranis.

Πάνω δεν έχει νεκροκεφαλή αλλά το σήμα ότι είναι έφλεκτο.

Εγώ που το έχω μυρίσει αραιωμένο πολύ πιο πολύ με ενόχλησε το φροντ λαιν παρά αυτό και κάποια δεδομένη στιγμή που αναγκαστικά και έβαλα στον σκύλο μου και στον χώρο που ζεί λόγο ότι είχε γεμίσει ψύλλους πολύ πιο πολύ τον ενόχλησε το φροντ λαιν παρά αυτό.

Άλλωστε το ότι ενδίκνειτα για την σαρκοπτικής ψώρας ίσως κάτι δείχνει..

Απαγορεύεται σε σκυλιά με επιληψία, καρδιοπάθεια, σε καταπονημένα ζώα στην ανάρρωση, στην γαλουχία, βρογχόσπασμο, παθήσεις του ήπατος ή των νεφρών.
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Σαρκοκοπτική ψώρα, δεμοδικτική ψώρα είναι αρώστιες που κολάνε σε πολλά ζώα. Υπάρχουν τόσα και τόσα προϊόντα για πρόληψη, γιατί για την θεραπεία εξαρτάται απο διάφορους παράγοντες.

kango1: Άλλωστε το ότι ενδίκνειτα για την σαρκοπτικής ψώρας ίσως κάτι δείχνει..
->Υπάρχει βεβαίωση ότι δεν θα κολήσει?
->Είναι σίγουρο ότι δεν θα κολήσει?
=>Δυστυχώς δεν υπάρχει 100% προστασία όποια προϊόντα και να κάνουμε χρήση στα σκυλιά μας...
|
Εγώ κάνω ακολουθώ τον μπούσουλα: αμπούλας-κολάρου-σαμπουάν με σιτρονέλα, φυσικά φυτά (βασιλικός-απήγανος-δυόσμος-λεβάντα-μέντα), ψεκασμούς στον ευρύτερο χώρο.
Ανεξάρτητα απο αυτά γίνεται και η απόλυμανση του σπιτιού: κουνούπια-σκνίπες-κατσαρίδες κλπ.

Αλλα και πάλι δεν υπάρχει 100% προστασία!

Στον χώρο του δύσκολα θα κολήσει π.χ. τσμπούρι, Αλλα στην βόλτα?
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
kango1: Άλλωστε το ότι ενδίκνειτα για την σαρκοπτικής ψώρας ίσως κάτι δείχνει..
->Υπάρχει βεβαίωση ότι δεν θα κολήσει?
->Είναι σίγουρο ότι δεν θα κολήσει?
=>Δυστυχώς δεν υπάρχει 100% προστασία όποια προϊόντα και να κάνουμε χρήση στα σκυλιά μας...
Για την σαρκοπτικής ψώρας ψώρα το είπα για να δείξω πως χρησιμοποιείτε και πάνω στα σκυλιά..

Για εμενα το Sebacil δεν είναι για να το κάνεις για πρόληψη, αλλά αν δεις τα σκούρα με ψύλλους και τσιμπούρια.. σαν μέθοδος αντιμετώπισης δηλαδή.
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Για την σαρκοπτικής ψώρας ψώρα το είπα για να δείξω πως χρησιμοποιείτε και πάνω στα σκυλιά..

Για εμενα το Sebacil δεν είναι για να το κάνεις για πρόληψη, αλλά αν δεις τα σκούρα με ψύλλους και τσιμπούρια.. σαν μέθοδος αντιμετώπισης δηλαδή.
Σωστά για αντιμετώπιση δύσκολης κατάσταςη με επίθεση απο τσίμπουρια 1000 φορές Semacil παρα spray TEZA... :)
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
δεν εχω χρεισιμοποιησει Sebacil και δεν ξερω ,ομως εκει που παιρνω τα κτηνιατρικα μου, οταν τους ειχα ρωτησει μου ειπαν για επανω στο σκυλο ειναι πολυ τοξικο καλυτερα μονο στο χωρο
για πολλα χρονια εκτος των αλλων αντιπαρασιτικων για το σκυλο εριχνα σιτρονελα και επανω στο σκυλο αλλα και στο χωρο παντου ,μιλαμε για πολυ σιτρονελα
φετος για πρωτη φορα σκεφτομαι να χρεισιμοποιησω K-OTHRIN για το χωρο ,μου το προτεινε αλλος εκτροφεας ,μου ειπε οτι ειναι απεχτο και πολυ φτηνο, αλλα το τονιζω μονο για το χωρο, στα κτηνιατρικα συμφωνησαν,εχει κανεις εμπειρια απο αυτο ?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
σαν βόμβα ναπάλμ για έντομα μου ακούγεται...

μήπως δεν κάνει ρε παιδιά?

υπάρχουν και οφέλιμα έντομα...αράχνες/μέλισσες/πασχαλίτσες/χρύσοπες

άσε που δυνητικά όλα τα έντομα(ναι και τα τσιμπούρια) είναι οφέλιμα
Υπερβάλλετε! Είναι τοξικό για μέλισσες, πουλιά και για τον άνθρωπο. Αν δεν κάνω λάθος στη ΕΕ απογορευτηκε το 2007.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Εγω χρονια χρησιμοποιω καοθριν και δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα.
Ειναι αοσμο,δεν χρωματιζει ,μονο που ψεκαζω πιο συχνα απο οτι λενε οι οδηγιες.
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Εχουν και τα φαρμακεια και τα φυτωρια.Οτι μεινει το ριχνετε σε σιφωνια κλπ
 




dionusis

Active Member
7 Μαρτίου 2010
27
0
Σήμερα ψέκασα το χώρο που μένουν τα σκυλάκια μου με Σεμπασιλ.Είχε έντονη μυρωδιά όμως..Ότι κάνει δουλειά κάνει..Στα σκυλιά μου δεν έριξα γιατί το θεωρώ αρκετά ισχυρό..
Με αμπούλα advantix που ρίχνω κ με αιθέρια έλαια είναι καλλυμένα από όσο βλέπω.
Το frontline spray το θεωρώ πανάκριβο κ το έχω για έκτακτες ανάγκες!
 










kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Επιμένω πως η ολική καταστροφή της εντομοπανίδας είναι μάλλον αρνητική για την υγεία και του σκύλου σας
 




Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Για τα φίδια τι κάνετε?

Φιδό-αποθητικά σχοινάκια, ξυλαράκια, θειάφη, κάτι άλλο?

ΥΓ
Πρόσφατα είδα ενα μικρό φιδάκι 4-5cm...