Αξιοποίηση κήπου για Γ.Π.


Fightclubiths

Well-Known Member
7 Μαϊου 2013
97
0
Εκτος απο όλα αυτα που αναφέρεις πρέπει να σκεφτείς ότι:
1.Ο "ιδιοκτήτης" του σκύλου, ο άνθρωπος του σκύλου ένας (1) είναι και όχι όλοιοι ένοικοι της οικείας.
2.Υπάρχουν στιγμές που ο σκύλος θα αντιδράσει σε κάποια ερεθίσματα, είσαστε έτοιμοι ως οικεία να τα δεχτείτε;
3.Οι κουμπάροι τι γνώμη έχουμ έχουν "ιστορικό" με σκυλιά, έχουν αγάπη;
4.Άν & Όταν επιλέξεις κουτάβι-εκτροφέα-εκπαιδευτή, καλό είναι να έρθουν για καφέ πριν την απόκτηση του κουταβιού, να δουνε τις ειδικές συνθήκες του σπιτιού και να σου προτείνουν λύσεις.
5.Αν είναι 3-4-5-6-7-8 άνθρωποι και θέλουν να είναι "αφεντικά" του σκύλου, κάνοντας υποδείξεις κλπ, ο σκύλος κάπου θα μπερδευτεί...
6.Να είσαι έτοιμος να φορτώσεις το μιναίο σου προϋπολογισμό με παραπάνω έξοδα.
7.Να είσαι έτοιμος να διαθέσεις χρόνο, υπομονή, αντοχή και να "σκοτώσεις" άλλες ασχολίες & ελευθερο χρόνο που μπορεί να έχεις για το κουτάβι.


Με λίγα λόγια, θέλει πολύ σκέψη, τι θέλω απο το σκύλο, τι μπορεί ο σκύλος να δώσει, απαιτήσεις και υποχρεώσεις.

Το ότι θέλω να αποκτήσω εναν σκύλο, το ότι μου αρέσει ενας συγκεκριμένος σκύλος, κλπ, δεν σημαίνει ότι πρέπει να αποκτήσω εναν σκύλο.
Βεράντα έχω,άλλα και πάλι είναι αυτό που είπα και για το σπίτι,ότι μου φαίνεται λίγο κρίμα να έχω κήπο και να ναι σπίτι ή ακόμα και στη βεράντα που θα βλέπει φουλ κήπο!
Τώρα αυτο που είπες με το να αλωνίζει στο σπιτι δεν καταλαβαίνω το πως το λες(ελπιζω να μην το λες ειρωνικά γιατι απεχθάνομαι την ειρωνία)!
Πάντως,εννοείται οτί εγώ θα είμαι ο μόνος ιδιοκτήτης!Τους κουμπάρους τους ανέφερα σε θέμα πόρτας,που είπα στην αρχή!

Eνα σωστο kennel ειναι οτι ασφαλεστερο για το σκυλο.
Εχω δει extreme κατασκευη που πανω-εξωτερικα απο το συρματοπλεγμα ειχε αλουμινενια κατασκευη με σιτα. Ο συγκεκριμενος κηπος ειχε πολυ κουνουπι κ εφτασα σε καποια στιγμη να λεω "μακαρι να μπουμε εμεις στο κεννελ να πιουμε καφε κ οχι στην αυλη!!!!
χαχαχαχαχαχαχα

Περα απο την πλακα, ενα ΣΩΣΤΗΣ κατασκευης κ σχεδιασμου kennel ειναι οτι ασφαλεστερο κ ανετοτερο για το σκυλο αν ο ιδιοκτητης λειπει πολλες ωρες κ το ζωο ειναι μικρο η εχει πολυ ενεργεια.

Εξω στον κηπο, αν υποθεσουμε οτι δεν κινδυνευει απο ξενους/φολες κλπ κ η αυλη εχει αποδειχθει ασφαλης για σκυλια απο "περιεργους", μετα μενει στον ιδιο τον σκυλο κ τους αλλους χρηστες του κηπου να συμβιωσουνε.
Εκτος το θεμα του να μεινει ανοιχτη η πορτα κ να φυγει ο σκυλος - που σε μενα ας πουμε δεν υπαρχει περιπτωση να φυγει, δημιουργουνται διαφορα αλλα θεματα που εγω προσωπικα θα ελεγα κεννελ ασυζητιτι οπως:
-Να μπει καποιος που ο σκυλος δεν τον θελει κ αυτος που ειναι εκει να μην μπορει να τον ελενξει
-Να ειναι ανοιχτη η πορτα κ να περναει απ εξω αλλο ζωο κ να γινει συμπλοκη
-Να αφηνει καποιος αλλος χρηστης του κηπου πραγματα εξω που μπορει ο σκυλος να μασουλησει, ξεκινωντας απο το κλασσικο: τα σκουπιδια.
-Να θελει καποιος να βρισκεται στον κηπο χωρις να εχει τον σκυλο εκει, η δεν ξερω τι ισχυει σε σενα, να παιζουνε παιδια στον κηπο.
-Να σκαβει η να εχει κηπουρικη μανια κ να "κλαδευει" δεντρα, οποτε θα κανει μακελιο στον κηπο
-Να ξεπατωσει το αυτοματο ποτισμα (εχουνε μανια με τα μπεκ γενικοτερα τα σκυλια)
-Να βρεχει κ να σουλατσαρει ανενοχλητος απο χωμα σε βεραντες -πλακοστρωτα δημιουργοντας ενα ατελειωτο χαος
-Να θες να τον απομονωσεις καπου για διαφορους λογους
κ η λιστα παει λεγοντας.......

Η προταση μου ειναι να φτιαξεις μια σωστη κατασκευη κ ας μην την χρησιμοποιεις κ συχνα, αρκει να εχεις την δυνατοτητα. Στην τελικη ανοιγοντας την μια μερια, θα ειναι απλα μια γωνια του σκυλου στον κηπο!
Ακομα κ αν μπορεις να φυγεις αφηνοντας το σκυλο μεσα στο σπιτι γιατι συμπεριφερεται αναλογως, μια ζεστη μερα του καλοκαιριου που θα εισουνα μονος σου, εσυ που θα ηθελες να εισαι? Μεσα σε ενα σπιτι με σχεδον κλειστα πορτοπαραθυρα μην κανοντας τπτ η εξω κατω απο την σκια ενος δεντρου????
Το ιδιο κ ο σκυλος σου.......

Αν πραγματικα θελεις να το φτιαξεις, φωτο δεν μπορω να σου στειλω γιατι τα δικα μου ηταν ημι-λυομενα κ τα εχω ανοιξει ενεκα εργασιων κ τωρα τα σκυλια μπορουν να περιοριστουν σε ενα μεγαλο τμημα του κηπου (στρεμμα+) αλλα εχω τα σχεδια αν σε ενδιαφερει να στα στειλω......
Το μονο που θα χρειαστεις ειναι ενα 3Χ5 αρκετη ορεξη αν πιανουνε τα χερια σου κ καμια 400αρια ευρω οπως το ειχα υπολογισει εγω.........
Πολύ σωστά east49!Έχεις δίκιο,γιατί δεν μιλάς για κάτι πρόχειρο,αλλά για κάτι ασφαλές για το σκύλο!!!!Να σου πω και κάτι άλλο!Εσυ,πόσες και ποιές ώρες τα αφήνεις στο κήπο?Κοιμούνται κανονικά και το βράδυ δηλαδή?
Ναι,αμέ,πως δεν θέλω!!!Θα προσπαθήσω(δεν το έχω ξανακάνει :p) να σου στειλω σε πμ το μειλ μου να μου τα στείλεις!

Σίγουρα,

όμως ρε παιδιά σας ακούω να περιγράφετε τα κεννελ στον κήπο σαν να πρόκειται να τους φτιάξετε μεζονέτα γιανα ζουν το υπόλοιπο της ζωής τους..
Εγώ σε περίπτωση που είχα το κέννελ που λέμε θα ήταν ένα απλό κέννελ όπως ακούγεται, γιατί ο σκύλος εκεί θα περνούσε πολύ μικρό χρόνο της ημέρας του, και αν..Έτσι όπως τα περιγράφετε κάποιοι θεωρώ ότι ο σκύλος σας κατά βάση ζει εκεί.
Εγώ σε καμία περίπτωση δεν το θέλω αυτό και ούτε θα το κάνω.Απλά τα παιδιά λένε τι θα πρέπει να γίνει για να είναι ασφαλης ο κήπος για τα σκυλιά,όταν θα είναι εκει!

Νομίζω ότι αυτό που εννοεί ο/η east49 είναι να φτιάξεις ένα σημείο στον κήπο με περίφραξη τύπου crate - δηλαδή με συρματόπλεγμα/πορτάκι/κάτι τέτοιο, ώστε να είναι και έξω (δηλαδή στον κήπο) αλλά και 'μέσα' (δηλαδή σε περιορισμένο χώρο). -- ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν δεν εννοούσες αυτό east49! Προσωπικά δε μου ακούγεται κακή λύση για κάποιες φορές, αλλά - όπως και με το training στο crate - θα πρέπει να το κάνεις με σωστά βήματα για να μη το δει σαν τιμωρία και, φυσικά, η όποια τέτοια κατασκευή να είναι ασφαλής, μιας και το μισό νόημα του crate (και του όποιο περιορισμού) είναι να ηρεμεί ο σκύλος και να έχει ασφάλεια, όχι μόνο να μην λερώνει και να μην κάνει ζημιές.

Όσο για τις ώρες, αν μιλάμε για ενήλικο, τότε μια χαρά είναι 6 στο crate. Εμένα μένει 8 και δεν παραπονιέται γιατί έτσι έχει μάθει... Καλώς ή κακώς, αρκετοί δουλεύουμε και, γενικά λείπουμε από το σπίτι ώρες, οπότε...
Κι εμένα αυτό είναι το θέμα μου!Αν και πώς(και πες το πως,με φαι απ' εξω απο το kennel και με παιχνιδια μέσα και με λιχουδιές και με σταδιακό κλείσμο στο πορτάκι τα καταφερνουμε.Αλλά το αν...) θα μπορεί να έχει 2 σπίτια στην ουσία,και μέσα στον κήπο και έξω?
Και το crate το θέλω και σε περίπτωση ταξιδιών,οπότε δεν θα θελα ένα απλό κρεβατάκι όπως είπε προηγουμένως ο east49 για μέσα στο σπίτι!
Πόσα κιλά είναι ο σκύλος και τι ράτσα και αντέχει τόσες ώρες?Με κλειστό πορτάκι εννοείς φυσικά εε..

Παιδιά,πέρα απ' αυτά που ρώτησα τον καθένα σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις,που θα δώσετε και για τη διάθεσή σας :), σαν γενικο κανόνα μπορώ να μάθω το σκύλο να θεωρεί ότι έχει 2 σπίτια,δηλαδή crate στο σπίτι,στο οποιο θα κοιμάται και το βράδυ, και kennel στο κήπο(από πρωί μέχρι μεσημέρι περίπου)?
 
Last edited by a moderator:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Παιδιά,πέρα απ' αυτά που ρώτησα τον καθένα σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις,που θα δώσετε και για τη διάθεσή σας :), σαν γενικο κανόνα μπορώ να μάθω το σκύλο να θεωρεί ότι έχει 2 σπίτια,δηλαδή crate στο σπίτι,στο οποιο θα κοιμάται και το βράδυ, και kennel στο κήπο(από πρωί μέχρι μεσημέρι περίπου)?
Φυσικα κ μπορει να καταλαβει οτι εχει δυο σπιτια, ειδικα αν τα συνδιαζει με τις ωρες της ημερας πχ:
Το βραδυ κοιμαται μαζι σου στο σπιτι το πρωι μετα την βολτα τον βαζεις στο kennel κ φευγεις για δουλεια. Μενει εκει μεχρι να γυρισεις κλπ κλπ
Ιδια εκπαιδευση ειναι με το crate κ εχεις το κεφαλι σου ησυχο........

Πολύ σωστά east49!Έχεις δίκιο,γιατί δεν μιλάς για κάτι πρόχειρο,αλλά για κάτι ασφαλές για το σκύλο!!!!Να σου πω και κάτι άλλο!Εσυ,πόσες και ποιές ώρες τα αφήνεις στο κήπο?Κοιμούνται κανονικά και το βράδυ δηλαδή?
Ναι,αμέ,πως δεν θέλω!!!Θα προσπαθήσω(δεν το έχω ξανακάνει :p) να σου στειλω σε πμ το μειλ μου να μου τα στείλεις!
Ο μεγαλος ειναι παντα στον κηπο. Απο σπανια εως ποτε θα μπει μεσα στο σπιτι.
Η μικρη την αναγκαζω να κοιμαται μεσα τα βραδια. Την μερα παλι ειναι στον κηπο.
Βεβαια μιλαμε για σκυλια που ξερουνε απο κηπο, δεν καταστρεφουνε, δεν τρωνε πραγματα, δεν σκαβουνε, εχουνε χωρο-τουαλετα οποτε δεν γεμιζουνε τον τοπο κ φυσικα μιλαμε για μεγαλο κηπο (2,5στρεμματα)
Στον κηπο δεν κυκλοφορει βασικα κανεις αλλος εκτος απο μενα (γιατι δεν υπαρχει κανεις αλλος στο σπιτι) οποτε δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος να μην κυκλοφορουν παντου κ ειναι ελευθερα.
Τα σκυλια για λογους ανωτερας βιας (βλεπε νοσοκομειο) εχουνε μεινει μονα τους για 3 24ωρα οση δλδ περιπου η αυτονομια της ταιστρας.....
Το kennel (που σου ξαναλεω αυτη τη στιγμη δεν ειναι ακριβως κεννελ πλεον ειναι χτιστα σπιτια με περιφραξη περιπου στο 1 στρεμμα) τελευταια φορα το χρησιμοποιησα την Κυριακη του Πασχα, γιατι με 10ατομα αρνι κ κοκορετσι καταλαβαινεις οτι δεν ειναι κ ευκολο να εχεις κ 2 40κιλους σκυλους στον ιδιο κηπο!!!
Οταν τελειωσω με κατι ψιλοεργασιες που γινονται αυτη τη στιγμη, θα τα ξαναστησω κανονικα τα κεννελ κ ας μην τα χρησιμοποιω ιδιαιτερα....

Στειλε μου το μαιλ σου αν θες, να σου περασω τα σχεδια.......
 


Fightclubiths

Well-Known Member
7 Μαϊου 2013
97
0
Ναι κατάλαβα east49!!
Όσον αφορά το πρώτο που είπες και εγώ αυτό ακριβώς σκεφτόμουν.Όμως αν ξέρω γω στις διακοπές ή γενικότερα κάποιες μέρες είμαι σπίτι θα αποδιοργανωθούν αν τα ταίσω σπίτι ή τέλως πάντων αν δεν μπουν στο kennel?Και μετά παίζει να έχω προβλήματα στο "αντε ξαναμπές στο kennel"?

Tώρα στο στέλνω!

Πρέπει να σου ήρθε το pm east49!
 
Last edited by a moderator:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ναι κατάλαβα east49!!
Όσον αφορά το πρώτο που είπες και εγώ αυτό ακριβώς σκεφτόμουν.Όμως αν ξέρω γω στις διακοπές ή γενικότερα κάποιες μέρες είμαι σπίτι θα αποδιοργανωθούν αν τα ταίσω σπίτι ή τέλως πάντων αν δεν μπουν στο kennel?Και μετά παίζει να έχω προβλήματα στο "αντε ξαναμπές στο kennel"?

Tώρα στο στέλνω!
Koιτα εγω ξερω οτι ο σκυλος ειναι ζωο της συνηθειας.
Πχ η μικρη (7μηνων πλεον) ξερει οτι οταν μπει μεσα στο σπιτι το μονο που θα κανει ειναι να καθεται.
Δεν παιζει δεν τρεχει δεν μασουλαει τπτ μεσα.
Οταν παω στην κρεββατοκαμαρα (που ειναι κ το κρεββατι της που κοιμαται το βραδυ) θα παω μονο για υπνο κ ερχεται κι αυτη κ ξαπλωνει μαζι μου.
Η συνηθεια ειναι τοσο μεγαλη, που αν μπω οποιαδηποτε στιγμη μεσα στην κρεββατοκαμαρα για να αλλαξω ρουχα κ μονο που βλεπει την κινηση, παει στο κρεββατι της κ προσπαθει να κοιμηθει ακομα κ αν δεν θελει. Αυτο το κανει χωρις καν να της μιλησω.
Αν το σκυλι ξερει οτι θα τρωει συγκεκριμενες ωρες σε συγκεκριμενο μερος, τοτε οταν πειναει ειναι πιθανον να πηγαινει σε εκεινο το μερος.
Αν το ταιζεται οταν τρωτε πχ η οποτε σας ερθει οπου σας ερθει ειναι πιθανον να θεωρησει ολο το χωρο που κινειται ως "τραπεζαρια" κ να περιεμενει να σερβιριστει ανα πασα ωρα κ στιγμη......
Και φυσικα παει λεγοντας.....
Αν το σκυλι ξερει οτι μετα την βολτα μπαινει στο κεννελ οπου βρισκει το φαγητο του κ εσυ φευγεις, μετα απο λιγο, μολις γυρνατε απο την βολτα θα πηγαινει μονο του κ θα περιμενει εκει μεχρι να γυρισεις, οριακα θα χρειαζεται να του το περνας με μια εντολη πχ "σπιτι σου"
Αν ξερει οτι οποτε εχεις κοσμο τους υποδεχεστε παρεα κ μετα αυτο παει στο κεννελ, θα το συνηθισει κι αυτο. Αν ξερει οτι μια μερα που η γυναικα σου (δεν ξερω καν αν εχεις!!) κανει δουλειες στο σπιτι αυτος παει στο κεννελ κ περιμενει εκει παλι θα το συνηθισει και παει λεγοντας......
Το θεμα ειναι να του το περασεις ομορφα (=χωρος για φαγητο) κ να τον βαζεις κ εκτος ρουτινας για λιγο ωστε να καταλαβει οτι δεν τρεχει κατι αν μπει εκει μεσα, γιατι βρισκει τα παιχνιδια του κοκκαλα του κλπ κ μετα απο λιγο παλι θα ξαναβγει......

Το πμ ηρθε, θα στα στειλω σημερα-αυριο γιατι τα εχω σε χαρτι κ θα πρεπει να στα βγαλω φωτο να τα περασω στο λαπτοπ κ μετα να τα στειλω......θα γινει συντομα παντως!
 


Fightclubiths

Well-Known Member
7 Μαϊου 2013
97
0
Koιτα εγω ξερω οτι ο σκυλος ειναι ζωο της συνηθειας.
Πχ η μικρη (7μηνων πλεον) ξερει οτι οταν μπει μεσα στο σπιτι το μονο που θα κανει ειναι να καθεται.
Δεν παιζει δεν τρεχει δεν μασουλαει τπτ μεσα.
Οταν παω στην κρεββατοκαμαρα (που ειναι κ το κρεββατι της που κοιμαται το βραδυ) θα παω μονο για υπνο κ ερχεται κι αυτη κ ξαπλωνει μαζι μου.
Η συνηθεια ειναι τοσο μεγαλη, που αν μπω οποιαδηποτε στιγμη μεσα στην κρεββατοκαμαρα για να αλλαξω ρουχα κ μονο που βλεπει την κινηση, παει στο κρεββατι της κ προσπαθει να κοιμηθει ακομα κ αν δεν θελει. Αυτο το κανει χωρις καν να της μιλησω.
Αν το σκυλι ξερει οτι θα τρωει συγκεκριμενες ωρες σε συγκεκριμενο μερος, τοτε οταν πειναει ειναι πιθανον να πηγαινει σε εκεινο το μερος.
Αν το ταιζεται οταν τρωτε πχ η οποτε σας ερθει οπου σας ερθει ειναι πιθανον να θεωρησει ολο το χωρο που κινειται ως "τραπεζαρια" κ να περιεμενει να σερβιριστει ανα πασα ωρα κ στιγμη......
Και φυσικα παει λεγοντας.....
Αν το σκυλι ξερει οτι μετα την βολτα μπαινει στο κεννελ οπου βρισκει το φαγητο του κ εσυ φευγεις, μετα απο λιγο, μολις γυρνατε απο την βολτα θα πηγαινει μονο του κ θα περιμενει εκει μεχρι να γυρισεις, οριακα θα χρειαζεται να του το περνας με μια εντολη πχ "σπιτι σου"
Αν ξερει οτι οποτε εχεις κοσμο τους υποδεχεστε παρεα κ μετα αυτο παει στο κεννελ, θα το συνηθισει κι αυτο. Αν ξερει οτι μια μερα που η γυναικα σου (δεν ξερω καν αν εχεις!!) κανει δουλειες στο σπιτι αυτος παει στο κεννελ κ περιμενει εκει παλι θα το συνηθισει και παει λεγοντας......
Όχι,δηλώνω άγαμος :p,κουμπάρους εννοούσα των γονιών μου!

Το θεμα ειναι να του το περασεις ομορφα (=χωρος για φαγητο) κ να τον βαζεις κ εκτος ρουτινας για λιγο ωστε να καταλαβει οτι δεν τρεχει κατι αν μπει εκει μεσα, γιατι βρισκει τα παιχνιδια του κοκκαλα του κλπ κ μετα απο λιγο παλι θα ξαναβγει......

Να την χαίρεσαι αγορίνα και το μεγάλο σου,να 'ναι πάντα καλά!!!
Σαφώς και θα του περάσω συνήθειες και συνδέσεις!
Επομένως,απο τη μία λες και σωστά ότι το σκυλί συνηθίζει σε καταστάσεις-ενέργειες-κινήσεις και από την άλλη ότι καλό θα 'ναι να βγαίνει και από την ρουτίνα λίγο.Άρα,θα έχει πρόβλημα μετά αν τον βγάλω από την ρουτίνα του για 1μήνα ξέρω γω(π.χ. στις διακοπές μου,που θα 'μαι σπίτι) και δεν τον βάζω στο kennel ή θα είναι και ευεργετικό και θα τον ανανεώσει?


Το πμ ηρθε, θα στα στειλω σημερα-αυριο γιατι τα εχω σε χαρτι κ θα πρεπει να στα βγαλω φωτο να τα περασω στο λαπτοπ κ μετα να τα στειλω......θα γινει συντομα παντως!
Ωραία,μια χαρά :)!!
 
Last edited:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061

Επομένως,απο τη μία λες και σωστά ότι το σκυλί συνηθίζει σε καταστάσεις-ενέργειες-κινήσεις και από την άλλη ότι καλό θα 'ναι να βγαίνει και από την ρουτίνα λίγο.Άρα,θα έχει πρόβλημα μετά αν τον βγάλω από την ρουτίνα του για 1μήνα ξέρω γω(π.χ. στις διακοπές μου,που θα 'μαι σπίτι) και δεν τον βάζω στο kennel ή θα είναι και ευεργετικό και θα τον ανανεώσει?
Ειναι αλλο πραγμα μια ρουτινα ενος 6μηνου να χαλασει για μια δυο μερες, γιατι σου ηρθε να μην πας στην δουλεια πχ η δεν ειχες δουλεια κ ειπες αντι να τον βαλεις στο κεννελ κ να τον πας για καφε, να τον παρεις με το αμαξι να πατε παραλια η να δειτε παρεα τν κ ειναι αλλο μεσα σε ενα 6μηνο για εναν ολοκληρο μηνα να κανει εντελως αλλα πραγματα δλδ να ζει συνεχεια μεσα (αντι να περναει το 6ωρο-8ωρο του στο κεννελ) να τρωει παρεα σου στο σπιτι (αντι να τρωει μεσα στο κεννελ του) κλπ γιατι τοτε το διαστημα και οι αλλαγες ειναι τετοιο που του δημιουργεις μια αλλη ρουτινα, στην οποια προσαρμοζεται κ μετα αν η παλια δεν του αρεσε θα αργησει να ξανα-προσαρμοστει!
Ειναι δε ακομα χειροτερο οταν αλλαζει μονο η ρουτινα κ οχι ο χορος......
Ειναι διαφορετικο δλδ να εχεις αλλα ωραρια κ συνηθειες οταν τον παρεις μαζι σου διακοπες κ ειναι διαφορετικο στον χωρο σας που εχει συνηθισει καποια πραγματα να του τα αλλαξεις για τοσο μεγαλο διαστημα.

Εγω δεν θα το εκανα.
Αντι να τον εκλεινα στο κεννελ το πρωι για ενα 8ωρο πχ θα τον εκλεινα για ενα 4ωρο για να καθαρισω το σπιτι..... η δεν θα του αλλαζα την συνηθεια του φαγητου κλπ.....
Οσο λιγοτερα αλλαξεις συστηματικα, τοσο καλυτερα ειναι.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο σκύλος δεν έχει τσιπάκι για να βολεύεται και ξεβολεύεται!
Αν έχει ένα πρόγραμμα γενικά στην συμβίωση σας και να χαλάσει λίγο για κάποιο διάστημα δεν πειράζει!
Αλίμονο αν είμαστα στρατιωτάκια.Τον βασικό κορμό πρέπει να κατταλάβει, ότι δηλαδή θέλει πρόγραμμα και ασχολία. Όλα τα άλλα είναι καταστάσεις που μπορείς να τις διαχειριστείς εύκολα.

Μην ψειρίζετε τόσο πολύ το που θα τοποθετηθεί ο σκύλος.
Αν θέλεις να τον βάλεις στο kennel έξω θα πρέπει να τον έχει συνηθίσει να μένει και εκεί.
Αν θέλεις να τον βάλεις να μένει μέσα στο σπίτι θα πρέπει να τον έχει συνηθίσει να μένει και μέσα.

Μην στεναχωριέσαι για την χαλάστρα που θα του κάνεις. Δεν θα πάθει κάτι. Χώρος του το ένα μέρος, χώρος του και το άλλο μέρος. Δεν θα του κάνεις δα και τόσο κακό.;)

Φυσιολογικά πράγματα, σιγά σιγά συνήθισε τον να μένει και στα 2 μέρη.Δουλειά και ασχολία θέλει!!!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
οσο ειναι μικρος θα σου διαλυσει το σπιτι,,, οτι βλεπει θα θελει να το πιανει με τα δοντια του,,, ειδικα τον κηπο θα τον κανει πεδιο μαχης,,,,, κηπος και υγρασια σημαινει κουνουπια αλλα τραβας ενα ψεκασμο σε σημειο που δεν φτανει ο σκυλος και δεν μενει τιποτα ζωντανο,,,βαλε και καποια αρωματικα φυτα που διωχνουν τα κουνουπια,,, μεσα στο σπιτι μπορεις να του ορισεις τη γωνια του με μια πετσετα μεγαλη μονο δικη του,, θα την απλωνεις σε ενα σημειο και θα του μαθεις να ξαπλωνει εκει να κοιμαται και να μην βολταρει,,, στη πορτα της αυλης βαλε ενα απλο μηχανισμο ελατηριου να κλεινη και να μη μενει ανοιχτη,,, καποιο κλουβι θα πρεπει να παρεις για να γλυτωσεις εσυ τις καταστροφες και αυτος το ξυλο αν σου σπασει τα νευρα,,,
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Ας μου επιτραπεί και εμένα να πω τι έκανα στη δική μου περίπτωση. Έχω κι εγώ ένα γερμανικό ποιμενικό καθώς επίσης και ένα παγκ. Μένω σε ιδιόκτητο οίκημα δύο διαμερισμάτων με πυλωτή και κήπο όπου μένουμε εμείς και η Θεία μου. Αρχικά να διευκρινήσω ότι και τα δύο σκυλιά μας κοιμούνται μαζί μας μέσα στο διαμέρισμα. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι το σκυλί μπορεί να είναι κάτω μόνο του ειδικά βράδυ! Παρόλα αυτά υπάρχουν φορές που στη διάρκεια της ημέρας μπορεί να μείνει μόνο του το σκυλί κάποιες ώρες αν τύχει ειδικά να λείπει και η γυναίκα μου από το σπίτι. Ο φόβος μου λοιπόν ήταν πάντα μην αφήσει καταλάθος κάποιος την εξώπορτα ανοιχτή ή τύχει να ανοίξει η γκαραζόπορτα για να μπει κάποιος μέσα με το αυτοκίνητο του και ο σκύλος τρέξει να βγει έξω... Έτσι λοιπόν απομόνωσα το πίσω μέρος του κήπου, κάπου 150 τ.μ. με περίφραξη σε κάποια σημεία ώστε να μην έχει πρόσβαση ο σκύλος στην έξοδο ότι και να γίνει μπροστά! Βέβαια όταν καθόμαστε όλοι μαζί κάτω στην πυλωτή τα σκυλιά κάθονται μαζί μας, παρόλα αυτά πάλι φοβόμουν όταν θα άνοιγε η γκαραζόπορτα απρόσμενα και δεν θα προλάβαινα ίσως να περιορίσω τα σκυλιά! Έτσι αγόρασα ένα φανό ασφαλείας που αναβοσβήνει και που με μαγνήτη τοποθετείται στην είσοδο της γκαραζόπορτας και ο οποίος προειδοποιεί αυτόν που μπαίνει ότι τα σκυλιά είναι ελεύθερα και να μην ανοίξει. Το συστηματάκι δουλεύει άψογα και μέχρις στιγμής δεν είχαμε κανένα ατύχημα!
 
Last edited:


Fightclubiths

Well-Known Member
7 Μαϊου 2013
97
0
Ειναι αλλο πραγμα μια ρουτινα ενος 6μηνου να χαλασει για μια δυο μερες, γιατι σου ηρθε να μην πας στην δουλεια πχ η δεν ειχες δουλεια κ ειπες αντι να τον βαλεις στο κεννελ κ να τον πας για καφε, να τον παρεις με το αμαξι να πατε παραλια η να δειτε παρεα τν κ ειναι αλλο μεσα σε ενα 6μηνο για εναν ολοκληρο μηνα να κανει εντελως αλλα πραγματα δλδ να ζει συνεχεια μεσα (αντι να περναει το 6ωρο-8ωρο του στο κεννελ) να τρωει παρεα σου στο σπιτι (αντι να τρωει μεσα στο κεννελ του) κλπ γιατι τοτε το διαστημα και οι αλλαγες ειναι τετοιο που του δημιουργεις μια αλλη ρουτινα, στην οποια προσαρμοζεται κ μετα αν η παλια δεν του αρεσε θα αργησει να ξανα-προσαρμοστει!
Ειναι δε ακομα χειροτερο οταν αλλαζει μονο η ρουτινα κ οχι ο χορος......
Ειναι διαφορετικο δλδ να εχεις αλλα ωραρια κ συνηθειες οταν τον παρεις μαζι σου διακοπες κ ειναι διαφορετικο στον χωρο σας που εχει συνηθισει καποια πραγματα να του τα αλλαξεις για τοσο μεγαλο διαστημα.

Εγω δεν θα το εκανα.
Αντι να τον εκλεινα στο κεννελ το πρωι για ενα 8ωρο πχ θα τον εκλεινα για ενα 4ωρο για να καθαρισω το σπιτι..... η δεν θα του αλλαζα την συνηθεια του φαγητου κλπ.....
Οσο λιγοτερα αλλαξεις συστηματικα, τοσο καλυτερα ειναι.
Ο σκύλος δεν έχει τσιπάκι για να βολεύεται και ξεβολεύεται!
Αν έχει ένα πρόγραμμα γενικά στην συμβίωση σας και να χαλάσει λίγο για κάποιο διάστημα δεν πειράζει!
Αλίμονο αν είμαστα στρατιωτάκια.Τον βασικό κορμό πρέπει να κατταλάβει, ότι δηλαδή θέλει πρόγραμμα και ασχολία. Όλα τα άλλα είναι καταστάσεις που μπορείς να τις διαχειριστείς εύκολα.

Μην ψειρίζετε τόσο πολύ το που θα τοποθετηθεί ο σκύλος.
Αν θέλεις να τον βάλεις στο kennel έξω θα πρέπει να τον έχει συνηθίσει να μένει και εκεί.
Αν θέλεις να τον βάλεις να μένει μέσα στο σπίτι θα πρέπει να τον έχει συνηθίσει να μένει και μέσα.

Μην στεναχωριέσαι για την χαλάστρα που θα του κάνεις. Δεν θα πάθει κάτι. Χώρος του το ένα μέρος, χώρος του και το άλλο μέρος. Δεν θα του κάνεις δα και τόσο κακό.;)

Φυσιολογικά πράγματα, σιγά σιγά συνήθισε τον να μένει και στα 2 μέρη.Δουλειά και ασχολία θέλει!!!
Από τα σχόλιά σας το συμπέρασμά μου είναι ότι καλό είναι να υπάρχει μια μεσότητα και πως ο σκύλος είναι ενεργός και συνηθίζει και πάει λέγοντας!
Επίσης συμπαιρένω ότι αγχώνομαι λίγο παραπάνω :p!

οσο ειναι μικρος θα σου διαλυσει το σπιτι,,, οτι βλεπει θα θελει να το πιανει με τα δοντια του,,, ειδικα τον κηπο θα τον κανει πεδιο μαχης,,,,, κηπος και υγρασια σημαινει κουνουπια αλλα τραβας ενα ψεκασμο σε σημειο που δεν φτανει ο σκυλος και δεν μενει τιποτα ζωντανο,,,βαλε και καποια αρωματικα φυτα που διωχνουν τα κουνουπια,,, μεσα στο σπιτι μπορεις να του ορισεις τη γωνια του με μια πετσετα μεγαλη μονο δικη του,, θα την απλωνεις σε ενα σημειο και θα του μαθεις να ξαπλωνει εκει να κοιμαται και να μην βολταρει,,, στη πορτα της αυλης βαλε ενα απλο μηχανισμο ελατηριου να κλεινη και να μη μενει ανοιχτη,,, καποιο κλουβι θα πρεπει να παρεις για να γλυτωσεις εσυ τις καταστροφες και αυτος το ξυλο αν σου σπασει τα νευρα,,,
Φοβάμαι μωρέ ακόμα και με το ελατήριο.Το σκέφτηκα αλλά επειδή μπορεί να έχει άμεση πρόσβαση στην πόρτα,μια "κέντα" να γίνει και θα τον ψάχνω μετά και...μην το σκέφτομαι!
Γι αυτό αγχώνομαι και ψάχνομαι για να περιορίσω τις ενδεχόμενες καταστροφές.
Τώρα όσο για το ξύλο,ξύλο θα φάει όποιος πάει να τον αγγίξει ;)!Είμαι παντελώς κατά της βίας και στα παιδιά και στα σκυλιά,αν νευριάζει τόσο πολύ κανείς,που,ίσως,είναι και συχνό έχουνε τα σπίτια και πόρτες και τραπέζια και τοίχους κ.τ.λ. για να εκτονώνεται!

Ας μου επιτραπεί και εμένα να πω τι έκανα στη δική μου περίπτωση. Έχω κι εγώ ένα γερμανικό ποιμενικό καθώς επίσης και ένα παγκ. Μένω σε ιδιόκτητο οίκημα δύο διαμερισμάτων με πυλωτή και κήπο όπου μένουμε εμείς και η Θεία μου. Αρχικά να διευκρινήσω ότι και τα δύο σκυλιά μας κοιμούνται μαζί μας μέσα στο διαμέρισμα. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι το σκυλί μπορεί να είναι κάτω μόνο του ειδικά βράδυ! Παρόλα αυτά υπάρχουν φορές που στη διάρκεια της ημέρας μπορεί να μείνει μόνο του το σκυλί κάποιες ώρες αν τύχει ειδικά να λείπει και η γυναίκα μου από το σπίτι. Ο φόβος μου λοιπόν ήταν πάντα μην αφήσει καταλάθος κάποιος την εξώπορτα ανοιχτή ή τύχει να ανοίξει η γκαραζόπορτα για να μπει κάποιος μέσα με το αυτοκίνητο του και ο σκύλος τρέξει να βγει έξω... Έτσι λοιπόν απομόνωσα το πίσω μέρος του κήπου, κάπου 150 τ.μ. με περίφραξη σε κάποια σημεία ώστε να μην έχει πρόσβαση ο σκύλος στην έξοδο ότι και να γίνει μπροστά! Βέβαια όταν καθόμαστε όλοι μαζί κάτω στην πυλωτή τα σκυλιά κάθονται μαζί μας, παρόλα αυτά πάλι φοβόμουν όταν θα άνοιγε η γκαραζόπορτα απρόσμενα και δεν θα προλάβαινα ίσως να περιορίσω τα σκυλιά! Έτσι αγόρασα ένα φανό ασφαλείας που αναβοσβήνει και που με μαγνήτη τοποθετείται στην είσοδο της γκαραζόπορτας και ο οποίος προειδοποιεί αυτόν που μπαίνει ότι τα σκυλιά είναι ελεύθερα και να μην ανοίξει. Το συστηματάκι δουλεύει άψογα και μέχρις στιγμής δεν είχαμε κανένα ατύχημα!
Εννοείται ότι θα 'ναι σπίτι το βράδυ και γενικότερα τις πιο πολλές ώρες!
Καλό φαίνεται το συστηματάκι.Αν θες να μου το εξηγήσεις και λίγο παραπάνω.Το ενεργοποιείς εσύ όταν τα χεις ελεύθερα και αν κάποιος πάει να ανοίξει αναβοσβήνει?Σε περίπτωση,όμως,ημέρας ή αν κάποιος δεν το συνηδητοποιήσει έγκαιρα ή δεν το δει,τι γίνεται?
 
Last edited by a moderator: