Απενεργοποίηση Συναγερμού


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Στο νίντζα κροκέτες στο κεφάλι? Μα.... θα τις πιάνει στον αέρα.... άρα θα ειναι απασχολημένη να τις τρώει... άρα αφωνία! Σατανικό...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
οποτε κομπλε εισαι...βεβαια δεν ξερω κατα ποσο εισαι υπερ της χειροδικιας-δακτυλοδικιας στην περι ης ο λογος περιπτωση...υπαρχει και η λυση να της πετας κροκετες στο κεφαλι...:p
Στο νίντζα κροκέτες στο κεφάλι? Μα.... θα τις πιάνει στον αέρα.... άρα θα ειναι απασχολημένη να τις τρώει... άρα αφωνία! Σατανικό...
Και θα γυρίσει να μου πει με υφος ντιβας "δεν μας χέζεις μωρη μαλ@κω, σηκω μαζεψε τις κροκέτες που πεταξες"
Βρηκατε και λύση... μόνο για το πατέ θα το βουλωνε αλλά φοβάμαι μην το βρει ευκαίρια να συνδέσει γαύγισμα-πατέ!
 


POOK

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2013
171
22
Επίσης μπορείτε να αγοράσετε και να τις δώσετε και μεγάλα κοκάλα (φαγώσιμα) που υπάρχουν στην αγορά και να έχει να ασχολείται...(το κάνω συχνά στον δικο αυτο το "κολπακι"
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Επίσης μπορείτε να αγοράσετε και να τις δώσετε και μεγάλα κοκάλα (φαγώσιμα) που υπάρχουν στην αγορά και να έχει να ασχολείται...(το κάνω συχνά στον δικο αυτο το "κολπακι"
Δεν ξέρω αν πιάνει σε όλα τα σκυλιά, ο μεγάλος μου ας πούμε αν ακούσει κάτι απλά παρατάει το κόκαλο και τρέχει, πάντως αν είσαι στο ίδιο δωμάτιο με τον σκύλο αυτό το κρατς κρατς απο το δάγκωμα αν ειναι βράδυ και θες να κοιμηθείς δε το αντέχεις και πολύ..
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Γιατι δεν την αφηνεις να κοιμηθει στο κρειτ? Εμας εκει κοιμαται και δεν κανει το χοροφυλακα ολο το βραδυ. Κι απορω πως κοιμασαι μαζι της χωρις φοβο οτι θα την πλακωσεις ή θα της μαγκωσεις ατσαλα κανενα ποδι. Εμεις λιγες φορες το επιτρεψαμε το να κοιμηθει μαζι μας και λαγοκοιμηθηκαμε ολο το βραδυ για να μην την λιωσουμε. Ασε που κατα τις 5 το πρωι που ειχε χορτασει υπνο αρχιζε τα ναζια και τα γλυψιματα. Απο την ωρα που σουρουπωνει παντως ειναι κι εμας σε επιφυλακη. Με το παραμικρο τσικ που θα ακουστει απ'εξω πεταγεται και γαυγιζει. Ολη μερα μπορει να εχει βεβαια πληρη αφωνια. ;)
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Μόνο η δικιά μου δεν γαυγίζει τελικά?2-3 φορές να έχει γαυγίσει...
Την 1 δε ήταν 5 η ώρα το πρωί (δεν το έχει ξανακάνει) κοιτούσε την μπαλκονόπορτα (που ήταν κλειστή φυσικά) και γαύγιζε...
Χέσ..κα πάνω μου
 
  • Like
Reactions: Ghost and d-friend




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μιλάει και η @ghelly που πήγε μερικές μέρες στην εξοχή και ενοχλείται από το νίντζα που την είδε φύλακας.
Τι να πούμε και 'μεις που χώρια ότι είναι μια μόνιμη κατάσταση, το βράδυ πιάνει δουλειά το κοπρόσκυλο και πάει σούρτα φέρτα σε όλο το σπίτι με μόνιμο ρουθούνισμα και υπόκωφο γάβγισμα πολλές φορές.

:confused::p
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
σοβαρα τωρα, λογικα θα συνηθισει τους νεους ηχους και θα ηρεμησει (σχετικα) σε λιγες μερες.

και οι γατες θα αλλαξουν διαδρομη (σε εμας αλλαξαν διαδρομη 2 ημιδεσποζομενα που εκαναν καθε βραδυ εκδρομη και περναγαν και απο το δρομο μπροστα απο το σπιτι... μετα απο 1+ μηνα 'λεκτικων διενεξεων' με την αρκουδα... τα οποια οταν συνανταει σε βολτα τα κοιταει αδιαφορα, πλησιαζουν και μυριζονται και ολα ΟΚ. το προβλημα της ειναι αν ερθουν αυτα επισκεψη...).

μην την μαλωνεις αν γαυγιζει για υπαρκτο λογο, πιο ευκολα ηρεμει αν πας και καλα να ελεγξεις και μετα της πεις ενα 'ολα ΟΚ' και μετα προσπαθησεις να της αποσπασεις την προσοχη κανοντας κατι ρουτινας, πετωντας της ενα παιχνιδι πχ.

μου αρεσει που το παιζω και θεωρητικος και δινω συμβουλες οταν η δικια μου μπορει να την χαιδευω ηρεμα βραδυ και αν ακουσει κατι θα με ποδοπατησει για να ξεφυγει απο εκει που καθομαι και να παει να δει τι εγινε... και μετα ουτε μαλωμα ουτε 'ήρεμα΄πιανει... για να ειμαι ειλικρινης βεβαια μαλωμα δεν εχω δοκιμασει, δεν το θελω κιολας, αντε καμια φωνη απογνωσης να ηρεμησει αν το παρακανει αν και ξερω οτι δεν θα εχει αποτελεσμα... εχει μεχρι τωρα ρεκορ συνεχομενου γαυγισματος τα 25 λεπτα (καποιο ζωο, μαλλον γατα ή αλεπου ηταν στο διπλανο οικοπεδο, ξαφνιαστηκε, ειχε κοκαλωσει σε εκεινο το σημειο και κοντευε να παθει εγκεφαλικο η αλλη... γαφ και γουφ και στα ενδιαμεσα κατι σκαστά 'μπαφ μπαφ αγκρ μπαφ΄.

Εγω δεν τον ησυχάζω όταν γαυγισει την νύχτα για κατι που δεν μπορώ να δω για να κρίνω!
εχει τυχει να βγω να δω τι επαθε και λυσσαει, να μην μπορω να δω τιποτα και πανω που αναρωτιεμαι αν βλεπει φαντασματα να δω 2 αλεπουδες να απομακρυνονται απο το πεζοδρομιο του σπιτου (εξυπνα ζωα, ξερουν μαλλον οτι δεν μπορει να τις φτασει οποτε δεν εμοιαζαν και ιδιαιτερα τρομαγμενες...).

πλεον ξερω απο το γαυγισμα και την ωρα της ημερας τι περιπου συμβαινει στο 90% των περιπτωσεων. γατα? ανθρωπος? σκυλος? αλλο ζωο? ακομα και τους 3-4 ανθρωπους που θα περασουν απο μπροστα με σκυλια για βολτα ξερω πως θα γαυγισει στον καθενα. εναν με χαρα, αλλους με εκνευρισμο.

και μιας και μιλαμε για συναγερμο, εγω εχω το αντιθετο σχεδον θεμα. ξερω ειναι μικρη ακομα κτλ. αλλα ενω πχ στανταρ σε γατα/σκυλο/αλεπου/πεζο θα φωναξει, αν ερθει καποιος με αυτοκινητο και παρκαρει εκει κοντα και βγει εξω, παει και παρατηρει και μετα ειναι αρκετα πιο ηρεμη σε σχεση με το να τον εβλεπε να ερχεται με τα ποδια. τι κανω?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Διαβάζω τα παραπάνω και σκέφτομαι.. Ρασάκο σ'αγαπάω που όταν ρίξουμε διακόπτες θα γαυγίσεις μόνο αν ΠΡΕΠΕΙ να ξυπνήσουμε.
Χθες βράδυ γυρίσαμε από τριήμερο απόδρασης. Τη νύχτα και μέρα δε γαύγισε καθόλου όσο κοιμόμασταν. Βασικά γαύγισε εντός ξενοδοχείου μόνο για να κάνει χαρά σε φιλικό μας πρόσωπο κάτω στην κεντρική σάλα. Όταν λείψαμε και τον αφήσαμε πίσω δεν έμαθα από βλακεία μου που ξέχασα να ρωτήσω.
 
  • Like
Reactions: d-friend


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
σοβαρα τωρα, λογικα θα συνηθισει τους νεους ηχους και θα ηρεμησει (σχετικα) σε λιγες μερες.

και οι γατες θα αλλαξουν διαδρομη (σε εμας αλλαξαν διαδρομη 2 ημιδεσποζομενα που εκαναν καθε βραδυ εκδρομη και περναγαν και απο το δρομο μπροστα απο το σπιτι... μετα απο 1+ μηνα 'λεκτικων διενεξεων' με την αρκουδα... τα οποια οταν συνανταει σε βολτα τα κοιταει αδιαφορα, πλησιαζουν και μυριζονται και ολα ΟΚ. το προβλημα της ειναι αν ερθουν αυτα επισκεψη...).

μην την μαλωνεις αν γαυγιζει για υπαρκτο λογο, πιο ευκολα ηρεμει αν πας και καλα να ελεγξεις και μετα της πεις ενα 'ολα ΟΚ' και μετα προσπαθησεις να της αποσπασεις την προσοχη κανοντας κατι ρουτινας, πετωντας της ενα παιχνιδι πχ.

μου αρεσει που το παιζω και θεωρητικος και δινω συμβουλες οταν η δικια μου μπορει να την χαιδευω ηρεμα βραδυ και αν ακουσει κατι θα με ποδοπατησει για να ξεφυγει απο εκει που καθομαι και να παει να δει τι εγινε... και μετα ουτε μαλωμα ουτε 'ήρεμα΄πιανει... για να ειμαι ειλικρινης βεβαια μαλωμα δεν εχω δοκιμασει, δεν το θελω κιολας, αντε καμια φωνη απογνωσης να ηρεμησει αν το παρακανει αν και ξερω οτι δεν θα εχει αποτελεσμα... εχει μεχρι τωρα ρεκορ συνεχομενου γαυγισματος τα 25 λεπτα (καποιο ζωο, μαλλον γατα ή αλεπου ηταν στο διπλανο οικοπεδο, ξαφνιαστηκε, ειχε κοκαλωσει σε εκεινο το σημειο και κοντευε να παθει εγκεφαλικο η αλλη... γαφ και γουφ και στα ενδιαμεσα κατι σκαστά 'μπαφ μπαφ αγκρ μπαφ΄.



εχει τυχει να βγω να δω τι επαθε και λυσσαει, να μην μπορω να δω τιποτα και πανω που αναρωτιεμαι αν βλεπει φαντασματα να δω 2 αλεπουδες να απομακρυνονται απο το πεζοδρομιο του σπιτου (εξυπνα ζωα, ξερουν μαλλον οτι δεν μπορει να τις φτασει οποτε δεν εμοιαζαν και ιδιαιτερα τρομαγμενες...).

πλεον ξερω απο το γαυγισμα και την ωρα της ημερας τι περιπου συμβαινει στο 90% των περιπτωσεων. γατα? ανθρωπος? σκυλος? αλλο ζωο? ακομα και τους 3-4 ανθρωπους που θα περασουν απο μπροστα με σκυλια για βολτα ξερω πως θα γαυγισει στον καθενα. εναν με χαρα, αλλους με εκνευρισμο.

και μιας και μιλαμε για συναγερμο, εγω εχω το αντιθετο σχεδον θεμα. ξερω ειναι μικρη ακομα κτλ. αλλα ενω πχ στανταρ σε γατα/σκυλο/αλεπου/πεζο θα φωναξει, αν ερθει καποιος με αυτοκινητο και παρκαρει εκει κοντα και βγει εξω, παει και παρατηρει και μετα ειναι αρκετα πιο ηρεμη σε σχεση με το να τον εβλεπε να ερχεται με τα ποδια. τι κανω?
Οι γάτες δεν αλλάζουν γιατι εκει κοντά ταϊζονται κιολας και ειδικά ο συγκεκριμένος θρασυς γάτος. Σε σημείο να σκεφτομαι να ανοιξω την πορτα με τη μικρή στο λουρι, να τον δει να δαιμονιστεί, να τον παρει στο κυνηγι μπας και τρομάξει και δεν ξανακατσει στο χαλι.
Αλλά για πες μου πώς ανοιγεις πορτα 3πμ να δεις ότι όλα είναι οκ στο γαυγισμα της μικρής ή πως της πετάς μπαλάκι (κανα πιατο στο κεφαλι καλύτερα) να στο φέρνει μετά να παίξετε!
 








vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
μην την μαλωνεις αν γαυγιζει για υπαρκτο λογο, πιο ευκολα ηρεμει αν πας και καλα να ελεγξεις και μετα της πεις ενα 'ολα ΟΚ' .........
ακριβώς αυτό κάνω εγώ με τον κεδρίτο. Φωνάζει, σηκώνομαι, ελέγχω (ή κάνω πως ελέγχω), του λέω 'εντάξει κέδρο' και σταματάει (το μανάρι μου)

αν κοιμάμαι και είναι ξυπνιος ο ψηλός τοτε γίνεται το εξής: φωνάζει, ο ψηλός φωνάζει απο το πισι (που συνήθως κάθεται) "Κεδρό, έχω τον ελεγχο, έχω τον έλεγχο", ο κεδρος συνεχίζει να φωνάζει, σηκώνομαι, ελεγχω (ή κάνω πως ελεγχω), του λέω 'εντάξει κέδρο' και σταματάει (το μανάρι μου)


εν τω μεταξύ τώρα κατάλαβα (γκέλυ) κάτι που μου ειπες αλλού, άλλη ώρα
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
ακριβώς αυτό κάνω εγώ με τον κεδρίτο. Φωνάζει, σηκώνομαι, ελέγχω (ή κάνω πως ελέγχω), του λέω 'εντάξει κέδρο' και σταματάει (το μανάρι μου)

αν κοιμάμαι και είναι ξυπνιος ο ψηλός τοτε γίνεται το εξής: φωνάζει, ο ψηλός φωνάζει απο το πισι (που συνήθως κάθεται) "Κεδρό, έχω τον ελεγχο, έχω τον έλεγχο", ο κεδρος συνεχίζει να φωνάζει, σηκώνομαι, ελεγχω (ή κάνω πως ελεγχω), του λέω 'εντάξει κέδρο' και σταματάει (το μανάρι μου)
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

ΥΓ. Διαβάζει φόρουμ ο ψηλός;
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Σε σημείο να σκεφτομαι να ανοιξω την πορτα με τη μικρή στο λουρι, να τον δει να δαιμονιστεί, να τον παρει στο κυνηγι μπας και τρομάξει και δεν ξανακατσει στο χαλι.
Aν ο γάτος είναι θρασύς και νταβραντισμένος πρόσεχε με αυτή την τακτική! Δεν ξέρω και τι λέβελ είναι το νίντζα βέβαια, μην το προσβάλλω κιόλας ότι δεν τον έχει!

αν κοιμάμαι και είναι ξυπνιος ο ψηλός τοτε γίνεται το εξής: φωνάζει, ο ψηλός φωνάζει απο το πισι (που συνήθως κάθεται) "Κεδρό, έχω τον ελεγχο, έχω τον έλεγχο", ο κεδρος συνεχίζει να φωνάζει, σηκώνομαι, ελεγχω (ή κάνω πως ελεγχω), του λέω 'εντάξει κέδρο' και σταματάει (το μανάρι μου)
1. Δε μου φτάνει ένα like vaggelo, κάνω εικόνα το σκηνικό και γελάω ασταμάτητα.
2. Κι εγώ το κάνω αυτό με το ελέγχω/κάνω ότι ελέγχω και λέω όλα καλά και πιάνει επίσης.
 
  • Like
Reactions: vaggelo




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981