Αποκλίσεις από το πρότυπο & ανοχή (bullmastiff)


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Η εκτροφή εξελίσσεται μέσα στα χρόνια βέβαια.., νομίζω πως καλό θα ήταν να δέχονται πιο εύκολα τις νέες "προτάσεις" στης εκθέσεις μορφολογίας.. αν και επικίνδυνο ίσως αλλά και αισιόδοξο ίσως.., πηγή για σκέψη και προβληματισμό.., π.χ. σαρ πει και αγγλικό μπουλντόγκ..

Το θέμα είναι να είναι γνώστες οι κριτές..και επίσης να απαγορεύονται οι επαφές με τους κριτές πριν την κρίση..
Επιπλέον να είμαστε συνειδητοποιημένοι στον θεσμό των εκθέσεων μορφολογίας και στον σκοπό αυτού..εκθέτες και κριτές.
Κάπως έτσι..
 
Last edited:


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Ναι, αλλά δεν πρέπει να το εμφανίζουμε ως αποδεκτό!
Γι αυτό πρέπει εξάλλου να έχει περισσότερες κρίσεις ένας σκύλος...ώστε αν για κάποια λογική ή παράλογη αιτια υπάρξει ατυχής κρίση να μην είναι ούτε καταδίκη ούτε αποθέωση!
Το πρόβλημα προκύπτει όταν σταθερά επιβραβεύονται εκτός προτύπου δείγματα...
+100%
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αρχικό μήνυμα απο foibos
Ναι, αλλά δεν πρέπει να το εμφανίζουμε ως αποδεκτό!
Γι αυτό πρέπει εξάλλου να έχει περισσότερες κρίσεις ένας σκύλος...ώστε αν για κάποια λογική ή παράλογη αιτια υπάρξει ατυχής κρίση να μην είναι ούτε καταδίκη ούτε αποθέωση!
Το πρόβλημα προκύπτει όταν σταθερά επιβραβεύονται εκτός προτύπου δείγματα...
Συμφωνώ απόλυτα!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Πάντως στις εκθέσεις δύσκολα θα συναντήσουμε bullmastiff αρσενικά κάτω απο 60 κιλα. Ολα λίγο πολυ είναι παραπάνω απο 60...
Ετσι είναι...

Υ.Γ. Εδώ, για αρκετούς, ο Teddy είναι "αλεπουδάκι"... και, ίσως και ο Treasure...
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Έχω την εντύπωση πάντως πως τα πράγματα θα ήταν απλούστερα και καλύτερα αν οι κριτές εξέταζαν τους σκύλους αυστηρά με βάση το πρότυπο, και δευτερευόντως με το προσωπικό τους γούστο.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Ετσι είναι...

Υ.Γ. Εδώ, για αρκετούς, ο Teddy είναι "αλεπουδάκι"... και, ίσως και ο Treasure...
Φαντάσου τον δικο μου που ειναι στα 59 κιλα, μίνιον ο Solo!


Using tapatalk app
 
Last edited:


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Ως γνωστόν δεν έχω και πολύ επαφή με "αγώνες" (έχω παει 3-4 φορές συνολικά) αλλά γενικά σαφώς υπάρχει μια τάση να επιβραβεύονται τα μεγαλύτερα σκυλιά, ιδιαίτερα στα μολοσσοειδή, ακόμα και πολύ πάνω από το πρότυπο.

Έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ, επειδή πλέον έχουν περάσει ανεπιστρεπτί οι εποχές που πχ τα bullmastiff ήταν σκυλιά εργασίας (δηλαδή να φυλάσσουν μεγάλες αγροτικές εκτάσεις και να καταδιώκουν κλέφτες, άρα χρειάζονταν να είναι σχετικά ελαφριά και με σχετικά μακρύ ρύγχος για να μπορούν να τρέχουν αρκετά χωρίς να κουράζονται εύκολα), υπάρχει μια κατεύθυνση των εκτροφέων σε πιο μεγαλόσωμα και βαριά σκυλιά (άρα και επακόλουθα υπάρχει και ανοχή των κριτών όσο αφορά τις αποκλίσεις από το πρότυπο όσο αφορά το ύψος και το βάρος), μιας και πλέον το πολύ που μπορούν να κληθούν να φυλάξουν είναι ένας μεγάλος κήπος ή πιο σπάνια ένα περιφραγμένο οικόπεδο 1-2 στρέμματα.

Άρα λοιπόν, όταν ένας σκύλος είναι αρμονικός και με καλή κίνηση, όταν δηλαδή τα κιλά δεν του φαίνονται ή δεν φαίνεται να αποτελούν πρόβλημα, τότε κρίνεται σαν εξαίρετος άσχετα αν υπερβαίνει (μερικές φορές κατά πολύ) το πρότυπο. Έτσι βέβαια, υπάρχει το πρόβλημα που ανέφερε ο φίλος Karkalas, ότι δηλαδή στην ουσία καταλήγουμε να μιλάμε για άλλη φυλή (δηλαδή θα φτάσουμε να μην μπορούμε να το ξεχωρίσουμε από ένα μικρόσωμο Mastiff για παράδειγμα) !

Για να μην αναφέρω ότι μαζί με το μέγεθος και το ρύγχος έχει εκφυλιστεί και ο χαρακτήρας στα περισσότερα εκτροφεία (τουλάχιστον από αυτά τα λίγα που έχω δει)...μη μου πει κανείς τώρα ότι η γέννα μας για παράδειγμα έχει καμία σχέση με τα εργασιακά χαρακτηριστικά της φυλής...τα πρόβατα είναι πιο επιφυλακτικά και σοβαρά με τους ξένους...
Αν δηλαδή τα pitbull για παράδειγμα δεν είναι επιθετικά με τα άλλα σκυλιά, ελαφριά, ευέλικτα, αθλητικά και ανθεκτικά στη μάχη, τότε τι pitbull θα ήταν ?

Κατά την ταπεινή μου άποψη, θα έπρεπε να υπάρχουν εκτροφεία "working line" και εκτροφεία "show line", τα πρώτα να διατηρούν τα χαρακτηριστικά της φυλής αναλοίωτα (όσο γίνεται πιο κοντά στο πρότυπο δηλαδή) και τα δεύτερα να βγάζουν σκυλιά για τον μέσο άνθρωπο που θέλει έναν επιβλητικό και όμορφο σκύλο προσαρμοσμένο στις ανάγκες του σήμερα...

ΥΓ. Ρε συ Θοδωρή, έχει φτάσει 59 κιλά ο Solo ? :eek: πρέπει να κανονίσουμε να βρεθούμε από κοντά μου έχουν λείψει τα αδέρφια...
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Bull καλά τα λες αλλά έχω μια ένσταση.

Διαφωνώ πως θα πρέπει να διαχωρίσουμε τα εργασιακά από τα υπόλοιπα.

Τα ντόμπερμαν πχ γιατί κατάφεραν να διατηρήσουν και τη μορφολογία τους και τα εργασιακά τους χαρακτηριστικά?

Επίσης μιλάμε για μαστίφ. Και πρέπει ο σκύλος να κάτσει να του πιάσουν τα @@ και να παραμείνει ήρεμος στην έκθεση, και αν αγριέψει θα χαρακτηριστεί επιθετικός. Τρελά πράγματα.

Μέχρι κι εγώ θα αγρίευα :p !

Το μπουλμάστιφ φτιάχτηκε από κάποιους, για κάποιους συγκεκριμένους λόγους.

Εφόσον θέλουμε να το λέμε μπουλμάστιφ θα πρέπει να φροντίζουμε να ικανοποιεί όχι μόνο τα μορφολογικά χαρακτηριστικά της φυλής αλλά και τα εργασιακά.

Φυσικά αυτές είναι οι προσωπικές μου απόψεις.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Για να μην αναφέρω ότι μαζί με το μέγεθος και το ρύγχος έχει εκφυλιστεί και ο χαρακτήρας στα περισσότερα εκτροφεία (τουλάχιστον από αυτά τα λίγα που έχω δει)...μη μου πει κανείς τώρα ότι η γέννα μας για παράδειγμα έχει καμία σχέση με τα εργασιακά χαρακτηριστικά της φυλής...τα πρόβατα είναι πιο επιφυλακτικά και σοβαρά με τους ξένους..

ΥΓ. Ρε συ Θοδωρή, έχει φτάσει 59 κιλά ο Solo ? :eek: πρέπει να κανονίσουμε να βρεθούμε από κοντά μου έχουν λείψει τα αδέρφια...
Πολυ σωστά Αντώνη, βλέπουμε bullmastiff να αισθάνονται αμήχανα οταν τα πλησιαζεις και να κάνουν βήμα πίσω ή να γινονται νευρικα, απαράδεκτο για την φυλη. Επίσης η φυλη θεωρείται μια από τις καλύτερες με φυσικά ένστικτα φύλαξης, κάτι που τείνει να εξαφανιστεί αν δεν έχει ήδη.
Εγω έχω τον Solo τριάμισι χρόνια τώρα και ακόμα δεν ξέρω αν θα προστατεύσει την οικογένεια μου σε μια δύσκολη στιγμή. Το μόνο που μπορω να υπόθεσω είναι ότι δεν θα υπάρξει μέση κατάσταση, ή θα κρυφτεί ή θα τελειώσει την απειλή με συνοπτικές διαδικασίες.
Βέβαια αυτά τα σκυλια δεν δείχνονται εύκολα, δεν είναι φιγουρατζηδες να κάνουν κάτι περιττό. Πρόσφατα ενός γνωστου το μπουλμαστιφ (ίδιος χαρακτήρας με τα δικά μας Αντώνη) το οποίο επιτέθηκε και κατέστρεψε ένα σκύλο γιατί δαγκωσε το αφεντικό του. Ενας σκύλος ο οποίος δεν είχε εκδηλώσει επιθετικότητα ποτε πριν και το αφεντικό του έμεινε κάγκελο, δεν πρόλαβε να κάνει τίποτα.

Ο Ροκυ ποσά είναι? λογικά πρεπει να είναι ένα κλικ μεγαλύτερος από τον δικό μου.
Τώρα που έφτιαξε ο καιρός και δεν θα έχουμε βροχές πρεπει να κανονισουμε μπουλμαστιφοσυναντηση.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ricos αυτο ακριβως επαθα στην εκθεση στη θεσσαλονικη με το αντικοινωνικο μου...του επιασε τα @@ κ οχι γρυλισε,ειναι απο εκεινες τις φορες που λες οτι παει για φονο!το αστειο της υποθεσης...ο κριτης λεγεται μακαριτης!!!παραλιγο μακαριτης ομως....κ κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου!
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Το μπουλμάστιφ φτιάχτηκε από κάποιους, για κάποιους συγκεκριμένους λόγους.

Εφόσον θέλουμε να το λέμε μπουλμάστιφ θα πρέπει να φροντίζουμε να ικανοποιεί όχι μόνο τα μορφολογικά χαρακτηριστικά της φυλής αλλά και τα εργασιακά.
Νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε σε αυτο.

ricos αυτο ακριβως επαθα στην εκθεση στη θεσσαλονικη με το αντικοινωνικο μου...του επιασε τα @@ κ οχι γρυλισε,ειναι απο εκεινες τις φορες που λες οτι παει για φονο!το αστειο της υποθεσης...ο κριτης λεγεται μακαριτης!!!παραλιγο μακαριτης ομως!
Χαχαχα, το νου σου Λαυρεντη.
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Συμφωνώ ότι θα έπρεπε η εκτροφή να ικανοποιεί όχι μόνο τα μορφολογικά αλλά και τα εργασιακά χαρακτηριστικά της φυλής, απλά επειδή όπως βλέπω οι περισσότεροι εκτροφείς ξεφεύγουν, γι' αυτό το έθεσα το θέμα του διαχωρισμού. Σαφώς και είναι λάθος αλλά από τη στιγμή που γίνεται, είτε θα πρέπει να τιμωρείται αυστηρά και να αποκλείεται η αναπαραγωγή, είτε να γίνει κάτι σαν κι αυτό που λέω (ιδέα προς συζήτηση είναι απλά)...

Φυσικά και τα ντόμπερμαν έχουν ξεφύγει και αυτά από το πρότυπο, όπως έχουν ξεφύγει και τα γερμανικά ποιμενικά και τόσες άλλες φυλές. Εδικά στα γερμανικά ποιμενικά υπάρχουν ξεκάθαρα απ' όσο γνωρίζω "εργασιακές" γραμμές που δεν έχουν και πολύ σχέση μορφολογικά με αυτά που βλέπουμε στις εκθέσεις.

Πάντως προσωπικά δεν το βλέπω φυσιολογικό να κάθεται ένας σκύλος να του πιάνει ένας ξένος τα παπάρια και αυτός να κάθεται απαθής ρε παιδιά, δεν ξέρω...

Θοδωρή το ζωντόβολό μου πρέπει να είναι κοντά στα 50+ κιλά, σίγουρα πάντως πολύ κάτω από τα 59 του Solo. Τώρα που φτιάχνει ο καιρός να κανονίσουμε βόλτα...:)
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Bull, ακριβώς όπως το είπες για τα παπάρια, χαχαχαχαχαχ ;)

Και γενικώς συμφωνούμε..

Σκύλος με φυσικό ένστικτο κτλ σου λέει μετά, και να μη φυλάει ούτε την "πραμάτια" του? ;)
 




nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Το μεγαλο εντυπωσιαζει στη οψη σε σχεση με ενα πιο μαζεμενο σκυλο.
Οποτε πηγαιναμε στην εκθεση, μπορει να μην επαιρνε πρωτιες ο Φιντελ, μαζευε ομως τον κοσμο να ερθει να δει το κεφαλι του που ηταν σαν κομοδινο και τα μουσκουλα του.

Το θεμα με τα 63 κιλα του και τα 70εκ υψους δεν απασχολουσε τους κριτες, ομως το πιο μακρυ ρυγχος του δεν αφηνε ανοιχτο το δρομο για ''πρωταθληματα''.Οσον αφορα την εργασια που εθετα'' σεναριακα'', τα 7-8 χιλιομετρα τροχασμου τα καναμε σχεδον καθε μερα,τα ειχε.Θα μου πεις θα χρειαζοταν να τα κανει ενα βραδυ φυλλασοντας το ατελειωτο κτημα μας των 2 στρεμματων?Οκ αναπνεει καλυτερα απο πιο εντονα στοπ, χμ , τοτε γιατι το προτυπο θελει πιο εντονο στοπ με λιγοτερη ανεση στην αναπνοη μετα απο εντονη δραστηριοτητα?

Τελικα ξερετε που σταματαω τις αναζητησεις προτυπου?Στον χαρακτηρα του σκυλου.Εκει αντιμετωπιζει κανεις προβλημα.Να μην ανταποκρινεται στο προτυπο του χαρακτηρα, τουλαχιστον πολυ κοντα σε αυτο.
Πιο σημαντικο απο την μορφολογια.Τι και αν ειναι με τον χαρακα και βγαινει ακριβως αν απο την μια φοβαται τον ισκιο του και απο την αλλη ειναι ο γαργαντουας και ορμαει σε οτι κουνιεται?

Πρωτα χαρακτηρας και μετα μορφολογια, και οχι χαρην της τελειας μορφολογιας να μπαινει στην αναπαραγωγη ενας ανισσοροπος σκυλος.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πρωτα χαρακτηρας και μετα μορφολογια, και οχι χαρην της τελειας μορφολογιας να μπαινει στην αναπαραγωγη ενας ανισσοροπος σκυλος.
Oι σωστοί εκτροφείς δεν διαπραγματεύονται τίποτα από τα δύο..
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Και τα δύο είναι απαραίτητα αν αγαπάμε τη φυλή και θέλουμε το καλό της.

Και μιας και το συζητάμε, δεν ξέρω κατά πόσο χρήσιμες είναι οι εκθέσεις μορφολογίας σε τελική ανάλυση. Από τη στιγμή που δεν ζυγίζονται και δεν μετρώνται στο ακρώμιο προκειμένου να εξεταστεί η απόκλιση βάση του προτύπου και δεν εξετάζονται ουσιαστικά στην εκτέλεση των "καθηκόντων τους" ανά φυλή με ότι αυτό συνεπάγεται, τι νόημα έχει ?

Στην ουσία πρόκειται (ή έχει καταντήσει καλύτερα) ένας απλός "διαγωνισμός ομορφιάς", όπου τα εργασιακά χαρακτηριστικά της κάθε φυλής περνάνε σε δεύτερη (ή τρίτη και τέταρτη κατά τη γνώμη μου) μοίρα. Πως μπορούν λοιπόν να αποτελέσουν εργαλείο κρίσης και βελτίωσης της φυλής που υποτίθεται ότι μας ενδιαφέρει, εκτροφείς και ιδιοκτήτες ?

Ίσως να ακούγομαι υπερβολικός αλλά η προσωπική μου (μικρή) εμπειρία από τις εκθέσεις μορφολογίας με οδηγούν σε αυτά τα συμπεράσματα, γι' αυτό έχω σταματήσει να πηγαίνω κιόλας, θεωρώ ότι είναι μεγάλη κοροϊδία.

Τέλος πάντων, η προσωπική μου άποψη είναι ότι βαδίζουμε σε λάθος δρόμο και αυτό είναι λυπηρό, τουλάχιστον για τη φυλή μας που αγαπάμε...
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Bull, συμφωνώ μαζί σου σε όλα όσα είπες, και καλό θα ήταν να μας απαντούσε και κάποιος πιο ειδικός, διότι δε νομίζω πως είμαστε οι μόνοι που έχουμε αυτές τις ενστάσεις.

Η κουβέντα θα αποκτούσε μεγαλύτερη ποιότητα με τη συμμετοχή των ειδημόνων.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Οι εκθέσεις μορφολογίας είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία, είναι πολύ ανταγωνιστικό σπόρ και μπορεί ακόμα και να καταστρέψει φυλές όταν κάποιος πολύ όμορφος σκύλος κουβαλάει στα γονίδια ασθένειες που δυστυχώς δεν φαίνονται με τα μάτια ή έχει λάθος ταπεραμέντο και ζευγαρώσει με σπουδαίες θηλυκές

ΑΛΛΑ είναι απολύτως απαραίτητες στην εκτροφή για πολλούς λόγους, για μένα μπορείς να πείς για έναν σκύλο οτι είναι σπουδαίος γεννήτορας όταν έχει πια ασπρίσει ή έχουν περάσει και χρόνια απο τον θάνατο του, τότε μόνο μπορείς να τον κρίνεις μέσα απο τους απογόνους του.

Αυτό το νόημα έχουν και οι εκθέσεις μορφολογίας.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Για κάποιο λόγο υπάρχουν τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά...και οι εκθέσεις μορφολογίας αυτό πρεσβεύουν..το θέμα είναι να μην ξεφεύγουμε ..και μιας και θίχτηκε το θέμα του πάχους..είναι λίγο ας το πούμε υποκειμενικό..αλλιώς μετριέται σε ένα δεμένο σκυλί και σε ένα μη δεμένο σκυλί..το δεμένο σκυλί το άπειρο μάτι θα το πει παχύ.. που όμως δεν είναι..το ίδιο "άσχημα" αντίστροφα θα φαινόταν και ένα μη δεμένο σκυλί που όμως θα φαίνεται εντός ορίων στα κιλά..

Για εμένα η "λύση" και το σημαντικότερο είναι οι κριτές να γνωρίζουν από τις φυλές..αλλιώς πάω και εγώ και κρίνω..δεν γίνεται να υπάρχουν εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις που εκθειάζουν και κατακρίνουν σε έναν ίδιο σκύλο..
Οπότε..ας βελτιωθούμε αρχικά σε αυτούς τους τομείς..και μετά λύνονται και τα άλλα.., που στην ουσία στα εργασιακά σκυλιά και σκυλιά που είναι αναλλοίωτος ο λόγος που εξαρχής εκτράφηκαν..και δεν έχουν εκφυλιστεί με τα χρόνια ίσως θα έπρεπε να κρινόντουσαν παράλληλα και στα δύο στις εκθέσεις μορφολογίας..και να μην διαχωρίζονταν.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981