Αποκτηση πιτμπουλ


aris 66

New Member
21 Ιουνίου 2013
1
0
Γεια στο forum πρωτο μου post, για το θεμα αυτο πιστευω οτι το σκυλι στη πολη πρεπει να ζει στο σπιτι ΜΟΝΟ για πολλους λογους για παραδειγμα μπορει να γαυγιζει οποτε ενας γειτονας μπορει να στραβωσει η να εχει και κανενα προβλημα με τους δικους σου οποτε να του πεταξει κανενα "μπιφτεκακι" με τα γνωστα ασχημα αποτελεσματα δυστυχως υπαρχουν και τετοιοι "ανθρωποι ",ενας αλλος λογος ειναι οτι πολλα βρομοπαιδα μπορει στην αυλη να του πετουν πετρες και τετοια(γινοντε και αυτα) οποτε καποια στιγμη να εχει ο σκυλος
(οτι ρατσα και να ειναι) μισος για παιδια με αποτελεσμα καποια στιγμη να στραβωνει γενικα με παιδια και να εχουμε και καμια επιθεση και ολοι οι βλακες θα πουνε ο σκυλος φονιας και τετοιες βλακειες,τα σκυλακια ειναι ψυχουλες αμα εχεις σκοπο να παρεις παρε αλλα μη το αφησεις στη τυχη του .Το πιτ ειναι πολυ φιλικο με τους ανθρωπους αλλα πρεπει να το μαθεις απο μικρο να παιζει με αλλα σκυλακια ακομα και με γατακια
 


kneg

Member
21 Ιουνίου 2013
19
0
το σκυλι δεν προκειτε να το αφησω στην τυχη του...για λεφτα θα ζηταω και απο γιαγιαδες να τσονταρουν και τιποτα :) οι γονοις μου ειχαν παλια ενα σκυλακι αλλα με την δουλεια δεν μπορουσαν να το φροντισουν και το εδωσαν στην γιαγια στο χωριο...τους αρεσουν τα σκυλια...πιστευω ειναι μεχρι να μαθει να κανει τις αναγκες του θα κειματε στο μπαλκονι...μετα δεν θα εχουν προβλημα να κοιματε στο σπιτι....ετσι κι αλιως ολο μεσα στο σπιτι θα ειναι...και επειδι η κοπελα μου που ειμαστε 1 χρονο μαζι εχει ενα yorkshire terrier mini και η γιαγια μου εχει γατες που παιζεις μαζι τους το πιτμπουλακι μου θα μαθει να ζει με αλλα ζωα απο κουταβι...εγω που ρωτησα εναν κτηνιατρο μου ειπε οτι για τροφη θα χρειαζομαι 45 με 50 ευρο το μηνα...συν καποια φαρμακα...οποτε ρε παιδια με 90 ευρο το μηνα δεν θα μπορω να το φροντιζω???
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
το σκυλι δεν προκειτε να το αφησω στην τυχη του...για λεφτα θα ζηταω και απο γιαγιαδες να τσονταρουν και τιποτα :) οι γονοις μου ειχαν παλια ενα σκυλακι αλλα με την δουλεια δεν μπορουσαν να το φροντισουν και το εδωσαν στην γιαγια στο χωριο...τους αρεσουν τα σκυλια...πιστευω ειναι μεχρι να μαθει να κανει τις αναγκες του θα κειματε στο μπαλκονι...μετα δεν θα εχουν προβλημα να κοιματε στο σπιτι....ετσι κι αλιως ολο μεσα στο σπιτι θα ειναι...και επειδι η κοπελα μου που ειμαστε 1 χρονο μαζι εχει ενα yorkshire terrier mini και η γιαγια μου εχει γατες που παιζεις μαζι τους το πιτμπουλακι μου θα μαθει να ζει με αλλα ζωα απο κουταβι...εγω που ρωτησα εναν κτηνιατρο μου ειπε οτι για τροφη θα χρειαζομαι 45 με 50 ευρο το μηνα...συν καποια φαρμακα...οποτε ρε παιδια με 90 ευρο το μηνα δεν θα μπορω να το φροντιζω???
με 90 ευρω μπορεις να φροντιζεις 3 σκυλια το μηνα.... με τα εμβολια τους και τα παντα τους κομπλε..... το θεμα ειναι μη κατσει καμια στραβη και θελει κανα χειρουργειο η καποια περιεργη θεραπεια,,, αλλα αν σκεφτομαστε αν θα βρεξει θα μενουμε παντα μεσ το σπιτι μη βραχουμε ==))
 


kneg

Member
21 Ιουνίου 2013
19
0
ναι το ξερω αυτο...το yorkshire της κοπελας μου εκανε χειρουργειο για πετρα και εδωσε 200 ευρο...μακαρι να μπορω να τα βγαλω περα με τα εξοδα του....εχω βρει κ εκτροφεα απο χαλκιδα που δινει καθαροαιμα κουταβια πιτμπουλ 400 ευρο...
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
αλλα το θεμα ειναι να εχεις τη συμφωνη γνωμη των μελων της οικογενειας σου και την υποστηριξη τους,,, σε καποια στραβη οπως επισης και στην καθημερινοτητα,,,, γιατι αυτο που ειπες για την πισω αυλη,,, χτυπαει πολυ ασχημα,,, ο σκυλος δεν ειναι ποδηλατο που το παρκαρεις στη πισω αυλη και το παιρνεις οταν το χρειαζεσαι... εχει ψυχη και συναισθηματα,,, ουτε και εσυ θα ηθελες να σε ειχαν σε μια πισω αυλη σε απομονωση .. ειδικα το κουταβι θα δεθει τοσο πολυ μαζι σου που θα φευγεις για δουλεια και θα κλαιει και οταν ερχεσαι θα κανει σαν τρελλο απο τη χαρα του,,,, δεν ειναι οτι καλυτερο για τον καλυτερο σου φιλο....
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
νεχω βρει κ εκτροφεα απο χαλκιδα που δινει καθαροαιμα κουταβια πιτμπουλ 400 ευρο...
Με χαρτιά κανονικά?και μόνο 400 ευρώ?λιγα μου φαίνονται αν και νομίζω οτι εκτροφείο πιτ δεν υπάρχει
 


kneg

Member
21 Ιουνίου 2013
19
0
κειτα εγω ρωτησα γιατι δεν ξερω....οσο θα ειναι κουταβι αν δεν ειναι μεσα στο σπιτι θα ειναι στο μπαλκονι...οι γονοις μου δεν ειναι αντιθετοι στο να παρω απλα μου ειπαν οτι δεν θα το φροντιζουν εκεινοι...οτι αν το παρω θα το αναλαβω εγω γιατι εκεινοι δεν θα μπορουν...επισης εχω και την αδερφη μου που ειναι 19 χρονων δουλευει κανονικα και θα με βοηθησει οικονομικα αμα εχω αναγκει και για την φροντιδα του σκυλου...επισης ανεφερα οτι μονο για υπνο θα ειναι στο μπαλκονι...εγω ειμαι παιδι της βολτας...οταν δεν δουλευω βγαινω με την κοπελα μου βολτα εξω...οποτε το σκυλι δεν θα νοιωσει ποτε μοναξια...και οσα αφορα τον εκτροφεα εχω μιλησει και μαζι του και μου εχει πει οποτε θελω να παω στον χωρο που τα εχει για να τα δω και να γνωρισω και τους 2 γονοις....και ναι 400 ευρο...πιστευω να σε καλυψα φιλε μου
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
δεν πουλανε οι εκτροφεις σκυλων σε ανηλικους τα σκυλια τους,,,,,,, δεν επιτρεπεται ουτε νομικα ουτε ηθικα,,, οποτε δεν ειναι εκτροφεας αυτος που δεχτηκε να σου πουλησει σκυλο και μαλιστα πιτμπουλ ενω εισαι 16 ετων,,,,, καπως αλλοιως λεγεται αυτος,,, εκτροφεας παντως οχι,,,,
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κι όταν θα πας φαντάρος, ποιός θα το φροντίζει? Από τη στιγμή που τόσο οι γονείς σου όσο και η αδελφή σου (συν τις γιαγιάδες) είναι πρόθυμοι να σε βοηθήσουν μόνο οικονομικά αλλά δε θέλουν να έχουν τη φροντίδα του σκυλιού?

Εγώ θα σου πρότεινα να τελειώσεις με όλες τις υποχρεώσεις σου και μετά να κάνεις το μεγάλο βήμα.
 




kneg

Member
21 Ιουνίου 2013
19
0
η αδερφη μου μπορει να με βοηθησει με την φροντιδα και τιν περιποιηση του σκυλου...το ειπα και πριν αυτο...δεν ξερω ρε παιδια τι ειναι αυτος....παντος εχει site και λεει οτι εκτρεφει πιτμπουλ.....και δεν μου ειπε τιποτα για την ηλικια μου...τι να σας πω
 






east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεν υπάρχουν καθαρόαιμα πίτμπουλ στην Ελλάδα εφόσον αυτή η φυλή δεν είναι αναγνωρισμένη από το FCI και έτσι δεν υπάρχουν εκτροφεία, pedigree κλπ.
Ναι δεν ειναι αναγνωρισμενη φυλη, σαφως τα σκυλια δεν εχουνε pedigree αλλα υπαρχει στην Χαλκιδα, αν δεν απατωμαι ειναι στην Λαμψακο, ενας που ισχυριζεται οτι εχει εκτροφειο για την συγκεκριμενη "φυλη"
 




Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Ναι δεν ειναι αναγνωρισμενη φυλη, σαφως τα σκυλια δεν εχουνε pedigree αλλα υπαρχει στην Χαλκιδα, αν δεν απατωμαι ειναι στην Λαμψακο, ενας που ισχυριζεται οτι εχει εκτροφειο για την συγκεκριμενη "φυλη"
Και εγώ μπορώ να πω οτι είμαι αστροναύτης.
 


kneg

Member
21 Ιουνίου 2013
19
0
δεν ξερω...ενταξει η χαλκιδα μια ωρα δρομος ειναι...αμα αποφασισω να το παρω απο εκεινον θα παω να τα δω και να δω και τους γονοις για να δω και τη συμπεριφορα περιπου θα εχουν στο μελλον...δεν βιαζομαι...θα το ψαξω καλα...ηδη εχω διαβασει και ακομα διαβαζω για να μαθω αρκετα παγματα για τα πιτμπουλ για να ειμαι καταληλα προετιασμενος για οταν ερθει η ωρα να αποκτησω ενα...για να πιτμπουλ απο αγγελιες στο internet με 150 εως και 300 ευρο τη γνωμη εχετε???
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki