Αποκτηση πιτμπουλ




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Και εγώ μπορώ να πω οτι είμαι αστροναύτης.
Μην εισαι τοσο αρνητικη.
Δεν μπορει κανεις να ξερει αν δεν παει εκει η δεν ρωτησει, να δει απο πρωτο χερι τι παιζει.

Απο την στιγμη δε, που καποιος αποφασισε να αγορασει pittbull εξ ορισμου κ μονο εκτροφειο οπως το λεμε δεν μπορει να υπαρχει....
Οποτε η δευτερη καλυτερη λυση ειναι αν ο συγκεκριμενος ειναι γνωστης του τι κανει κ τα σκυλια του εχουνε πιστοποιημενη προελευση η καποιου ειδους αλλη αναγνωριση......
 


vagolf

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
209
0
ΑΧΑΡΝΑΙ
Μα πολλές φυλές έχουν πετιγκρι αλλα δεν είναι αναγνωρισμένες στην Ελλάδα δεν είναι καθαρόαιμα τι είναι?
 




Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Μην εισαι τοσο αρνητικη.
Δεν μπορει κανεις να ξερει αν δεν παει εκει η δεν ρωτησει, να δει απο πρωτο χερι τι παιζει.

Απο την στιγμη δε, που καποιος αποφασισε να αγορασει pittbull εξ ορισμου κ μονο εκτροφειο οπως το λεμε δεν μπορει να υπαρχει....
Οποτε η δευτερη καλυτερη λυση ειναι αν ο συγκεκριμενος ειναι γνωστης του τι κανει κ τα σκυλια του εχουνε πιστοποιημενη προελευση η καποιου ειδους αλλη αναγνωριση......
δεν είμαι καθόλου αρνητική απλά λέω τα πράγματα όπως είναι. Ο φίλος μας μπόρει να πάρει σκύλο από όπου θέλει μόνο που πρέπει να ξέρει οτι δεν θα είναι καθαρόαιμο πιτπμπουλ. Απλά τα πράγματα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
δεν είμαι καθόλου αρνητική απλά λέω τα πράγματα όπως είναι. Ο φίλος μας μπόρει να πάρει σκύλο από όπου θέλει μόνο που πρέπει να ξέρει οτι δεν θα είναι καθαρόαιμο πιτπμπουλ. Απλά τα πράγματα.
Δλδ αν οι γονεις εχουνε τα αντιστοιχα πιστοποιητικα του AKC δεν θα ειναι pittbull?
Η μηπως ο τυπος που του το πουλησε δεν θα ειναι εκτροφεας pittbull?
Δλδ αν καποιος θελει να παρει ενα bandog για παραδειγμα, μπορει pedigree εξ'ορισμου να μην εχει δεν μπορεις ομως να πεις οτι δεν υπαρχει εκτροφειο στην Ελλαδα!
Δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι θελω να πω.....
Ξεκιναμε εξ'ορισμου απ το οτι αφου θελει pittbull δεν θα παρει pedigree γιατι δεν θα εχει.
Μπορει ομως να βρει πιστοποιημενους γονεις κ ανθρωπο που ασχολειται με την εκτροφη τους....
Νομιζω οτι δεν το παει κι ασχημα μεχρι τωρα, για να του την πεφτουμε ετσι......
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
αμα το παρει απο σωστη πηγη θα ειναι καθαροαιμο,υαρχουν 1-2 εκτροφεις που φερνουν σκυλια απο εξω και συνεργαζονται με κορυφαια εκτροφεια απο το εξωτερικο,υπαρχουν ενα σωρο ομιλοι που αναγνωριζουν τα πιτ,adba,ukc ειναι καποια απο αυτα.

παρ ολα αυτα ειναι δυσκολο να βρεις σκυλι απο αυτες τις λιγοστες γεννες,και η ηλικια του ειναι ενα επιπροσθετο εμποδιο!
 


kneg

Member
21 Ιουνίου 2013
19
0
Νομιζω οτι δεν το παει κι ασχημα μεχρι τωρα, για να του την πεφτουμε ετσι......
αν μιλας για εμενα σε ευχατιστω....ενας κτηνιατρος μου ειπε οτι αμα θελω μπορει να μου φερει καθαροαιμο πιτμπουλ απο εξωτερικο με 630 ευρο...ενας εκτροφεας απο χαλκιδα μου ειπε 400...και αγγελιες στο internet με 150μεχρι και 300....τι με συμβουλευετε να κανω??
 


vagolf

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
209
0
ΑΧΑΡΝΑΙ
Αμερικανικό μπουλντογκ,πίτ μπουλ.μπουερμπουελ τα σαρακατσαν
τωρα μου έρχονται αυτά δεν διαφωνώ ιδιαίτερα μαζί αλλα μου φαίνεται οξύμωρο εδώ ένα σκυλι να είναι καθαρόαιμο και στην υπόλοιπη Ευρώπη σε κυνοφιλικους συλλόγους οχι
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
αν μιλας για εμενα σε ευχατιστω....ενας κτηνιατρος μου ειπε οτι αμα θελω μπορει να μου φερει καθαροαιμο πιτμπουλ απο εξωτερικο με 630 ευρο...ενας εκτροφεας απο χαλκιδα μου ειπε 400...και αγγελιες στο internet με 150μεχρι και 300....τι με συμβουλευετε να κανω??
Κνεγκ ασε του κτηνιατρους ιντερνετ και αηδιες . Εφοσον επελεξες μια φυλη η οποια δεν ειναι αναγνωρισμενη στην ευρωπη Αμα θες ειλικρινα καθαροαιμο ψαξε για εκτροφεα ο οποιος να εχει σκυλια απο αμερικη με us pedigreee , αλλιως μην παρεις καθολου και απο κανεναν . Αυτον που εχεις βρει ρωτα τον απο που εχει τα σκυλια του .
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Οι γονείς αν έχουν pedigree AKC και βέβαι είναι καθαρόαιμα άλλα τα κουτάβια τους δεν θα έχουν στην Ελλάδα κανένα πιστοπιοητικό, άρα τι θα είναι;
Όλα τα ΣΩΣΤΑ εκτροφεία πρέπει να είναι εγγεγραμμένα στο ΚΟΕ-FCI για να μπορέσουν να εκτρέφουν καθαρόαιμα σκυλιά σίμφωνα με τους κανόνες αλλιώς έιναι απλά ΒΥΒ που κάνουν τους εκτροφείς.

Δεν νομίζω οτι ο φίλος μας παραξηγήθηκε με οτι του λέω, κουβέντα κάνουμε.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
ολοι αυτοι δεν θα σου φερουν πιτ,τα εκτροφεια δεν συνεργαζονται με κτηνιατρους και οι αγγελιες ειναι απατη,αν κανεις λαθος επιλογη με αυτην την ρατσα θα εχεις μεγαλο ποσοστο το σκυλι να σου βγει χαλια απο χαρακτηρα,και το λεω αυτο γιατι πιστευω παροτι υπαρχουν κακοι εκτροφεις σε ολες τις ρατσες στα πιτ υπαρχουν οι χειροτεροι...

πρεπει να μιλησεις με τον ομιλο φιλων πιτ μπουλ!
 




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Οι γονείς αν έχουν pedigree AKC και βέβαι είναι καθαρόαιμα άλλα τα κουτάβια τους δεν θα έχουν στην Ελλάδα κανένα πιστοπιοητικό, άρα τι θα είναι;
Όλα τα ΣΩΣΤΑ εκτροφεία πρέπει να είναι εγγεγραμμένα στο ΚΟΕ-FCI για να μπορέσουν να εκτρέφουν καθαρόαιμα σκυλιά σίμφωνα με τους κανόνες αλλιώς έιναι απλά ΒΥΒ που κάνουν τους εκτροφείς.

Δεν νομίζω οτι ο φίλος μας παραξηγήθηκε με οτι του λέω, κουβέντα κάνουμε.
σε ενα ομορφο ροζ συνεφακι ο σωστος εκτροφεας θα δηλωνε την γεννα ακομα και στην αμερικη και θα εβγαζε αμερικανικα χαρτια,στα,κουταβια , εγω για,τετοιο εκτροφεα μιλησα πριν :)
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
και πως θα το κανω αυτο?μπορειςνα με βοηθησεις???
βρες το τηλεφωνο και καλεσε τους,πες τους τι θες,αποριες κτλ
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
σε ενα ομορφο ροζ συνεφακι ο σωστος εκτροφεας θα δηλωνε την γεννα ακομα και στην αμερικη και θα εβγαζε αμερικανικα χαρτια,στα,κουταβια , εγω για,τετοιο εκτροφεα μιλησα πριν :)
Συμφωνώ μαζί σου αλλά είναι χρονοβόρα διαδικασία που απαιτεί ο εκτροφέας θα είναι μέλος του AKC, θα δείχνει τα σκυλιά του εκεί και πολλά άλλα, δεν το κάνουν και λόγου κόστος...
 






ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
το θεμα ειναι να σιγουρευτεις οτι κανει σωστη δουλεια ο τυπος στη χαλκιδα και οτι δεν ειναι αεριτζης,,,,, εαν εχει κανει τις απαραιτητες εξετασεις και σου δειξει τα εγγραφα που πιστοποιουν την υγεια των σκυλιων του και δεις γενικα τι παιζει εκει,,, δηλαδη σε τι χωρο τα εχει και πως τα φροντιζει,,, δεν βλεπω το λογο να μην παρεις απο εκεινον το κουταβι σου,,,
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
αλλα οπως ειπα και πιο πανω κανεις εκτροφεας δεν δινει κουταβι σε ανηλικο που δεν συνοδευεται απο τον κηδεμονα του ==))