Αποκτηση σκυλου πιτμπουλ


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
εννοουσα απο το ατομο που θα μου τον δωσει, για να μην τον παρει καποιος αλλος που ενδιαφερεται για τα κουταβια της γεννας
Aπό ιδιώτη?
 












Psyxodrama07

Member
14 Απριλίου 2016
16
0
28
Ετσι ακριβως (y)
Αν παλι δεν θελεις να συμβουλεψεις καλυτερα να μην γραφεις ο,τι ναναι παιζοντας το εξυπνος. Εγω ουτως η αλλως δεν εχω θεμα εξαλλου υπαρχουν και ξενα φορουμς που ειναι 10 φορες φιλικοτεροι ;) Γεννησε η δικια του και θα μου δωσει ενα απο τα κουταβια. Τι να τα κανει δηλαδη, να τα πεταξει? Και στην τελικη εγω λεω να κοιταει ο καθενας τη δουλεια του. Αυτος ο χωρος δεν ειναι για να λυσουμε τις διαφορες μας αλλα αντιθετως για να πληροφορηθουμε, να ανταλλαξουμε αποψεις, γνωμες κλπ και απο τη στιγμη που δεν θελεις να το κανεις εγω θα αρχισω να σε αγνοω. Χαιρετω φιλικα.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Βλέποντας την ηλικία σου και τις υποχρεώσεις που έχεις/θα έχεις θα σου πω μόνο ότι το σκύλο μου τον υιοθέτησα απο φοιτητή 24 ετών που δεν μπορούσε να τον κρατήσει λόγω "πολλών" υποχρεώσεων.. Και όταν τον πήρε ήταν μέσα στην κ@@@@.
Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να περιμένεις λίγο καιρό ακόμη, να τελειώσεις υποχρεώσεις φοιτικές-στρατιωτικές και να σταθεροποιηθεί η ζωή σου.
Το πιτμπουλ δεν είναι ένα εύκολο σκυλί που θα μπορούν να το διαχειριστούν οι γονείς σου ή άλλος συγγενείς όταν εσύ θα λείπεις.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Αυτος ο χωρος δεν ειναι για να λυσουμε τις διαφορες μας αλλα αντιθετως για να πληροφορηθουμε, να ανταλλαξουμε αποψεις, γνωμες κλπ
πολύ σωστά τα λες...μονο που προς το παρον τις γνωμες που διαβασες τις εγραψες στα πιο παλια σου παπουτσια...και εμφανιστηκες ξανα μονο οταν διαβασες κατι που σου αρεσε. Δικαιωμα σου.
Δεν είναι ομως δικαιωμα σου να λες
Και στην τελικη εγω λεω να κοιταει ο καθενας τη δουλεια του.
αφου μπηκες σε ενα forum και δημοσιοποιησες το θεμα σου, ο καθενας εχει δικαιωμα να θα σου γραψει οτι γουσταρει. Σου αρεσει, δε σου αρεσει...
και το γραφω χωρις ιχνος επιθετικοτητας, για να σε προλαβω (λες κ εχουμε να μοιρασουμε κατι...; ). Απλα αναφερω την αληθεια, για να ξερουμε τι λεμε...
Γεννησε η δικια του και θα μου δωσει ενα απο τα κουταβια.
Ανεμογκάστρι; Πελαργος; ατυχημα σαν του Πασχάλη;
Τι να τα κανει δηλαδη, να τα πεταξει?
να μην ζευγαρωνε την σκυλα του ισως; πως σου φαινεται αυτο σαν σκεψη;
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Επί πλέον, αν, λέμε αν ήξερε να βάλει σωστά γέννα αυτός που έχει την μάνα, δεν θα σου έδινε κουτάβι πριν γίνει τουλάχιστον οκτώ εβδομάδων. Αλλα εδώ έχει κάνει έκπτωση σε άλλα κι άλλα προκειμένου να πάρει το διακοσαρικάκι από το κάθε κουτάβι, στις εβδομάδες θα κολλούσε;
Ρώτησες αν είναι απαιτητική φυλή στην εκτόνωση. Σου απαντήθηκε (ναι είναι). Ρώτησες για τα μηνιαία έξοδα. Σου απαντήθηκε (100 με 150 € μηνιαίως, περίπου συνέχεια έξτρα). Από ότι βλέπεις, υπάρχει κόσμος που ξέρει και σου απαντάει, επειδή έχει κι όχι επειδή άκουσε κάπου κάπως κάποτε. Και όλοι μαζί σου λένε ότι καλό θα ήταν να μην πάρεις, για διάφορους λόγους. (Κατά τη γνώμη μου και το στρατιωτικό και το χάσιμο της ξεγνοιασιάς της φοιτητικής ζωής και το ότι δύσκολα βρίσκεις πιστοποιημένα καθαρόαιμο πιτ μπούλ στην Ελλάδα είναι λόγοι που ίσως θα έπρεπε να λάβεις σοβαρά υπόψιν)

Θα σου πρότεινα, κι εγώ με τη σειρά μου, να περιμένεις μέχρι να τελειώσεις το στρατιωτικό και να πάρεις ένα άμσταφ, που είναι αδελφή φυλή και έχει εκτροφεία στην Ελλάδα. Ή αν είσαι τόσο αποφασισμένος, να κάνεις τότε την έρευνα ίσως και στο εξωτερικό.

Η απόκτηση σκύλου είναι σαν να βρίσκεις τη γυναίκα της ζωής σου. Συμβαίνει και στα φοιτητικά χρόνια, αλλά όχι τόσο συχνά όσο οι σχέσεις με ημερομηνία λήξης. Με μια διαφορά. Η γυναίκα που αποδείχτηκε να μην είναι ο έρωτας ζωής μπορεί να ζήσει αυτόνομη χωρίς εσένα και δεν εξαρτάται από εσένα. Ο σκύλος ούτε αυτόνομος είναι ούτε μπορεί να ζήσει χωρίς εσένα και εξαρτάται από εσένα. Έχει κι η εργένικη ζωή τα καλά της.;)

Επεξεργασία : οι γονείς του κουταβιού έχουν κάνει εξετάσεις; Είναι ataxia clear? Το γονίδιο merle το έχει κάποιος από τους γονείς; Κανένας, ένας, κι οι δύο; Τι άλλες εξετάσεις υγείας χρειάζονται στα πιτ μπουλ πριν προχωρήσει κανείς σε ζευγάρωμα;
 
Last edited:


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Αυτος ο χωρος δεν ειναι για να λυσουμε τις διαφορες μας αλλα αντιθετως για να πληροφορηθουμε, να ανταλλαξουμε αποψεις, γνωμες κλπ
Πληροφόρηση και συζήτηση, μέχρι εκεί που δε μας χαλάει τη ζαχαρένια μας.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Επί πλέον, αν, λέμε αν ήξερε να βάλει σωστά γέννα αυτός που έχει την μάνα, δεν θα σου έδινε κουτάβι πριν γίνει τουλάχιστον οκτώ εβδομάδων. Αλλα εδώ έχει κάνει έκπτωση σε άλλα κι άλλα προκειμένου να πάρει το διακοσαρικάκι από το κάθε κουτάβι, στις εβδομάδες θα κολλούσε;
Ρώτησες αν είναι απαιτητική φυλή στην εκτόνωση. Σου απαντήθηκε (ναι είναι). Ρώτησες για τα μηνιαία έξοδα. Σου απαντήθηκε (100 με 150 € μηνιαίως, περίπου συνέχεια έξτρα). Από ότι βλέπεις, υπάρχει κόσμος που ξέρει και σου απαντάει, επειδή έχει κι όχι επειδή άκουσε κάπου κάπως κάποτε. Και όλοι μαζί σου λένε ότι καλό θα ήταν να μην πάρεις, για διάφορους λόγους. (Κατά τη γνώμη μου και το στρατιωτικό και το χάσιμο της ξεγνοιασιάς της φοιτητικής ζωής και το ότι δύσκολα βρίσκεις πιστοποιημένα καθαρόαιμο πιτ μπούλ στην Ελλάδα είναι λόγοι που ίσως θα έπρεπε να λάβεις σοβαρά υπόψιν)

Θα σου πρότεινα, κι εγώ με τη σειρά μου, να περιμένεις μέχρι να τελειώσεις το στρατιωτικό και να πάρεις ένα άμσταφ, που είναι αδελφή φυλή και έχει εκτροφεία στην Ελλάδα. Ή αν είσαι τόσο αποφασισμένος, να κάνεις τότε την έρευνα ίσως και στο εξωτερικό.

Η απόκτηση σκύλου είναι σαν να βρίσκεις τη γυναίκα της ζωής σου. Συμβαίνει και στα φοιτητικά χρόνια, αλλά όχι τόσο συχνά όσο οι σχέσεις με ημερομηνία λήξης. Με μια διαφορά. Η γυναίκα που αποδείχτηκε να μην είναι ο έρωτας ζωής μπορεί να ζήσει αυτόνομη χωρίς εσένα και δεν εξαρτάται από εσένα. Ο σκύλος ούτε αυτόνομος είναι ούτε μπορεί να ζήσει χωρίς εσένα και εξαρτάται από εσένα. Έχει κι η εργένικη ζωή τα καλά της.;)

Επεξεργασία : οι γονείς του κουταβιού έχουν κάνει εξετάσεις; Είναι ataxia clear? Το γονίδιο merle το έχει κάποιος από τους γονείς; Κανένας, ένας, κι οι δύο; Τι άλλες εξετάσεις υγείας χρειάζονται στα πιτ μπουλ πριν προχωρήσει κανείς σε ζευγάρωμα;
Υ.Γ.1: Αλήθεια τώρα έκατσες και έγραψες όλα αυτά;
Υ.Γ.2: Εχεις δει / βρει / ακούσει εσύ στην Ελλάδα να υπάρχει καθαρόαιμο pitbull;
 
  • Like
Reactions: GRDANE


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πραγματικά πιστεύω ότι δεν το χειρίζεστε σωστά το θέμα συμφορουμίτες..δεν διαβάζετε μέσα από τις γραμμές.

Λέει
Επειδη ομως πιστευω πως δεν θα ειναι ευτυχισμενα σε διαμερισμα (διορθωστε με αν κανω λαθος η πειτε τη γνωμη σας) εχω αμφιβολιες για το αν θα παρω τελικα τετοιο σκυλο.
και η απάντηση θα έπρεπε να είναι
Όχι, ένας τέτοιος σκύλος δεν θα ήταν ευτυχισμένος σε διαμέρισμα
από όλους μας. Και δίνω ένα 90% ότι δεν θα τον έπαιρνε.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
βασικα να πω κατι οσο αφορα τη συγκεκριμενη κουβεντα,
βλεπω ότι σε πολλα σχολια υπαρχει μια επιθετικη εικονα προς το παιδι που θελει να παρει πιτμπουλ.είναι 24 χρ αν δε κανω λαθος αρα το εχει σκεφτει με το μυαλο του.και εμεις οσοι πηραμε σκυλο στα 20κατι μας το σκεφτηκαμε με το μυαλο το τοτε όχι με το τωρα....αρα το καλο είναι τωρα να τον συμβουλεύουμε ώστε να μην κανει τα ιδια λαθη με εμας και να μην κανει τα λαθη που σιγουρα σκέφτεται με το δικο του νεανικο-απειρο σκεπτικο.
αφου αποφασισε ότι θελει να το παρει και αφου μπηκε και στο φορουμ εμενα μου κανει ένα βημα προς το καλο...υπαρχουν πολλοι που περνουν σκυλι και νομιζουν ότι εχουν τις γνωσεις από μοοι τους.ο φιλος εδώ ειπε δεν ξερει και θελει να μαθει.αυτό δε σημαινει ότι θα πρεπει να τον σταυρωσουμε.
εγω σε πρωτη φαση εχω μονο να του πω ότι καλως να το δεχτει, να μην κοψει αυτια ,να μη το χτυπησει ποτε, να μη το πεταξει σε κηπο ή βεραντα ή ταρατσα ουτε να το πασαρει σε γονεις και αν δει ότι είναι βασανο ας το χαρισει και δε πειραζει εχασε τα λεφτα του...αλλωστε στη ζωη θα χασει τοσα λεφτα που δεν είναι τιποτα. και ότι 6 μηνες είναι ζορι μετα 1,5 χρονια αν είναι σωστος και τυπικος και του δειχνει αγαπη και σιγουρια θα εχει τον καλυτερο φιλο για μια 15 ετια ...τα πως θα φαει , ποσο θα φαει , πως θα μαθει το ένα και το άλλο εδώ ειμαστε εμεις , το ιντερνετ , όλα μαζι να βοηθήσουμε.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
..........και αν δει ότι είναι βασανο ας το χαρισει και δε πειραζει εχασε τα λεφτα του...αλλωστε στη ζωη θα χασει τοσα λεφτα που δεν είναι τιποτα...........
Είναι αποδεκτή λύση να το χαρίσει αν δε βγαίνουν τα κουκιά στην πορεία ή δε διαβάζω σωστά;

Καμία επίθεση δεν έχει γίνει, αντιθέτως συμβουλές έχουν δοθεί ακριβώς για να μη φτάσει να (ξανα)ψάχνει σπίτι ο σκύλος σύντομα ή αργότερα. Κι επίσης δόθηκαν συμβουλές για τη σωστή απόκτηση σκύλου κι εδώ όπως και σε τόσα άλλα ποστ σ' αυτό το φόρουμ, που απ' ότι φαίνεται κι αυτές πέσαν στο κενό.
 




theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Είναι αποδεκτή λύση να το χαρίσει αν δε βγαίνουν τα κουκιά στην πορεία ή δε διαβάζω σωστά;

Καμία επίθεση δεν έχει γίνει, αντιθέτως συμβουλές έχουν δοθεί ακριβώς για να μη φτάσει να (ξανα)ψάχνει σπίτι ο σκύλος σύντομα ή αργότερα. Κι επίσης δόθηκαν συμβουλές για τη σωστή απόκτηση σκύλου κι εδώ όπως και σε τόσα άλλα ποστ σ' αυτό το φόρουμ, που απ' ότι φαίνεται κι αυτές πέσαν στο κενό.

όχι δεν είναι αποδεκτη ουτε τη θελουμε .αλλα από το να παρατησεις ένα σκυλι σε μια ταρατσα ή σε ένα βουνο καλυτερα να εχεις το θαρρος να πεις παιδια δεν μπορω το χαριζω..ετσι το εννοω .
μενω κοντα σε βουνο και πραγματικα ειδικα καλοκαιρι βρισκω αρκετα νεα σκυλια τα οποια τρεχουν σαν χαμενα-τρελα και που μετα από 2 ωρες εξαφανίζονται και ποιος ξερει που φτανουν για να ξαναβρουν το αφεντικο ....αρα καλυτερα να αποδεχτει ο κάθε ενας ότι εκανε λαθος και να το χαρισει....αλλωστε δεν θα καταλάβεις ότι εκανες λαθος όταν το σκυλι φτασει 5 χρονων. ετσι θελω να πιστευω .
 
  • Like
Reactions: Kotzak


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Συμφωνώ ως προς το να το χαρίσεις απο το να το αφήσεις.
Το θέμα είναι η πρόληψη και όχι η διόρθωση όμως!
Αλλιώς θα γεμίσουμε αγγελίες χαρίζονται και θα δικαιολογούμε την καύλα του καθένα που ενεργεί χωρίς σκέψη
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Το προλαμβάνειν είναι καλύτερο του θεραπεύειν... Το να βρω ένα σπίτι στο σκύλο μου με κάνει κάπως καλύτερο απ' αυτόν που θα τον αμολήσει στη φύση, αλλά κι αυτό δε με κάνει καλό ιδιοκτήτη σκύλου.
Οπότε μια χαρά συμβουλές δόθηκαν στον θεματοθέτη να κάτσει να σκεφτεί καλά τι συνεπάγεται η απόκτηση σκύλου, και αν/πως μπορεί να ανταπεξέλθει προτού προβεί στην απόκτηση.