Απορίες για μαγειρευτό


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Βεβαια για να ειμαι σωστος και ακριβης δενεννοω οτι θα βρασω την κοτα οσο θα το εκανα αν θα την ετρωγα εγω
ο λογος που θελω να το βραζω ειναι οτι πανω απο καποια θερμοκρασια πολλα βλαβερα στοιχεια σκοτωνονται και αυτος ειναι ο λογος
οπως βεβαια και καποια ωφελιμα οπως πολυ σωστα ειπε το κοκονι
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Οχι ακριβως οταν κοστιζει μια τροφη 60-70 ευρω ανα 15 κιλα
τοτε το κιλο βγαινει απο 4-5 ευρω...

οταν την ιδια στιγμη βρισκεις κοτοπουλο(ολανδιας) στηθος σε σουπερμαρκετ προσφερομενο σε καταναλωση για τον καθενα με 1,6-2 ευρω το κιλο ... αφαιρουμενων των οστων τοτε παμε στα 850+ γραμμαρια καθαρο κρεας.

το μακαρονι ειναι ακομα ποιο φθηνο ...

βασικα το κοστος εχει να κανει και με το τι συμπληρωματα παιρνει τα οποια για να πω την αληθεια ουτε εγω τα ξερω για να δω το συνολικο κοστος...
θα τα κοιταξω και θα εχω μια απαντηση συντομα που θα παει
Σύμφωνα με αυτό που λες πως το κιλό πάει 4 - 5 ευρω το π΄ραγμα έχει ως εξής. Δε δίνεις όμως ένα κιλό
Εγώ σύμφωνα με τα κιλά του σκύλου μου δίνω 150 γρ ξηρά την ημέρα που σημαίνει 0,75 ευρώ την ημέρα
Αν το κοτόπουλο όπως λες έχει 1,6 ευρώ και θέλω 300 γρ κοτόπουλο την ημέρα χώρια το ρύζι και τα λαχανικά (περίπου 400 γρ. όλα μαζί) είναι 0.56 ευρώ την ημέρα συν τα λαχανικά και το ρύζι να πάει 0,60 την ημέρα.
προσώπικά δε βρίσκω κοτόπουλο σ΄αυτές τις τιμές, βρίσκω ή φτερούγες με 3 ευρώ τα 700γρ. ή κατεψυγμένο κοτόπουλο με 3 ευρώ το κιλό.
Πάντως και με την τιμή που είπες μου έρχεται στο μήνα 22,5 ευρώ η ξηρά και 18 ευρώ το μαγειρευτό διαφορά που για το μόνο πράγμα που με βάζει σε δίλημμα είναι η ποιότητα της διατροφής το σκύλου μου.

@kokoni αν το βρεις πες μου για τα συμπληρώματα
 
Last edited:


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
την τιμη αυτη την εχει το μακρο
και μονο ολανδιας... :p
τα αλλα ειναι οπως τα λες.. απο 2,5 και ανω
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
και βεβαια δεν υπαρχει εκτοφειο αναγνωρισμενο...
αλλα αμα περιμενω ποτε θα αξιωθουν να ασχοληθουν σοβαρα με αυτο το θεμα κλαφτα
δεν ειναι απο πετ... δεν ειναι απο ΒΥΒ με την εννοια εχω αρσενικο βαλε το θυλικο να τα κανουμε παρεα

γνωριζω ενα παιδι οπου εχει μερακι και τα μεγαλωνει αρκετα χρονια τα συγκεκριμενα
αλλα δεν ειναι και αναγνωρισμενος εκτροφεας αλλα σηγουρα απο την φροντιδα που εχουν τα σκυλια δεν του αποφερει ουσιαστικα τιποτα
και μια και ειδα πως δεν ειναι απο τους τυπους βαλε να γενησει να βγαλουμε κανενα φραγγο το πηρα..
προσωπικα λεπτομεριες στην μορφολογια προτυπα ενα εκαστοστο ποιο πανω το ενα ποιο καττω το αλλο δεν με απασχολουν (υγειες να ειναι που ειναι δλδ. και για μενα ειναι ενταξει...)
για αυτο προχωρισα στην υοθεσια
το πηρα με το πρωτο εβλολιο και βιβλιαριο

καλημερες
και ευχαριστω για τις απαντησεις
μαλλον που θα ρωτησω και αλλον ενα κτηνιατρο να δω τι θα μου πει για το ασβεστιο ειδικα
καλημέρα! και συγγνώμη εξ αρχης για το οφ-τοπικ :)
Λατρεύω αυτά τα σκυλιά και ότι σου πω παρακάτω το λέω εντελώς φιλικά.

Αν ο φίλος-γνωστός σου έχει όντως τόσο μεράκι (το εύχομαι ολόψυχα) και ασχολείται τόσα χρόνια, καλό δε θα ήταν να ασχοληθεί λίγο πιο σοβαρά και επίσημα?
Έχω την εντύπωση ότι η φυλή "μας" περνάει αναγνώριση από τον ΚΟΕ (ας με διορθώσει κάποιος γνώστης αν λεω πατάτες). Θα μπορούσε να πάει τα σκυλιά του για αναγνώριση, να έχουν τα χαρτιά τους όμορφα κι ωραία και να δίνει κουταβάκια με χαρτιά.
Όσο καλές προθέσεις και να έχει ο φίλος σου, φαντάζομαι πως δεν εξετάζει τα σκυλιά του για δυσπλασία ή άλλες ακόμα πιο σοβαρές κληρονομικές ασθένειες, οπότε το αν θα είναι υγιή τα κουτάβια είναι ουσιαστικά τυχαίο.
Μπορεί να υπερ-λατρευει και να υπερ-φροτνίζει τα σκυλιά του, αλλά η αναπαραγωγή κουταβιών που βγαίνουν υγιή "στην τύχη" δεν βοηθάει πουθενά νομίζω. Μπορεί ο άνθρωπος να μην το κάνει για το κέρδος και να έχει όντως μεράκι (δεν το αμφισβητώ) αλλά γιατί να μην το πάει ένα βήμα παραπέρα και να κάνει μια σωστή "δουλειά"?
Και όχι τόσο για να βγει η μύτη δύο εκατοστά πιο πάνω, αλλά για να εξασφαλίζει όσο είναι δυνατόν καλύτερα το τρίπτυχο ΥΓΕΙΑ-χαρακτήρας-μορφολογία (με αυτή τη σειρά κατά τη γνώμη μου) για τα σκυλάκια του :)

Δεν ξέρω αν έχεις το θάρρος - ευχέρεια (από την άποψη πόσο φίλοι είστε) να συζητήσεις μαζί του κάτι τέτοιο, αλλά αν μπορείς θα σε παρακαλούσα να το κάνεις :) κι αν γίνει έρχομαι για κουταβάκι :)
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Όσο καλές προθέσεις και να έχει ο φίλος σου, φαντάζομαι πως δεν εξετάζει τα σκυλιά του για δυσπλασία ή άλλες ακόμα πιο σοβαρές κληρονομικές ασθένειες, οπότε το αν θα είναι υγιή τα κουτάβια είναι ουσιαστικά τυχαίο.
οταν τα σκυλια τα παρακολουθει κτηνιατρος και εκπαιδευτης τοτε και βεβαια εξεταζονται και βεβαια δεν ζευγαρωσε ποτε προβληματικο στα θεματα υγειας σκυλο που ειναι και το βασικο για μενα..

οποτε δεν βγαινουν τυχαια στο υγεια/χαρακτηρας

σηγουρα ομως δεν ζευγαρωνει τα σκυλια βαση του αυστηρου προτυπου μορφολογιας
σε αυτο συμφωνω
αλλα επισεις διαφωνω με τα προτυπα οταν ειναι τοσο αυστηρα
δες για παραδειγμα το ΓΠ... ενα χάλι που το εκανε το προτυπο του λες και ειναι αμαξι με καροτσα που σηκωνει ανατροπη ειναι .
τι σχεση εχει αυτο το σκυλι με τα 3 εργασιακα ποιμενικα με τα οποια μεγαλωσα και ακομα ποιο πολυ με τον παλιο ποιμενικο?
προφανως καμια

τα αυστηρα προτυπα ειναι για οσους πανε σε διαγωνισμους και ειναι (κατα τη γνωμη μου) καθαρα εμπορικα...
δεν πιστευω σε αυτο δεν με ενδιαφερει και καλο θα ειναι να μην το θηξω γιατι εχει πολυ κουβεντιαστει αυτο... και οσοι διαφωνουν αντιμετωπιζονται ως ανθρωποι που δεν νοιωθουν η δεν καταλαβαινουν
οποτε αστο :p δεν με απασχολει το θεμα και στο λεω εχοντας πληρη αντιληψη του τι λεω
προσωπικα θα εδινα το δικαιωμα σε ενα σκυλι να ειναι ποιο κοντο/ψηλο χωρις α το αποριψω... οπως και στους ανθρωπους ... :p


σε ευχαριστω για την παρενθεση . καταλαβαινω αυτο που θες να πεις
αλλα δεν χωραει στο δικο μου μυαλουδακι :D
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δε θα επεκταθώ γιατί είμαστε οφ-τοπικ, απλά δεν ήθελα να νομίζεις ότι "αγνοώ" την απαντησή σου :)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95