Απροκλητη επιθεση.


Status
Κλειδωμένο θέμα

harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
εσύ τι θέλεις συνέχεια? ,φίλε.
να ευχαριστούμε τον θεό για τις διαφωνίες!!! είναι πηγή συζήτησης και όπως φαντάζομαι ,όλα τα μέλη ενός φόρουμ θέλουν να συζητάνε και πιστεύουν ότι με την συζήτηση κάτι γίνεται προς το καλύτερο
Τελικα εσυ αποφασισες τι θελεις? να μιλαμε ή να μην μιλαμε?

έχεις ιδέα από γερές δαγκωνιές ?
που τραβάς τον σκύλο από τα πόδια και δεν μολάει με τίποτα?
Οχι βεβαια! Πού να ξερω εγω απ'αυτα? Οπως ξερεις εχω απλά μια ηρεμη κοιμισμενη σκυλιτσα.

Δεν τραβαω απο τα ποδια παρεμπιπτοντως. Σβερκωνω με ολη τη δυναμη με το ενα χερι, ανοιγω το πανω σαγονι με το αλλο και κατα περιπτωση συνεχιζω. Παλια τελος παντων. Πλεον δεν χρειαζεται.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Σοφία

Εγώ δεν θα υπέγραφα για κανέναν απολύτως σκύλο ότι δεν θα δάγκωνε ή δεν θα προκαλούσε κάποιον άλλο τραυματισμό σε κανέναν
ούτε για εμένα θα υπέγραφα..........
και αυτό προσπαθώ να περάσω τελικά , κανείς να μην υπέγραφε για κανέναν σκύλο ότι δεν θα προκαλέσει ατύχημα σε κανέναν πιτσιρίκι.......
κακώς κάποιοι νομίζουν ότι "αποκλείεται"
Και εγώ αυτό πιστεύω

Από εκεί και πέρα, η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Ίσως στις συνθήκες της Σοφίας να έκανα την ίδια επιλογή.

Στην περίπτωση του Νάσου όμως μάλλον θα το θεωρούσα ευκαιρία να δουλέψω την συμβίωση του σκύλου με την οικογένεια και να μάθω στα παιδιά μου πως να του συμπεριφέρονται, να σέβονται όρια, ιδιαιτερότητες, κτλ
Με κανένα τρόπο δεν θα ήθελα να περάσω στα παιδιά μου το μήνυμα ότι ο σκύλος είναι ένα ρομπότ με 100% προβλέψιμες αντιδράσεις
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Βαγγελη στη σκυλα (πουφ) δωθηκαν οχι μια αλλα πολλες ''ευκαιριες'',ομως αν ακουμπουσε με τα δοντια της καποιον ανθρωπο δεν θα ειχε θεση στην οικογενεια ..... και επαναλαμβανω οικογενεια γιατι η πουφ παραμενει στην οικογενεια.

Αλεξια σε καμια περιπτωση δεν θελω τα παιδια μου να τα βρισκουν στο πιατο,αλλα νομιζω ειναι υποχρεωση μου,αν θελω να ειμαι γονιος,να προσφερω μια ισορροποια στα μελη που την αποτελουν και ταυτοχρονα να σεβονται ανθρωπους-ζωα.
Σεβασμος στα ζωα (για μενα) δεν συνεπαγεται με το να προσεχουν πως θα κλαψουν πως θα γελασουν πως θα διξουν στο σκυλο ΤΟΥΣ την αγαπη τους,θα τους μαθω να σεβονται τον ''δικο'' σου σκυλο και του γειτονα,δεν θα τα εχω στρατολογιμενα στο ιδιο τους το σπιτι,με αυτο που το μονο που πρεπει να τους προσφερει ειναι αγαπη!
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
και να μάθω στα παιδιά μου πως να του συμπεριφέρονται, να σέβονται όρια, ιδιαιτερότητες, κτλ

Με κανένα τρόπο δεν θα ήθελα να περάσω στα παιδιά μου το μήνυμα ότι ο σκύλος είναι ένα ρομπότ με 100% προβλέψιμες αντιδράσεις
Αλεξια ως προς το πρωτο ειναι κατι που ισχυει σε καθε περιπτωση ακομα και σε αδαεις ιδιοκτητες αυτο με τον καιρο γινεται μεσα απο την συμβιωση. Το ερωτημα ειναι που θα βρισκονται σε σχεση με τον σκυλο, πως θα τα βλεπει(θεωρει) ο σκυλος, και τι θα γινει αν θα πρεπει να υποτασσονται στον σκυλο.

Για το δευτερο προφανως δεν ειναι ρομποτ ο σκυλος, αλλα θα πρεπει να γινουν ρομποτ τα παιδια εναντι του σκυλου για να μην δημιουργηθουν δυσαρεστες καταστασεις;

Βασικα ο σκυλος πρεπει να αγαπα ολη την οικογενεια και να μην βλεπει καποια μελη ανταγωνιστικα, και σε καμια περιπτωση βεβαια να μην φτανει στο σημειο να βλαψει καποιο μελος. Ουτε το κοκκαλο του πηρε, ουτε του εμπηξε κανενα ψαλιδι στο ματι, τον χάϊδεψε το κοριτσακι...
 
Last edited:


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
παραδειγμα (συμβαινει τωρα)
τα παιδια ειναι στο υπνοδωματιο (μαζι μου) εχω γραφω στο pc,αυτα παιζουν με οτι βλακεια τους ερθει και η Νεδα (5 ετων) κοιμαται.
Παει η μεγαλη μου κορη (2 ετων και κατι) σκυβοντας στη μουρη της (με γλυκο τροπο) χαιδευοντας την στη μουσουδα και της λεει Νενα-Νενα την περνει μια αγκαλια στο κεφαλι και φευγει....

Σχεδον ολες οι κινησεις της κορης μου για αλλα σκυλια ειναι λαθος,,,,ενοχληση οταν κοιμαται,προσεγγιση στο προσωπο.
Τι πρεπει να κανω ...... να απαγορευσω στα παιδια μου να εχουν επαφη με τα σκυλια? ή να εχω σκυλια στα οποια,τουλαχιστον,σε τετοιες καθημερινες καταστασης να μην κουνανε ουτε τις βλεφαριδες τους?.... και οχι απο ρομποτισμο ή επιδη τους το επεβαλα,αλλα επιδη ετσι ειναι η φυλη τους....
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Ο σεβασμός πρέπει να επιδείχνεται και να υπάρχει και από τις δύο πλευρές. Δεν μπορώ εύκολα να κρίνω το συγκεκριμένο περιστατικό...Μπορώ να δηλώσω με βεβαιότητα όμως ότι ο σκύλος δεν "σεβάστηκε" τον ιδιοκτήτη/αρχηγό του και εν συνεχεία το παιδάκι/αδύναμο μέλος της "αγέλης" του.

Τι θα έκανα εγώ, τι θα έκανες εσύ, τι θα κάνει ο nasouk...Άλλο ζήτημα με αντικειμενικά και υποκειμενικά κριτήρια.

Όσο για τις "υπογραφές"...Υπογράφω το παραπάνω συμβόλαιο, πως τα σκυλιά μου ποτέ δεν θα αντιδράσουν επιθετικά ως προς την οικογένεια μου. Απλά ζητώ να μπει ο όρος πως μετά το πέρας της χρονικής περιόδου (της ζωής των σκύλων μου, ίσως...) και αφού έχει γίνει το παραπάνω (δεν έχει υπάρξει περιστατικό) θα περιέλθουν στην δική μου κυριότητα κάθε περιουσιακό στοιχείο του αντισυμβαλλόμενου, συμπεριλαμβανομένων και των σκύλων του...:D

@ Sophiaouda

Δεν θα περιγράψω παιχνίδια του γιού μου και της ανιψιάς μου με τα σκυλιά μέχρι να "πέσουν" οι πρώτες υπογραφές...:D
 
Last edited:


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
χαχαχα,ασε DJ σε εχω φαει λαχανο,μετα απο τη μεγαλη μου σκυλα που στα (σχεδον) 13 χρονια ζωης της τα ειδε ΟΛΑ και κανεις και κανενα ζωο δεν ειδε κατι απο Αυτην!!!!!.... η κουκλα μου
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
@ Sophiaouda

Δεν θα περιγράψω παιχνίδια του γιού μου και της ανιψιάς μου με τα σκυλιά μέχρι να "πέσουν" οι πρώτες υπογραφές...:D
Θα μπορουσα(βεβαια) να δωσω εγω μια περιγραφη τους.
Αλλα ''οχι στα πλαισια του δωρεάν'' :D
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Νασουκ!
.. οταν με μουνταρε ενα γερμανικο, της απο πανω σε ηλικια πριν παω δημοτικο, ο πατερας μου με πηρε απο το χερι , με πηγε στην πλατεια και μου εδειχνε αλλα σκυλια.. "βλεπεις αυτο, ειναι σεττερ.. θες να παμε να το χαιδεψουμε?" .. και ετσι εγινε.. δεν ηθελα να παρω απο φοβο τα σκυλια.. μαζι του εμαθα.
(δεν ξερω αν φταει αυτο που εχω 3 σκυλια και κανενα παιδι... ποιος ξερει..)
Παρακολουθω το θεμα και ολο προσπαθω να ερθω στην θεση σου... ομως το μονο που ξερω , λογω πραγματικοτητας, ειναι οτι λατρευω τα σκυλια μου. Σε τη στιγμη που μιλαμε σε καμια περιπτωση δεν φανταζομαι οτι μπορω να τα αποχωριστω..

Αμεσως , μολις διαβασα τις πρωτες σελιδες, αρχισα να αναζητω σημαδια στα σκυλια μου που μπορει να ειχα δει και δεν εδωσα απαιτουμενη σημασια..και γιαυτο σου ειπα ευχαριστω. Μια πανικοβαλομαι, γιατι και ο Σαγκα εχει γρυλισει σε παιδακι που του πεταξε την μπαλα, οταν πηγε να του την παρει διστακτικα απο το στομα ...
Απο την αλλη ερχομαι στην θεση μου, γιατι δεν εχει πειραξει μυγα που να τον εχει ενοχλησει, σκεφτομαι τα κουταβια που του φερνω οσο και να τους γρυλιζει η να δειχνει δοντια δεν εχει περαξει ποτε τριχα τους...

Ομως μπορω να ειμαι σιγουρη για το παιδι μου? οχι , ποτε.. ουτε θα ηθελα να παρω το ρισκο..
ουτε φυσικα θα δωσω ποτε τον σκυλο μου προκαταβολικα..
ποτε δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι, σχεδον για τιποτα(?) και κανενας δεν μπορει να δωσει εγγυησεις..
Τον πατερα μου δεν τον εχω πια μαζι μου να αρχισoουμε εκεινες τις ατελειωτες συζητησεις..
Περιμενω , οπως πολλοι φανταζομαι, με αγωνια την εξελιξη και εποικοδομιτικους διαλογους και πολυ τροφη για σκεψη..
:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Dj
να βάλεις όμως και επεξηγηματική παράγραφο για την λέξη "επιθετική" έτσι? ;) γιατί εκεί είναι όλο το θέμα....κι εγώ υπογράφω ότι τα σκυλιά μου δεν θα επιτεθούν ,όχι ότι δεν θα δαγκώσουν όμως ή δεν θα τραυματίσουν κάπως κάπου κάποτε κανέναν....εκεί είναι όλο το "άγνωστο Χ" όμως που διαταράσσει την συζήτηση...τι είναι επίθεση και πότε μία φαινομενικά επιθετική συμπεριφορά είναι όντως επιθετική συμπεριφορά ..........

Άρη ,σαφώς και ξέρεις τι είναι αλλά μάλλον λάθος το αντιμετωπίζεις ή μπορεί να το αντιμετωπίζεις σωστά για τα χέρια σου σε συνάρτηση με τα σαγόνια της σκύλας σου-κατά μέσο όρο όμως(δύναμης χεριών συναρτήσει δύναμης σαγονιών) δεν ανοίγουν έτσι σαγόνια(κι αυτό το ξέρεις)
αφού λοιπόν ξέρεις όσα ξέρεις πιστεύω ότι ξέρεις και τι ακριβώς εννοώ
πάντως όχι να μην συζητάμε
όμως τα σχόλια περί της φαντασίας μου και υποβαθμίσεων περιστατικών
και μετά ",φίλε" δεν είναι συζήτηση. ή εγώ αδυνατώ να το εκλάβω ως τέτοια. Ευχαριστώ.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Με τα σκυλιά μου, λοιπόν, έχουμε μια "συμφωνία"...έχουμε βάλει "υπογραφές" σε ένα "συμβόλαιο". Αυτό, ανάμεσα σε άλλα, λέει πως θα πρέπει να σέβονται και να ανέχονται τα "λάθη" όπως κι εγώ σέβομαι και ανέχομαι τα δικά τους.

Ανοχή δε σημαίνει "δεν κάνω τίποτα"...Σημαίνει "δεν αντιδρώ ακραία και δυσανάλογα".

Όπως όταν έφαγαν το δικό μου φαγητό από το τραπέζι (πόσο λαχταρούσα να φάω εκείνα τα τοστάκια μπροστά από την τηλεόραση!...) εγώ δεν τα "πήρα με τις κλωτσιές"...Έτσι και εκείνα όταν και αν ο γιος μου τους πάρει το κόκαλο επιβάλλεται να μη του "κατεβάσουν το πρόσωπο".

Στην όλη διαδικασία όλη "μαθαίνουμε" να σεβόμαστε τα όρια του άλλου, αλλά όχι με τον φόβο ότι αν δε τα σεβαστούμε αυτός θα μας σκοτώσει...ή του επιτρέπεται να μας σκοτώσει.

Βέβαια, θα επανέλθω και στο θέμα "επιλογή φυλής", "γραμμών", γνώσης συμπεριφοράς και χαρακτήρα προγόνων...

Γιατί διαλέγω αυτόν τον σκύλο και όχι τον άλλο;

Τι "περιμένω" από τον σκύλο;

Σε ποιες συνθήκες θα τον εντάξω...Σε τι περιβάλλον;

Πως θέλω αυτός να συμπεριφέρεται εκεί;

Πόσο κοντά ή πόσο μακρυά είναι τα χαρακτηριστικά του στις απαιτήσεις μου;

Η φυλή που επέλεξα θα διευκολύνει την προσαρμογή του στο περιβάλλον μου και τις απαιτήσεις μου ή το αντίθετο;

...και μετά η εκπαίδευση...και μετά οι άλλοι και οι αντιδράσεις τους...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
παραδειγμα (συμβαινει τωρα)
τα παιδια ειναι στο υπνοδωματιο (μαζι μου) εχω γραφω στο pc,αυτα παιζουν με οτι βλακεια τους ερθει και η Νεδα (5 ετων) κοιμαται.
Παει η μεγαλη μου κορη (2 ετων και κατι) σκυβοντας στη μουρη της (με γλυκο τροπο) χαιδευοντας την στη μουσουδα και της λεει Νενα-Νενα την περνει μια αγκαλια στο κεφαλι και φευγει....

Σχεδον ολες οι κινησεις της κορης μου για αλλα σκυλια ειναι λαθος,,,,ενοχληση οταν κοιμαται,προσεγγιση στο προσωπο.
Τι πρεπει να κανω ...... να απαγορευσω στα παιδια μου να εχουν επαφη με τα σκυλια? ή να εχω σκυλια στα οποια,τουλαχιστον,σε τετοιες καθημερινες καταστασης να μην κουνανε ουτε τις βλεφαριδες τους?.... και οχι απο ρομποτισμο ή επιδη τους το επεβαλα,αλλα επιδη ετσι ειναι η φυλη τους....

Σοφία το τι να κάνεις είναι σίγουρα δικό σου θέμα καταρχάς
εγώ θα σιγουρευόμουν ότι δεν έχουν τα παιδιά την λάθος εντύπωση ότι μπορούν να φερθούν έτσι σε όλα τα σκυλιά πάντως.νομίζω ότι το αναφέρεις κι εσύ ήδη
όμως,απορία,είσαι απολύτως άνετη και κούλ με την Νέδα και όσο ζούσε και με την Ούδα? που όντως ,πασιφανώς είχαν πολύ υψηλή προστατευτικότητα και αγαθότητα να το πώ κυρίως με τα μικρόσωμα δίποδα ,και μιλάμε για φυλή με παροιμιώδη καταλληλότητα για μικρόσωμα δίποδα βέβαια.
Δηλαδή ,δεν κοιτάς τις αντιδράσεις του σκύλου συχνά? να επιβεβαιώσεις αυτό που ξέρεις?Με την Φαίδρα είσαι εξαρχής άνετη και κούλ? Με την Λούνα?
όταν κάποια στιγμή εμπιστευτείς ένα κουτάβι σας σε κάποια άλλη οικογένεια ,θα τους πείς να είναι απόλυτα άνετοι και κούλ με αυτό το θέμα?ή θα τους πείς να φροντίζουν ,να προσέχουν,να έχουν το νού τους?
 




Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Αυτες τις (4ς) μερες Βαγγελη,
το μονο που κανω ειναι να λεω και να ξαναλεω,''να ειδες,τιποτα δεν κανουμε παλι,να ειδες να ειδες !!!!,επεσε η κοντη (η μικρη μου κορη) στο κεφαλι της Λουνας,ειδες ειδες ΤΙΠΟΤΑ δεν εκανε,μηπως της δινω χαπια χαχαχα'' βαζω πιο πολλες φορες τα σκυλια με τα παιδια γιατι εχω φρικαρει μονο με τη σκεψη ΑΝ τοσα χρονια εχω λαθος αποψη για τα σκυλια μου και για την φυλη.
Θα πω με ολη την υπερβολη οτι για την Νεδα και τη Φαιδρα βαζω το χερι μου στη φωτια( 5 και 3 σχεδον χρονων),οσο για την Λουνα (17 μηνων) τη βαζω 2 φορες στη φωτια,,,,και οχι μονο για τα δικα μου παιδια,αλλα για ΟΛΑ
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
@ kokoni

Νομίζω ότι μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι ο Fidel δεν δάγκωσε την μικρή "πάνω στο παιχνίδι"...εκτός και αν η γραφή του nasouk παρουσιάζει σοβαρά προβλήματα αποτύπωσης της πραγματικότητας.

Επίσης, μπορούμε να αποκλείσουμε πως την δάγκωσε "κατά λάθος" γιατί είχε μπερδευτεί μέσα στο φαϊ του...

Για την "αξιολόγηση" της επιθετικής συμπεριφοράς που επέδειξε ο σκύλος (επιτέθηκε για να "σκοτώσει", επιτέθηκε για να "προειδοποιήσει", επιτέθηκε για να "διορθώσει", επιτέθηκε από φόβο, επιτέθηκε λόγω παθολογικού προβλήματος, επιτέθηκε για λόγους "κυριαρχίας" και status...) δεν μπορώ να γνωρίζω και να έχω ξεκάθαρη άποψη.

Άρα, μιλάμε για "επιθετική συμπεριφορά/αντίδραση"...

Λάθος (στην περίπτωση μας)

Συμπεριφορά που αποκλίνει από "νόρμες" και "στερεότυπα" (στο μυαλό μας ή του σκύλου)...Συμπεριφορά που μπορεί να "παρεξηγηθεί"...Συμπεριφορά που δεν είναι κατάλληλη για την συγκεκριμένη περίσταση.

Αν κατάλαβα καλά τι ήθελες να εξηγήσω...
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Δεν εχουν ολες οι οικογενειες καθαροαιμα και σωστες γραμμες..
εκει τι κανεις ?
το παιζεις κορονα γραμματα?
ή μια σωστη εκτροφη "υπογραφει" αυτο το συμβολαιο που λετε?

Προσωπικα δεν πιστευω οτι κανενας εκτροφεας δεν μπορει να προβλεψει την εξελιξη ενος κουταβιου του μεχρι το τελος της ζωης του. Μπορει να εκφερει γνωμη , βαση εμπειριας, προδιαγραφων και υποσχεσεων που δινει το κουταβι.. αλλα το μελλον μπορει να τον διαψευεσει, οχι?
 




Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Απο κει και περα στο κομματι της εκτροφης ειμαι υποχρεωση μου να πω τα παντα που γνωριζω για τον χαρακτηρα της φυλης μου.


Αλλα βοηθησε με σε κατι,εχω μπερδευτει λιγο.....
υπογραφεις σε τι? στο μη δαγκωμα?στη μη επιθεση?
..... και διορθωσεμε αν κανω λαθος και η Αργο δεν ειχε προσφατα ενα περιστατικο με παιδακι?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εμεις οταν διορθωνουμε σκυλια,παιδια επιθεση κανουμε?
Πολυ "βαθεια" ερωτηση.

Καποιες διορθωσεις μπορει να ειναι επιθετικες, ειδικα οταν γινονται με εκπαιδευτικα κολαρα. Αυτες πώς τις λαμβανει ο σκυλος? Ως επιθεση με σκοπο να του δειξουμε οτι η συμπεριφορα του δεν ειναι αποδεκτη?
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
και να συμπληρωσω οτι τα σκυλια τα δημιουργησε ο ανθρωπος για να εξυπηρετει τις αναγκες του ,,,, τωρα αν εμεις το εχουμε γυρισει τουμπα ειναι αλλο καπελο
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.081
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa