Απροκλητη επιθεση.


Status
Κλειδωμένο θέμα


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Θα ήθελα να σημειώσω ότι είναι πολύ διαφορετικό να είναι το σκυλί στο λουρί σε βόλτα ή και στο σπίτι του αλλά σε ημιανάπαυση
από ότι να είναι το σκυλί "στην φάση του" ενώ είναι ξαπλωμένο και δέχεται ίσως επί πολύ ώρα έντονα χάδια ......
Δεν καταλαβα τι εννοεις και ποια ειναι η διαφορά.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εννοώ
επισημαίνω για χάρη της συζήτησης
ότι δεν είναι το ίδιο το σκυλί να είναι σε πλήρη συνείδηση , σε φάση που παρατηρεί τα πάντα γύρω του,με τις αισθήσεις ενεργές δηλαδή πλήρως
με το να είναι το σκυλί σε "νιρβάνα" για να δανειστώ φράση που ανέφερε ο Νάσος ως αρχική εκτίμηση όσων καταρτισμένων και έμπειρων ήρθε σε επαφή

πιστεύω ότι μέσα στο "τι εννοώ" απαντώ και στο ποιά είναι η διαφορά

ο λόγος που το επισημαίνω ,η αφορμή μάλλον ,είναι η (όχι μόνο εκ μέρους σου) αναφορά περιστατικών που όντως θα μπορούσαν να "εκνευρίσουν" ή "ξαφνιάσουν" το σκυλί του μέλους που αναφέρει το περιστατικό αλλά δεν το "εκνεύρισαν" ή "ξάφνιασαν"
και εντάσσεται στην γενική πορεία μου σε αυτό το θέμα να διατηρώ την ισορροπία του θέματος για όσους λιγότερο από τον μέσο όρο σχετικούς με σκυλιά διαβάζουν ,προκειμένου να μην αφήσω να περάσει η παλιά σχολή του "δάγκωσε άνθρωπο?φεύγει εδώ και τώρα"
που έχω ήδη αναγνωρίσει ότι είναι η γρηγορότερη και πιο εγγυημένη λύση αλλά όχι η ορθότερη

ΥΓ
ευελπιστώ να κατορθώνω πλέον να γίνω πιο αντιληπτός :)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
50 σελιδες φιλοσοφια και ψυχολογια ..
να σας ρωτησω κατι..εαν καποιος της οικογενειας (η γυναικα μας,ο αντρας μας,ο αδερφος μας κλπ)
εκανε εσκεμενα τραυματα στο παιδι σας,(να χρειαστει να παει στο παιδων δηλαδη,να χρειαστει πλαστικη ενδεχομενα κλπ)θα το φιλοσοφουσατε και ψυχολογουσατε τοσο πολυ οσο για εναν σκυλο?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
ΟΚ, τωρα είναι σαφες, Βαγγελη.
Βεβαια μια ακομα διαφορά είναι ότι αναφερθηκαν περιστατικα με ξενους ανθρωπους οι οποίοι ενοχλησαν τον σκυλο στη δικη του ωρα, στη βολτα του. Και καποιοι σκυλοι στη βολτα εχουν ιδιαιτερη εξαψη.

Η λιγοτερο παλια σχολη δεν λεει για οποιονδηποτε ανθρωπο αλλά για ανθρωπο της οικογενειας.

Δεν υπαρχει περιπτωση να σκεφτω κάν να διωξω την σκυλα μου αν δαγκωσει καποιον ξενο που προκαλεσε εμας ή αυτην. Βεβαια μαλλον δεν θα την διωξω και αν δαγκωσει ξενο που δεν προκαλεσε. Απλά δεν θα ξαναερθει σε επαφη με ξενους και εξω θα κυκλοφορει με φιμωτρο. Αλλά με ατομα της οικογενειας είναι δυσκολο και ασχημο να μην ξαναερθει σε επαφη.


Γαλαζια, εχω απομακρυνει στενους συγγενεις για πολύ πιο ασημαντο λογο.
Εδώ είναι σκυλοφορουμ όμως. Σε άλλο φορουμ ολο και καποιοι θα την δικαιολογουσαν την πεθερα μου και θα ελεγαν να το ξανασκεφτω χαχαχααχα. Σε crate θα την ειχα. Αντε σε κεννελ για να μπορει και να γυριζει.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
αχαχαχαχαχαχα!
σκυλοφορουμ,ναι..αλλα το περιστατικο εχει να κανει με παιδι,δεν εχει να κανει με το θηλυκο γαλλακι η τον γαιδαρο ας πουμε...
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
χαχαχαχα!και γρηγοροτερο,αν εχει καποιον απο πισω να του δαγκωνει τον κωλο!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δεν υπαρχει περιπτωση να σκεφτω κάν να διωξω την σκυλα μου αν δαγκωσει καποιον ξενο που προκαλεσε εμας ή αυτην. Βεβαια μαλλον δεν θα την διωξω και αν δαγκωσει ξενο που δεν προκαλεσε. Απλά δεν θα ξαναερθει σε επαφη με ξενους και εξω θα κυκλοφορει με φιμωτρο. Αλλά με ατομα της οικογενειας είναι δυσκολο και ασχημο να μην ξαναερθει σε επαφη.
Συμφωνω απολυτα!

Εχω και εγω μια σκυλα που δαγκωνει και εχει δαγκωσει σε καποιοες περιπτοσεις (ενας τον οποιον και η περιπτοση που αναφερει καπου σε αυτο το νημα ο κοκκονις με το παιδι που χοροπηδαγε- και τον αρπαξε στο γονατο, κανοντας του μια μελανια).
Το σκυλι αυτο εχει θεμα με την κινηση τον ποδιων ξενων ανθρωπων. Απο ενα περιστατικο που εγινε στο χωριο και πηγε να την κλοτσισει ενας τυπος, οποιος ηρθε μετεπειτα στα χερια με τον αντρα μου, το αποκτησε αυτο.
Οσοι ξενοι ερχονται σπιτι μας και καθονται- δεν υπαρχει προβλημα. Οταν παει καπιος να σηκωθει και να περπατησει ( να παει τοιλεττα πχ.), θα τον αρπαξει η σκυλα χωρις δευτερη προειδοποιηση- και ας καθοταν πριν μαζι του και να ανταλαξαν χαδια και φιλια.
ΠΟΤΕ δεν θα το εκανε με καποιον απο την οικογενεια.
Το ξερω πια το κουσουρι της- και προσεχω.
Οταν ερχεται κοσμος ασχετος απο σκυλια ( πολυ σπανια-ποτε) την κλεινω στο crate- οταν ερχονται "σκυλαδες" τους προοιδοποιο και ολα καλα. Φιλες της κορης μου βρηκαν οραιο κολπο να περπατανε στο σπιτι ανετα- παιρνουν την σκυλα αγκαλια και την κουβαλανε μαζι τους!

Αλλα ΠΟΤΕ δεν μου περασε απο το μυαλο να την δοσω- εαν μας δαγκωνε και εμας- θα την πηγαινα ισως ακομα και για ευθανασια- εαν ηταν μεγαλοσωμο σκυλη και ειχα μικρα παιδια σιγουρα. Επειδη το θεωρουσα πολυ επικινδυνο να ζω με μια τετοια βομβα μες στο ιδιο μου το σπιτι.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Καλημερούδια
Θα ήθελα να σημειώσω ότι είναι πολύ διαφορετικό να είναι το σκυλί στο λουρί σε βόλτα ή και στο σπίτι του αλλά σε ημιανάπαυση
από ότι να είναι το σκυλί "στην φάση του" ενώ είναι ξαπλωμένο και δέχεται ίσως επί πολύ ώρα έντονα χάδια ......

@Vas
"
το κουτάβι θα μεγαλώσει πιο αυστηρά απο ό,τι τα σκυλιά μου στα οποία έκανα το λάθος σκεφτόμουν "κουτάβι είναι" και διορθώνω συμπεριφορές τώρα, εκείνο θα μεγαλώσει αυστηρά κάτω απο τις συμβουλές του εκπαιδευτή, όχι ότι "θα είναι φύλακας και δε θέλει χαδάκια" καμια σχέση, απλά γνωρίζω οτι σε μια τόσο δυναμική ράτσα θα πρέπει να προσέξω εξ αρχής να επιβληθώ πριν μου επιβληθεί, γιατί αν το αφήσω και μου επιβληθεί μετά δύσκολα θα κερδίσω πάλι την υψηλή θέση στην κυριαρχία." όχι δεν το έχεις το θέμα,πάλι λάθος είσαι (κατά τις δικές μου γνώσεις και εμπειρίες)
καταρχάς αν πέσεις σε κανέναν εκπαιδευτή που παραείναι της διόρθωσης ,ανάλογα και με τον σκύλο,το έχασες το παιχνίδι
με εστίαση στην αυστηρότητα και στην επιβολή πάλι το έχασες το παιχνίδι
μπορεί να ήσουν πολύ χαλαρός με το προηγούμενο-αλλά το να περάσεις στην άλλη όχθη του ποταμού δεν είναι σωστότερο και ίσως να είναι και πιο λάθος
μελέτα το περισσότερο πρίν πάρεις κουτάβι
αν θες πάρε μία δεύτερη άποψη σε αυτό το βιβλίο http://www.dogstardaily.com/files/downloads/BEFORE_You_Get_Your_Puppy.pdf

το κουτάβι είναι κουτάβι
το να το αφήνεις να κάνει βλακείες είναι λάθος
το να το μαλώνεις/διορθώνεις είναι επίσης
υπάρχει και ενδιάμεσος τρόπος
και βλακείες δεν κάνει και δεν το μαλώνεις
και το περιορίζεις και δεν κάθεται αργόσχολο
και ασχολείσαι συχνά μαζί του και δεν είσαι όλη μέρα πάνω από το κουτάβι τι κάνει τι δεν κάνει
και όταν ασχολείσαι μαζί του έχεις πρόγραμμα και αποδίδεις έργο αντί να το αφήνεις να εξερευνεί και να συμπεραίνει μόνο του τι πρέπει τι δεν πρέπει ,τι αξίζει και τι όχι
η χρυσή τομή δεν προσεγγίζει άκρα σε καμία ευκαιρία
Μάλλον δεν είναι αρκετά κατανοητά αυτά που γράφω, θα ανοίξω θέμα κάποια στιγμή που θα τα γράψω αναλυτικά, νομίζω εδώ δεν έχουν θέση. Αυτό που εννοούσα, για να μην παρεξηγηθούμε, δεν ήταν πως θα έχω ένα κουτάβι-στρατιώτη, αλλά κάτι σαν αυτό που είπες.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Χωρις να ειμαι ειδικος στα μπουλμαστιφ αλλα ξαναδιαβαζοντας μεσα απο το φορουμ το θεμα ''bullmastiff:η ιστορια ,εκτροφη,χρησιμοτητα και χαρακτηρας μιας μοναδικης φυλης''...

Μου κανει εντυπωση τα εξης:
Αυτη η επιμονη σε σημειο ξεροκεφαλιας της ρατσας ειναι και σημερινο γνωρισμα του Bullmastiff,κατι που την κανει ακαταλληλη για εναν απειρο και αδυναμο (ψυχικα) ιδιοκτητη.Λενε πως "αν δωσεις ενα εκατοστο "χωρου" στο Bullmastiff,ειναι σιγουρο πως θα στο κανει αμεσως ενα μιλι!".
Και εδω ισως ,γραφω ισως ,να κρυβεται η αιτια του συμβαντος.Καπου θα βρηκε αυτο το ποντακι και το εκανε χιλιομετρο...
Απο τα λεγομενα σου Νασο δεν θεωρεις τον σκυλο σου ανισσοροπο γιατι δεν θα συζητουσες περαιτερω το μελλον του μαζι σας. Η αποφαση σου θα ειχε ληφθει σχετικα γρηγορα.

Θεωρω πως και λογω του νεαρου της ηλικιας του φιντελ ειναι ακομα ανωριμος .
Απ'οτι διαβαζω τα μπουλ ωριμαζουν και παρα πολυ αργα τα ατιμα.

Μαλλον κατι εχει καταλαβει λαθος στην ιεραρχια ο προεδρος....

Καθαρο μυαλο σου ευχομαι για τοσο σοβαρες αποφασεις.

Περαστικα στην κορη σου.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
νασο περαστικα στο παιδι.
δεν διαβασα ολο το θεμα γιατι νομιζω οτι θα τα εχεις ακουσει ολα!!!
το πρωτο σου ποστ μονο κ θαυμασα την υπομονη σου εγω θα του βαζα ενα μονοβολο.
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
νασο ,ειναι πολυ σοβαρο ρε φιλε...
ενα διωρθομα και αυτο σε λογικα πλαισια,ενα σπρωξιμο ας πουμε η ενα ψηλογρυλισμα δικαιολογιτε απο ενα τετοιο σκυλι ,αλλα δοντια στο προσωπο του παιδιου δεν υπαρχει ρε φιλε,
ο σκυλος ηξερε καλα τι εκανε και δεν δικαιολογιτε.
εγω πιστευω αν δεν το σκοτωνα ,θα το εδινα οποσδηποτε γιατι ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα υπαρξει και επομενη φορα
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
το πρωτο σου ποστ μονο κ θαυμασα την υπομονη σου εγω θα του βαζα ενα μονοβολο.
νασο ,ειναι πολυ σοβαρο ρε φιλε...
ενα διωρθομα και αυτο σε λογικα πλαισια,ενα σπρωξιμο ας πουμε η ενα ψηλογρυλισμα δικαιολογιτε απο ενα τετοιο σκυλι ,αλλα δοντια στο προσωπο του παιδιου δεν υπαρχει ρε φιλε,
ο σκυλος ηξερε καλα τι εκανε και δεν δικαιολογιτε.
εγω πιστευω αν δεν το σκοτωνα ,θα το εδινα οποσδηποτε γιατι ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα υπαρξει και επομενη φορα
Η αντιδραση του σκυλου ουτε εμενα μου αρεσε, αλλα μηπως ειστε λιγο ακραιοι οσον αφορα την δικη σας αντιδραση;
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
εγω προσωπικα με το χερι στη καρδια οχι μονοβολο με τα ιδια μου τα χερακια θα το χα σκοτωσει
Στον Άδη ρε Βασιλη; Με τη μια; Ειναι μεγαλο το θεμα δυσκολο να το διαβασεις τωρα όλο, αλλα αν βρεις χρονο καν το καποια στιγμη και πες αν συνεχιζεις να εχεις την ιδια αποψη.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Βασιλη, να σου θυμισω οτι δεν μιλαμε για 25 κιλα μαλινουά...
Αλλά ξεχασα, εισαι ο σουπερμαν! ;);)
 






superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
ρε αις με τα κιλα τον μετρας το σκυλο?πχ η αουρα δε τα γουσταρει τα παιδακια το ξερω κ προσεχω αν καποια στιγμη θα γινοτανε μια μαλακια δε θα την εθαβα?χωρις φοβο και παθος δε πα να τανε κ μπουλι κουτα δε πα να τανε και δεινοσαυρος με αλιγατορα.
και για επιβαιβεωση 23 κιλα ειναι.εντος προτυπου:p
 


Status
Κλειδωμένο θέμα