Απροκλητη επιθεση.


Status
Κλειδωμένο θέμα

takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Καλή ζωή να έχει από δω και πέρα ο Fidel.

Πήραμε ήδη πολλά μαθήματα από αυτό το θέμα, και ειδικότερα από τις τοποθετήσεις σου Νάσο...
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
φιλε εχω να μπω να γραψω κανα χρονο και τυχαια διαβασα το θεμα σου απο την πρωτη σελιδα

πηδηξα στην πενηντα και ευτυχως πηρες μια αποφαση σωστη

σκυλος που εχει κανει κατι θα το ξανακανει σιγουρα
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μακάρι όλοι σε μια παρόμοια φάση να αντιμετωπίσουν το γεγονός με την ίδια ψυχραιμία και λογική.
Επειδή βλέπω ότι πολλοί θέλουν ένα πακέτο που δύσκολα βρίσκεται , και καλός φύλακας, και καλός με τα μικρά παιδιά , και καλός με τους φίλους μας αλλά όχι με τους "κακούς" και ουσιαστικά λίγοι είναι αυτοί που τελικά μπορούν να αντεπεξέλθουν σε έναν τέτοιο σκύλο χαίρομαι πολύ που πήρατε μια απόφαση που προστατεύει την οικογένεια αλλά και τον ίδιο τον σκύλο.
Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι για σένα να αποχωριστείς τον πρόεδρο αλλά εφόσον θα μπορούσε να επαναληφθεί ένα παρόμοιο σκηνικό θεωρώ την απόφαση σου μονόδρομο.
Να είναι καλά ο Φιντελάκος στο νέο του σπίτι και εσείς που και στα δύσκολα τον προστατεύσατε!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Νάσο χαίρομαι που πήρες την απόφαση και μπορείτε να επανέρθετε σιγά σιγά στους ρυθμούς σας,δώσε βάση στο κορίτσι τώρα γιατί όσο κι αν δείχνει γενναία, η ηλικία της είναι αυτή που είναι
Εύχομαι για τον Φιντέλ να βρεθεί ένα καλό σπίτι που να τον ευχαριστηθούν και να τους ευχαριστηθεί

Περιμένουμε την συνέχεια του θέματος (ακόμα κι εμείς που έχουμε μικρά σκυλάκια :lol: )
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Πώπω ρε παιδιά, έχει μαυρίσει η καρδιά μου. Ξέρω οτι δεν υπήρχε καλύτερη λύση, αλλά πολύ στενάχωρη απόφαση.

Με την Αντιόπη πως είναι τα πράγματα? Υπάρχει επιφυλακτικότητα από την Πολύνη?
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Χωρίς να μου πέφτει λόγος, καλώς πιστεύω ότι έπραξες. Όσο κι αν όλοι εδώ λατρεύουμε τα σκυλιά, δε μπορείς να ρισκάρεις τη σωματική ακεραιότητα των παιδιών σου.


Καθομουν εξω στο κτημα με τον σκυλο και τον χαιδευα.Απο την αλλη πλευρα πλησιασε η κορη μου, δεν την ειδε, μολις απλωσε το χερι της να τον χαιδεψει στην πλατη , εκεινος χωρις την παραμικρη ενδειξη, ορμηξε πανω της και στοχευσε το προσωπο, καθως ειχε γονατισει η κορη μου και ετσι ηταν στην ευθεια.

Ουτε φαγητο υπηρχε κοντα, ουτε παιχνιδι, ουτε φαινεται να εχει ο σκυλος καποια ενοχληση και να του βγηκε η επιθετικοτητα.
Ούτε τον σκύλο σου έχω δει ποτέ, ούτε ήμουν μπροστά. Σύμφωνα με αυτά που λες όμως, υπήρχε κάτι. Εσύ που τον χάϊδευες. Θα έλεγα ότι το θέμα του δεν είναι ότι η μικρή ήρθε απρόοπτα από πίσω να τον χαϊδέψει αλλά ότι πλησίασε εσάς και σε διεκδίκησε καθώς τη θεωρεί κατώτερη. Βέβαια αυτό δεν είναι ελαφρυντικό, θα μπορούσε απλά να γρυλίσει προειδοποιητικά να τη διώξει. Αν και για μένα ούτε αυτό θα ήταν "σωστό".
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Ούτε μπορώ να φανταστώ πώς μπορεί να αισθάνεστε, αλλά κι εγώ μάλλον το ίδιο θα έκανα και το λέω αυτό χωρίς να έχω ούτε παιδιά, ούτε σκύλο δυναμικής φυλής.
Εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα και στην οικογένειά σας και στον Φιντελάκο.
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
Νασο μακαρι ολοι μας να παραδειγματιστουμε απο την ωριμοτητα και την ψυχραιμια σου!

Ευχομαι οτι καλυτερο και για τον προεδρο!
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Νάσο, πιστεύω έκανες το καλύτερο για όλους σας

Περαστικά στην μικρούλα

Ότι καλύτερο και για τον Φιντελάκο (αχ δεν πήγαν γούρι οι μπύρες που με έχει λούσει.....)
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Νασο σιγουρα εσυ ξερεις καλυτερα απο ολους μας τι πρεπει να κανεις και το εκανες...
Καλη συνεχεια με την κορη σου να εχεις.
Χαιρομαι που βρηκε και ο προεδρος ενα σπιτι που του αρμοζει και θα ειναι καλυτερα και αυτος.
Οπως ειπε και ο Τακης πηραμε πολλα μαθηματα απο αυτο το θεμα
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Nασο πηρες την πιο δυσκολη αποφαση, αλλα παραλληλα και την πιο σωστη. Ο τροπος που διαχειριστηκες αυτο το θεμα δειχνει υπευθυνοτητα και λογικοτητα χωρις επιπολαιες και σπασμωδικες κινησεις. Ως ο πατερας και ο κυριως υπευθυνος για την ασφαλεια της οικογενειας σου, πηρες μετρα για να προστατευθουν και τα ανθρωπινα μελη, αλλα και ο Φιντελ απο πιθανες δυσαρεστες μελλοντικες εξελιξεις.

Ειναι αληθεια οτι θα σου λειψει καποιες στιγμες ο σκυλος σου, αλλα σε καθε περιπτωση απολυτη προτεραιοτητα πρεπει να εχει η συζυγος και τα παιδια σου.

Ευχομαι σε ολους σας καλη συνεχεια.
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Καταλαβαινω ποσο δυσκολη αποφαση επρεπε να παρθει!
Αλλα πιστευω οτι εγιναν σωστα βηματα!

Η ζωη σας και του φιντελ, μετα απο αυτο το περιστατικο δεν θα ηταν ποτε ξανα ιδια.
Η θα εισασταν συνεχος με την ψυχη στο σωμα, περιμενοντας το επομενο του χτυπημα ( που θα ερχοταν, σεδον σιγουρα)
Και σιγουρα ειναι καλυτερα να ποναμε εμεις για λιγο καιρο, επειδη επρεπε να αποχοριστουμε τον αγαπημενο μας σκυλο, παρα αυτος να καθεται απομονομενος πια σε μια κλουβα, εχοντας επαφες με ελαχιστα ατομα της οικογενειας με το σταγονομετρο.

Ελπιζω να περναει καλα.
 




Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Δυσκολη απόφαση και καταλαβαίνω πως νιώθεις! Ομως προέχει η οικογένεια και ειδικα το παιδί που αντιμετώπισε αυτη την άσχημη εμπειρία!!
Είμαι σίγουρη ότι πήρες τη σωστή αποφαση,και πιστεύω ότι ο Φιντελ-Πρόεδρος:) θα είναι πολύ καλά εκει που θα πάει!
Σίγουρα με τον εκπαιδευτή θα λυθούν τα όποια προβλήματα συμπεριφοράς,ώστε να μη δημιουργούνται στο εξής τα ίδια λάθη!
Καλή ζωή να έχει ο "γίγαντας" και καλή συνέχεια σε σας!:)
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Να πω και γω ότι αυτό το θέμα ήταν αφύπνιση για μένα γιατί πιστεύω πως μπορεί κανείς να την πατήσει πολύ εύκολα. Καθώς αποκτούμε μια ιδιαίτερη σχέση με το σκύλο, μπορεί - όχι από πρόθεση αλλά από αγάπη και αδυναμία - να κάνουμε τα στραβά μάτια και 'συγχωρούμε' συμπεριφορές που μεμονωμένες μπορεί να μη λένε τίποτα.
Και επειδή πιστεύω ότι ο σκύλος είναι σκύλος, το μόνο που αλλάζει είναι η δύναμη και τα κιλά, δε σημαίνει τίποτα το ότι ο δικός μου είναι 14 και όχι 65. Η ευθύνη είναι ευθύνη. Από την στιγμή που αναλαμβάνουμε αυτή την υποχρέωση, δεν πρέπει να επαναπαυόμαστε.
Όλα αυτά φαίνονται αυτονόητα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είχα καταλάβει ακριβώς τη σημασία τους. Με λίγα λόγια, έσκασε η φούσκα μέσα στην οποία ζούσα!
 


Hera-Vag

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2012
62
0
Διάβαζα το θέμα απο την αρχή αυτές τις μέρες και είχα στεναχωρηθεί αφάνταστα για όλους τους εμπλέκόμενους,τους γονείς,το παιδί αλλά και τον σκύλο.Τι παλιοκατάσταση!!
Και κάτι παρόμοιο σηνέβηκε και σε μένα μόλις χθές.Μπήκα που λένε στα παπούτσια του ιδιοκτήτη.Δεν περιγράφετε αυτό που νιώθεις.
Έμεινε για μόλις 5 λεπτά μόνη η σκύλα μου με τον δεκάχρονο γιό μου,αφού εγώ σε άλλο δωμάτιο ήμουνα με τον κουμπάρο μου και η γυναίκα μου πήγε στην τουαλέτα.Τον ενόχλησε στο διάβασμά του,του τραβούσε τα ρούχα κτλ,και όταν αυτός την έπιασε απο το κολάρο να την απομακρύνει και λέγοντάς μη συνέχεια,γυρνόντας του πάτησε μια στο μπούτι,όχι με όλη της δύναμη,αλλά σε σημείο να τον ψιλομελανιάσει λίγο.Ο μικρός τσίρηξε και τρέξαμε όλοι.Αυτή κατασκοτώθηκε να τρέξει να κρυφτεί,πράγμα που σημαίνει οτι κατάλαβε οτι ξεπέρασε τα όρια.Οταν την πλησίασα μενόμενος έμεινα έκπληκτος απο το τρομαχτικό άνχος που είχε,η ανάσα της ήτανε απίστευτα γρήγορη και πραγματικά είδα τον τρόμο στα μάτια και στην στάση του σώματός της.Ο μικρός να κλάιει,όχι γιατί απλά τρόμαξε ή φοβήθηκε,αλλά γιατί δεν θέλει να πειράξουμε το σκυλί το οποίο και υπεραγαπάει.Η δικιά μας η κατάσταση άστα να πάνε,δεν μπορώ να σας μεταφέρω πόσο έχουμε στεναχωρηθεί.Μιλάω με τον εκπαιδευτή μας τώρα απο χθές το βράδυ.
Καταλαβάινω απόλυτα τον ιδιοκτήτη του Fintel,απόλυτα.:(
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Hera-Vag δεν συγκρίνονται ούτε κατά διάνοια οι ιστορίες σας.
Η δικιά σας είναι μωρό. Είναι δυνατόν, να πήγε το μυαλό σας σε επίθεση;
Καμμία σχέση και φαντάζομαι το ίδιο θα σου είπε και ο εκπαιδευτής της.
Κακώς πήγες μαινόμενος κατά πάνω στο κουτάβι, κυρίως αφού δεν ήσουν και μπροστά, να ξέρεις τι έχει πραγματικά γίνει. Ασφαλώς και θα έτρεμε από τον φόβο της.

Τέλος πάντων...αν θέλεις να γίνει περαιτέρω συζήτηση επ'αυτού, καλύτερα στο δικό σας θέμα :)
 


Status
Κλειδωμένο θέμα