Απρόβλεπτη Συμπεριφορά


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Εννοείς μάλλον, ότι θα είναι μόνιμα δεμένος;
Όχι ενωω οτι δεν θα τον αφήνω ελεύθερο! Θα τομ βγάζω βόλτες. Αλλωστε το καλοκαίρι αλλάζουμε σπίτι οποτε εκεί π πάμε είναι συνέχεια ελεύθερος γτ υπάρχει περίφραξη
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό, ακόμα και αν ήξερα να σου πώ τί ακριβώς κάνει λάθος ή δεν ξέρει, δεν θα ήξερα να σου πώ πώς να το διορθώσεις ή να του το μάθεις. Δεν έχω αρκετή εμπειρία, δυό σκυλιά έχω μόνο και παρ ότι πάνε καλά, πολύ καλά, δεν ξέρω αν τα κάνω εγώ σωστά ή είναι απλά καλά σκυλιά. Οπότε δεν μπορώ να δώσω εκπαιδευτικές οδηγίες σε κανέναν.

Μπορεί ο σκύλος να φοβάται τους ανθρώπους ή κάποιους ανθρώπους και να αντιδράει αμυντικά, μπορεί απλά να παίζει χαζά και άκομψα, μπορεί να προστατεύει την περιοχή του, μπορεί να ενηλικιώθηκε και να γίνεται κυριαρχικός, μπορεί, μπορεί μπορεί....

Μην το αφήσεις όμως στο "μπορεί να μην είναι τίποτα σοβαρό", πήγαινε όποτε έχεις ευκαιρία σε έναν εκπαιδευτή να σας δεί και να σου πεί τί ακριβώς συμβαίνει, αν συμβαίνει κάτι, και πώς να τον προχωρήσεις απο εδώ και πέρα.
Ευχαριστώ πολύ
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μην ανησυχεις ο σκύλος σε καμία περιπτωση δεν είναι μόνιμα δεμένος!
Μαρουσώ επειδή δεν γνωρίστηκες χθες με το φόρουμ.
Ο σκύλος δεν ζει μέσα στο σπίτι.
Ο σκύλος δεν θα αφεθεί ξανά ελεύθερος μέσα στον κήπο γιατί πηδάει και βγαίνει στο δρόμο.
Ο σκύλος δεν έχει κέννελ στον κήπο.

Άρα ο σκύλος είναι δεμένος πολλές ώρες. Και για αυτό εσύ θα έπρεπε να ανησυχείς όχι εγώ.
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Μαρουσώ επειδή δεν γνωρίστηκες χθες με το φόρουμ.
Ο σκύλος δεν ζει μέσα στο σπίτι.
Ο σκύλος δεν θα αφεθεί ξανά ελεύθερος μέσα στον κήπο γιατί πηδάει και βγαίνει στο δρόμο.
Ο σκύλος δεν έχει κέννελ στον κήπο.

Άρα ο σκύλος είναι δεμένος πολλές ώρες. Και για αυτό εσύ θα έπρεπε να ανησυχείς όχι εγώ.
Όπως ανεφερα και παραπανω λόγω αλλαγής κατοικίας θα είναι ελεύθερος ποιο συχνα και επιβλεψιμος!

Βόλτες βγαίνει το σκυλί και με ποδήλατο και με τα πόδια!
Ξέρω οτι ίσως να μένει και λίγο μόνος του αλλά δεν είναι τόσο τραγικά τα πραγματα.. Του χρονου θα τον βάλω μέσα στο σπίτι και θα προσπαθήσω να διορθωσω την συμπεριφορα του, μέχρι τοτε όμως θα πρεπει να κανει υπομονή!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Όπως ανεφερα και παραπανω λόγω αλλαγής κατοικίας θα είναι ελεύθερος ποιο συχνα και επιβλεψιμος!

Βόλτες βγαίνει το σκυλί και με ποδήλατο και με τα πόδια!
Ξέρω οτι ίσως να μένει και λίγο μόνος του αλλά δεν είναι τόσο τραγικά τα πραγματα.. Του χρονου θα τον βάλω μέσα στο σπίτι και θα προσπαθήσω να διορθωσω την συμπεριφορα του, μέχρι τοτε όμως θα πρεπει να κανει υπομονή!
Άρα οι προοπτικές είναι μια χαρά!
Καλό που θα έχετε περιφραγμένο κήπο στο νέο σας σπίτι και που θα ζει και μέσα.
Εμείς για τον Ρόκυ νοιαζόμαστε Μαρουσώ όχι για να στην πούμε και το ξέρεις!
Αν έχεις κέννελ αλλάζει το θέμα, μας είχες πει ότι τον δένετε παλιότερα :)
 








mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Μαρουσώ, παίζουμε λίγο την κολοκυθιά...:rolleyes:
Ο Ρόκυ σου γενικώς ζει έξω. Μέχρι τώρα, δεν θυμάμαι να είχε διευκρινιστεί, αν ο χώρος του, ήταν περιφραγμένος. Προφανώς λοιπόν, δεν είναι επαρκώς περιφραγμένος. Ετσι κι αλλιώς, κι εγώ θυμόμουν, ότι ζει κυρίως δεμένος. Τώρα λοιπόν, απλώς δεν θα λύνεται, ούτε για το παιχνίδι και την εκτόνωσή του. Δηλαδή, απ'το κακό στο χειρότερο, απ'την αρχή του πράγματος. Το πότε και το αν και το που θα μετακομίσετε...είναι άλλο θέμα. Γιατί φαντάζομαι, ότι αν μετακομίσετε οικογενειακώς, ο σκύλος πάλι έξω θα ζει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Καλησπέρα,
Όπως τα περισσότερα σκυλιά είναι καλοί φύλακες έτσι και ο Ρόκυ είναι αρκέτα καλός!
Επίσης, βρε Μαρουσώ...μικρή διόρθωση...:)
Τα περισσότερα σκυλιά, απέχουν μακρααααάν, απ'το να θεωρούνται καλοί φύλακες.
Και από την περιγραφή του περιστατικού που κάνεις, ο Ρόκυ απέχει ακόμη περισσότερο.
Ετσι απλώς, να το έχεις στον νου σου :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: roky + maroyso


geozac

Well-Known Member
26 Μαϊου 2014
58
143
Απο αυτά που περιγράφεις δεν βλέπω καμιά απρόβλεπτη συμπεριφορά,οπως είπαν και οι προλαλήσαντες θα πρέπει να διασφαλίσεις οτι ο σκύλος σου δεν μπορεί να βγεί έξω απο το χώρο σου.
Θα μπορούσε να είναι ένα μικρό παιδί με ένα ποδήλατο κάποιος μεγάλος που περπατά περίεργα και διάφορα άλλα που μπορώ να σκεφτώ,όταν πλησίασες εσύ ο σκύλος πήρε θάρρος και ήθελε ίσως και να σε προστατευσει,θα έλεγα ότι απο καθαρή τύχη δεν έγινε κάτι περισσότερο.
Τις περισσότερες φορές νομίζουμε ότι ξέρουμε το σκύλο μας και το πως θα συμπεριφερθεί αλλα πάντα θα έρθει κάποια στιγμή που θα σε διαψεύσει,το καλύτερο είναι η πρόληψη.
 
  • Like
Reactions: roky + maroyso




roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
όταν πλησίασες εσύ ο σκύλος πήρε θάρρος και ήθελε ίσως και να σε προστατευσει
Το έχω παρατηρήσει πολλές φορες αυτό! Όχι μονο ως προς οτι γαβγίζει σε ανθρωπο και μόλις εμφανιστω εγώ γίνεται ποιο επίμονος αλλά ως προς και σε άλλα πραγματα πχ γάτες.. Περνάει διπλά του η γάτα εγω τον παρατηρώ ενω δεν με έχει δει και μόλις βγαινω και με βλέπει, λυσαει!
Τι μπορω να κάνω εκείνη την ωρα? Του τραβάω το λουρί, τον μαλωνω?
 


geozac

Well-Known Member
26 Μαϊου 2014
58
143
Θα ήταν επιπόλαιο να σου δώσω συμβουλή εκπαίδευσης του σκύλου σου μέσα απο το φόρουμ,θα σου πρότεινα να μιλήσεις με κάποιο εκπαιδευτή για να σε βοηθήσει να κατανοήσεις και κάποια βασικά πράγματα στην επικοινωνία σου με τον roky.

Αν δηλαδή δεν υπάρχουν θέματα ιεραρχίας και το σκυλί απλά θέλει να σε προστατευσει ίσως και να είναι επιθυμητό υπο συνθήκες,αλλά αυτά δεν μπορώ να τα δώ απο μιά περιγραφή στο φόρουμ.
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Θα ήταν επιπόλαιο να σου δώσω συμβουλή εκπαίδευσης του σκύλου σου μέσα απο το φόρουμ,θα σου πρότεινα να μιλήσεις με κάποιο εκπαιδευτή για να σε βοηθήσει να κατανοήσεις και κάποια βασικά πράγματα στην επικοινωνία σου με τον roky.

Αν δηλαδή δεν υπάρχουν θέματα ιεραρχίας και το σκυλί απλά θέλει να σε προστατευσει ίσως και να είναι επιθυμητό υπο συνθήκες,αλλά αυτά δεν μπορώ να τα δώ απο μιά περιγραφή στο φόρουμ.
Κατάλαβα ευχαριστώ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981