Απρόοπτα στη βόλτα vol. 2


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Πώς νόμιζα ότι είχε δημιουργηθεί αντίστοιχο θέμα όταν το vol. 1 το έφαγε η μαρμάγκα;

Anyway.

Σήμερα στη βόλτα, κέντρο Θεσσαλονίκης (Γούναρη με Τσιμισκή), μεσημέρι, μας κάναν έλεγχο (κατοικίδιων), δύο άτομα χωρίς κανένα διακριτικό που είπαν ότι ήταν από το Α.Τ. Λευκού Πύργου.

Κάναν έλεγχο τσιπ (με σκάνερ), κ ήθελαν να δουν βιβλιάριο, που εννοείται δεν κουβαλάω μαζί αλλά ευτυχώς έχω μια εφαρμογή στο κινητό που γράφει η κτηνίατρος τις επισκέψεις - αν κ καμιά φορά ξεχνάει να τις περάσει. Τεσπά, τον εμβολιασμό θέλαν να δουν. Είδαν μόνο τον τίτλο της εγγραφής (εμβολιασμός), όχι τι εμβόλια έκανε, κ δεν μπήκαν στον κόπο να δουν το ταμπέλακι του αντιλυσσικού πάνω του.

Αν πάντως βρίσκανε κάποιο πρόβλημα κ κόβαν κάποιο πρόστιμο (ο ένας είχε μπλοκάκι μαζί του κ μια άλλη σκυλοϊδιοκτήτρια που είχαν σταματήσει δεν είχε πολύ χαρούμενη φάτσα), εγώ σε άτομα που δε μου δείξαν καμία υπηρεσιακή ταυτότητα θα έκανα καταγγελία.

Έτσι κ αλλιώς με το που με πλησίασε κ μου είπε είμαστε από το Α.Τ. κ κάνουμε έλεγχο στα κατοικίδια κρατήθηκα πολύ για να μην του πω τίποτα, μόνο κ μόνο επειδή βιαζόμουν κ ήθελα να ξεμπερδέψω γρήγορα.
 


Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
92
195
47
Αλήθεια τωρα;;;;;; :eek: Νομίζω ότι εγώ στη θέση σου θα έκανα ένα τσεκάρισμα με το Α.Τ. Λευκού Πύργου για εξακρίβωση :unsure:
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Αλήθεια τωρα;;;;;; :eek: Νομίζω ότι εγώ στη θέση σου θα έκανα ένα τσεκάρισμα με το Α.Τ. Λευκού Πύργου για εξακρίβωση :unsure:
Θα κάνω ναι, χθες βιαζόμουν. Θα πάρω τηλέφωνο.

Πάντως:
μια άλλη σκυλοϊδιοκτήτρια που είχαν σταματήσει δεν είχε πολύ χαρούμενη φάτσα),
Μόλις τη συνάντησα έξω. Της κόψαν 300 ευρώ πρόστιμο επειδή δεν είχε τσιπ. Το σκυλί ήταν μωρό, μηνών, αμέλησε επειδή ήταν ακόμα μωρό κ θα έβαζε αργότερα. Της είπαν μέσα σε 10 μέρες από τότε που το παίρνετε πρέπει να το έχετε τσιπάρει.

Τέλος πάντων της είπε ο κτηνίατρος ότι αν το βάλει κ το δηλώσει εντός κάποιων ημερών (5 είπε νομίζω; ) αίρεται το πρόστιμο.

Θα τα αφήσω όλα ασχολίαστα για την ώρα, αν κ έχω πολλά να πω...
 
  • Wow
Reactions: l.Kyveli




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Γέλασα λίγο που έπεσαν σε σένα :sneaky::LOL:
Έκανες έλεγχο να δεις αν πράγματι ήταν από το ΑΤ που σου είπαν;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Γέλασα λίγο που έπεσαν σε σένα :sneaky::LOL:
Γιατί καλέ :LOL:; Εννοείς μην τους φάω το λαρύγγι ή ότι είμαι σούπερ ντουπερ επιμελής;

Δεν είμαι πάντως, εμβόλια απλά ήμουν τυχερή που έκανε το καλοκαίρι. Τα προηγούμενα 2 χρόνια είχε τόσα προβλήματα υγείας, πήρε τόσο φάρμακο, μπαινοβγαινε στις κλινικές, έκανε επεμβάσεις, ναρκώσεις κτλ, που ούτε είχε νόημα να του κάνω εμβόλια, υπάρχει πραγματικά μηδενικός κίνδυνος έτσι όπως ζούσε όλο αυτό τον καιρό (στην πόλη, δυσκολία στις βόλτες, πολύ περιορισμένη επαφή ακόμα κ με άλλα σκυλιά) κ κυρίως ούτε ήθελα να τον επιβαρύνω κι άλλο με περιττά φάρμακα, έστω κ ενέσιμα. Πάνω από 2 χρόνια είχα να τον εμβολιάσω. Κ δεν ψηνομουν καν για το αντιλυσσικό γιατί γενικά είναι ακόμα πολύ επιβαρυμένος, αλλά θα πηγαίναμε το καλοκαίρι στο χωριό διακοπές κ εκεί ακόμα κ στην αυλή υπάρχουν κίνδυνοι κ για λύσσα, οπότε έκανα τελικά το φουλ σετ.

Κ αν ήταν ακόμα έτσι, ή είναι στο μέλλον έτσι, δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να πάω να κάνω τα εμβόλια για να μου σβήσουν το πρόστιμο ΟΥΤΕ να πληρώσω το πρόστιμο. Τώρα σε κάτι υπερήλικα που με το ζόρι κάνουν βόλτα 2 τετράγωνα στην πόλη, αν πάνε να απαιτήσουν εμβόλια, σόρρυ, εκεί θα δάγκωνα λαρύγγι - κ αλλουνου να ήταν κ απλά να το βλεπα μπροστά μου.

Ένας λόγος που με εκνευρίζουν αυτοί οι οριζόντιοι νόμοι που αξιώνουν επιβαρύνσεις υγείας χωρίς να εξετάζουν τον οργανισμό κατά περίσταση (με σύσταση κτηνιάτρου πχ για να ελέγξουν αυθαιρεσίες όσο γίνεται). Να μην πω ότι το αντιλυσσικό, όπως κ τα περισσότερα εμβόλια, εκτός νομίζω της λεπτοσπείρωσης, από τον κατασκευαστή ορίζουν ορίζοντα 3-5 χρόνια.

Έκανες έλεγχο να δεις αν πράγματι ήταν από το ΑΤ που σου είπαν;
Μωρέ αμέλησα. Είδα κ την άλλη που της κόψαν το πρόστιμο την αμέσως επόμενη μέρα κ μου πε πολλές λεπτομέρειες κ πίστεψα ότι ήταν οκ. Αν κ θα ήθελα να τους την πω που δεν δείχνουν ταυτότητα η αλήθεια είναι.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: l.Kyveli and mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Πληροφοριες λενε οτι ηρθε προσφατως οδηγια προς δημους να κανουν ελεγχους συστηματικους για τσιπ και βιβλιαρια, φανταζομαι υπαρχει μια γενικοτερη προτροπη, θα δουμε πολλους ελεγχους προσεχως.
Οσο για το βιβλιαριο μια φωτο στο κινητο μας,ειναι το πιο ευκολο αντι να το κουβαλαμε.

Παντως μας αρεσει δε μας αρεσει χρειάζοταν να γινει καποια στιγμη, πολλα ζωα που χανονται, βρισκονται , εγκαταλειπονται κτλ δεν φερουν τσιπ
 
  • Like
Reactions: Sasha


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Σημερα το πρωι περνουσαμε διπλα απο το παρκο ( δεν μπαινουμε μεσα για αρκετους λογους αλλα στην προκειμενη οτι ειναι χιλιοκατουρημενο και χεσμενο ) και ειναι 2 κυριες μια με ενα μαλτεζακι με μπουφανακι και η αλλη με ενα σπιτζ ξυρισμενο.
- "Κοιτα ενα ομορφο σκυλακι" λεει αυτη με το μαλτεζ για τον οζι.
- " Ε τι να το κανεις που ειναι ομορφο και περιποιημενο ουτε το αφηνει να μπει στα χαρταρια να παιξει" της απανταει η αλλη με το ξεμαλλιασμενο.

Απανταω και εγω οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.

Εντωμεταξυ τωρα το απογευμα που εβρεχε μονο εγω ημουν εξω:LOL:. Παιδια δεν εχω δει ασπρο μικρο σκυλι στη βροχη δεν κανω πλακα. Και καθε μα καθε φορα να μου φωναζουνε εμενα απο μπαλκονια που το πας και θα λερωθει. Having a dog is not for the weak. Καθε μερα τα νευρα κροσια.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
Και καθε μα καθε φορα να μου φωναζουνε εμενα απο μπαλκονια που το πας και θα λερωθει. Having a dog is not for the weak. Καθε μερα τα νευρα κροσια.
και καπου εκει εσυ απαντας "σκυλος ειναι, οχι διακοσμητικο σεμεδακι για την τηλεοραση"...:mad:
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
και καπου εκει εσυ απαντας "σκυλος ειναι, οχι διακοσμητικο σεμεδακι για την τηλεοραση"...:mad:
Κοιτα δουλεια σου απανταω συνηθως η οπου θελω. Τα αλλα ειναι πολυ ακατανοητα για αυτους.
Τι θα παθει αν δεν βγει μια μερα.
Εσυ αν πεσουν 2 σταγονες πανω σου τι θα παθεις? Ζαχαρενιε.
Αλλο αγαπημενο μου ειναι οταν τον εχω αγκαλια στην καφετερια η οταν ερθει κανας φιλος οικογενειακος σπιτι. Αυτον τον αφηνεις να περπαταει κατω? Αυτον δεν τον βγαζεις βολτες ε? Σπιτι τον εχεις. Εχουμε και εμεις γιορκι/μαλτεζ αλλα παει στην πανα και δεν το βγαζουμε βολτες δεν θελει:rolleyes:.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
οτι μπουρδα του ρθει του καθενα...τα πιο μεγαλα τα κλωτσοβαρανε, τα μικροσωμα τα χουν για διακοσμητικα λουτρινα...τι τραβανε τ αμοιρα τα ζωακια...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Μιας και επαναφερατε το θεμα.....
Περπατουσα αμεριμνη με τα ψιλολιγνα αδυνατουλια και λεω ας παρω ενα κουλουρι να μασησω. Ετρωγα το κουλουρακι ερχεται μια και μου λεει με υφος επικριτικο κουνοντας το κεφαλι ταυτόχρονα:
-Σαν δεν ντρεπεσαι εσυ καλα τρως και αυτα δε τα ταίζεις.
:LOL: :LOL: :LOL: :LOL:
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Μιας και επαναφερατε το θεμα.....
Περπατουσα αμεριμνη με τα ψιλολιγνα αδυνατουλια και λεω ας παρω ενα κουλουρι να μασησω. Ετρωγα το κουλουρακι ερχεται μια και μου λεει με υφος επικριτικο κουνοντας το κεφαλι ταυτόχρονα:
-Σαν δεν ντρεπεσαι εσυ καλα τρως και αυτα δε τα ταίζεις.
:LOL: :LOL: :LOL: :LOL:
ΧΑΧΑΧΑΧΑ
Εσας σας τα ταιζουν στο δρομο? Γιατι εμεις εχουμε και αυτο. Σε οποιον κανει κουνηματα την ωρα που τρωει με ρωταει "ρητορικα να του δωσου λιγο?" Και πριν απαντησω το ριχνει. Ετσι αρχισε και η εκπαιδευση μας να μην παιρνει τιποτα φαγωσιμο απο εξω. Σε λιχουδιες τυροπιτες και ψωμακια γενικα αντιστεκεται με κοιταει τον τραβαω και φευγουμε. Αλλα του ειχαν δωσει μια φορα γυρο μεσα στα κετσαπ και τις μουσταρδες και μονο που δεν του εφαγε και το χερι :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: Σπόρος


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
ΧΑΧΑΧΑΧΑ
Εσας σας τα ταιζουν στο δρομο? Γιατι εμεις εχουμε και αυτο. Σε οποιον κανει κουνηματα την ωρα που τρωει με ρωταει "ρητορικα να του δωσου λιγο?" Και πριν απαντησω το ριχνει. Ετσι αρχισε και η εκπαιδευση μας να μην παιρνει τιποτα φαγωσιμο απο εξω. Σε λιχουδιες τυροπιτες και ψωμακια γενικα αντιστεκεται με κοιταει τον τραβαω και φευγουμε. Αλλα του ειχαν δωσει μια φορα γυρο μεσα στα κετσαπ και τις μουσταρδες και μονο που δεν του εφαγε και το χερι :rolleyes:
οχι δε συμβαινει συχνα οταν κυκλοφοριες με ενα ατιθασο μαυροσκυλο μεσαιου μεγεθους....
ασε που αρπαζει μονος του οτι θελει, πριν καν περασει απο την σκεψη τους :LOL:
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
οχι δε συμβαινει συχνα οταν κυκλοφοριες με ενα ατιθασο μαυροσκυλο μεσαιου μεγεθους....
ασε που αρπαζει μονος του οτι θελει, πριν καν περασει απο την σκεψη τους :LOL:
Θα τον βαψω μαυρο.
 


Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
89
124
48
Όταν συναντάμε άνθρωπο που τολμάει να τρώει σουβλάκι στην βόλτα μας ο Σπόρος πάει μπροστά του, σηκώνεται στα 2 πόδια και κουνάει παρακλητικά τα "χέρια" του σαν εκπαιδευμένο δελφίνι. Μας έχει κάνει ρεζίλι, λέμε σε όλους ότι δεν είναι νηστικός, απλά κακομαθημένο.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Θυμηθηκα την ιστορια που ηρθε ενα κοριτσακι να δωσει ενα σουβλακι (με το ξυλακι μαζι) στο γκρεμλιν!

Το βλεπω να ερχεται απο μακρια με το σουβλακι στον αερα , πριν καλα καλα καταλαβω τι γινεται το γκρεμλιν εκτοξευτηκε αρπαξε ολο το καλαμακι με το ξυλο και ολο μια χαψια.
Σε χρονο ντε ντε κανω κεφαλοκλειδωμα και ανοιγω το στομα του και εβγαλα το καλαμακι απο το λαιμο του ολοκληρο!

Απο τοτε περναει απο τα σουβλατζιδικα με το λουρι στα 5 cm :LOL:
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Θυμηθηκα την ιστορια που ηρθε ενα κοριτσακι να δωσει ενα σουβλακι (με το ξυλακι μαζι) στο γκρεμλιν!

Το βλεπω να ερχεται απο μακρια με το σουβλακι στον αερα , πριν καλα καλα καταλαβω τι γινεται το γκρεμλιν εκτοξευτηκε αρπαξε ολο το καλαμακι με το ξυλο και ολο μια χαψια.
Σε χρονο ντε ντε κανω κεφαλοκλειδωμα και ανοιγω το στομα του και εβγαλα το καλαμακι απο το λαιμο του ολοκληρο!

Απο τοτε περναει απο τα σουβλατζιδικα με το λουρι στα 5 cm :LOL:
:eek::eek::eek:
Ο χειροτερος φοβος μου να φαει ξυλακι απο σουβλακι η οδοντογλυφιδα.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
οταν η συγχωρεμενη η μπελλα εκανε agility, ειχε παει κοντα στον εκπαιδευτη που μιλουσε με καποιον και κρατουσε στο χερι, μεταξυ αντιχειρα και δεικτη, ενα κομματι λιχουδια. μη με ρωτατε πως, αλλα του το κλεψε. δεν τον δαγκωσε, δεν τον πονεσε, αλλα με χειρουργικη ακριβεια τ αρπαξε...:love: σε κατι τετοια το μπελλακι μου ηταν ασος :cry:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Μια ατυχη κυριούλα σημερα έπεσε θύμα κλοπης κουλουριου απο το στομα, απο ενα μαυρο ψιλόλιγνο τέρας που πεταχτηκε στον αερα και της αρπαξε τη μπουκια σχεδον απο το στομα.
Ενα σεκοντ ολο και ολο αφαιρεθηκα και ηταν αρκετο το γκρεμλιν να κανει τη μ@λακια του.

Ευτυχως η κυριουλα μετα το σοκ δεν ουρλιαξε, ειπε δεν πειραζει τα αγαπαει τα σκυλακια....ζητησαμε χιλια συγνωμη και απομακρυνθηκα κατακοκκινη.