Απόκτηση κουταβιού!


GiannhsP

New Member
4 Δεκεμβρίου 2012
3
0
Ωπ! Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!

Μετά απο χρόνια "διαπραγματεύσεων" μεσα στο σπιτι αποφασίσαμε σαν οικογένεια εγω και η μάνα μου να πάρουμε ένα σκύλο.Εγώ ήθελα ένα θηλυκό 2 ετών , η μητέρα μου ένα αρσενικό κουταβάκι.Έκανα εγώ την υποχώρηση.

Φυσικά, λόγω οικονομικής στενότητας θα υιοθετήσουμε ένα αδέσποτο κουταβάκι ή κάποιον που θα μας δώσει ένα δωρεάν.

Στο θέμα μας τώρα, θα ήθελα να ρωτήσω ποια ειναι τα πρώτα έξοδα και ποια τα πάγια.Επισης αν υπαρχει κάποιο δημόσιο κυνοκομείο/νοσοκομειο για ζωα στην Αττικη.

Ακόμα, στο θέμα της τροφής μπορούμε να του μαγειρεύουμε εμείς το φαγητό του;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Γιαννης. ;)
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Για απόκτηση σκύλου μπορείς να πας στη φιλοζωική της περιοχής σου ή να ψάξεις για αγγελίες στο φόρουμ. Να αποφύγεις κάποιον ιδιώτη που στο δίνει δωρεάν.

Γιατί κουταβάκι; Ξέρει η μαμά σου τι την περιμένει;
 


GiannhsP

New Member
4 Δεκεμβρίου 2012
3
0
Υποστηρίζει ( και εν μέρη συμφωνώ ) πως αφου θα το έχουμε για μια ζωη , καλο ειναι να διαμορφώσουμε εμεις τον χαρακτήρα του και να δεθεί πιο πολύ μαζί μας. Νομίζω πως γνωρίσει για τους πρώτους μήνες που θα κάνει την ανάγκη του μέσα στο σπίτι κτλπ
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Μπορείς και να μαγειρεύεις, μπορείς και να του δίνεις ωμά, μπορείς και να αγοράζεις ξηρά.

Αφού διαβάσεις θα το αποφασίσεις εσύ, αλλά συνήθως η εύκολη λύση είναι η ξηρά.

Τώρα τα πάγια έξοδα, είναι η τροφή, τα εμβόλια και διάφορα άλλα πράγματα που θα του αγοράσεις.

Λουριά, κολάρα, πιατάκια, το κλουβάκι του, και διάφορα παιχνίδια που θα του πάρεις.

Ανάλογα το μέγεθος (και όχι μόνο) τα έξοδα του σκύλου ποικίλουν, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να χρειαστείς κάτω από 50 ευρώ το μήνα.

Για το άλλο που ρωτάς δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί βρίσκομαι εκτός Αττικής.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Επειδή ανέφερες και το οικονομικό της υπόθεσης, ξέρεις φαντάζομαι ότι ένα κουτάβι έχει πολλά περισσότερα έξοδα από ένα ενήλικο.

Δε θέλω να σε αποτρέψω από την απόκτηση κουταβιού, αλλά είναι απόφαση για γερά νεύρα. Συμβουλεύω απόκτηση κουταβιού μόνο σε περίπτωση που υπάρχει εμπειρία και υπομονή από μέρους ιδιοκτήτη και οικονομική άνεση για εκπαίδευση σε περίπτωση άπειρου ιδιοκτήτη. Όχι ότι οι έμπειροι δε χρειάζονται ενίοτε εκπαιδευτή.

Ένα ενήλικο σκυλί έχει ήδη διαμορφωμένο χαρακτήρα και υπάρχει τόση μεγάλη ποικιλία στις φιλοζωικές (δυστυχώς) που μπορείς εύκολα να βρεις αυτό που ταιριάζει στο χαρακτήρα της οικογένειάς σου. Πάντα έχεις τη δυνατότητα να το φέρεις στα νερά σου μαθαίνοντάς του καινούρια πράγματα.

Σου μιλάω σαν ιδιοκτήτρια που απέκτησα σκύλο ηλικίας 7 ετών. Και ίσως κι ο επόμενος είναι πάλι ενήλικος. Λατρεύω εξίσου και τα κουτάβια κι όλα αυτά τα χαζά της ηλικίας που ζεις μαζί τους, αλλά αισθάνομαι ότι εγώ προσωπικά θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ σοβαρά πριν πάρω κουτάβι και μάλιστα αρσενικό.

Καλό θα ήταν να ενημερωθείτε πολύ παραπάνω για την απόφασή σας. Δείτε στην ενότητα εκτροφή/αναπαραγωγή/επιλογή.

Καλωσήρθες να σου πω και σοφή κίνηση να ενημερωθείς μέσω forum πριν προχωρήσεις :)
 


dimitris7

Active Member
9 Ιουλίου 2012
28
1
Καλησπέρα φίλε Γιάννη!!!

Για το αν είναι καλό να πάρεις από κάποιον που θα σου το δώσει δωρεάν, θα αφήσω τους πιο έμπειρους να μιλήσουν!!! ;)

Τώρα όσον αφορά την απόκτηση και την τροφή του μελλοντικού σου σκύλου εγώ θέλω να σε ενημερώσω για το εξής: www.pedigree.gr Με δυο λόγια αν υιοθετήσεις από κάποια φιλοζωική οργάνωση από αυτές που βρίσκονται στη λίστα, η pedigree σου δίνει 6 μήνες δωρεάν τροφή!
 


GiannhsP

New Member
4 Δεκεμβρίου 2012
3
0
Κάτι άλλο, και συγνώμη αν σας κουράζω.. Μετά από πόσο μηνών μπορώ να τον βγάζω βόλτα για την ανάγκη του;
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Όταν θα σου δώσει ο γιατρό το ΟΚ.
Δηλαδή πρώτα τελείωνεις τους εμβολιασμούς και μετά τον βγαζεις βολτα.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Πήγαινε με την μαμά σου στις φιλοζωικές και σίγουρα θα βρείτε κάποιο που θα σας κανει κλικ. Τωρα αυτές τις μέρες έχουν και εκδηλώσεις.