Απόκτηση americam staffordshire terrier


AndreasKl

New Member
3 Αυγούστου 2023
2
0
27
Καλησπέρα σας,
Το τελευταίο μεγάλο διάστημα ενδιαφέρομαι να αποκτήσω ένα amstaff, έχω διαβάσει όσο περισσότερο μπορώ για τη φυλή και έχω πειστεί πως το εκτροφείο είναι μονόδρομος αν θες ένα σκύλο ο οποίος θα ευδοκιμήσει για τα επόμενα χρόνια παράλληλα με εσένα. Όσο και αν ανεβαίνει η τιμή θεωρώ πως το να δελεαστώ από "ευκαιρίες" και από ανθρώπους οι οποίοι προσφέρουν ότι λογής κουτάβι ζητήσεις είναι πλήρως αντιδεοντολογικο. Επειδή ρωτώντας πας στην πόλη έχω μπει στη διαδικασία να ρωτήσω πολλούς ιδιοκτήτες αυτής της φυλής από πού προμηθεύτηκαν τους σκύλους τους με μια μεγάλη πλειοψηφία να μου απαντά πως τον έφεραν απεξω ( Σερβία,Ρουμανία,Βουλγαρία κλπ). Και αναρωτιέμαι: 1)Πως γίνεται αυτή η διαδικασία;
2) Πόσο αξιόπιστο είναι κάτι τέτοιο;
3) Γιατί όχι κάποιο ελληνικό εκτροφείο;
Είμαι νέος στο χώρο και συγχωρέστε με για κάποιες ενδεχομένως αυτονόητες ερωτήσεις. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Όταν ακούς τέτοιες απαντήσεις καταλαβαίνεις ότι το ποιο πιθανόν είναι να προερχονται από puppy mill ο μόνος τρόπος είναι να απευθυνθείς σε έναν νόμιμο και πιστοποιημένο εκτροφέα που θα κάνει της απαραίτητες εξετάσεις υγείας στους σκύλους που βάζει σε αναπαραγωγή ΥΓ αν δεν ξέρεις τι είναι puppy mill κάνε μια αναζητηση στο google
 
  • Like
Reactions: medusa




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU