Από γάβγισμα πώς πάει το labrador σας;


dimvagio

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2009
112
0
32
thessaloniki
η δικια μου ειναι 4,5 μηνων και δε βγαζει αχνα το πουλακι μου...μονο οταν ξαπλωνω στον καναπε και δεν την αφηνω να ανεβει πανω και της γυριζω την πλατη γαυγιζει μες στα αφτια μου..μιλαμε για συχνοτητα που σε τρελαινει...:p ε, μπορει να γαυγισει και κανενα σκυλακι αμα ερθει κατα πανω της..
 


cave_c1

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2010
77
0
Corfu_Hellas
Γιατί την αφήνεις μόνη στο μπαλκόνι;
όταν λείπω από το σπίτι λογο δουλιάς τι να κάνω?
Τώρα την αφήνω στο σαλόνι με την μπαλκονόπορτα ανοιχτή. Αυτή κάθετε ή έξω στο μπαλκόνι ή μέσα στο σαλόνι και όλο
το πρωί δεν βγάζει γαβ!!! όμως έχει αρχίσει το βράδυ. Όταν ξυπνάει κατά τις 05:00 έρχεται στον διάδρομο που έχω βάλει κάγκελο για να
μην παιρνάει στα υπνοδωμάτια και κλαψουρίζει. Αν δε σηκωθώ τότε ψιλογαυγίζει. Αυτό που θέλει είναι να καθίσω στον καναπέ
και αυτή έρχεται και κοιμάτε στα πόδια μου. Μετά φεύγω και ξαναξυπνάει 07:15 σαν ρολόι.
Καμιά συμβουλή υπάρχει ???
 




cave_c1

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2010
77
0
Corfu_Hellas
Σε εκπαίδευσε καλά! :D
Αγνόησέ την, κάποτε θα σταματήσει!
αποψε θα κλεισω την πορτα απο το δωμάτιό μου και των παιδιών και θα ξυπνησουμε την γειτονιά μαλον.
θα το προσπαθήσω όμως, ευχαριστώ
 


georgia s

Member
1 Απριλίου 2010
9
0
Mytilini
Ο δικός μου το Ιούλιο θα γίνει 4 χρονών. Όταν ήταν κουτάβι, γενικώς γάυγιζε μόνο όταν έπαιζε. Κάποια στιγμή άρχισε να γαυγίζει όταν πλησίαζε κάποιος στο σπίτι, κάι όταν περνάγανε γάτες. Τώρα που ωρίμασε ( άραγε ωριμάζουν ποτέ τα γκόλντεν????) γαυγίζει όταν περνάνε σκυλιά μπροστά απο την αυλή γιατί του έχουνε κάνει κατά καιρούς τσαμπουκάδες κάτι αδέσποτα και την έχει δει άντρας..., εξακολουθεί να γαυγίζει τις περαστικές γάτες και τους άγνωστους. Α, επίσης γαυγίζει τους παππάδες και τους αλλοδαπούς, και έχει ειδικό γαύγισμα-συνθηματικό για την πρωινή βόλτα, το οποίο κατά ένα περίεργο τρόπο προσαρμόζεται και στις αλλαγές τής ώρας!!!!
Οταν δε, λείπει ο άντρας μου απο το σπίτι και είμαστε οι δυό μας, τη βλέπει προστάτης και γαυγίζει σε ότι κινείται για να μην νομίζω οτι κάθεται!Αρσενικό γαρ...
 




Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Εμένα θα γαυγίσει όταν θα είναι να παίξει με τον ενήλικα σκύλο μου ή όταν θα τη νευριάσω με τα παιχνίδια της :p
 


lab retriever

Active Member
9 Μαϊου 2011
32
0
Συγνώμη για το offtopic αλλά για έναν που ο πρώτος του σκύλος θα είναι labrador τι προτείνετε αρσενικό ή θηλυκό;; (εμένα προσωπικά μου αρέσει περισσότερο το αρσενικό)
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ο δικός μου γαυγίζει μόνο όταν βλέπει ένα boxer σε μία αυλή που τον λατρεύει και όταν είναι ελεύθερο εκείνο παίζουν σαν τρελά. Αλλά γενικότερα δεν γαυγίζει καθόλου σχεδόν. Επίσης γαύγισε σε μένα χθες γιατί με αμφισβητεί όταν τον διορθωνω , και με γαύγισε μια φορά αλλά τον μάλωσα πολύ -όχι για το γαυγισμα αλλά για την αμφισβήτηση- ..
Όσο για το φύλο, εχω ακούσει ότι τα αρσενικά ωριμάζουν αργότερα, αλλά είναι πολύ μικρός και ο πρώτος αρσενικός μου σκύλος οπότε δεν έχω ακόμη ολοκληρωμένη εμπειρία για τα υπέρ και τα κατά.
 


piriki

Member
15 Σεπτεμβρίου 2011
12
0
Καλλιμάρμαρο Athens
Ο δικος μου αν ονομαζετε tORO η αλλιως ''στρατηγος'' ειναι 4 μιση μηνων(βλ.φοτο)!
Οταν το απογευμα γυρναμε απο τη δουλεια βγαινει κατευθειαν βολτα κανα μισαωρο -σαρανταλεπτο , αυτο κατα τις 5 με 6.
Στις 9 βγαινει τη μεγαλη βολτα οπου εχει και ραντεβου με αλλους σκυλακους για παιχνιδι.
Ε λοιπον 6 με 9 αν καθισουμε στο καναπε με το φιλο μου ΜΑΖΙ, γαυγιζει!!! και ''Μιλαει'' μ ενα πολυ χαρακτηριστικο τρόπο!! Λεω μαζι γιατι αν ο αλλος κανει κατι και κινειτε και καθεται μονο ο ενας
ειναι ηρεμος.Κατα τ αλλα δεν τον ακους, μονο σ αυτη τη περιπτωση.Ετσι λοιπον του βγηκε ο στρατηγος , μας θελει να τρέχουμε!!
Περα απο τη πλακα ομως ανησυχω μηπως ζηλευει?...η ειναι κατι άλλο πιο σοβαρό?
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Μονο οταν θελει να μου θυμησει κατι (φαϊ, κατουρημα κλπ) μου ριχνει ενα γαβ.
Αλλιως Παναγιτσα... :)
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
το Lab του διευθυντη μου, γαυγιζε τοσο σπανια που οταν αυτο γινοταν, τρομαζε και κοιτουσε γυρω του να καταλαβει απο που ερχεται ο ηχος:p
το διπλανο μας Lab δεν το εχω ακουσει ποτε....οταν βγαινει ειναι κατω στο κηπο....το απεναντι το μπαλκονατο οταν βγει εξω, λυσσαει....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
O δικος μου δεν γαυγιζει ποτε χωρις λογο, εχω ακουσει το γαυγισμα του 5 φορες περιπου να γαυγιζει και σειστηκε ο τοπος!!!!
Τοτε που ειδε τη γυναικα στη παραλια με το γκλιτερ μαγιω και ετρεμε ολοκληρος, κανει καμια φορα ενα γουφ οταν ακουσει θορυβο εξω απο τη πορτα και επισης θα γαυγισει οταν ειναι πολυ εξιταρισμενος με καποιο παιχνιδι πχ προχθες στη παραλια τιναζα την πετσετα για να φυγουμε και νομιζε οτι επαιζα και μετα την ειχε βουτηξει απο τη μια πλευρα και οταν του την πηρα και καθισα για να ηρεμησει αρχισε να κανει κυκλους γυρω μου και να γαβγιζει βροντερα!
 


Artemists

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2010
82
0
Η δικιά μας είναι 7 μηνών και γαβγίζει ελάχιστα !!! Ποτέ όταν χτυπάει το κουδούνι της πόρτας ... απλά τρέχει όλα χαρά να δει ποιος είναι .

Έχουμε γαυγίσει σε αμαξάκι με άλογο στην Αίγινα και στις Σπέτσες ... έχουμε γαυγίσει και όταν βλέπουμε Animal Planet στην τηλεόραση ... και καμιά φορά στον ύπνο μας όταν μάλλον βλέπουμε κανένα όνειρο χα χα
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Έχουμε γαυγίσει σε αμαξάκι με άλογο στην Αίγινα και στις Σπέτσες ...
Φανταζεσαι πως θα του φαινοταν το αλογο?Σαν δεινοσαυρος!
και καμιά φορά στον ύπνο μας όταν μάλλον βλέπουμε κανένα όνειρο χα
χα
λογω του δεινοσαυρου που λεγαμε....:D
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Το γαύγισμα είναι σπάνιο και όταν συμβαίνει συνήθως είναι για το "κακό σκυλάκι";) που βλέπει στο τζάμι της μπαλκονόπορτας :D:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU