Από νέο μέλος καλή χρονιά σε όλους!


akita.gr

Member
27 Δεκεμβρίου 2008
16
0
Thessaloniki/Greece, Cologne/Germany
Είμαι ο Νίκος από Θεσσαλονίκη και τα τελευταία 13 χρόνια συμβιώνω με ιαπωνικά ακίτα.Συμμετέχουμε σε εκθέσεις μορφολογίας και πασχίζουμε για τη βελτίωση της φυλής μέσα από επιλεκτική εκτροφή.
 












akita.gr

Member
27 Δεκεμβρίου 2008
16
0
Thessaloniki/Greece, Cologne/Germany
μπορειτε να το αναλυσετε λιγο παραπανω αυτο με την επιλεκτικη εκτροφη?
"επιλεκτική εκτροφή" πραγματικά μεγαλη κουβεντα που απαιτεί σοβαρότητα, υπευθυνοτητα, μελετη και γνώσεις.Δεν θα ήθελα να γινω κουραστικος λεγοντας πραγματα που εχουν χιλιειπωθει και γραφτει σε πολλα βιβλια και αρθρα.
Προσωπικα πιστευω, οτι μπορουμε να καταλαβουμε την σοβαροτητα του θεματος αν σκεφτουμε οτι η εκτροφη δεν σταματα τη στιγμη που ο εκτροφεας δινει το τελευταιο κουταβι της γεννας αλλα τη στιγμη που πεθαινει αυτο, σε μεγαλη ηλικια φυσικα, και αφου εχει ζησει ευτυχισμενο και εχει κανει ευτυχισμενους τους ανθρωπους γυρω του.
Για την δικη μου εκτροφικη προσπαθεια κριτηρια ειναι, περα απο τον σωστο φυλετικο τυπο, η σωματικη και νοητικη υγεια των γεννητορων.Ιδιαιτερη βαρυτητα στην επιλογη τους δινω στην σωστη κατασκευη και τον ισορροπημενο χαρακτηρα, δυο τομεις που τα ακιτα εχουν προβληματα.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
η εκτροφη δεν σταματα τη στιγμη που ο εκτροφεας δινει το τελευταιο κουταβι της γεννας αλλα τη στιγμη που πεθαινει αυτο, σε μεγαλη ηλικια φυσικα, και αφου εχει ζησει ευτυχισμενο και εχει κανει ευτυχισμενους τους ανθρωπους γυρω του.
Μακάρι να σκέφτονταν όλοι έτσι :)
Χαίρομαι πολύ που είσαι κοντά μας!
 










sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Για την δικη μου εκτροφικη προσπαθεια κριτηρια ειναι, περα απο τον σωστο φυλετικο τυπο, η σωματικη και νοητικη υγεια των γεννητορων.Ιδιαιτερη βαρυτητα στην επιλογη τους δινω στην σωστη κατασκευη και τον ισορροπημενο χαρακτηρα, δυο τομεις που τα ακιτα εχουν προβληματα.
για χαρη της συζητησης οταν βρειτε χρονο καντε και μια παρουσιαση της φυλης, ειδικα για τα προβληματα τους.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU