Από Frontline σε Ex Spot, μπορώ;


albi

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2010
91
0
Η αλήθεια είναι ότι μέχρι να γίνει 1 χρονών δεν της έβαζα τίποτα , μόνο μια φορά σπρει και αυτό γιατί κάναμε βόλτες στο γρασίδι και μας ανέβηκαν διάφορα , αλλά μετά τίποτα και για έναν ολόκληρο χρόνο. Να σημειώσω ότι ζούμε μέσα σε χωράφια που σημαίνει ότι έχουμε πολύ πράγμα. Τώρα τον Μαιο είπα να μην την αφήσω χωρίς προστασία και βάλαμε αμπούλα, ε! αμέσως μετα την βόλτα είχαν ανέβει τσιμπούρια!!!!!τι να πω?? τυχαίο??????
 






albi

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2010
91
0
α! και να σας πω διότι οι απόψεις δυίστανται επάνω στο θέμα (από κτηνίατρο σε κτηνίατρο) όταν βάζεις αμπούλα τα τσιμπούρια δεν ανεβαίνουν? ή ανεβαίνουν αλλα αμα δαγκώσουν πεθαίνουν??
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Οι εξετάσεις θα γίνουν σίγουρα γαιτι παίρνουμε και κορτιζόνη γιατι το μοναδικό μου μωρό βρίσκεται σε θεραπεία από το σύνδρομο των λευκότριχων φιλών.
Καταρχάς να σε ρωτήσω, τι εννοείς με αυτό; Ποιό είναι αυτό το σύνδρομο; Sorry, δεν το έχω ξανακούσει.
Θεωρητικά αμπούλες/κολλάρα/σπρέυ κλπ, έχουν προληπτική αξία. Να μην δαγκώσει, η σκνίπα ή το τσιμπούρι. Είναι παράξενο να έχεις βρει τόσα πολλά τσιμπούρια, ενώ χρησιμοποιείς προστασία. Μήπως της κάνεις μπάνια πολύ συχνά και κυρίως αμέσως μετά ας πούμε, που έχεις εφαρμόσει αμπούλα και έτσι εξουδετερώνεις την δράση της; Τώρα το καλοκαίρι και κάθε 20 μέρες να βάζεις αμπούλα, δεν υπάρχει πρόβλημα. Και από κει και πέρα, οπωσδήποτε εξετάσεις. Θα σου έλεγα αργά το φθινόπωρο, αλλά αφού έχεις ήδη δει τόσα τσιμπούρια, πήγαινέ την το πολύ σε κανά μήνα.
 


albi

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2010
91
0
Το ξέρω για το μπάνιο και το προσέχω πολύ και μάλιστα αυτη την φορά είχα καιρό να την κάνω μπάνιο για αυτό και δεν τα πήρα χαμπάρι!! το σύδρομο που έχει ειναι αυτό http://www.maltesedogs.com/white_shaker_dog_syndrome.htm
όλα εχουν τύχει σε εμάς και να φανταστεις ότι δεν την πήρα απο πετ σοπ.
 


albi

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2010
91
0
οριστε και ενα βιντεακι που βρηκα http://www.youtube.com/watch?v=9rReBwJ6mVA . είναι σπάνιο αλλα συμβαίνει εμενα η μικρή μου το επάθε εντελώς ξαφνικά και μεσα σε 4 μέρες δεν μπορούσε να φάει. γυρισα σε πολλούς γιατρους μεχρι να βρω μια εξήγηση και οι περισσότεροι μου έλεγαν ότι είναι ψυχολογικό (που να το φανταστουν και αυτοί οι καημένοι) τώρα ακολουθούμε αγωγή με κορτιζόνη, δυστυχώς δεν υπάρχει θεραπεία, ας ελπίσουμε οτι θα το ξεπεράσει. Παντως από τότε που ξεκινησε τα χάπια είναι μια χαρά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μάλιστα...βλέπω όμως ότι έχει καλά προγνωστικά. Είναι κληρονομικό; Είναι δηλαδή κάτι, που ο εκτροφέας της [αν είναι από εκτροφείο] όφειλε να το γνωρίζει ή θα πρέπει να το πληροφορηθεί; Τέλος πάντων, περαστικά της σε όλα :)
Μην μου απαντήσεις, γιατί θα είμαστε off topic.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αρνητική θα σου ακουστώ Κυβέλη μου αλλά αν την πατάνε με τα σκάλιμπορ, τις αμπούλες και όλα τα χημικά μέτρα, το μόνο που σκέφτομαι είναι πόσο πιο εύκολα θα την πατάνε με τα φυσικά μέτρα. Παράδειγμα η σιτρονέλα. Τα ψεκάζω μεν καθημερινά, ελπίζοντας για το καλύτερο (τη σιχαίνονται), αλλά πρέπει να μας δεις σε περιβάλλον με πραγματικά αγριεμένα κουνούπια... εμάς, τα κεράκια σιτρονέλας και τα... κουνούπια παρεούλα!
Παρεμπιπτόντως στον μικρό αρχισα ex spot χθες, στον μεγάλο δεν κάνω αλλαγές. Μου είπαν κιόλας στο pet shop ότι έχει έλλειψη η frontline δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.
To ξέρω αλλά η ex spot του έκανε ξηροδερμία το ίδιο και η frontiline και μια άλλη υποτίθεται πιο φυσική που είχα πάρει.
Άρα δεν φταίει η τάδε φίρμα, οι αμπούλες του κάνουν κάτι σαν αλλεργική ξηροδερμία. Οπότε πάμε στα φυσικά και ο θεός βοηθός, άλλωστε θα υπάρχει και το scalibor για καλό και για κακό.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Άρα δεν φταίει η τάδε φίρμα, οι αμπούλες του κάνουν κάτι σαν αλλεργική ξηροδερμία. Οπότε πάμε στα φυσικά και ο θεός βοηθός, άλλωστε θα υπάρχει και το scalibor για καλό και για κακό.
Να σου πω την αλήθεια, έχει αρχίσει αυτό το ενδεχόμενο να μου περνάει κι εμένα απ' το μυαλό. Βασικά για την Δάφνη. Σ' όλη την "διαδρομή" της αμπούλας, εδώ και 2μιση χρόνια, συνεχώς μασουλιέται. Εχω κάνει τα πάντα για να το ξεπεράσει. Εκτός από το να σταματήσω τις αμπούλες. Δεν έχει κανένα άλλο δερματικό σημάδι, εξάνθημα/hot spot ή οτιδήποτε που να δικαιολογεί την μόνιμη φαγούρα. Είναι λίγος καιρός, που πάει το μυαλό μου εκεί και σκέφτομαι να δοκιμάσω να τις διακόψω, να δω μήπως έχει διαφορά :rolleyes:
 




giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Εγω εχω σοβαρο προβλημα με τους ψυλους (τσιμπουρι ουτε καν μακρια )
και δεν ξερω πως θα το λυσω....
προχθες κουρεψα ενα ημιαιμο 5 κιλα που ειναι στο οικογενειακο σπιτι (κοντα μας)
και δεν ειχε πανω του ουτε ενα ψυλο... και φοραει μονο ενα περιλαιμιο (αλλα δεν θυμαμαι ποιο ) παντως βρωμαγε ελεινα και εγω το μυριζα

και η Luna φοραει scalibor και αμπουλα frontline combo και βαζω και front line spray που και που ...
και εχει ψυλους και ξυνεται συνεχως
εκει κοντα περνανε σχεδον καθε μερα ενα κοπαδι προβατα(ισως φταιει και αυτο)

αλλα δεν παει αλλο... στο τελος θα την δηλητηριασω και την λυπαμαι με τοσο ξυσιμο :(
οτι και να εχω κανει δεν πιανει μεχρι τωρα
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγω εχω σοβαρο προβλημα με τους ψυλους (τσιμπουρι ουτε καν μακρια )
και δεν ξερω πως θα το λυσω....
προχθες κουρεψα ενα ημιαιμο 5 κιλα που ειναι στο οικογενειακο σπιτι (κοντα μας)
και δεν ειχε πανω του ουτε ενα ψυλο... και φοραει μονο ενα περιλαιμιο (αλλα δεν θυμαμαι ποιο ) παντως βρωμαγε ελεινα και εγω το μυριζα

και η Luna φοραει scalibor και αμπουλα frontline combo και βαζω και front line spray που και που ...
και εχει ψυλους και ξυνεται συνεχως
εκει κοντα περνανε σχεδον καθε μερα ενα κοπαδι προβατα(ισως φταιει και αυτο)

αλλα δεν παει αλλο... στο τελος θα την δηλητηριασω και την λυπαμαι με τοσο ξυσιμο :(
οτι και να εχω κανει δεν πιανει μεχρι τωρα
Ασε ασε μια από τα ίδια...Χθες πήγα το απόγευμα στο πάρκο που πάω τα σκυλιά μου κάθε μέρα και δεν ξέρω τι έγινε και ανέβηκαν πάνω του ψύλλοι...Με αμπούλα και λουράκι...έχουν γίνει σαν τις κατσαρίδες ... έχω απελπιστεί φοβάμαι πια να τους πάω σε χώμα!!!
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
τι να πω και εγω που εχω μονο χωμα και απο ασφαλτο μια ευθεια μονο? πφφφφφφφφφφφφφφφ
πρεπει να βρεθει λυση
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
εμενα το ex spot της εκανε ερεθισμο στο δερμα....:( στην αρχη νομιζα οτι ηταν απο την υγρασια αλλα τελικα κατα 99% ειναι απο την αμπουλα στο σβερκο, γιατι ενω την υγρασια την ξεπερασαμε με καλο στεγνωμα κλπ. το δερματικο στο σβερκο που ξεκινησε απο τοτε που εβαλα την αμπουλα επιμενει.....θα επιστρεψω στην frontline....εχει ελλειψη ειπες Κυβελη??
 


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
Να σου πω την αλήθεια, έχει αρχίσει αυτό το ενδεχόμενο να μου περνάει κι εμένα απ' το μυαλό. Βασικά για την Δάφνη. Σ' όλη την "διαδρομή" της αμπούλας, εδώ και 2μιση χρόνια, συνεχώς μασουλιέται. Εχω κάνει τα πάντα για να το ξεπεράσει. Εκτός από το να σταματήσω τις αμπούλες. Δεν έχει κανένα άλλο δερματικό σημάδι, εξάνθημα/hot spot ή οτιδήποτε που να δικαιολογεί την μόνιμη φαγούρα. Είναι λίγος καιρός, που πάει το μυαλό μου εκεί και σκέφτομαι να δοκιμάσω να τις διακόψω, να δω μήπως έχει διαφορά :rolleyes:
Επειδη εχω κ γω παρομοια περιπτωση με τη δικια μου σκυλα παρατηρω το εξης: Οταν εχουν περασει αρκετες μερες απο τη μερα εφαρμογης της αμπουλας παρατηρω οτι η φαγουρα της μειωνεται δραστικα...Με το που βαζω παλι αμπουλα αρχιζει παλι η φαγουρα, οποτε εχω αρχισει να πιστευω οτι τελικα η φαγουρα της προερχεται απο την αμπουλα (με advantix και ex spot το εχω παρατηρησει, φροντλαιν εχω να βαλω κανα χρονο)....
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Ασε ασε μια από τα ίδια...Χθες πήγα το απόγευμα στο πάρκο που πάω τα σκυλιά μου κάθε μέρα και δεν ξέρω τι έγινε και ανέβηκαν πάνω του ψύλλοι...Με αμπούλα και λουράκι...έχουν γίνει σαν τις κατσαρίδες ... έχω απελπιστεί φοβάμαι πια να τους πάω σε χώμα!!!

Εκει που παμε και εμεις μυρτω γιατι εγω δεν εχω δει ψύλλο στο δικο μου εκτος και αν δεν τους βλεπω τι να πω !!
 




MarieAngela

Member
9 Οκτωβρίου 2011
11
0
Κέρκυρα
Καλησπέρα έχω μία απορία την πιτέτα την βάζεις μόνο αν έχει καθαρίσει 100% απο ψύλλους??? γιατι εγώ ο΄τι και να κάνω λόγω χωριου... πάντα ξαναγεμίζει. δεν θυμαμαι και τα προιοντα που πέρνω απο ένα καταστημα με τροφες και αξεσουαρ πως λέγοντε. Κάθε φορά που την πλένω ξεκινάω απο το κεφάλι γιατι πάνε και κρυβονται μες τα αυτάκια της, είναι επικύνδινο αυτό τι να κάνω?????????
 
Last edited:


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Οι αμπούλες αυτές είναι και για πρόληψη αλλά και για θεραπεία.Σκοτώνουν δηλαδή τους ψίλους που έχουν προσβάλει το σκύλο.
Εγώ πάλι ξεκίνησα με ex spot και μετά από 15 μέρες χρήσης περίπου η μικρή μου εμφάνισε κοκκινίλες από τσιμπήματα κουνουπιών στην κοιλίτσα της.Λέω η επόμενη να είναι advantix και βλέπουμε ..