Αρης ο σκύλος νοσοκόμα!


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Γεια σας και χαρά σας!! Η εγώ είμαι πολύ ψώνιο και νομίζω ότι ο σκύλος μου είναι ο σκύλος θαύμα η το μανάρι μου είναι πολύ αγαπησιάρης!! Έχει περίπου ένα μηνά που έχω σπάσει το πόδι μου και συμβαίνει το εξής τέλειο. Επειδή στο σημείο που το έχω σπάσει δεν έμπαινε γύψος (έσπασα την πατούσα μου) έχω νάρθηκα, 3 φορές την μέρα λοιπόν που βγάζω τον νάρθηκα για να βάλω πάγο έρχεται ο Άρης και γλύφει μόνο το πονεμένο πόδι. Την ανακούφιση που μου προσφέρει δεν μπορώ να σας την περιγράψω. Όσοι έχετε σπάσει πόδι ξέρετε πόσο ξεραίνετε από την ακινησία.. Το γλείφει για κανένα 10λεπτο κάθε φορά επιμένοντας στο σημείο που βρίσκεται το σπάσιμο, ανάμεσα στα δάχτυλα δε που εγώ δεν μπορώ να τα κουνήσω αυτός βάζει την γλωσσά του με τέτοιο τρόπο που ούτε με πονάει αλλά τα δροσίζει κιόλας.. Το κορυφαίο όλων είναι ότι στα σημεία που έχει ξεραθεί το δέρμα ισα που βγάζει τα δόντια του και κόβει τις πετσούλες. Δεν ξέρω αν σας φαίνετε παράξενο αλλά πραγματικά συμβαίνει!!! Έχει κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία??
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Λίγο αηδιαστικό πειράζει που μας φαίνεται; ;)

Περαστικά σου βρε κοπέλλα, αλλά...ειλικρινά...πως κατάφερες να σπάσεις την πατούσα;
Εχω μεγάλη περιέργεια...:rolleyes:

Τώρα, για ποιόν άλλο λόγο, μπορεί το ξεφτέρι σου, να γυαλίζει τα επίμαχα σημεία, κάτι έχω στο μυαλό μου, αλλά δεν ξέρω μήπως τρώει κανείς, τέτοια ώρα...:D
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
ολα τα σκυλια γλειφουν τις πληγες...γιατι? γιατι εχουν γευση...τωρα μπορεις να φανταστεις γιατι γλειφει το ποδι που εχει το ναρθηκα...αυτο με τις πετσες θα σου το κανει και σε περιοχες που εχουν τριχες...εμενα μου το κανει οποτε την αφηνω να με γλειψει λιγο στα μουσια...σπανια δηλαδη...
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
ολα τα σκυλια γλειφουν τις πληγες...γιατι? γιατι εχουν γευση...τωρα μπορεις να φανταστεις γιατι γλειφει το ποδι που εχει το ναρθηκα...αυτο με τις πετσες θα σου το κανει και σε περιοχες που εχουν τριχες...εμενα μου το κανει οποτε την αφηνω να με γλειψει λιγο στα μουσια...σπανια δηλαδη...
αυτό μου το έκανε κι εμένα στα μαλλιά όταν ήταν μωρό -.-'
είμαι και σγουρομάλλα, οπότε μετά ήμουν σαν να είχα μπει στην πρίζα! -.-'
Με γλύφει όταν έχω πυρετό συχνά.
και όταν κρυώνουν τα πατούσια μου, τα γλύφει.
(ναι, τα πλένω, σουτ!) :Ρ
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
αυτό μου το έκανε κι εμένα στα μαλλιά όταν ήταν μωρό -.-'
είμαι και σγουρομάλλα, οπότε μετά ήμουν σαν να είχα μπει στην πρίζα! -.-'
Με γλύφει όταν έχω πυρετό συχνά.
και όταν κρυώνουν τα πατούσια μου, τα γλύφει.
(ναι, τα πλένω, σουτ!) :Ρ
αα δεν ξερω...αυτο το λες εσυ...χαχα...το ποδι παντα εχει γευση...μην αηδιαζετε...εγω που πιανω καθε μερα ποδια ξενων στο νοσοκομειο? και ειναι και μερικοι που δεν σεβονται τιποτα...δεν τους ενδιαφερει που θα πας να τους εξετασεις να τα πλυνουν λιγο...και να πεις οτι πληρωνομαι να πω οκ...αλλα ακομα σπουδαζω...με τον πυρετο ιδρωνεις και ο ιδρωτας εχει γευση...οπως και οταν εχεις κρυα ποδια μπορει να τους αρεσει η διαφορα θερμοκρασιας...ποιος τα ξερει? εμενα με γλειφει και οταν την χαιδευω σαν "ευχαριστω"
 


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Λίγο αηδιαστικό πειράζει που μας φαίνεται; ;)

Περαστικά σου βρε κοπέλλα, αλλά...ειλικρινά...πως κατάφερες να σπάσεις την πατούσα;
Εχω μεγάλη περιέργεια...:rolleyes:

Τώρα, για ποιόν άλλο λόγο, μπορεί το ξεφτέρι σου, να γυαλίζει τα επίμαχα σημεία, κάτι έχω στο μυαλό μου, αλλά δεν ξέρω μήπως τρώει κανείς, τέτοια ώρα...:D
Είναι πολύ εύκολο να συμβεί.. Γύρισε η βρωμο σαγιονάρα και ορίστε μας τώρα... Γι' αυτο έγραψα στο τέλος ξέρω ότι θα φανεί παράξενο.. Το πόδι επειδή είναι σε νάρθηκα τον βγάζω και πλένω το πόδι καθημερινά οπότε δεν νομίζω να γλείφει την μπίχλα αν αυτό εννοείς:eyecrazy:.. Όσοι το έχουν δει δεν το πιστεύουν ότι επιμένει ακριβώς πάνω στο σπάσιμο.. Δεν ξέρω τι γίνετε νιώθει ότι πονάω και με παρηγορεί τι να πω?? Πάντως επειδή το ρίξατε όλοι στην αηδία δεν είπα ότι την βρίσκω κιόλας:confused: απλώς με ανακουφίζει..

ολα τα σκυλια γλειφουν τις πληγες...γιατι? γιατι εχουν γευση...τωρα μπορεις να φανταστεις γιατι γλειφει το ποδι που εχει το ναρθηκα...αυτο με τις πετσες θα σου το κανει και σε περιοχες που εχουν τριχες...εμενα μου το κανει οποτε την αφηνω να με γλειψει λιγο στα μουσια...σπανια δηλαδη...
Δεν έχω πληγή στο πόδι απλώς είναι πρησμένο.. Δεν ξέρω αν το κάνει και σε άλλες περιοχές πάντως πρώτη φορά τον βλέπω να το κάνει..

αυτό μου το έκανε κι εμένα στα μαλλιά όταν ήταν μωρό -.-'
είμαι και σγουρομάλλα, οπότε μετά ήμουν σαν να είχα μπει στην πρίζα! -.-'
Με γλύφει όταν έχω πυρετό συχνά.
και όταν κρυώνουν τα πατούσια μου, τα γλύφει.
(ναι, τα πλένω, σουτ!) :Ρ
Άρα χώρις να τους το πούμε απλώς μας νιωθουν και θέλουν να μας βοηθήσουν????
 
Last edited by a moderator:


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Άρα χώρις να τους το πούμε απλώς μας νιωθουν και θέλουν να μας βοηθήσουν????
Δεν ξέρω!
Πιστεύω πως νιώθουν τη διαφορά στην κυκλοφορία του αίματος. Το λέω γιατί πιο παλιά είχα πρόβλημα με τα γόνατά μου και ήταν πρισμένα και με πονούσαν σε σημείο να μην μπορώ να περπατήσω και ο μικρός τα έγλυφε μανιωδώς! Δεν μπορώ να πω ότι με ανακούφιζε ιδιαίτερα, αλλά με τη δύναμη που έβαζε ήταν σα να μου έκανε μασάζ!
Λογικά κάτι παίζει με τις θερμοκρασίες και με το αίμα! ποιος ξέρει!
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
, ανάμεσα στα δάχτυλα δε που εγώ δεν μπορώ να τα κουνήσω αυτός βάζει την γλωσσά του με τέτοιο τρόπο που ούτε με πονάει αλλά τα δροσίζει κιόλας..
πρέπει να έχεις μύκητες...κοιταξέ το.(δεν κάνω πλάκα)


Το κορυφαίο όλων είναι ότι στα σημεία που έχει ξεραθεί το δέρμα ισα που βγάζει τα δόντια του και κόβει τις πετσούλες.
εδώ λίγο μου τα χάλασες ..με τα πετσάκια....αλλά όπως και να 'χει, δες το θέμα με του μύκητες..
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δεν ξέρω αν σας φαίνετε παράξενο αλλά πραγματικά συμβαίνει!!! Έχει κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία??
Όχι, δε μου φαίνεται καθόλου παράξενο. Και το Μουφ παίζει τη νοσοκόμα όταν είμαι άρρωστη. Μια φορά που είχα πάθει οξεία γαστρίτιδα και ήμουν τέζα, είχε έρθει στο κρεβάτι μου και μου χάιδευε τα μαλλιά με το μουσούδι του. Και επειδή είμαι και η βασίλισσα των ορθοπεδικών προβλημάτων, προσπαθεί να με βοηθήσει και μ' αυτά. Όταν έσκισα το μηνίσκο καθόταν απλώς και με φύλαγε, όπως κάνει όταν έχω ημικρανία. Με σπασμένα πόδια συνήθως με γλύφει, αν και όχι πολύ περισσότερο απ' ό,τι συνήθως. Έχω έναν κακό αστράγαλο που τον έχω σπάσει πολλές φορές (μεγάλη ιστορία γιατί) και έχω σπάσει και τις δυο μου πατούσες, πράγμα που δεν είναι καθόλου περίεργο. Τη μια φορά πήγα βλακωδώς και έτρεξα μαραθώνειο έχοντας πείρα τρεξίματος μόνον έξι μήνες και με training που έκανα με τη διαδικασία του κατεπείγοντος. Τη δεύτερη φορά πήγα βλακωδώς για σκαρφάλωμα στα κατσάβραχα με λάθος παπούτσια. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν και το plantar fasciitis που κάνει έξι μήνες να περάσει. :(

Το Μουφ ρίχνει γλύψιμο όταν έχω φουσκάλες ή με χτυπάνε τα παπούτσια μου και έχω πληγές. Το ίδιο κάνει όμως και με άλλες πληγές. Με ανακουφίζει μεν, αλλά έχω την εντύπωση ότι μάλλον το κάνει διότι είμαι ουσιαστικά ωμό κρέας και, απ' ό,τι έλεγε ο πάλαι ποτε ανθρωποφάγος Ίντι Αμίν Νταντά, το ανθρώπινο κρέας είναι γευστικότερο κι απ' του γουρουνιού αφού άνθρωποι και γουρούνια τρώνε ουσιαστικά τα ίδια σκ@τ@. Έλεγε όμως ο ανθρωποφάγος ότι το ανθρώπινο κρέας του φαινότανε κάπως αλμυρό και επομένως δεν έβαζε πολύ αλάτι στο μαγείρεμα! Στην περίπτωση του Μουφ πρέπει μάλλον να προσέχω να μην παραλμυρίσω διότι, ως γνωστόν, οι σκύλοι δε μεταβολίζουν καλά το αλάτι.

Γενικά του Μουφ του αρέσουν πολύ οι πληγές. Πρόσφατα έκανα εγχείριση και όταν μου βγάλανε τον ορό, μου βάλανε βαμβάκι και τσιρότο γιατί η βελόνα τους ήταν τεράστια. Τρελλάθηκε απ' τη χαρά του το λιχούδικο και ήρθε να μου γλύψει το χέρι, φοβήθηκα όμως ότι θα φύγει το βαμβάκι και θα αρχίσουν να τρέχουν αίματα, αφού έβλεπα κιόλας τη μεγάλη εσωτερική μελανιά από τη φλέβα που άδειασε με την ψυχή της. Σε κάποια στιγμή όμως έπρεπε να κοιμηθώ, μου είχαν ρίξει και τόσα φάρμακα, παυσίπονα και αντιβιωτικά, χώρια την αναισθησία, οι πάντοτε υπερβολικοί Αμερικάνοι (αφού μου διάβασαν κιόλας πρώτα τα ανθρώπινα δικαιώματα που συμπεριλαμβάνουν το δικαίωμά μου να μη με πονεί και να μη με σφάζει), οπότε ήμουνα μαστουρωμένη και έπεσα ξερή.

Ε, περίμενε το απαίσιο πειναλέο ζουμπουρλούδικο ως κάνει συνήθως όταν δεν το αφήνω να φάει κάτι, ήρθε στο κρεβάτι, μου βούτηξε το χέρι και ... έφαγε και το ματωμένο βαμβάκι και τα τσιρότα και μετά πήρε δρόμο να φύγει όταν ξύπνησα και πήγα αδύναμα να διαμαρτυρηθώ. Αφού δεν μπορούσα να κάνω πλέον τίποτα, κοιμήθηκα τελείως αισθανόμενη το χοντρομπαλούδικο να μου έχει βουτήξει το χέρι και να γλύφει την τρύπα από τον ορό του καλού καιρού! Όταν ξύπνησα το βρήκα να συνεχίζει απτόητο. Δεν ξέρω αν προσπαθούσε "να με κάνει καλά", αλλά δε θα με παραξένευε να με έβρισκε απλώς πολύ νόστιμη.
 
Last edited:




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Πριν από 1,5 χρόνο η μητέρα μου έπεσε σε ένα περίπατο της με την Ίρμα και έπαθε συντριπτικό κάταγμα στον αστραγαλό της. Η Ίρμα, όταν η μητέρα μου ήταν ακόμα πεσμένη, πήγαινε και μύριζε το πόδι της και έκλαιγε.
Η μαμά μου ήρθε Αθήνα για το χειρουργείο και ξαναγύρισε στο χωριό μετά από 3 μήνες περίπου. Όταν την είδε η Ίρμα την πλησίασε σε στάση υποταγής και εγλυφε το πόδι της στο συγκεκριμένο πάλι σημείο.

Ειλικρινά δε μπορώ να το εξηγήσω και εγώ...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Σε μας συμβαίνει το αντίθετο.

Ο Μαρκούλης μου είναι αρρωστούλης τις τελευταίες μέρες.
Χθες το απόγευμα, ήταν όλο γλυκα και ερχόταν ησυχούλης και τριβόταν για χάδια.
Για όσους ξέρουν τον Μαρκούλη, το παραπάνω σκηνικό, είναι απλώς αδιανόητο.

Οταν όμως κοίταξα την μπλούζα μου και την είδα γεμάτη μύξες, κατάλαβα και το γιατί :mad:

Sorry Martha...με εμπνέει το θέμα σου ;)
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Ησυχούλης, τριβόταν για χάδια, αρρωστούλης.... έχει πυρετό ο Μαρκούλης????

Περαστικά του mareco! :(

Σε ειδε σαν χαρτομάντηλο??? (Σορρυ Martha)
 


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
πρέπει να έχεις μύκητες...κοιταξέ το.(δεν κάνω πλάκα)



εδώ λίγο μου τα χάλασες ..με τα πετσάκια....αλλά όπως και να 'χει, δες το θέμα με του μύκητες..
Επειδή είμαι του επαγγέλματος σου απαντάω με σιγουριά ότι δεν είναι μύκητες έχει ξεραθεί όλο το σημείο από την ακινησία..
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Σε μας συμβαίνει το αντίθετο.

Ο Μαρκούλης μου είναι αρρωστούλης τις τελευταίες μέρες.
Χθες το απόγευμα, ήταν όλο γλυκα και ερχόταν ησυχούλης και τριβόταν για χάδια.
Για όσους ξέρουν τον Μαρκούλη, το παραπάνω σκηνικό, είναι απλώς αδιανόητο.

Οταν όμως κοίταξα την μπλούζα μου και την είδα γεμάτη μύξες, κατάλαβα και το γιατί :mad:

Sorry Martha...με εμπνέει το θέμα σου ;)
Λατρεύω @marco!
Έτσι ακριβώς πρέπει να ειναι οι φίλοι μας... αληθινοί!

Sent from my U20i using Tapatalk 2
 


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Πριν από 1,5 χρόνο η μητέρα μου έπεσε σε ένα περίπατο της με την Ίρμα και έπαθε συντριπτικό κάταγμα στον αστραγαλό της. Η Ίρμα, όταν η μητέρα μου ήταν ακόμα πεσμένη, πήγαινε και μύριζε το πόδι της και έκλαιγε.
Η μαμά μου ήρθε Αθήνα για το χειρουργείο και ξαναγύρισε στο χωριό μετά από 3 μήνες περίπου. Όταν την είδε η Ίρμα την πλησίασε σε στάση υποταγής και εγλυφε το πόδι της στο συγκεκριμένο πάλι σημείο.

Ειλικρινά δε μπορώ να το εξηγήσω και εγώ...

Αφού έχει τύχη κάτι παρόμοιο και σε εσάς τότε μάλλον αντιλαμβάνονται την αλλαγή..
 


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Αυτή την περίοδο που έχω αυτό με το πόδι είμαι όλη μέρα να κλαίω με αυτή τη συμπεριφορά. Με συγκινεί και με ανατριχιάζει τόσο πολύ, άσχετα με το γλείψιμο, το αγοράκι μου έχει να βγει βόλτα για περπάτημα, τρέξιμο και για παιχνίδι όσο καιρό είμαι με το πόδι έτσι και παρόλα αυτά κάθετε συνέχεια δίπλα μου χωρίς γκρίνια χωρίς τίποτα!!
 


Farfallina

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2012
111
0
Σε μας συμβαίνει το αντίθετο.

Ο Μαρκούλης μου είναι αρρωστούλης τις τελευταίες μέρες.
Χθες το απόγευμα, ήταν όλο γλυκα και ερχόταν ησυχούλης και τριβόταν για χάδια.
Για όσους ξέρουν τον Μαρκούλη, το παραπάνω σκηνικό, είναι απλώς αδιανόητο.

Οταν όμως κοίταξα την μπλούζα μου και την είδα γεμάτη μύξες, κατάλαβα και το γιατί :mad:

Sorry Martha...με εμπνέει το θέμα σου ;)
Περαστικά σας. Εύχομαι γρήγορα να γίνει όπως πριν ο Μαρκούλης!!
Και ο Cookie, σήμερα το πρωί, ξύπνησε με μια πληγή που βγάζει πύον έξω από το αυτί του. Δεν ξέρω από που μπορεί να έχει προκληθεί...:( Θα μας πει το βράδυ ο doctor.


Sorry και από εμένα Martha!! Ήθελα και εγώ να πω τον πόνο μου...
 


Farfallina

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2012
111
0
Αυτή την περίοδο που έχω αυτό με το πόδι είμαι όλη μέρα να κλαίω με αυτή τη συμπεριφορά. Με συγκινεί και με ανατριχιάζει τόσο πολύ, άσχετα με το γλείψιμο, το αγοράκι μου έχει να βγει βόλτα για περπάτημα, τρέξιμο και για παιχνίδι όσο καιρό είμαι με το πόδι έτσι και παρόλα αυτά κάθετε συνέχεια δίπλα μου χωρίς γκρίνια χωρίς τίποτα!!
Μάρθα γρήγορα να αναρρώσεις, και να πάτε τις τσάρκες!!
Διαβάζοντας αυτά που μα λες για τον σκυλάκο σου, για άλλη μια φορά διαπιστώνω τι Καταπληκτικά πλάσματα που είναι οι σκύλοι!!!
 


24 Ιουλίου 2012
23
0
εμένα ο δικός μου που έχω σπάσει 2 μήνες τώρα τον αστράγαλο στα τέτοια του τελείως :(
μόνο προχθές ενδιαφέρθηκε και πήδηξε πάνω μου και μου κανε ζημιά κι έτρεχα στο γιατρό πάλι :(

περαστικά σου και να τον χαίρεσαι!
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU