Αρθρίτιδα σε μικρόσωμο σκυλάκι


nikos5853

Active Member
11 Μαρτίου 2010
28
0
Καλησπερα σας.εχουμε ενα τσιουαουα αρσενικο 15 μηνων περιπου.σε εναν ελεγχο που του εκανε ο γιατρος προσφατα διεγνωσε οτι εχει εμφανησει απο τωρα αρθριτιδια και μας ειπε οτι ειναι κατι που μαλλον θα χρειαστει επεμβαση.του εκανε μια ψιλαφιση και ακουγοταν ενα τακ-τακ!
Αυτο που ειχαμε παρατηρησει ειναι οτι δεν ανεβαινε σκαλοπατια.δηλαδη σε σκαλα δεν ανεβαινε με τιποτα.στη βολτα ομως ανεβαινει καποια μεγαλοπα(για το μεγεθος του) πεζοδρομεια χωρις προβλημα.και επισης δεν πηδαει με τιποτα απο υψος ακομα και ενος καναπε χωρις βεβαια να υπαρχει και λογος να το κανει ποτε.επισης οταν περναει καποιο μικρο εμποδιο εκεινο το ποδαρακι το σηκωνει σαν να κανει κουτσο(ειναι το πισω αριστερο.
Ρωτησα το γιατρο αν υπαρχει κατι να τον βοηθησουμε και μου εδωσε ενα σκευασμα canvit chondro μηπως και παει καπως καλυτερα.
Δυστηχως ομως χτες που κουραστηκε καπωσ στην εξοχη που τον πηγαμε τον παρατηρησα οταν περπατουσε σιγα, και ειδα μια μετατωπιση της επιγονατιδας του προς τα εξω.ελαχιστα βεβαια δηλαδη δεν κουτσαινει ξεκαθαρα αλλα το προβλημα υπαρχει.οποιος μπορει να μου πει κατι επι του θεματος θα με βοηθουσε .Ευχαριστω πολυ
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Θα σου έλεγα πρώτα, να επιβεβαιώσεις την διάγνωση. Να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.
 


nikos5853

Active Member
11 Μαρτίου 2010
28
0
τα συμπτωματα δηλαδη που βλεπω δεν ειναι αρκετα?θα μπορουσε πχ να ηταν κατι σαν κοπωση?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Δεν το ξέρω αυτό. Ασφαλώς και μπορεί να είναι οτιδήποτε. Μόνο γιατρός όμως, μπορεί να στο πει αυτό.
Αν είσαι Αθήνα, δόξα τω Θεό, έχεις πολλές επιλογές για δεύτερη γνώμη.
 


nikos5853

Active Member
11 Μαρτίου 2010
28
0
ηρακλειο ειμαι εχει και εδω επιλογες.στον δικο μου εχω εμπιστοσυνη αλλα αυτο που με ανυσυχει ειναι οτι τα συμπτωματα τα βλεπω και μονος μου :(
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Το άρθρο που παρέθεσες, αναφέρει την αρθρίτιδα, ως συνέπεια άλλης πάθησης.
Και για την οριστική διάγνωση και θεραπεία, απαιτείται ακτινογραφία.
Κάνε λοιπόν πρώτα αυτό και αναλόγως της απάντησης, πράττεις.
 




nikos5853

Active Member
11 Μαρτίου 2010
28
0
οχι οχι δεν ακουγεται το τακ τακ στο βαδισμα.στο βαδισμα φαινεται μια ελαφρια κλιση προς τα εξω και κουτσο οταν περναει καποιο εμποδιο.το τακ τακ ακουγοταν στην εξεταση που του εκανε ο doctor
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Με το άγγιγμα και το άκουσμα διάγνωση με σιγουριά δεν βγαίνει.
Ζήτα του κτηνιάτρου να σου κάνει κανονικά εξέταση. Αν σου πει ότι αυτό που έκανε ήταν η διαδικασία διάγνωσης βρες άλλον.

15μηνών κουτάβι με αθρίτιδα... Δεν θα ρωτήσω απο που το πήρες αλλά καλό θα ήταν να ενημερώσεις αυτόν/ην που σου το έδωσε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU