Αρσενικό ή θηλυκό; Ποιο είναι καλύτερο;

Αρσενικό ή Θηλυκό - ποιό είναι καλύτερο?

  • Αρσενικό

    Votes: 64 28,1%
  • Θηλυκό

    Votes: 114 50,0%
  • Και τα δύο είναι ίδια

    Votes: 29 12,7%
  • Δεν ξέρω

    Votes: 21 9,2%

  • Total voters
    228

George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Όταν κάποιος αποφασίσει να πάρει ένα σκυλί - το πρώτο πράγμα που σκεφτεται είναι ποια φυλή ή μέγεθος θέλει. Αφού αποφασίσει -το επόμενο ερώτημα του είναι - "θα πρέπει να παίρω ένα αρσενικό ή θηλυκό σκυλί"; Ποια είναι η διαφορά; Είναι το ένα καλύτερο από ότι τιο άλλο;
Μερικοί άνθρωποι έχουν πολύ συγκεκριμένες απόψεις για το θέμα αυτό.
Ποιός είναι ο καλύτερος; Υπάρχουν χαρακτηριστικά που μπορούμε να συνδέσουμε με κάθε φύλο?

Εδώ είναι μερικές γενικεύσεις.
Πλεονεκτήματα για Θηλυκό Σκύλο:

1. Έχει αναφερθεί ότι θηλυκά σκυλιά είναι πιο εύκολο να εκπαιδευτούν από τα αρσενικά.

2. Τα Θηλυκά σκυλιά τείνουν να είναι περισσότερο ήπια.

3. Έχει ειπωθεί ότι τα θηλυκά σκυλιά είναι πιο στοργικά και να κάνουν καλύτερη συντροφιά, αλλά, για να είμαστε ειλικρινείς πιστεύω ότι όλα τα σκυλιά που μεγάλωσαν σωστά θα μας δώσουν άνευ όρων αγάπη.

4. Ναι, είναι μια πραγματικότητα, ένα θηλυκό σκυλί μπορεί να συγκρατήσει τα ούρα της, περισσότερο από ένα αρσενικό σκύλο και κάποια μπορεί να περιμένει για όσο διάστημα δέκα έως δώδεκα ώρες εάν είναι απαραίτητο. Σε ένα νοικοκυριό, όπου κανείς δεν είναι το σπίτι κατά τη διάρκεια της ημέρας, αυτή είναι σημαντική πληροφορία για να αποφασιστεί αν θα πάρετε θηλυκό ή αρσενικό.

5. Και, όταν τα κορίτσια αποφασίσουν να ουρήσουν το κάνουν όλο με την μία, αντίθετα απο το αρσενικό που χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να σημαδέψει.

Μειονεκτήματα: για θηλυκά σκυλιά.
Είναι πιο ακριβό να στειρώσεις ένα θηλυκό παρά ένα αρσενικό.

Πλεονεκτήματα: για αρσενικούς σκύλους:
Αρσενικά σκυλιά μπορεί να είναι καλύτεροι "φύλακες", δεδομένου ότι συχνά είναι πιο κυρίαρχα και έχουν περισσότερη αυτοπεποίθηση.

Αυτά βέβαια είναι πολύ ευρείς γενικεύσεις. Κάθε σκυλί είναι διαφορετικό.

Ένα άλλο ζήτημα είναι το φύλο του σκύλου που έχετε στο σπίτι. Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν ότι είναι καλύτερα να επιλέξετε ένα σκυλί του αντίθετου φύλου αυτό θα μειώσει την πιθανές προστριβές.
 


EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
ψηφισα αρσενικο..για μενα ειναι πιο σταθερα σκυλια κυριως για τα show αφου με τα κοριτσια δεν μπορεις να προγραμματισεις καλα λογω περιοδων
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Θυληκό, λόγο Cary...

Πάντως πάντα είχα αρσενικά... :)
Και σύντομα θα έχω αρσενικό... :)
Και γενικά προτιμώ τα αρσενικά σκυλιά...:)
 
Last edited:




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ψηφισα "και τα δυο ειναι ιδια".
οσα προτερηματα εχουν τα αρσενικα, αλλα τοσα εχουν και τα θηλυκα (και το αντιθετο)
παντα διαλεγα αρσενικο, απο τοτε που απεκτησα ομως και θηλυκο , ειμαι σε διλημμα για το τι φυλο θα ειναι το επομενο μου σκυλι.
μαλλον αρσενικο παλι διοτι προσωπικα δεν μπορω τα αγχη με τις περιοδους, πυομητρες,ανεμογκαστριες κλπ.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Από καθαρά θέμα σύμπτωσης, πάντα είχαμε αρσενικά σκυλιά στην οικογένεια. Αλλά, προσωπικά προτιμώ τα αγόρια. Μου αρέσουν γιατί είναι πιό μπουνταλάδες και μαμάκηδες από τα κορίτσια, επειδή (στα Golden), δεν ωριμάζουν ποτέ πραγματικά και είναι πιό τρυφεροί.
Το θέμα της περιόδου δεν με ενοχλεί...τόσο πολύ.
Επίσης, από θέμα καθαρά γούστου, μου αρέσουν πιό πολύ τα 'βαριά" κεφάλια των αρσενικών παρά τα πιό light των κοριτσιών.
Α, και νομίζω ότι δεν θα μπορούσα με τίποτα να τα παω καλά με ένα θυληκό σκυλί...γιατί θεωρώ τα κορίτσια πιό ανεξάρτητα από τα αγόρια και προσωπικά τρελλάινομαι που τα δικά μου αγόρια είναι ¨κολλημένοι " επάνω μου...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αρσενικο, γιατι για μενα μαλλον ο οιστρος θα ηταν προβλημα με τοσα αδεσποτα στο παρκο μας, ισως να ειχα και παρατραγουδα.
Ετσι εχω το κεφαλι μου ησυχο, κι ας ποτιζει καθε δεντρακι. :D
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μεχρι σημερα εχω ζησει με 3 αρσενικα και 1 θηλυκο. Κατα βαθος προτιμω τα θηλυκα:)
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Παλαιότερα προτιμούσα τα θηλυκά, τώρα δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση.
Τον Ε.Π. τον ήθελα αρσενικό γιατί ήθελα μεγαλόσωμο σκύλο (η συγκεκριμένη φυλή έχει μεγάλη διαφορά στα φύλα) και για φύλαξη.
Το bc το ήθελα θηλυκό γιατί χρειαζόμουν ένα σκύλο μέχρι 20 κιλά κι επιπλέον ένας 2ος αρσενικός σε ένα σπιτικό με έναν αρσενικό κυριαρχικό σκύλο δε θα ήταν ότι καλύτερο.
 
  • Like
Reactions: StellaPanagiwtis


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
θηλυκο γιατι αισθανομαι οτι εχουμε καλυτερη επικοινωνια....ειναι πιο υπακουες και πιο χαριτωμενες....
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
Ψηφιζω θυλικο,μ'αρεσει που ειναι πιο ανεξαρτητα,δεν θεωρω προβλημα τον οιστρο(αποψη μου βεβαιως βεβαιως) και δεν ειναι ''μπουφοι'' οπως ειμαστε λιγο πολυ ολοι οι αντρες!:)
Δεν ειδα κανενας να λεει τι γινεται αν εχεις αρσενικο και πετυχεις κανενα θυλικο σε οιστρο στην βολτα.... :D
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν ειδα κανενας να λεει τι γινεται αν εχεις αρσενικο και πετυχεις κανενα θυλικο σε οιστρο στην βολτα.... :D
Συνηθως μου φωναζουν οι ιδιοκτητες απο μακρια "ειναι σε οιστροοοοο" και τον δενω τον κυριο και δεν παμε κοντα τους.
Αν και πιστευω πως τωρα με την εκπαιδευση θα ερχοταν μολις τον φωναξω. Γενικοτερα δεν εχουμε προβλημα γιατι σπανια πετυχαινουμε θηλυκα σε οιστρο, οι ιδιοκτητες αποφευγουν να τα βγαζουν οταν ειναι στις μερες τους. :)
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
Αυτο ειναι αληθεια και εγω αποφευγω τις βολτες οταν ειναι σε οιστρο η δικια μου
Μεταξυ σοβαρου και αστειου μπορει ενα εκπαιδευμενο αρσενικο να το φωναξεις ενω μυριζει θηλυκια σε οιστρο και να γυρισει?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αυτο ειναι αληθεια και εγω αποφευγω τις βολτες οταν ειναι σε οιστρο η δικια μου
Μεταξυ σοβαρου και αστειου μπορει ενα εκπαιδευμενο αρσενικο να το φωναξεις ενω μυριζει θηλυκια σε οιστρο και να γυρισει?
Δεν ειχαμε ακομα την ευκαιρια να το δοκιμασουμε, αλλα απο εμπειριες αλλων με τα δικα τους εκπαιδευμενα αρσενικα, εχω ακουσει πως μπορει.
Μην πω πως εχω ακουσει για μια περιπτωση που ιδιοκτητης ενος αρσενικου καταφερε να τον μαθει να κατεβει απο τη θηλυκια την ωρα του ζευγαρωματος.
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
Μην πω πως εχω ακουσει για μια περιπτωση που ιδιοκτητης ενος αρσενικου καταφερε να τον μαθει να κατεβει απο τη θηλυκια την ωρα του ζευγαρωματος.
Πω πω ξενερωμα!ευτυχως δεν εχω ιδιοκτητη εγω!χαχαχαχα
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Και τα δύο φύλα έχουν τα πλεονεκτήματά τους και τα μειονεκτήματά τους....
Εγώ είχα θηλυκά, κατά τύχη, και το ζήτημα του οίστρου έγινε συνήθεια και η αντιμετώπισή του ρουτίνα....

Βασικότερο πλεονέκτημα των θηλυκών για μένα, ειδικά σε άτομα που δεν έχουν μεγάλη εμπειρία, είναι ότι υπάρχουν σχετικά μικρότερες πιθανότητες να αντιμετωπίσεις πολύ έντονα προβλήματα κυριαρχικότητας!


Ακόμα χρωστάω κάποιες φυλές που τα αρσενικά είναι ηπιότερα από τα θηλυκά....αλλά δεν τα βρίσκω....
:oops:
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Κοριτσάκια και εγώ. Απλά νιώθω πιο οικεία με το θηλυκό. Ο οίστρος δεν με ενοχλεί και σίγουρα σε γενικές γραμμές είναι πιο ήπια από τα αγοράκια.
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Έχω ζήσει και τα δύο φύλα.
Τα θηλυκά μου φαίνονται πιο "σπιρτόζικα" και πιο ανεξάρτητες. Το θέμα του οίστρου για μένα δεν υπάρχει. Πρώτη περίοδος και μετά στείρωση. Και όχι το οικονομικό της στείρωσης είναι το λιγότερο που αντιμετωπίζεις με ένα σκύλο.

Τα αρσενικά είναι λίγο πιο "μπούφοι", πιο κυριαρχικά και νομίζω πιο "δεμένα" αν καταφέρεις να τα εντάξεις σωστά στην αγέλη/οικογένεια. Το θέμα του οίστρου των θηλυκών και πάλι δεν υπάρχει, στείρωση και εδώ.

Καθότι δεν έχω διαλέξει μέχρι τώρα σκυλί, αλλά με έχουν διαλέξει, νομίζω δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα/διάκριση μεταξύ των δύο. Αν ποτέ τώρα (λέμε ΑΝ) ξέμενα από ζώο και υιοθετούσα κάποιο ή αγόραζα μάλλον χαρακτήρα και ενέργεια θα διάλεγα και ίσως από περιέργεια θηλυκό. (περιέργεια γιατί έχοντας ένα δύσκολο αρσενικό, θα'θελα να δω και ένα θηλυκό που θα το εκπαιδεύσω στο μέγιστο που μπορώ)
 
  • Like
Reactions: StellaPanagiwtis


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
ψηφιζω αρσενικο αλλα οπως λεει και ο λαος καλα να ναι και ας ειναι οτι θελει (εκτος απο παιδια και τα σκυλια):)
 
  • Like
Reactions: StellaPanagiwtis