Ασταματητος εμετος


Evourlio

New Member
26 Μαρτίου 2016
4
0
37
Καλησπέρα,

Σας γράφω γιατί έχουμε ανησυχησει πολύ οικογενειακώς με την κατασταση του σκύλου μας. Είναι 11 ετων και απο χθες το βράδυ κανει συνεχώς εμετούς. Το πρωι τον πήγε ο πατέρας μου στον κτηνιατρο και του έκανε δυο ενέσεις, μια αντιβιωτικη κ μια αντιεμετικη. Εκείνη την ωρα και για την επόμενη είχε κατάπτωση, με το ζόρι περπατούσε. Μετα απο λίγο συνέχισε να κανει εμετούς με το που έπινε νερό. Του το ελαττωσαμε και του διναμε λίγο λιγο. Για καμια ωρα σταμάτησαν οι εμετοί αλλά μετα έκανε ξανά κ έβγαλε κ αίμα. Ο κτηνίατρος μίλησε για έλκος κ είπε να του ελαττωσουμε κ άλλο το νερό. Μετα για τις επόμενες 3 ώρες δεν έκανε και ζήτησε να φαει. Του δώσαμε λίγο βραστό κοτόπουλο αλλά το εβγαλε. Απο εκείνη την ωρα ζητιανευε για φαι. Του διναμε λίγο λίγο και δεν το έβγαλε. Τον πήγα βόλτα, έφαγε λιγα χόρτα (το έκανε τις τελευταίες μέρες) και είχε λίγη διάρροια. Γυρισαμε σπίτι κ ηταν σχετικα ευδιαθετος για λίγο. Τιυ δώσαμε λίγο ακόμα να φαει αλλά μετα απο λίγο τα έβγαλε. Είχε να κάνει εμετό 5 ώρες. Μετα βγήκε στο μπαλκόνι κ έφαγε ξανά χόρτα κ έβγαλε παλι λιγα υγρά. Του ειχαμε δώσει και vomex αλλά δε φάνηκε να λειτουργει. Τώρα αγχωνομαι για το πως θα βγάλει τη νύχτα. Ήπιε νερό μετα τον εμετό αλλά δεν το έχει βγάλει ακόμα. Φοβομαστε πολύ είναι η αλήθεια. Έχετε κάτι να με βοηθησετε;
 


dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Κατ αρχας περαστικα ευχομαι. Ειμαι παντελως ασχετος με αυτα και δε μπορω να πω κατι. Απλα οπως συμβαινει και με τους γιατρους , ετσι και με τον κτηνιατρο θα πρεπει οταν απιατειται, να ειστε σε επαφη ακομα και μες στη νυχτα. Δηλαδη οτι ρωτας εδω, να ρωτησεις και τον κτηνιατρο.
 


Evourlio

New Member
26 Μαρτίου 2016
4
0
37
Σε ευχαριστώ Δημητρη για το ενδιαφέρον, δεν ξέρω αν μπορεί να μου πει τίποτα διαφορετικό ο κτηνίατρος τώρα, οποτε δε θέλω να τον παρω.
Ελπίζω να είναι περαστικά, αλλά αρχισε τα ίδια παλι. Εμετό κίτρινο και βγάζει ήχους απο το στομάχι.
Κατ αρχας περαστικα ευχομαι. Ειμαι παντελως ασχετος με αυτα και δε μπορω να πω κατι. Απλα οπως συμβαινει και με τους γιατρους , ετσι και με τον κτηνιατρο θα πρεπει οταν απιατειται, να ειστε σε επαφη ακομα και μες στη νυχτα. Δηλαδη οτι ρωτας εδω, να ρωτησεις και τον κτηνιατρο.
 


Brave

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2016
106
112
45
Μήπως τα χόρτα που λες οτι συνηθίζει να τρωει τις τελευταίες ημερες απο εξω ήταν ραντισμένα και εχει παθει καμια δηλητηρίαση το σκυλί? Το είπες αυτο στον κτηνίατρο? Περαστικά ευχομαι!!!
 


Evourlio

New Member
26 Μαρτίου 2016
4
0
37
Μήπως τα χόρτα που λες οτι συνηθίζει να τρωει τις τελευταίες ημερες απο εξω ήταν ραντισμένα και εχει παθει καμια δηλητηρίαση το σκυλί? Το είπες αυτο στον κτηνίατρο? Περαστικά ευχομαι!!!
Το είπαμε, ναι. Μας είπε οτι τα τρώει γιατί τον ενοχλεί το στομάχι του. Τώρα που ξύπνησε παλι έκανε κίτρινο εμετό. Έχουν περάσει 2 μέρες έτσι και ανησυχω.
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Μήπως έχει ξεχάσει να του δώσετε χάπι αποπαρασίτωσης; εγώ το είχα ξεχάσει κανά εξάμηνο και το σκυλί έκανε εμετούς...
ο γιατρός δεν το τσίμπησε και κάναμε ακτινογραφίες , ειδικές διατροφές κλπ για 2-3 βδομάδες μέχρι που του έδωσα το χάπι και την επόμενη μέρα ήταν κομπλέ.
 


Brave

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2016
106
112
45
Το είπαμε, ναι. Μας είπε οτι τα τρώει γιατί τον ενοχλεί το στομάχι του. Τώρα που ξύπνησε παλι έκανε κίτρινο εμετό. Έχουν περάσει 2 μέρες έτσι και ανησυχω.
Δηλαδή οι εμετοί προυπήρχαν της καταποσης των χόρτων?
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο σκύλος με τόσους εμετούς θα πρέπει να μπει σε ορό για να μην ερεθιστεί κι άλλο και να λαμβάνει την όποια αγωγή και τροφή μέσω αυτού! Μιλήστε το με τον γιατρό, το στομάχι προφανώς δεν μπορεί να δεχθεί στερεά τροφή!Περαστικά!
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
περαστικα και απο εμενα !! ευχομαι να πανε ολα καλα .. :) μηπως να παρεις και μια δευτερη γνωμη ? εξετασεις εχει κανει το σκυλακι προσφατα ?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.817
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf