Αστυνομικός πυροβολεί εν ψυχρώ σκύλο








peter12x

Well-Known Member
13 Μαϊου 2012
154
0
Πάτρα
και στην πάτρα είχε γίνει ένα παρόμοιο περιστατικό όπου αστυνομικοί πυροβόλησαν πιτ μπουλ αλλά το είχε έμπορος ναρκωτικών και το είχε σαν ένα όπλο στην προσπάθεια του να διαφύγει από την αστυνομία.( οι ασυτνομικοί πάντως το πήγαν σε γιατρό αλλά δεν μπόρεσαν να το σώσουν, ήταν προφανές ότι δεν ήθελαν να σκοτώσουν το ζώο, όμως το σκυλί το είχε ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης για τους δικούς του λόγους και δεν έφταιγε ούτε το σκυλί ούτε οι αστυνομικοί που το πυροβόλησαν για να γλυτώσουν την επίθεση του)
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Τι έπρεπε να κάνει βρε παιδιά ο αστυνομικός να κάτσει να τον δαγκώσουν ή να περιμένει να έρθει ο μπόγιας για να παράσχουν πρώτες βοήθειες στον τύπο που είναι στο πάτωμα.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Εντάξει είμαστε σε dogforum αλλά πραγματικά ο αστυνομικός τι μπορούσε να κάνει??? Έπρεπε να βοηθήσουν τον άνθρωπο που λογικά είναι ο ιδιοκτήτης...........φαίνεται ότι ο σκύλος είναι τρελαμένος και δεν αφήνει κανέναν να τον αγγίξει.....
 






chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Σε κατοικημένη περιοχή είναι παιδιά είναι επικίνδυνο να ρίξεις και στον αέρα ακόμα.

Μην ξεχνάτε ότι και στην Κρήτη έχουν φύγει άνθρωποι από μπαλωθιά σε γάμο που είναι στου διαόλου τη μάνα.
 




Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Ας εριχνε στον αερα πρωτα.

Δεν το ειδα το βιντεο ουτε θα το δω. Δεν θελω να χαλαστω
Kι εγώ το ίδιο! Την έχω πατήσει στο παρελθόν με αντίστοιχα βίντεο (και για σκύλους και γαι ανθρώπους) και ακόμα ζορίζομαι να τα χωνέψω! Και συμφωνώ, ας έριχνε στον αέρα, ή στη χειρότερη, ας έριχνε στα πόδια! Αλλά η εύκολη λύση είναι, μοιάζει με πιτ, με ροτ με σκατούλες μπλε, άρα είναι επικίνδυνο, άρα μπαμ!
 


ChazyChaz

Banned
Banned
15 Αυγούστου 2012
90
1
Θεσσαλονικη
Kαι εγώ το ιδιο...
τα εκπαιδευμένα σκυλιά έχουν μάθει να μην φοβούνται τίποτα και κανέναν αρα δεν νομίζω να πετύχαινε και πολλά ρίχνοντας πρώτα στον αέρα και προφανώς δεν ήθελε να γίνει το γεύμα του σκυλιού, όπως και κανένας μας φαντάζομαι
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Έχει ρίξει κανένας με 45 πιστόλι; Για να το βρεις στο πόδι πρέπει να είσαι ο Ρομπέν το Δασών.

Και πλάκα κάνετε είδατε που ήταν το σκυλί πριν το πυροβολήσουν στα εκατοστά από το πόδι του τύπου.
Και στη συγκεκριμένη περίπτωση το Πιτ ήταν επικίνδυνο, και μιλάμε για ΗΠΑ αν το σκυλάκι δαγκώσει ή θεωρηθεί επικίνδυνο πάει για ευθανασία έτσι και αλλιώς.
 


ChazyChaz

Banned
Banned
15 Αυγούστου 2012
90
1
Θεσσαλονικη
Kι εγώ το ίδιο! Την έχω πατήσει στο παρελθόν με αντίστοιχα βίντεο (και για σκύλους και γαι ανθρώπους) και ακόμα ζορίζομαι να τα χωνέψω! Και συμφωνώ, ας έριχνε στον αέρα, ή στη χειρότερη, ας έριχνε στα πόδια! Αλλά η εύκολη λύση είναι, μοιάζει με πιτ, με ροτ με σκατούλες μπλε, άρα είναι επικίνδυνο, άρα μπαμ!
δεν ειναι καθολου ετσι τα πραγματα τα κατι ξερουν οι αθρωποι και λενε πως τα πιτ μπουλ ειναι πολυ επικινδυνα σκυλια, εχουν το ισχυροτερο δαγκωμα, αν σε δαγκωσει σου κοβει ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ χερι, ποδι οτιδηποτε και οσον αφορα αυτο για τα ποδια μπες λιγο στην θεση του βλεπεις εναν σκυλο να ερχεται κατα πανω σου 1ο θα σκεφτεις να τον πυροβολησεις στα ποδια; 2ο αν ναι ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να βρεις στοχο ενω ειναι εν κινηση
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Σώθηκε το pitbullaki ευτυχώς.
Για να πω κ 2 πράγματα για το background,ο σκύλος αυτός είναι του άστεγου που φαίνεται στο βιντεο.
Οι μάρτυρες που τους έβλεπαν καθημερινά,άνθρωπο και σκύλο,είπαν ότι και οι 2 ήταν φιλικοί.

Ο άστεγος έπαθε επιλιπτική κρίση και ο σκύλος προσπαθούσε να προστατεύσει το αφεντικό του,την στιγμή που ένιωθε ότι ήταν ευάλωτος.

Όπως είπαν κ άλλοι που διάβαζα στο εξωτερικό,είναι εμφανής η έλλειψη εκπαίδευσης για αντίστοιχα περιστατικά.Ο αστυνομικός χέστηκε πάνω του,ακόμα κ όταν σπαρτάραγε ο σκύλος,είχε λυγισμένα τα πόδια του κ έκανε βήματα πίσω..

Ευτυχώς ο σκύλος σώθηκε κ καλά κάνατε όσοι δεν το είδατε.
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
δεν ειναι καθολου ετσι τα πραγματα τα κατι ξερουν οι αθρωποι και λενε πως τα πιτ μπουλ ειναι πολυ επικινδυνα σκυλια, εχουν το ισχυροτερο δαγκωμα, αν σε δαγκωσει σου κοβει ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ χερι, ποδι οτιδηποτε και οσον αφορα αυτο για τα ποδια μπες λιγο στην θεση του βλεπεις εναν σκυλο να ερχεται κατα πανω σου 1ο θα σκεφτεις να τον πυροβολησεις στα ποδια; 2ο αν ναι ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να βρεις στοχο ενω ειναι εν κινηση
Eπειδή εμένα μου έχει επιτεθεί σκύλος (λυκόσκυλο) και μάλιστα ήμουν και μικρή, Δημοτικό ακόμα, σε πληροφορώ αν και μικρό, και πάλι είχα το μυαλό μες τον πανικό μου να σκεφτώ λογικά κάποια πράγματα! Και γλύτωσα κυριολεκτικά τελευταία στιγμή, γιατί ναι μεν με δάγκωσε και μου έκανε κάτι περιποιημένα σημαδάκια με μελανιές, αλλά με τον τρόπο που έστριψα το σώμα μου γλύτωσα από τα χειρότερα. Όπως είπα, το βίντεο δεν το είδα και ούτε πρόκειται αλλά αν ήμουν στη θέση του θα πυροβολούσα πρώτα στον αέρα (το έκανε αυτό ο αστυνομικός;; ) και μετά ως έσχατη λύση θα πυροβολούσα το ίδιο το σκυλί!

Όσο γι αυτό που λες για το πιτ, δεν είμαι γνώστης της φυλής, οπότε δεν ξέρω, αλλά σίγουρα δεν νομίζω πως όλα τα σκυλιά είναι επιθετικά επειδή απλά και μόνο ανήκουν σε μία φυλή!
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Την πήδηξε ο σκυλάκος!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μπράβο του οι Αμερικάνοι είναι γίδια όμως και τους έχω ικανούς να τον χαρακτηρίσουν επικίνδυνο ή κάτι παρόμοιο.
 


reignman007

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2012
51
0
Οσο και να εχω νιωσει στο πετσι μου την απροκλητη και αλογιστη αστυνομικη βια και αυθαιρεσια και οσο και να θελω να κατηγορησω τον μπατσο και οχι το ατυχο σκυλακι,ειναι ξεκαθαρο πως ενα αγριεμενο σκυλι ορμαει πανω του.Ειναι φοβος,αυτοαμυνα,αντανακλαστικο οπως θελετε πειτε το αλλα-σιχαινομαι τον εαυτο μου που το λεω-τον δικαιολογω.
Αν θελουμε να αναλυσουμε το θεμα,πρεπει να παμε λιγο πισω στο χρονο και να δουμε,αν ειναι σωστο ενα σκυλι να ειναι στο δρομο με εναν αστεγο,λυτο κλπ κλπ.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Τόσο δύσκολο είναι να μην πλησιάσεις δηλαδή και να φωνάξεις την αστυνομία ζώων?
Όπως υπάρχει πρωτόκολο στους απεγκλωβισμούς από τροχαία ατυχήματα να πηγαίνει μαζί με τα ασθενοφόρα ΚΑΙ η πυροσβεστική,εξίσου εύκολο είναι να κινητοποιήσεις και την αστυνομία ζώων σε αντίστοιχο περιστατικό.

Είναι καθαρά θέμα έλλειψης εκπαίδευσης σε ανάλογα περιστατικά,το συγκεκριμένο.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σώθηκε το pitbullaki ευτυχώς.
Για να πω κ 2 πράγματα για το background,ο σκύλος αυτός είναι του άστεγου που φαίνεται στο βιντεο.
Οι μάρτυρες που τους έβλεπαν καθημερινά,άνθρωπο και σκύλο,είπαν ότι και οι 2 ήταν φιλικοί.

Ο άστεγος έπαθε επιλιπτική κρίση και ο σκύλος προσπαθούσε να προστατεύσει το αφεντικό του,την στιγμή που ένιωθε ότι ήταν ευάλωτος.

Όπως είπαν κ άλλοι που διάβαζα στο εξωτερικό,είναι εμφανής η έλλειψη εκπαίδευσης για αντίστοιχα περιστατικά.Ο αστυνομικός χέστηκε πάνω του,ακόμα κ όταν σπαρτάραγε ο σκύλος,είχε λυγισμένα τα πόδια του κ έκανε βήματα πίσω..

Ευτυχώς ο σκύλος σώθηκε κ καλά κάνατε όσοι δεν το είδατε.
Επιτηδες τα λες ενα ενα? Να πάω από εμφραγμα?????????

ChazyChaz, δεν είναι τα σκυλιά επικίνδυνα, οι ιδιοκτητες ειναι ασχετοι και τα "αγριεύουν"
Το ότι εχουν το ισχυρότερο δάγκωμα δεν σημαίνει ότι ανεκπαίδευτο πιτ θα σε δαγκώσει να σου κόψει χέρι. Γιατι δεν εχει μάθει πως να χρησιμοποιεί το δάγκωμα του.