Αυλή vs Διαμέρισμα


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Hlianna τι λές τώρα,εννοείται καμία σχέση το παιδί με το σκυλί
Εννοειται εισαι τρελος?? Εγω παντως το χω πει. Μολις κανω παιδι και το σκυλι και τα γατια θα βγουν εξω! Δεν υπαρχει περιπτωση το παιδι μου να ακουμπαει και να μπουσουλαει εκει που εχουν πατησει τα ζωα! και μονο που το σκεφτομαι βασικα με πιανει ανατριχιλα!
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Μια και μιλάμε για τρίχες...εμείς οι άνθρωποι δεν αφήνουμε τρίχες;Δεν έχουμε τριχόπτωση; Να στείλω και τον άντρα μου να μένει δλδ μόνιμα στο μπαλκόνι επειδή μου γεμίζει τα μαξιλάρια και το μπάνιο με τρίχες επειδή έχει τριχόπτωση; Πως το βλέπεις;; :confused:


Δόξα το θεό ηλεκτρική σκούπα υπάρχει. Επίσης υπάρχουν και ριχτάρια για τους καναπέδες. Τέλος υπάρχει και το κλασικό τίναγμα για τα μαξιλάρια και το πάπλωμα μας.
Οπότε απο την στιγμή που καθαρίζω τις τρίχες τις δικές μας, ποιό είναι το θέμα με τις τρίχες του σκυλιού;;;


Τριχοσυζήτηση καταλαβαίνεις!
To ότι εσένα δεν σε ενοχλούν δεν σημαίνει ότι αν ενοχλούν εμένα είναι λάθος,εσύ μπορεί να την βρίσκεις με τον σκύλο σου,θα πρέπει να την βρίσκω και εγώ.Πώς το βλέπεις?
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
To ότι εσένα δεν σε ενοχλούν δεν σημαίνει ότι αν ενοχλούν εμένα είναι λάθος,εσύ μπορεί να την βρίσκεις με τον σκύλο σου,θα πρέπει να την βρίσκω και εγώ.Πώς το βλέπεις?

Δεν είναι ότι δεν με ενοχλούν!Επισημαίνω ότι κι εμείς οι άνθρωποι μαδάμε ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΟΧΕΣ.
τι κάνουν δλδ οι συγγενείς σου;Βλέπουν τις τρίχες σας και δεν λένε τίποτα, βλέπουν του σκυλιού και λένε ααααααααααααα αυτές είναι σκυλίσιες και σιχαίνομαι να κάτσω;;; Εξήγησε μου! Εκτός πια κι αν όλοι στο σόι είστε γουλί κουρεμένοι και δεν κυκλοφορούν στα σπίτια σας τρίχες ούτε για δείγμα, και σας ενοχλεί μόνο του σκυλιού!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
To ότι εσένα δεν σε ενοχλούν δεν σημαίνει ότι αν ενοχλούν εμένα είναι λάθος,εσύ μπορεί να την βρίσκεις με τον σκύλο σου,θα πρέπει να την βρίσκω και εγώ.Πώς το βλέπεις?
αν δεν τη βρισκεις με τον σκυλο σου τοτε δεν υπαρχει κανενας λογος να εχεις σκυλο! αυτο σου εξηγουμε! Εσυ σιχαινεσαι τα παντα πανω στο σκυλι σου!
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Doris δηλαδη το ροτ που εχω εγω δεν ειναι για μεσα? και τι να κανω οταν εχει την επιλογη να μενει εξω και εκεινη θελει να ειναι μεσα?
κι εγω το σκυλι οπου ειμαι εγω το εχω μαζι μου. Ειτε μεσα, ειτε εξω, ειτε για καφε, ειτε για ψωνια. Ειναι ελαχιστες οι φορες που εχουμε φυγει και την εχουμε αφησει μονη της. Το βραδυ ομως το σκυλι μπαινει μεσα και κοιμαται μαζι μας. Επισης το οτι ζω σε πολη και σε διαμερισμα αυτο δεν σημαινει αυτοματα οτι το σκυλι παει βολτα μονο το τετραγωνο. Και για μπανιο το παμε και να παιξει με αλλα σκυλια και μαζι μας και τα παντα. Το μεσημερι οταν εσυ και η οικογενεια σου μπειτε μεσα για ξεκουραση το σκυλι μενει εξω ετσι δεν ειναι? Εγω τι να κανω που το μεσημερι ενω εχει την ευκαιρια να ειναι εξω να λιαστει θελει να μπει μεσα στο διαμερισμα μαζι μας?
Το σκυλι σου εχει μπει ποτε μεσα στο σπιτι για ενα βραδυ να κοιμηθει?
αν οντως σκυλι σου θελει μεσα το αφηνεις μεσα,αν ειχα την δυνατοτητα θα το προσπαθουσα τωρα δεν την εχω αλλα δεν κολλαω,το ροτ δεν κοιμηθηκε ποτε μεσα,το αλλο που εχω και ειναι πρωην αδεσποτο εχει κοιμηθει αλλα δεν το βλεπω να το απολαμβανει,βασικα θελει να μπει στο σπιτι οπου και το βαζουμε μονο στα πολυ κρυα και πρωι πρωι εξω,την ημερα δηλαδη στην γυρα και 5 βραδια το χρονο να ζητησει να μπει μεσα,ηταν και πρωην αδεσποτο και ειναι ιδιαιτεος χαρακτηρας εχει θεματα,και εγω δεν την εχω περιορισει γενικοτερα!
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Λάθος έχετε καταλάβει,δεν σιχαίνομαι τα πάντα στο σκυλί μου απλα δεν μου αρέσει όλο αυτό που αναφέρω.Οτι κάποιοι απο εσάς δεν έχετε πρόβλημα με όλα αυτα δεν σημαίνει οτι είναι λάθος αλλα δεν είναι λάθος και το αντίστροφο.
Δίακο εγώ δεν ξέρω κανέναν ανθρωπο που αφήνει τρίχες όσες ένα μαγαλώσομο σκυλί,εδικά την εποχή που μαδάει
 


ath_ch

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2013
85
0
Athens
Θα ήθελα να ρωτήσω όσους υποστηρίζουν ότι τα σκυλια "πρέπει" να μένουν μονο έξω από το σπίτι πως τα προστατεύουν από κινδύνους όπως φολες,τσιμπουρια κλπ.peris δε μπορω να σκεφτώ άνθρωπο ο οποίος επιλέγει να έχει ζώα και τα σιχαινεται...μου φαίνεται αδιανόητο....και βέβαια δεν πιστεύω ότι επειδή ειναι ζώα ειναι πιο βρώμικα απο τους ανθρώπους...υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δεν έχουν καλή σχέση με το σαπούνι....Κατα τη δικια μου άποψη όσοι έχουν σπίτι με κήπο το ιδανικοτερο θα ήταν τα σκυλια τους να έχουν τη δυνατότητα να μένουν και μέσα στο σπίτι
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
αν οντως σκυλι σου θελει μεσα το αφηνεις μεσα,αν ειχα την δυνατοτητα θα το προσπαθουσα τωρα δεν την εχω αλλα δεν κολλαω,το ροτ δεν κοιμηθηκε ποτε μεσα,το αλλο που εχω και ειναι πρωην αδεσποτο εχει κοιμηθει αλλα δεν το βλεπω να το απολαμβανει,βασικα θελει να μπει στο σπιτι οπου και το βαζουμε μονο στα πολυ κρυα και πρωι πρωι εξω,την ημερα δηλαδη στην γυρα και 5 βραδια το χρονο να ζητησει να μπει μεσα,ηταν και πρωην αδεσποτο και ειναι ιδιαιτεος χαρακτηρας εχει θεματα,και εγω δεν την εχω περιορισει γενικοτερα!
Και η δικια μου πρωην αδεσποτο ειναι και αποτι εχουμε καταλαβει εξω στην αυλη εμενε.
Οσο τη φιλοξενουσε μια φιλη μου στην αυλη της δεν ζητησε ποτε να μπει μεσα, προφανως γιατι δεν ηξερε τι παει να πει μεσα. Οταν τη πηρα εγω κι ειδε τι παει να πει μεσα δεν θελει με τιποτα το εξω!
Εμενα παντως το σκυλι μου, ακομα και πρωην αδεσποτο, αν ηθελε εστω και αυτα τα βραδια να μενει μεσα, κατι θα μου ελεγε. Πως πιστευεις οτι σου εδειξε οτι δεν το απολαμβανει? Μονο του δεν ηθελε να μπει?
Οταν θα εχουν τα σκυλια σου τη δυνατοτητα να μεινουν μεσα και δεις τι επιλεξουν τοτε το ξανασυζηταμε! Απο τη στιγμη που τα σκυλια σου δεν ξερουν τι παει να πει το μεσα μην θεωρεις αυτοματα οτι επειδη μενουν εξω, αυτο γουσταρουν κι ολας!
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
Λάθος έχετε καταλάβει,δεν σιχαίνομαι τα πάντα στο σκυλί μου απλα δεν μου αρέσει όλο αυτό που αναφέρω.Οτι κάποιοι απο εσάς δεν έχετε πρόβλημα με όλα αυτα δεν σημαίνει οτι είναι λάθος αλλα δεν είναι λάθος και το αντίστροφο.
Δίακο εγώ δεν ξέρω κανέναν ανθρωπο που αφήνει τρίχες όσες ένα μαγαλώσομο σκυλί,εδικά την εποχή που μαδάει

Άρα βάση αυτού που λες θα άφηνες το σκυλί σου έξω μόνο όταν μαδούσε σε εκείνη την εποχή και όχι πάντα. Πράγμα που δεν συμβαίνει μιας και αναφέρεις παραπάνω ότι πάντα όταν έρχονται γνωστοί και φίλοι και συγγενείς το βγάζεις έξω, ανεξαρτήτως της εποχής !

Εκτός κι αν τις ανθρώπινες τρίχες δεν τις σιχαίνεσαι και σιχαίνεσαι μόνο τις σκυλίσιες. Γιατί αν ισχύει αυτό θα έπρεπε να πάρεις ως σκύλο μια ράτσα άτριχη σχεδόν ή έστω κοντότριχη και όχι μεγαλόσωμο μακρύτριχο!
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
@DORIS. τα σκυλια θελουν ανθρωπινη επαφη,οχι ενα κηπο 300 στρεμματα να λυσσανε,το θελουν κι αυτο αλλα παντα αυτο που θα τα κανει ευτυχισμενα ειναι η επαφη που εχουν μαζι μας,ο κοσμος τους ειμαστε εμεις,οχι τα βουνα και τα λαγκαδια.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Λάθος έχετε καταλάβει,δεν σιχαίνομαι τα πάντα στο σκυλί μου απλα δεν μου αρέσει όλο αυτό που αναφέρω.Οτι κάποιοι απο εσάς δεν έχετε πρόβλημα με όλα αυτα δεν σημαίνει οτι είναι λάθος αλλα δεν είναι λάθος και το αντίστροφο.
Δίακο εγώ δεν ξέρω κανέναν ανθρωπο που αφήνει τρίχες όσες ένα μαγαλώσομο σκυλί,εδικά την εποχή που μαδάει
ποσο λαθος μπορει να κανεις :rolleyes::rolleyes: Ευχομαι οταν η γυναικα σου γεννησει να μη δεις ποτε τι τουφες αφηνουν οι γυναικες μεχρι να ερθει ο οργανισμος στα ισα του! Και δεν μιλαμε για ενα μηνα που μαδανε τα σκυλια ε? Μιλαμε ακομα και για ενα χρονο μετα!!
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
@DORIS. τα σκυλια θελουν ανθρωπινη επαφη,οχι ενα κηπο 300 στρεμματα να λυσσανε,το θελουν κι αυτο αλλα παντα αυτο που θα τα κανει ευτυχισμενα ειναι η επαφη που εχουν μαζι μας,ο κοσμος τους ειμαστε εμεις,οχι τα βουνα και τα λαγκαδια.
Υποσημείωση:
Για αυτό και λέγονται σκυλιά!
ΕΞΗΜΕΡΩΜΕΝΑ σκυλιά!

Αλλιώς θα ήταν σε αγέλες τύπου http://news.pathfinder.gr/misc/41551.html
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ενταξει...μην φτάνουμε και στο άλλο άκρο...
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι σε κανέναν από εμάς που μας αρέσει να ζούν τα σκυλιά μας μαζί μας, μας αρέσουν οι τρίχες...Φροντίζουμε να τις καθαρίζουμε...
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Δεν ξέρω αν είστε οι εξαιρέσεις στον κανόνα πάντως ΟΛΟΙ οσους εχω γνωρίσει με σκυλιά μόνιμα στην αυλή παραμελούν εντελώς τον σκύλο απο ενα σημείο και έπειτα και μοιάζει περισσότερο με άγριο ζώο παρά με κατοικίδιο!!! Μην μιλήσω για την εμφανιση.... Καθαροαιμος γερμανικος ποιμενικος πεντιγκρενιος με συμμετοχες και διακισεις σε εκθέσεις είχε καταλήξει να μοιάζει με μικρή αρκούδα απο την βρόμα!
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Θα ήθελα να ρωτήσω όσους υποστηρίζουν ότι τα σκυλια "πρέπει" να μένουν μονο έξω από το σπίτι πως τα προστατεύουν από κινδύνους όπως φολες,τσιμπουρια κλπ.peris δε μπορω να σκεφτώ άνθρωπο ο οποίος επιλέγει να έχει ζώα και τα σιχαινεται...μου φαίνεται αδιανόητο....και βέβαια δεν πιστεύω ότι επειδή ειναι ζώα ειναι πιο βρώμικα απο τους ανθρώπους...υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δεν έχουν καλή σχέση με το σαπούνι....Κατα τη δικια μου άποψη όσοι έχουν σπίτι με κήπο το ιδανικοτερο θα ήταν τα σκυλια τους να έχουν τη δυνατότητα να μένουν και μέσα στο σπίτι
Δεν σιχαίνομα τον σκύλο μου επειδή δεν μου αρέσει για παράδειγμα όπως τρώω στο σπίτι μπορεί να φάω και καμιά τρίχα του,είναι τελείως διαφορετικά πράγματα αυτά που λέω.Σίγουρα όταν τον έχεις μέσα είναι λιγότερες οι πιθανότητες να πάθει κάτι αλλά βασικά επειδή όλα τα σκυλιά που είχα ήταν πάντα στην αυλή είναι καθαρά θέμα τύχης(ποτέ δεν έπαθαν τίποτα)Και επειδή τυχαίνει και έχω και άλλα ζώα εκτός απο σκυλία δεν τα σιχαίνομα καθόλου
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Ενταξει...μην φτάνουμε και στο άλλο άκρο...
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι σε κανέναν από εμάς που μας αρέσει να ζούν τα σκυλιά μας μαζί μας, μας αρέσουν οι τρίχες...Φροντίζουμε να τις καθαρίζουμε...
ε καλα, σιγουρα! παντως εμενα με πιανει τρελη ανατριχιλα με τις ανθρωπινες τριχες, ειδικα τις βρεγμενες.
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
Δεν σιχαίνομα τον σκύλο μου επειδή δεν μου αρέσει για παράδειγμα όπως τρώω στο σπίτι μπορεί να φάω και καμιά τρίχα του,είναι τελείως διαφορετικά πράγματα αυτά που λέω.Σίγουρα όταν τον έχεις μέσα είναι λιγότερες οι πιθανότητες να πάθει κάτι αλλά βασικά επειδή όλα τα σκυλιά που είχα ήταν πάντα στην αυλή είναι καθαρά θέμα τύχης(ποτέ δεν έπαθαν τίποτα)Και επειδή τυχαίνει και έχω και άλλα ζώα εκτός απο σκυλία δεν τα σιχαίνομα καθόλου
δηλαδή αν ήταν ανθρώπινη η τρίχα που θα φας κατα λάθος δεν θα σε πειράξει;Θα μας τρελλάνεις peris; και δεν καταλαβαίνω καθόλου το ότι ενώ σιχαίνεσαι τις σκυλίσιες τρίχες, δεν βοηθάς την γυναίκα σου να τις καθαρίζει ή δεν το βουρτσίζεις 2-3 φορές την μέρα έξω απο το σπίτι! Πρόσεχε πάντως αν αρχίσεις και έχεις εσύ καμιά τριχόπτωση μην σε στείλει η γυναίκα σου να κάνεις παρέα με τον σκυλάκο στον κήπο με την δικαιολογία του ότι σιχαίνεται τις τρίχες που αφήνεις!
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
ε καλα, σιγουρα! παντως εμενα με πιανει τρελη ανατριχιλα με τις ανθρωπινες τριχες, ειδικα τις βρεγμενες.

Όχι ανατριχίλα, αηδία!ειδικά όσες έχουμε μακρυά μαλλιά και μαζεύουμε μετά το μπάνιο αυτές που μένουν στο σιφόνι...μπλιάχ! Μήπως να αφήσω τον Διάκο στο σπίτι και να πάρω με τον άντρα μου τα βουνά και τα λαγκάδια ή να κάνουμε μια σκηνή στο μπαλκόνι για να μην αφήνουμε τρίχες στο σπίτι;;;;;);)
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Όχι ανατριχίλα, αηδία!ειδικά όσες έχουμε μακρυά μαλλιά και μαζεύουμε μετά το μπάνιο αυτές που μένουν στο σιφόνι...μπλιάχ! Μήπως να αφήσω τον Διάκο στο σπίτι και να πάρω με τον άντρα μου τα βουνά και τα λαγκάδια ή να κάνουμε μια σκηνή στο μπαλκόνι για να μην αφήνουμε τρίχες στο σπίτι;;;;;);)
Mε αυτα που περιγραφεις, αν ημουν moderator, θα σε ειχα στειλει σπιτι σου :p
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
δηλαδή αν ήταν ανθρώπινη η τρίχα που θα φας κατα λάθος δεν θα σε πειράξει;Θα μας τρελλάνεις peris; και δεν καταλαβαίνω καθόλου το ότι ενώ σιχαίνεσαι τις σκυλίσιες τρίχες, δεν βοηθάς την γυναίκα σου να τις καθαρίζει ή δεν το βουρτσίζεις 2-3 φορές την μέρα έξω απο το σπίτι! Πρόσεχε πάντως αν αρχίσεις και έχεις εσύ καμιά τριχόπτωση μην σε στείλει η γυναίκα σου να κάνεις παρέα με τον σκυλάκο στον κήπο με την δικαιολογία του ότι σιχαίνεται τις τρίχες που αφήνεις!
Εννοείται οτί θα με ενοχλήσει αν φάω τρίχα απο όπου και αν προέρχεται.Και σου ξαναλέω οτι δεν συγκρίνονται οι τρίχες που αφήνει ένα μεγαλώσο σκυλί μέσα στο σπίτι όσο και να το βουρτσίσεις με αυτές ενός ανθρώπου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95