ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΙΟΤΙΚΑ


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Καλησπέρα,

Ποια είναι η γνώμη σας για τα συμπληρώματα βιταμινών και προβιοτικών;
Έχετε δώσει;
Αν ναι ποια και τι αποτελέσματα έχετε δει;
Σκέφτομαι να αρχίσω στον Roger το προβιοτικό pro plan fortiflora, ένα φακελάκι την εβδομάδα.
Έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια, ότι βοηθάει στην πέψη-γαστρεντερολογικό, στο ανοσοποιητικό, στην ενέργεια και στο στρες.
Έλεγα να πήγαινα σε κεφίρ ή γιαούρτι, αλλά ο Roger είναι δύσκολος με όλα αυτά.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Τι τροφή δίνεις; Γιατί ειδικά βιταμίνες οι περισσότερες έχουν. Και προβιοτικά έχουν οι γαστρο νομίζω.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Τι τροφή δίνεις; Γιατί ειδικά βιταμίνες οι περισσότερες έχουν. Και προβιοτικά έχουν οι γαστρο νομίζω.
Τώρα δίνω naturea naturals.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Λέει ότι έχει βιταμίνες κ δε λέει κ ακριβώς τι κ πόσο. Κ άλλα συμπληρώματα βλέπω. Δεν θα δινα στη θέση σου κάτι άλλο σε συμπλήρωμα έτσι στα τυφλά, υπάρχει κ η υπερβιταμίνωση.

Τώρα για τα προβιοτικά, εγώ δίνω forti flora αλλά εμένα κ μαγειρευτό τρώει, κ δε χωνεύει τις περισσότερες ίνες ανεπεξεργαστες κ κυρίως έχει μόνιμο ιστορικό με κολίτιδες στις οποίες το προβιοτικο βοήθησε τρέλα. Αλλά σε σκυλί χωρίς πρόβλημα κ με τόσο μικρή κ κυρίως αραιή δόση δεν ξέρω τι θα πρόσφερει. Πάντως κακό δεν θα κάνει. Πιο πιθανό να μην κάνει τπτ, either way.

(Υ.γ. κ βιταμίνες δίνω ανά περιόδους εγώ, αλλά είπαμε, εμείς τρώμε μαγειρευτό, άρα χωρίς συμπληρώματα που έχει η ξηρά κ μειωμένη σε απαραίτητα συστατικά δίαιτα λόγω κολιτιδων).
 
  • Like
Reactions: GRDANE and GSD92