Βάρος Ακίτα Ινου


vasiilis

Member
17 Δεκεμβρίου 2010
24
0
LEFKADA
Γεια σας παιδια, θα ηθελα αν γνωριζει καποιος να μου απαντησει ποσο πρεπει να ζυγιζει ενα αρσενικο ακιτα 5 μηνων?
ο δικος μου ειναι 23 κιλα ειναι καλα?
ευχαριστω!
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Καλησπέρα, για το εάν το βάρος του σκυλιού είναι και υγειές ο πρώτος που μπορεί να σε ενημερώσει είναι ο κτηνίατρός σου.
Τώρα υπάρχουν και κάποιοι οπτικοί κανόνες και charts που μπορείς να βρείς στο forum και γενικά στο internet τα οποία αφορούν κάθε σκυλί (ίσως βρείς και ειδικά για Akita)

Ο εκτροφέας από τον οποίο το πήρες το κουτάβι δε σε υποστηρίζει σε τέτοια θέματα?
 


akita_yoko

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
142
0
Αθήνα, Κηφισιά
Εγώ έχω ένα κοριτσάκι ακίτα 2,5 μηνών και είναι 6,5 κιλά. Νομίζω τα 23 είναι αρκετούτσικα, αλλά σκέψου ότι είναι κ αγοράκι κ 5 μήνων. Η κτηνίατρος πάντως μου είπε ότι στα κουτάβια αν δεν είναι πολύ αδυνατισμένα ή πολύ χοντρά δεν δίνουν πολύ σημασία στο βάρος εξ άλλου κανείς δεν κάνει δίαιτα σ ένα μωρό. οπότε μάλλον θα λεγα να μην ανησυχείς, αν και όπως είπε και ο dimitris73 καλύτερα ρώτα το γιατρό.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αυτο που μπορει να σου πει ο γιατρος ειναι αν ειναι αδυνατο η παχυσαρκο. Μονο αν ειναι γνωστης της φυλης θα σου πει αν αυτο ειναι το ιδανικο βαρος για αυτη την ηλικια.
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Ανοιξε το κινητο πληκτρολογισε τον αριθμο του εκτροφεα και ολες οι αποριες σου θα λυθουν!
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Εγώ έχω ένα κοριτσάκι ακίτα 2,5 μηνών και είναι 6,5 κιλά. Νομίζω τα 23 είναι αρκετούτσικα
οι αναλογίες βαρών δεν αυξάνουν αναλογικά με την ηλικία.

Τα Ακίτα επειδή έχουν μια τάση να τεμπελιάζουν αν και το αφεντικό τους είναι ράθυμο καλό είναι να προσέχετε το βάρος τους και να τα αθλείτε συστηματικά. Δεδομένου ότι το βάρος ενηλίκου ποικίλει από 28 μέχρι 48 κιλά (αν δεν κάνω λάθος) για 5 μηνών ίσως να είναι κάπως παραπάνω απ' το κανονικό.

Πώς κατανέμεται το βάρος του σκύλου όπως τον επισκοπείς από πάνω;
 




DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Η Καλύτερη ζυγαριά είναι το μάτι.
Πάντως να προτιμάς να σου φαίνεται αδύνατος παρά γεμάτος.
Τα 1-2 μείων κιλά ποτέ δεν έβλαψαν σε σχέση με τα 1-2 συν.
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Το βαρος καθε κουταβιου ειναι σχετικο για μενα.παει με το ματι..σε οποιον λεω οτι ο Ορφεας ειναι 3 μηνων και 15 κιλα,φανταζεται οτι ειναι υπερβαρος αλλα με το που τον δουν αλλαζουν γνωμη...σχεδον φαινονται τα πλευρα του...
 




Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Ο Hachi σε 5 ημέρες γίνεται 4 μηνών και είναι 14 κιλά :) πόση τροφή του δίνεις εσύ; Εγώ έχω μπερδευτεί με τις αναλογίες που γράφει η pro plan από πίσω γιατί λέει από μέχρι, προς το παρόν του δίνω 3 γεύματα των 100 γραμμαρίων την ημέρα, είναι πολλά ή λίγα; Έχει καταντήσει λαίμαργος πάντως και δείχνει σαν να πεινάει, όταν μέχρι πρίν 10 ημέρες του είχα πάντα γεμάτο το μπώλ του έτρωγε από μόνος του λίγο τώρα με το που του βάλω τα 100 γραμμάρια έχουν εξαφανιστεί σε 10 δευτερόλεπτα.
 






ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
http://www.puppyweights.com/Akita/6/
αυτό πάντως λάθος μου το βγάζει, μου λέει πως είναι αδύνατο ενώ ο κτηνίατρος μου είπε ότι είναι παχύς και να του ελλατώσω. Τι να κάνω τελικά;
Ενδεικτικά το έβαλα. Εννοείται να ακούσεις τον γιατρό σου! Είναι παχουλούλης?
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Όχι, μια χαρά είναι, μίλησα με τον Γιάννη τον εκτροφέα στη Θεσσαλονίκη και μου είπε να αυξήσω σε 400 γραμμάρια, καλά είμαστε σε κιλά μου είπε ;)
 


Akitaman

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
127
0
Μου φαινεται οτι οι μισοι μιλατε για Ιαπωνικα και οι μισοι για Αμερικανικα Ακιτα. Υπαρχει αρκετη διαφορα στον ογκο και βαρος.
Αλλωστε οπως ειπε και καποιος πριν, η καλυτερη ζυγαρια ειναι το ματι.
 




Κων/νος

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2010
222
0
Αθηνα,Μελισσια
Φιλε grerudo οτι σπυ πει ο Γιαννης!Ο δικος μου 6μηνων&τρωει 300-350 ακομα.&ειναι 26κιλα+.Ωραιο το κουταβι σου...Να σου ζησει
Υ.Γ Ο Γιαννης&ο Νικος εχουν Ιαπωνικο Ακιτα.
 
Last edited: