Βοήθειααααα ψύλλος!!




chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Μια χαρά είσαι και με και χωρίς καφέ... απλά όπως είπα το έκανα copy paste από το άλλο θέμα που το είχει τίτλο... :rolleyes::D

Είναι το pudex plus της tafarm...
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
Προσωπικά έχω ακούσει ότι είναι αρκετά δυνατό... Στα έπιπλα ανεβαίνει η μικρή? Αν δεν έρθει σε επαφή τι πρόβλημα να υπάρχει? Πράγμα που θεωρώ υπερβολικό, καθώς ένας φίλος μου ψέκαζε τον δικό του με αυτό και δεν έπαθε τίποτα... Φυσικά στο δικό μου δε θα το έβαζα γιατί φοβάμαι για δερματικά. Πάντως εγώ έκανα αυτά που ακούστηκαν εδώ και ο μικρός ούτε ξύνεται ούτε έχω δει άλλο ψύλλο πάνω του ή στο σπίτι...
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Εμένα η μικρή είναι παντού στο σπίτι (καναπέδες και κρεβάτι, χαλί στο γραφείο το οποίο δεν αξιώθηκα να βγάλω ακόμα η ακαμάτα) και επειδή δεν κατάφερα να το σκοτωσω το ζιζάνιο θέλω να περάσω ένα χέρι με το σπρέυ για το φόβο των Ιουδαίων, π.χ. επειδή κατώ από το κρεβάτι μας έχει αποθηκευτικό χώρο εύκολα προσβάσιμο σε ένα ζουζούνι...

Στη μικρή δεν θα ρίξω βέβαια από αυτό, απλά αφού το πηρε που το πήρε να το χρησιμοποιήσω π.χ. αντί του fendona που λέει ο ICE...??

Κατά τα άλλα ότι μπορεί να ζεματιστεί και τα αλατοπιπερωθεί θα γίνει και αυτό...
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Εγω του βρηκα προχθες 2 ψυλλους και τους σκοτωσα.Χθες αλλον 1 πολλυ μικρο,πηδηξε και χαθηκε.Τον εχω κανει μπανιο 1η του μηνα αλλα τον επλυνα και τοπικα μετα απο 1 ημερα και περιμενω να περασει απο τοτε 1 εβδομαδα για να του βαλω αμπουλα.Γιατι εκτος του οτι δεν πρεπει ο σκυλος να βραχει για καποιες ημερες,δεν ξερω ποσες ημερες χρειαζεται για να επανελθει η λιπαροτητα στο δερμα του και κατα ποσο για τον λογο αυτο μπορει η αμπουλα να ερεθισει το δερμα του.
Δυστυχως διαβαζω απο μελη του φορουμ οτι βρισκουν ψυλλους πανω στον σκυλο τους και ας τους εχουν βαλει αμπουλα και κολλαρο.Οι ψυλλοι εχουν παθει ανοσια στα φαρμακα και ειναι το μεγαλυτερο προβλημα γιατι ζουν στο περιβαλλον του σκυλου.Αδικα ποτιζουμε τους σκυλους μας με χημεια...Σχετικα με τις αμπουλες οταν 1 ψυλος τσιμπησει τον σκυλο που φορα αμπουλα,υποτιθεται οτι ο ψυλλος πεθαινει.Ο σκυλος ομως δεν εχει ηδη μολυνθει?
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
για τους ψυλλους βρε καλα μου πανω στο σκυλι κανουμε το μειγμα με τα λεμονια, το λουζουμε με δαυτο, δεν ξεπλενουμε και ΤΕΛΟΣ οι ψυλλοι. Ειναι πιο ευκολο απο σαπουναδες κλπ και ακρως αποτελεσματικο.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
για τους ψυλλους βρε καλα μου πανω στο σκυλι κανουμε το μειγμα με τα λεμονια, το λουζουμε με δαυτο, δεν ξεπλενουμε και ΤΕΛΟΣ οι ψυλλοι. Ειναι πιο ευκολο απο σαπουναδες κλπ και ακρως αποτελεσματικο.
Για πες σχετικα με το μειγμα,αραιωνεις λεμονι σε νερο?Σε τι αναλογια?
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
βραζεις ενα λιτρο νερο και βαζεις μεσα 4 βιολογικα λεμονια με τη φλουδα, κομμενα στα δυο. βραζουν για κανενα 10λεπτο και μετα κλεινεις καπακι, κατεβαζεις στο μισο για λιγο κ μετα κλεινεις το ματι. Τα αφηνεις για 12 ωρες. Την επομενη μερα, τσιριμπιμ τσιριμπομ, ανοιγεις καπακι, ζουμπας-τριβεις τα λεμονια, διαλυονται με τη φλουδα. Αν θες τα περνας με σουρωτηρι. εγω οχι, απλα αφαιρω τα χοντρα κομματια αν υπαρχουν κ οτι κουκουτσι πιασω. βαζεις το σκυλι στη μπανιερα και το λουζεις. λιγο λιγο. τριβεις καλα και μετα τελος. ΑΠλα αν εχεις ασπρο σκυλι, το κανεις βραδυ γιατι αλλιως το σκυλι γινεται κιτρινο απο το λεμονι.
 
  • Like
Reactions: Φλάφη


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
υγ: βιολογικα λεμονια γιατι μπαινουν με τη φλουδα και δεν θελουμε χημικα να μπαχαλεψουν την οξυτητα του λεμονιου.
 










chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Παιδιά δεν το πιστεύω ... θα πάθω εγκεφαλικό!!

Βρήκα άλλον ένα στο σκυλί (μπορεί να ήταν και αυτό που μου ξέφυγε) καιδύο βρήκε η μάνα μου στο χαλάκι του διαδρόμου...
Βέβαια ήταν τελείως ζαβλακωμένα από το χτεσινό ψέκασμα και δεν μπορούσαν να κουνηθούν και πολύ (πράγμα που σημαίνει ότι έκανε δουλειά) και ο κτηνίατρος που είπε ότι είχαν κάνει αυγά πάνω στη μικρή....!!!
Θα τρελαθώ... που στο καλό τους μάζεψε τρεις ίσως και τέσσερις ψύλλους!!!

Της έβαλα αμπούλα σήμερα το πρωί και μου έδωσε και ένα σπρέυ να την ψεκάσω καλά μετά από είκοσι μέρες... θα μου έρθει εγκεφαλικό!
 




Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
εμεις ειχαμε τσιμπησει απο τον εκπαιδευτη παντως. πακετο. Και ποσο χημικο να βαλεις πια πανω...πωπω...θελει γερα νευρα Χρυσουλακι μου..
 




rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
παιδια τα αυγα δεν σκοτωνονται με κανενα απο τα σκευασματα που υπαρχουν!!εποαζονται καθε 9 μερες και μονο τοτε μπορουν να καταπολεμηθουν!!γιαυτο υπομονη!!
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Γιατί να μην πατάει στα χόρτα, σκυλί δεν είναι; :confused:

Συμφωνω.Αν στερησουμε και αυτο απο τον σκυλο μας τι θα μεινει?Ο σκυλος εχει την αναγκη να μυριζει,να παιρνει ερεθισματα.Κανεις σκυλος δεν αρκειται στα πεζοδρομια η στο τσιμεντο.Εννοειται ομως οτι χρειαζεται προσοχη γιατι τα χορτα μπορει να κρυβουν κατι που μπορει να φαει...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.132
Μηνύματα
896.037
Μέλη
19.944
Νεότερο μέλος
Stelios Krani