Βοήθεια για εμβολιασμό


pinelopi

Member
29 Ιουλίου 2012
12
0
Την βοήθεια σας:rolleyes:!!! Ένας φίλος πήρε ενα κουτάβι 30 ημερών και μου το έδωσε ανεμβολίαστο 3 μηνών. 10 μέρες μετά το πήγα στην κτηνίατρο και του έκανε το 1ο του εμβόλιο (Vanguard CPV), μου είπε οτι είναι το puppy. Έκανε και αποπαρασίτωση.
1) Ήταν σωστό που έκανε το puppy ενώ ήταν 3,5 μηνών περίπου?​

Επειδή έχουμε μόνο έναν κτηνίατρο και δεν με κάλυψε στις ερωτήσεις που του εκανα, τα επόμενα εμβόλια θα τα κάνω μόνη μου. Μπορείτε να μου πείτε ποια πρέπει να κάνω?

2)Διάβαζα οτι το Nobivac είναι καλύτερο σαν εμβόλιο, επηρρεάζει το δεύτερο εμβόλιο να είναι αυτής της μάρκας?​

Αν γνωρίζει κάποιος ας μου προτείνει ένα πρόγραμμα εμβολιασμού σύμφωνα με την ηλικία που εχει τώρα (4,5 μηνών) και συμφωνα με το1ο του εμβόλιο (Vanguard CPV) που έχει κάνει.

:eyecrazy: Εχω ζαλιστεί να διαβάζωωωωωω. Σας ευχαριστώ!!
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Εμβολιακό πρόγραμμα καθορίζεται με βάση επιδημιολογικά στοιχεία της κάθε χώρας και της κάθε γεωγραφικής περιοχής .
Το να ψάχνει κανείς για "προτεινόμενο" πρόγραμμα , αν όχι επικίνδυνο , είναι τουλάχιστον ανέφικτο και ανούσιο .
Είδα τις προάλες εδω (δεν θυμάμαι σε ποιο θέμα) κάποιος έστελνε εμβολιακό πρόγραμμα για σκύλους στην Ελλα΄δα , αυτό που κάνουν...στην Γερμανία ...

στη περίπτωση αυτή ε.. δεν μπορείς παρα να λυπάσαι .
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις αλλον γιατρο?
Σε διπλανη η εστω κοντινη πολη/χωριο δεν υπαρχει τιποτα?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Είδα τις προάλες εδω (δεν θυμάμαι σε ποιο θέμα) κάποιος έστελνε εμβολιακό πρόγραμμα για σκύλους στην Ελλα΄δα , αυτό που κάνουν...στην Γερμανία ...

στη περίπτωση αυτή ε.. δεν μπορείς παρα να λυπάσαι .
Για κάνε τον κόπο να το βρεις και να μας το δείξεις, για να λυπηθούμε όλοι μαζί, σε παρακαλώ.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Επειδή έχουμε μόνο έναν κτηνίατρο και δεν με κάλυψε στις ερωτήσεις που του εκανα, τα επόμενα εμβόλια θα τα κάνω μόνη μου. Μπορείτε να μου πείτε ποια πρέπει να κάνω?

Τι ερωτήσεις έκανες πια που δεν σε κάλυψε ο κτηνίατρος (υποθέτω ερωτήσεις για τον εμβολιασμό) ?...Άντε και κάνεις ..λέμε τώρα...τα εμβόλια εσύ, ποιος θα σου σφραγίσει το βιβλιάριο υγείας του σκύλου για τον εμβολιασμό ? :rolleyes:
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Ανακινείστε καλά το φιαλίδιο και χορηγείστε αμέσως όλο το περιεχόμενο του φιαλιδίου ( 1 ml ) υποδόρια.
Με το VANGUARD CPV μπορούν να εμβολιάζονται νεαροί σκύλοι από την ηλικία των 5 βδομάδων. Όταν οι σκύλοι που πρωτοεμβολιάζονται έχουν ηλικία μικρότερη των 12 βδομάδων πρέπει να επαναεμβολιάζονται κάθε 2 – 3 εβδομάδες έως την ηλικία των 18 – 22 εβδομάδων. Με αυτόν τον τρόπο αποφεύγεται η πιθανότητα εξουδετέρωσης των εμβολιακών αντιγόνων από τα υπάρχοντα μητρικά αντισώματα. Μία μόνο δόση του VANGUARD CPV είναι αρκετή για την πλήρη ανοσοποίηση σκύλων μεγαλύτερων των 22 βδομάδων. Συνιστάται ο επαναληπτικός εμβολιασμός κάθε χρόνο.