Βοήθεια για επιλογή σκύλου




Μίνα

Member
16 Οκτωβρίου 2016
21
72
26
Μπορείς να δεις και για κοκόνι που είναι εύκολος χαρακτήρας για πρώτο σκυλί και είναι καταπληκτικά.

+ότι θα βρεις σίγουρα και αδέσποτο/από φιλοζωική και θα γλυτώσεις και το έξοδο για τον εκτροφέα...
Πολύ καλή ίδεα ευχαριστώ:)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Θελω να ειναι ηρεμο σκυλακι, ησυχο και να μην γαβγιζει παρα πολυ και ενοχλουνται οι γειτονες (μενω σε πολυκατοικια), να μην ειναι πολυ δραστηριο, να του αρεσει δηλαδη να περναει την ωρα του ξαπλωμενο, και να εκπαιδευεται ευκολα, να του αρεσουν τα χαδια και οι αγκαλιες.
Αν σβήσω το σημείο για την εύκολη εκπαίδευση, ειλικρινά θα νόμιζα ότι ψάχνεις για γάτα...Η οποία μάλιστα δεν γαβγίζει και καθόλου. Σε σκύλο θα πρότεινα ένα λούτρινο, υπερκαλύπτει όλες τις παραμέτρους που έθεσες.
Αν επιμένεις για ζωντανό σκυλάκι, από την στιγμή που δεν θες κάποια συγκεκριμένη φυλή για ειδικό λόγο, ψάξε στις φιλοζωικές να βρεις ένα ενήλικο (=έτοιμο) σκυλάκι που σου κάνει κλικ. Και τα λεφτά σου θα κρατήσεις και θα χαρίσεις σπιτικό και ευτυχία σε ένα ζώο που θα στο ανταποδώσει πολλαπλάσια. Και πάλι να ξανασκεφτείς τα "θέλω" σου, γιατί δεν είναι πολύ ρεαλιστικά,ειδικά αν σκέφτεσαι για οτιδήποτε άλλο εκτός από ηλικιωμένο σκυλί.
 


spgkolem

Member
28 Ιουλίου 2016
10
6
34
Κατ'αρχάς όπως λες μόλις έγινες φοιτήτρια,οπότε θα σου πρότεινα να περιμένεις αρκετό καιρό ακόμα για να βρεις πρώτα εσύ τους ρυθμούς σου και μετά να πάρεις και σκυλάκι.Εγώ θα σου πρότεινα τον πρώτο τουλάχιστον χρόνο να μην έχεις την ευθύνη ενός πλάσματος γιατί θα αλλάξεις και εσύ η ίδια συνήθειες μέσα σε αυτό το διάστημα.
 


Μίνα

Member
16 Οκτωβρίου 2016
21
72
26
Αν σβήσω το σημείο για την εύκολη εκπαίδευση, ειλικρινά θα νόμιζα ότι ψάχνεις για γάτα...Η οποία μάλιστα δεν γαβγίζει και καθόλου. Σε σκύλο θα πρότεινα ένα λούτρινο, υπερκαλύπτει όλες τις παραμέτρους που έθεσες.
Αν επιμένεις για ζωντανό σκυλάκι, από την στιγμή που δεν θες κάποια συγκεκριμένη φυλή για ειδικό λόγο, ψάξε στις φιλοζωικές να βρεις ένα ενήλικο (=έτοιμο) σκυλάκι που σου κάνει κλικ. Και τα λεφτά σου θα κρατήσεις και θα χαρίσεις σπιτικό και ευτυχία σε ένα ζώο που θα στο ανταποδώσει πολλαπλάσια. Και πάλι να ξανασκεφτείς τα "θέλω" σου, γιατί δεν είναι πολύ ρεαλιστικά,ειδικά αν σκέφτεσαι για οτιδήποτε άλλο εκτός από ηλικιωμένο σκυλί.
Πήγα σήμερα στην φιλοζωική, και βρήκα ένα καταπληκτικό σκυλάκι, ή μάλλον αυτό με βρήκε:p γιατί μόλις με είδε έτρεξε κοντά μου είναι κοκόνι μου είπαν, είναι πέντε χρονών και το λένε Λίζα. Απλά επείδη έχει ένα πρόβλημα με το ματάκι της και δεν βλέπει καλά δεν το παίρνει κανείς. Είναι χαδιάρα και πολύ ήρεμη. Αποφάσισα να την υιοθετήσω και είμαι πάρα πολύ χαρούμενη. Σήμερα θα πάω να κάνω τα απαραίτητα ψώνια γι'αυτή και αύριο το πρωί θα είναι στο σπιτι. :)
 




Μίνα

Member
16 Οκτωβρίου 2016
21
72
26
Καλώς να την δεχθείς λοιπόν την Λίζα και να έχετε καλή ζωή μαζί. Φαντάζομαι θα υπογράψεις κάποιο συμβόλαιο υιοθεσίας ε ;
Να μας βάλεις και φωτο να την δούμε. :)
Ναι θα υπογράψω, αύριο που θα πάω να το πάρω. Φυσικα και θα ανεβάσω αύριο, είναι μια κούκλα :)
 






cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Πήγα σήμερα στην φιλοζωική, και βρήκα ένα καταπληκτικό σκυλάκι, ή μάλλον αυτό με βρήκε:p γιατί μόλις με είδε έτρεξε κοντά μου είναι κοκόνι μου είπαν, είναι πέντε χρονών και το λένε Λίζα. Απλά επείδη έχει ένα πρόβλημα με το ματάκι της και δεν βλέπει καλά δεν το παίρνει κανείς. Είναι χαδιάρα και πολύ ήρεμη. Αποφάσισα να την υιοθετήσω και είμαι πάρα πολύ χαρούμενη. Σήμερα θα πάω να κάνω τα απαραίτητα ψώνια γι'αυτή και αύριο το πρωί θα είναι στο σπιτι. :)
Μπραβο Μινα, εκανες την καλυτερη δυνατη επιλογη!!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli












Μίνα

Member
16 Οκτωβρίου 2016
21
72
26
Να το, το κορίτσι! Κάνει χαρούλες, όταν κατάλαβε ότι επρόκειτο να αποκτήσει σπιτάκι. (Η ανάλυση ειναι χαλια απο το κινητο(n))IMG_3023.JPG
Πήγα σήμερα το πρωί και την έφερα σπίτι. Δεν μπορείτε να φανταστείτε την χαρά της. Έτρεχε στα δωμάτια και χοροπηδούσε γύρω γύρω.:p Είναι πάρα πολύ υπάκουη, δεν το περίμενα. Ακούει πολύ καλά στο όνομα της και όταν της έβαλα το λουρί για την βόλτα το δέχτηκε κατευθείαν. Έχουμε περάσει όλο το μεσημέρι αγκαλιά στον καναπέ, δεν λέει να σηκωθεί από πάνω μου:LOL:
 










Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU