Βοήθεια, λιμοκτονεί το Μουφ!!


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όπως έγραψα και προ βδομάδος, η κτηνίατρος του Μουφ είδε και αποείδε και τον έβαλε να κάνει δίαιτα, δηλαδή την καινούρια Hill's για χοντρό-Μουφα. Επίσης μου είπε να του δίνω μαγειρεμένα λαχανικά που, λέει, μπορεί να τρώει όσα θέλει. Ε, το Μουφ φαίνεται δεν τρελλαίνεται από την καινούρια δίαιτα, ζητιανεύει εννοείται το φαΐ μου, δεν του δίνω και για να με σκάσει δεν τρώει ούτε το δικό του! Αμάν για να φάει μια μπουκιά! Τρώει κατά τη διάρκεια της ημέρας, άντε μια μερίδα από τις δυο που δικαιούται κι αυτήν μόνον αν σκυλοπεινάσει. Αυτό που καταβροχθίζει είναι τα εννέα μεζεδάκια (σκυλομπίσκοτα) που προβλέπει η δίαιτά του κάθε μέρα και που τα έχει και αυτά το κουτί. Αλλιώς κοντεύει να λαλήσει και είμαστε μόνο 6 μέρες διακοπές. Να φανταστείτε, ούτε τα πράσινα φασολάκια του πολυθέλει να τρώει. Το βλέπω βέβαια ελαφρώς αδυνατισμένο, αλλά έχουμε ακόμα μέλλον: πέντε μέρες ακόμα Απαλάχεια και μετά καμιά βδομάδα Νέα Αγγλία.

Τι να του κάνω για να το πείσω να φάει? Μήπως πάθει κιόλας τίποτα?

Ως συνήθως, σας μερσώ ιδιαιτέρως για ό,τι συμβουλές. Θα πάω μάλιστα αύριο στο Άσβιλ για ψώνια δικά μου και θα περάσω και από το Πέτσμαρτ για να το ζυγίσω να δω τι γίνεται από κιλά.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.868
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εκείνη τη Hill's με τα σ'τάρια; :eek: Τρελός είναι να τη φάει :p Γιατί δεν του παίρνεις την κανονική ξηρά που του έδινες απλά μείωσε τη μερίδα και αύξησε τις βόλτες/τρέξιμο.
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Λογικο ειναι να μην τρωει, του κακοφαινεται η διαιτα. Εσυ συνεχισε ετσι οπως σου ειπε ο γιατρος. Και μην ανησυχεις δεν παθαινει τπτ, αν πεινασει θα φαει. Ετσι λεει ο κτηνιατρος μας για τον δικο μου. Δεν λιμοκτονει κι ολας, τρωει λιγο απ οτι λες, παιρνει και τα μπισκοτακια του. Μην σε απασχολει, θα συνηθισει.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν έχει ανάγκη ο σκύλος απο πείνα εφόσον έχει φαγητό διαθέσιμο
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καλώς, διότι με έχει τρομάξει. Ναι, αυτή η φρικτή δίαιτα είναι και την πήραμε διότι η άλλη που έχει δεν του κάνει τίποτα όσο και να την έχω μειώσει. Δράμι δεν έχει χάσει. Τώρα ευελπιστεί ότι θα φάει paella που φτιάχνω γι' ανθρώπους και του έχει μυρίσει, αλλά δεν πρόκειται να φάει ούτε ένα μικρούτσικο κομματάκι. Τα μπισκότα πάντως είναι μέσα στη δίαιτα και για κάποιο λόγο τα λατρεύει. Αφήστε και κάθομαι και γράφω κάθε μέρα ημερολόγιο τι έφαγε και τι δεν έφαγε το Μουφ και είναι σκέτη απελπισία διότι όντως τρώει ελάχιστα. :(

Έξω βγαίνει διότι τον αφήνω εκτός από τις βόλτες να σουρτουκεύει στο κτήμα μέσα που είναι 44 στρέμματα και με βεβαίωσαν ότι η μόνη αρκούδα που κυκλοφορεί είναι ο ιδιοκτήτης...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μα σκέψου απλά ότι αν όντως λιμοκτονήσει θα κάνει "kick in" το ένστικτο και θα φάει ότι έχει μπροστά του
μην ανησυχείς
αν υπήρχε πρόβλημα με τον Μούφ που δεν τρώει
δεν θα υπήρχε πρόβλημα με τα αδέσποτα στην Ελλάδα
(απο τα πιο ακραία black humour που έχω εκσφενδονίσει ποτέ....)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
ΟΚ, ευχαριστώ για τις συμβουλές. Το ιερόν ζώον πάντως έχει φάει μέχρι τώρα και τα τέσσερα σαπούνια που είχε το σπίτι! Έχω φρικάρει τελείως μαζί του διότι έμαθε να ανοίγει την πόρτα του μπάνιου, γι' αυτό άλλωστε και τα βούτηξε. Επίσης μου γλύφει τα χέρια διότι έβαλα μαλακτική κρέμα. Τέλος έχει σκίσει όλα τα άδεια πλαστικά μπουκάλια από μπουρμπουλόνερο και κόκα-κόλα, καθώς επίσης μασήσει και φτύσει μια ξύλινη πλαστική κουτάλα, το πτώμα της οποίας κατέληξε χτες στο τζάκι! Από σκυλόφαγο ψιλοτσιμπάει ανόρεκτα το μπωλ του πού και πού και έχει επομένως μειώσει το ήδη μειωμένο φαΐ του στο μισό.

Ετοιμάζομαι να πάω Άσβιλ, οπότε θα περάσω από το Πέτσμαρτ να δω τι ψάρια πιάνουμε από βάρος...:rolleyes:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Σήμερα ανακάλυψα ότι υπάρχει μαγικό περιτύλιγμα που το Μουφ δεν μπορεί να ανοίξει! ΔΕΝ κάνω πλάκα. Απόψε τελειώνει επισήμως η δίαιτα του Μουφ με το τελευταίο μισό σακκουλάκι (αφού το ανακατεύω με την τροφή του την κανονική πλέον) αυτής της φρικτής διαιτητικής τροφής. Την είχα μάλιστα αφήσει πάνω στον μπουφέ, άρα ήταν εύκολο για το Μουφ να προσπαθήσει να την κλέψει. Την απεχθάνεται όμως τόσο πολύ που ούτε που πήγε κοντά της!

Τελοσπάντων, τελειώνει σήμερα η τροφή, μένουν όμως μερικά ακόμα σακουλάκια με λιχουδιές διαιτητικές που το Μουφ τα λατρεύει. Εφόσον εμφανίστηκαν λοιπόν κάτω από τη φρικτή τροφή, πήγε σήμερα να τα βουτήξει ένα-ένα όσο έλειπα. Ε, γύρισα στο σπίτι και τον βρήκα να παιδεύεται μετά μανίας να ανοίξει ένα από αυτά, πλην όμως φευ! Το περιτύλιγμα ήταν αδύνατο να το σκίσει!! Αφού τσαντίστηκε τόσο το Μουφ που με το που μπήκα σπίτι, ήρθε με το σακουλάκι στο στόμα και μου το έβαλε στα χέρια να το ανοίξω εγώ!!

Άντε να περάσουμε αύριο από την κτηνίατρο να δούμε τι ψάρια πιάσαμε από χάσιμο βάρους...
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Πάντως μην ανησυχείς καθόλου για το ότι θεωρητικά πεινάει.... Στερητικό σύνδρομο των νόστιμων πραγμάτων περνάει... και όπως όλοι οι εθισμένοι, είναι μέχρι να περάσει η ενέργεια της ναρκωτικής ουσίας.. μετά, καθαρίζει το μυαλό τους και όλα καλά.... Το μέσο σκυλί (σπιτίσιο) αντέχει άνετα 10 μέρες χωρίς φαί (δε μιλάμε για toy φυλές βέβαια που έχουν άλλα προβλήματα, για κανονικά σκυλιά μιλάμε!!) χωρίς να προβληματιστεί.. απλά, λίγο γιαουρτάκι που και που.... έτσι για να ξεγελιέται και να περνάει και κάτι από το πεπτικό του, για να τρώνε και τα δις μικρόβια... μην πεθάνουν και αυτά...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Καλά εσύ δεν επρόκειτο ν'αρχίσεις μπάρφ (ή τελος πάντων κάποια παραλλαγή της που σε καλύπτει) προκειμένου ν'αδυνατήσει ο σκύλος? Πως και ξαναγύρισες στα πίτουρα?
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
δεν έχει ανάγκη ο σκύλος απο πείνα εφόσον έχει φαγητό διαθέσιμο
Σωστος...
+φωνω :D

αλλο η πεινα στον ανθρωπο αλλο στο σκυλο δεν ειναι ιδιοι οργανισμοι ο σκυλος δουλευει αλλοιως αστον ετσι και θα ειναι οκ
και οταν ερθει στα σωστα του με μετρο το φαι :p
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καλά εσύ δεν επρόκειτο ν'αρχίσεις μπάρφ (ή τελος πάντων κάποια παραλλαγή της που σε καλύπτει) προκειμένου ν'αδυνατήσει ο σκύλος? Πως και ξαναγύρισες στα πίτουρα?
Διαταγή της κτηνιάτρου. Την έκοψα την BARF. Αυτές τις μέρες με επισκέφτηκε μια πολύ καλή μου φίλη που έμεινε σπίτι μια βδομάδα και της μπήκε ντε και καλά να εκπαιδεύσει μάλιστα το Μουφ! Το βούτηξε λοιπόν, με βούτηξε και μένα, μου έρριξε κι έναν εξάψαλμο και, παίδες, το Μουφ σταμάτησε να ζητιανεύει φαΐ! Τώρα όταν τρώμε κάθεται στο μαξιλάρι του και δεν κουνιέται μέχρι να τελειώσουμε. Μετά τον έπιασε και με τη βόλτα, με 'σουρε και μένα και συνέχισε να με ψέλνει. Η δίαιτα του Μουφ πάντως τελείωσε και έχασε αρκετά κιλά. Πόσα ακριβώς θα το μάθω την επόμενη φορά που θα περάσω από την κτηνίατρο να τον ζυγίσω.

Και όχι, τα παραπάνω δεν τα είδα στον ύπνο μου! Πάντως το Μουφ μου είπε να το αφήνω στην κουζίνα να περιμένει να γίνει το φαΐ.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πέρασα σήμερα και από την κτηνίατρο για ζύγισμα και το Μουφ έφτασε αισίως τα 60 pounds!! Άλλα 5 και τελειώσαμε! :) Το κακό είναι ότι βόλτα μπορούμε να κάνουμε μόνο πολύ νωρίς το πρωί ή πολύ αργά το βράδυ διότι η ζέστη είναι εφιαλτικότατη! Αφού αυτές τις μέρες που βγαίνω έξω με καπελαδούρα τεράστια και βαμβακερά που να καλύπτουν όλο μου το σώμα, τεράστια γυαλιά και αντιηλιακό με δείκτη προστασίας 30 για να πλύνω το εξωτερικό του σπιτιού να ποτίσω το καινούριο γκαζόν σε σημεία που χρειάζεται φύτεμα και για λεπτομερή καθαρισμό των θεμελίων του σπιτιού για την αποφυγή της μούχλας, το Μουφ το αφήνω μέσα στο σπίτι στο αρκουδίσιο και με κοιτάζει παραπονεμένα από το παράθυρο! Έχουμε 40 βαθμούς και υγρασία!!
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μπα! Δεν της πολυαρέσουν τα καλαμπόκια και προτιμάει τη Νέα Αγγλία!:p:D

Πάντως κατάφερα απόψε να φάω σπανακόρυζο με φέτα και να έχω το Μουφ να κάθεται στο μαξιλάρι του.:) Και όταν με παίρνει η φιλενάδα μου τηλέφωνο ως συνηθίζει, με βρίζει πρώτα περί Μουφ!!:p:D
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
59 pounds και κατεβαίνουμε. Άντε άλλα τέσσερα, μας μείνανε κάτω από δυο κιλά...[-o<
 


christina287

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
133
0
Κι εμείς προσπαθούμε να τον αδυνατίσουμε λίγο τον δικό μας, αλλά παρόλο που έχουμε μειώσει την τροφή σε 400γρ την ημέρα δε λέει να χάσει γραμμάριο. Το θέμα είναι ότι χρειάζεται και άσκηση παράλληλα αλλά αυτός μόνο αν δει άλλα σκυλιά τρελλαίνεται κ τρέχει, ενώ στην βόλτα τον σέρνουμε κυριολεκτικά.