Βοήθεια στην επιλογή φυλής


vlacs1999

Member
8 Ιουλίου 2011
21
0
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Είμαι νέος στο forum (έχω γράψει μόνο ένα μήνυμα) και θέλω καταρχήν να συστηθώ και κατά δεύτερον να ζητήσω τη βοήθεια σας.
Να πω τα βασικά για μένα. Μεγάλωσα μαζί με σκύλο (από 10 χρονών μέχρι 25) ένα υπέροχο θυληκό κόλευ. Η εμπειρία μου είναι μάλλον περιορισμένη, αλλά αυτή την εμπειρία, του να μεγαλώνω σα παιδί με ένα σκύλο, θέλω να τη ζήσουν και τα παιδιά μου. Σκέφτομαι σε 2-3 χρόνια να ξαναποκτήσω σκύλο και έχω αρχίσει να διαβάζω για φυλές κλπ. Αυτή η αναζήτηση με οδήγησε στο forum.
Έχω ήδη ξεχωρίσει κάποιες φυλές, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας, ειδικά στο σκέλος της συμβίωσης με μικρά παιδιά. Τα κριτήρια μου στην επιλογή είναι βασικά η καλή συμβίωση με τα παιδιά και οι ικανότητες φύλαξης του χώρου και της οικογένειας (με τη σειρά που τα αναφέρω). Θα αναφέρω τις φυλές που έχω εγώ ξεχωρίσει αλλά αν κάποιος φίλος έχει κάποια άλλη πρόταση θα χαρώ πολύ να την ακούσω.
α) Γερμανικός Ποιμενικός
β) Μπόξερ (φοβάμαι την ευαισθησία της υγείας τους γιατί ο σκύλος θα είναι και σε αυλή)
γ) Ντομπερμαν (κάπου διάβασα στο forum ότι δεν είναι καλή επιλογή για συμβίωση με μικρά παιδιά)
Επίσης από το internet έχω διαβάσει και έχω δει φωτογραφίες για τα cane corso τα οποία μου φαίνονται από τα πιο όμορφα σκυλιά (τη φυλή δεν την ήξερα καν ομολογώ) αλλά κυρίως λόγω όγκου φοβάμαι τη συμβίωση με μικρά παιδιά.
Οι συνθήκες διαβίωσης του σκύλου θα είναι καλές πιστεύω. Θα έχει αυλή θα βγαίνει βόλτες και θα είναι σε ένα σπίτι όπου δε θα μένει μόνος του πολλές ώρες μέσα στην ημέρα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια και τις πληροφορίες.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Αφού θα είναι σε σπίτι και θα πηγαίνει τις βόλτες του ποιός ο λόγος να αναφέρεις την αυλή εκτός κι αν δεν πρόκειται να μένει μέσα
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
κατα την γνωμη μου.. συνεχισε να διαβαζεις .. σαν να κανεις διατριβη στις φυλες που σε ενδιαφερουν.. και γινε στενος κορσες σε εκτροφεις.. να περασεις απο την θεωρεια στην πραξη.. εχε και στο νου σου την οικονομικη κριση.. ζυγισε καλα οτι ακουσεις απο τον καθενα!

και το σημαντικοτερο ειναι . .εισαι προετοιμασμενος να γινεις υπευθυνος ιδιοκτητης σκυλου- νεο μελος στην οικογενεα δλδ? και σκυλου με απαιτησεις εκπαιδευσης?
ασε το κολευ στην ακρη.. ειναι τελειως αλλο σκυλι απο αυτα που κοιτας τωρα... ;)
 


vlacs1999

Member
8 Ιουλίου 2011
21
0
Αφού θα είναι σε σπίτι και θα πηγαίνει τις βόλτες του ποιός ο λόγος να αναφέρεις την αυλή εκτός κι αν δεν πρόκειται να μένει μέσα
Στο σπίτι θα μπαίνει είμαστε σε ισόγειο διαμέρισμα, αλλά το βράδυ ή όταν λείπουμε π.χ. θα είναι έξω όταν μεγαλώσει. Την αυλή την αναφέρω γιατί για τα μπόξερ από ότι έχω διαβάσει (και εδώ στο forum) ίσως αποτελεί πρόβλημα.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Καλως ηρθες. Θα σου προτεινα θηλυκο μποξερ εφοσον σε ενδιαφερει τοσο η συμβιωση με τα μικρα παιδια. Δεν νομιζω οτι αν ο σκυλος ειναι καθαροαιμος και απο σωστο εκτροφειο οτι θα εχεις καποια ιδιαιτερα προβληματα υγειας.
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Kαλως ηρθες. :)
Το βραδυ καλυτερα να κοιμαται μεσα μαζι σας.... το πιο ευκολο πραγμα ειναι να εξοντωσει καποιος σκυλο σε αυλη.
 


vlacs1999

Member
8 Ιουλίου 2011
21
0
κατα την γνωμη μου.. συνεχισε να διαβαζεις .. σαν να κανεις διατριβη στις φυλες που σε ενδιαφερουν.. και γινε στενος κορσες σε εκτροφεις.. να περασεις απο την θεωρεια στην πραξη.. εχε και στο νου σου την οικονομικη κριση.. ζυγισε καλα οτι ακουσεις απο τον καθενα!

και το σημαντικοτερο ειναι . .εισαι προετοιμασμενος να γινεις υπευθυνος ιδιοκτητης σκυλου- νεο μελος στην οικογενεα δλδ? και σκυλου με απαιτησεις εκπαιδευσης?
ασε το κολευ στην ακρη.. ειναι τελειως αλλο σκυλι απο αυτα που κοιτας τωρα... ;)
Ακριβώς γι αυτούς τους λόγους που λές έχω αρχίσει το διάβασμα από τώρα. Ξέρω τι σημαίνει να έχεις σκύλο και τι δέσμευση είναι, ποιές υποχρεώσεις συνεπάγεται κλπ. Όσο για την εκπαίδευση που αναφέρεις, το ξέρω ότι κάθε φυλή έχει τις ιδιαιτερότητες της και ίσως να συμβουλευτώ και εκπαιδευτή όταν έρθει η ώρα, για τα βασικά. Δεν έχω απαιτήσεις ειδικής εκπαίδευσης (για φύλαξη). Τα μπόξερ τα ξέρω κάπως καλύτερα γιατί είχε ένας συγγενής που έμενε δίπλα μας και είχα επαφή συχνή. Θα ήταν η πρώτη μου επιλογή αλλά έχω τρομάξει λίγο με τα θέματα υγείας της φυλής. Αυτό που είχε ο συγγενής ήταν από εκτροφέα με πατέρα πρωταθλητή κλπ και γενικά δεν είχε προβλήματα.΄
Φίλε ice έγραφα την ώρα που απάντησες.... όπως βλέπεις συμφωνώ με αυτό που λες.
Για το μέσα - έξω το βράδυ είναι υπό συζήτηση. Πάντως η αυλή είναι κατά κάποιο τρόπο "εσωτερική" δεν έχει πρόσβαση ο κάθε περαστικός, εκεί κινδυνεύει μόνο από τους γείτονες που έχουν δικά τους σκυλιά όποτε δεν ανησυχώ ιδιαίτερα Αμαλία.
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αφού θα είναι σε σπίτι και θα πηγαίνει τις βόλτες του ποιός ο λόγος να αναφέρεις την αυλή εκτός κι αν δεν πρόκειται να μένει μέσα
Φίλε μου, Grifos,

Μεταξύ μας, δεν είναι και τόσο ...αρνητικό γεγονός η ύπαρξη αυλής!!!:cool:
Και, όσο μεγαλύτερη, τόσο καλύτερα...:)

Στο σπίτι θα μπαίνει είμαστε σε ισόγειο διαμέρισμα, αλλά το βράδυ ή όταν λείπουμε π.χ. θα είναι έξω όταν μεγαλώσει. Την αυλή την αναφέρω γιατί για τα μπόξερ από ότι έχω διαβάσει (και εδώ στο forum) ίσως αποτελεί πρόβλημα.
Φίλε vlacs1999,

Οπως βλέπεις, προσπάθησα να σε "υπερασπιστώ", αλλά δεν με βοηθάς ιδιαίτερα!!!:D
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Η αυλή/κήπος όχι απλά δεν είναι μειονέκτημα αλλά για την ανάπτυξη ενός υγιούς σκύλου είναι μεγάλο συν. Βλέπω τον σκύλο μου πόσο λαχταράει να τρέξει στο χώμα, να μυρίσει το γρασίδι, να φάει γατολιχουδιές (...) , και γενικά να βρίσκεται στη φύση...για εμάς που ζούμε σε διαμέρισμα έστω ο κοινόχρηστος κήπος είναι κάτι γιατί επιπλέον από τις βόλτες μπορεί να χρησιμοποιηθεί για παιχνίδι με μπαλάκι και τρέξιμο. Αν εμένα π.χ. με την μικρή μου εμπειρία από λαμπ (5 μήνες μόνο ) με ρωτούσε κάποιος θα του έλεγα φίλε ζει σε διαμέρισμα αλλά ο κήπος είναι μεγάλο must για σκυλιά σαν αυτά.
Όχι όμως για να ζει εκεί. για να παίζει κάποια ώρα με την αγέλη του, να παίρνει και κανέναν μεσημεριανό υπνάκο στη δροσιά αν γουστάρει, αλλά για το βράδυ ο ύπνος μέσα στο σπίτι με την υπόλοιπη οικογένεια πρέπει να είναι αδιαπραγμάτευτος.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
θεωρω κι εγω την αυλη / κηπο ως συνεχεια του σπιτιου μας...σαν αλλο ενα δωματιο δηλ. αλλα ανοιχτο απ'ολες τις πλευρες...
απλα χρειαζεται προσοχη με τα ζουζουνια το καλοκαιρι....οσο για τις ωρες που θα ειναι μονος του....δεν θα πρεπει να ειναι παρα πολλες ειτε ειναι μεσα, ειτε εξω...
Θηλυκο μποξερ θα ελεγα κι εγω...ειχα 12 χρονια...ο γιος μου μεγαλωσε πανω στη "πλατη του"...
ενας απο τα καλυτερα μου σκυλια....
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Συμφωνω. Μεγαλη υποθεση να υπάρχει μια ανοιχτωσιά να εκτονωνεται ο σκυλος...
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Φίλε μου, Grifos,

Μεταξύ μας, δεν είναι και τόσο ...αρνητικό γεγονός η ύπαρξη αυλής!!!:cool:
Και, όσο μεγαλύτερη, τόσο καλύτερα...:)
Απ' όταν πρωτοέπιασα α4 στα χέρια μου συνειδητοποίησα πως είναι μια ευχάριστη ενασχόληση από καιρό σε καιρό να πηγαίνω στο σκοπευτήριο. Η 92fs για παράδειγμα είναι ένα αντικείμενο που μπορεί να απολαύσεις ώρες διασκέδασης ειδικά όταν προσπαθείς να μάθεις στην κοπέλα σου τη σωστή στάση σώματος. Μπορεί όμως να γίνει και εφιαλτικό, καταστροφικό, ιερόσυλο, ανούσιο, φριχτό σε ακατάλληλα μυαλά και χέρια.
 


vlacs1999

Member
8 Ιουλίου 2011
21
0
Φίλοι μου να διευκρινήσω κάτι στο θέμα της αυλής γιατί μάλλον δεν ήμουν σαφής. Πιστεύω (αν κάνω λάθος διορθώστε με) ότι κάποιες ώρες που αναγκαστηκά θα λείπουμε από το σπίτι (πχ λόγω εργασίας), θα είναι για το σκύλο πιο ευχάριστο να μένει στην αυλή παρά μέσα στο σπίτι (η αυλή είναι μεγάλη με χώμα φυτά κλπ δεν είναι βεράντα με πλάκες). Επειδή, όπως έγραψα, έχω διαβάσει ότι τα μπόξερ δεν αντέχουν στο κρύο και είναι ευαίσθητα, γι αυτό το αναφέρω. Αν πάλι μου πείτε ότι το μπόξερ δε πρέπει να μένει έξω καθόλου και καταλήξω σε αυτή τη φυλή θα μένει μέσα, απλά ρώτησα και το έθεσα σαν παράμετρο για να ακούσω τις απόψεις σας.
 


tasos025

Well-Known Member
12 Απριλίου 2011
80
0
Ασε τα μπόξερ και κοίτα κάτι με όχι τόσα πολλά θέματα (γερμανικό). Με μια θυληκιά γερμανικιά θα είσαι κομπλέ απο όλες τις απόψεις.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
θα είναι για το σκύλο πιο ευχάριστο να μένει στην αυλή παρά μέσα στο σπίτι (η αυλή είναι μεγάλη με χώμα φυτά κλπ

Ο σκυλος θα ειναι ευχαριστημενος οταν ειναι κοντα σου/σας παρα στην αυλη μονος του...
 


vlacs1999

Member
8 Ιουλίου 2011
21
0
θα είναι για το σκύλο πιο ευχάριστο να μένει στην αυλή παρά μέσα στο σπίτι (η αυλή είναι μεγάλη με χώμα φυτά κλπ

Ο σκυλος θα ειναι ευχαριστημενος οταν ειναι κοντα σου/σας παρα στην αυλη μονος του...
Αναφέρομαι στις ώρες που ούτως ή άλλως θα λείπουμε από το σπίτι. Νομίζω ότι το ξεκαθάρισα αυτό στο προηγούμενο μήνυμα μου.
 


vlacs1999

Member
8 Ιουλίου 2011
21
0
Απ' όταν πρωτοέπιασα α4 στα χέρια μου συνειδητοποίησα πως είναι μια ευχάριστη ενασχόληση από καιρό σε καιρό να πηγαίνω στο σκοπευτήριο. Η 92fs για παράδειγμα είναι ένα αντικείμενο που μπορεί να απολαύσεις ώρες διασκέδασης ειδικά όταν προσπαθείς να μάθεις στην κοπέλα σου τη σωστή στάση σώματος. Μπορεί όμως να γίνει και εφιαλτικό, καταστροφικό, ιερόσυλο, ανούσιο, φριχτό σε ακατάλληλα μυαλά και χέρια.
Σε τι αναφέρεσαι ακριβώς ;
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Σε τι αναφέρεσαι ακριβώς ;
Oτι η σωστη χρηση της αυλης, μπορει να αποδειχθει παραδεισος, αλλα και "κολαση" αν δεν την χρησιμοποιησεις σωστα...
ο Παραδεισος ειναι η ανοιχτωσια, η εκτονωση, ο φρεσκος αερας, οι εμπειριες...
και η κολαση, οι ωρες της μοναξιας, η επικινδυνη σκνιπα και καποιος πιθανον κακοβολος που μπορει να βλαψει το σκυλο...

Κρινω, οτι θα την μεταχειριστεις σωστα και προς οφελος του :)