Βarf στο κουτάβι μου


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
γεια σας και παλι

Εχω ξεκινησει να κανω αυτην την διατροφή στην μικρη μου . Σημερα εκανα τις πρωτες μου αγορες για προγραμμα εβδομαδας αγορασα πλαταρια ,αρνι με κοκκαλο , 2 γιαουρτια , 2 αβγα , μπροκολο και σπανακι (βρασμενο αλλιως δεν αποροφα το ασβεστιο) εντοσθια δεν πειρα ακομα αλλά πειρα καρδια μοσχαριου που την καθαριζω ( συνηθεια απο τους δισκους) . Βαζω λιγο λαδι σε καποιες μεριδες φαγητου ωμό ....

εφτιαξα μεριδες με βαση το 10% του βαρους της .

Ξεχασα κατι ή χρειαζομαι κατι αλλο για τις 2 πρωτες εβδομαδες ?
Εχω σε ηλεκτρονικη μορφή το raw meaty bones του Tom Lonsdale για εχουμε και το θεωρητικο

παντως απο τις πρωτες μερες κανει σαν τρελή με το φαγητο αυτο και δεν εχουμε και διαρροιες
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Έχω μια απορία, αν το κουτάβι ζυγίζει 10 κιλά πρέπει να τρώει 1 κιλό ωμό φαγητό την ημέρα;
 






BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αγαπητέ Christosp, απο ότι διάβασα είσαι μελετημένος.
Λάδι χρησιμοποιώ πάνω στο πολτό των λαχανικών. Δεν υπάρχει λόγος να το βάζεις πάνω στο κρέας, καλό είναι να βάζεις με τα λαχανικά ώστε να μη "στεγνώνει" το στομάχι. Καλή επιλογή στο αρνί κόκκαλο μιας και είναι μαλακό για το κουτάβι. Όσο είναι μικρή δώσε καρδιά (αφου έχεις δίσκους ξέρεις γιατί), αν δεις βέβαια μαλακά κόπρανα κόβεις λίγο.
Ότι βοήθεια θέλεις εδώ ήμαστε.

ps. Μαζί με την καρδιά δίνε και σπανάκι στους Δίσκους... ;)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το λαδι το βαζουμε στα λαχανικα- οχι για να μην "στεγνωσει το στομαχι", αλλα για να μπορεσει να αξιοποιησει ο σκυλος και της λιποδιαλύτες βιταμηνες.
 


Diablo

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2011
459
0
Συρος Κυκλαδες
ωραίοι η δίσκοι ειδικά ο red tirquaz.
εγώ σήμερα έδωσα κοτόπουλο με ρύζι k λαχανικά.στέκι που θέλω να ταΐζω ξηρά και μια φορα την βδομάδα ωμο?η είναι λάθος?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τα cd είναι καλύτερα!!!!!!!!!!

ξηρά και ωμό δίνω κι εγώ
μαζί να μην τα δώσεις όμως-γιατί χωνευονται πολύ αλλιώς
εγώ δίνω ωμό κυρίως και όταν δεν προλαβαίνω ξηρά και όταν έχω κατάλληλο φαγητό και περισσέψει δίνω "αποφάγια"
δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα,τουναντίον μιά χαρά πάμε
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2009.cgi?&op=showcase&category=1&vol=-1&id=150
το λινκ απο τους δισκους μου :) Δεν ξερω αν ασχολησαι πολύ με τα ενυδρεια και με τουε δίσκους αν ναι θα σε ειχα δει σε όλα τα σεμιναρια που εχουν γινει σιγουρα παντως

λαχανικά τωρα που ειναι αρχη δεν δινω πολλά δεν ξερω αν κανω καλα ...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ δίνω ξηρά στο κουτάβι μου. Μπορώ να δίνω και μοσχαρίσιο κιμά κάποιες φορές; Και δεν ξέρω αν κάνω ακυρη ερώτηση αλλά η αντιστοιχία πια είναι ; Δηλαδή αν δώσω 300 γρμ κιμά μια μέρα πόση ξηρά τροφή πρέπει να αφαιρέσω;
 


Diablo

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2011
459
0
Συρος Κυκλαδες
και εγώ αυτό θα κάνω μόλις τον έφερα σπίτι έφαγε ξηρά,τα κακάκια ωμος ήταν ζουμί τώρα 2 μέρες τρώει κοτόπουλο και μόλις γυρίσαμε από την βόλτα και είναι σχηματισμένα k πολύ λίγο μαλακα,ωμο θέλω να δίνο και μερικές φορες ξηρά,αλλα,μήπως κάθε φορα που θα τρώει ξηρά τροφή τον πηγαίνει "σερπατινα"?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν ξερω αν ασχολησαι πολύ με τα ενυδρεια και με τουε δίσκους αν ναι θα σε ειχα δει σε όλα τα σεμιναρια που εχουν γινει σιγουρα παντως
Πολύ ωραία τα άγρια σου!
Με τα ενυδρεία άσχολούμαι (έχω 3), Δίσκους έχω εκτροφείς όμως.
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Εγώ δίνω ξηρά στο κουτάβι μου. Μπορώ να δίνω και μοσχαρίσιο κιμά κάποιες φορές; Και δεν ξέρω αν κάνω ακυρη ερώτηση αλλά η αντιστοιχία πια είναι ; Δηλαδή αν δώσω 300 γρμ κιμά μια μέρα πόση ξηρά τροφή πρέπει να αφαιρέσω;
Καλύτερα να δίνεις μία μέρα μόνο ωμά. Όταν αρχίζω barf σε κουτάβια (4-5 εβδομάδων) δίνω και πράσινο πατσά που έχει τα απαραίτητα ένζυμα για την σωστή πέψη.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Eυχαριστώ Alexia, ναι έχεις δίκιο είναι και ευκολότερο να το υπολογίσω με αυτό το τρόπο. Πράσινο πατσά ε; Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει .. :) 'Εχω πολλά να μελετήσω αν θέλω να αρχίσω σταδιακά αυτή τη διατροφή στο κουτάβι μου.
 




Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Δλδ εγω που του δινω 50γρ το πρωι ξηρα κ 130γρ το βραδυ αν θελω μια μερα να του δωσω ωμα ποια θα ειναι η αναλογια το πρωι ποια το βραδυ κ ποτε θα δωσω λαχανικα ?
 






Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δλδ εγω που του δινω 50γρ το πρωι ξηρα κ 130γρ το βραδυ αν θελω μια μερα να του δωσω ωμα ποια θα ειναι η αναλογια το πρωι ποια το βραδυ κ ποτε θα δωσω λαχανικα ?
Για μια ημέρα την εβδομάδα δεν είναι απαραίτητα τα λαχανικά, η ποσότητα είναι αναλόγως την ηλικία και το σκύλο