Βarf στο κουτάβι μου


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Ωραια ειμαστε πρωτον πολυ ομορφοι δεν ξερω αν μετραει κ μου δωσετε παραπανω εμενα ρλρλρλρλ :D
Δευτερον ειμαστε 13κ κ 15μηνων!! Τριτον πες μου λιγο σαν εκεινη ημερα να ειναι που θα δωσω κ λαχανικα πως πρεπει νατο υπολογησω;
 


Diablo

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2011
459
0
Συρος Κυκλαδες
1. Κρέας

2. Κόκαλα

3. Εντόσθια

4. Λαχανικά & φρούτα (στη φύση ο σκύλος θα έτρωγε τα φρούτα και τα λαχανικά τρώγοντας το στομάχι του θηράματος του, δηλ επεξεργασμένα. Προκειμένου να το μιμηθούμε αυτό, και μια και το πεπτικό σύστημα των σαρκοφάγων δεν έχει τη δυνατότητα να διασπάσει τη κυτταρίνη όπως αυτό των χορτοφάγων, τα φρούτα και τα λαχανικά πρέπει να πολτοποιούνται.)

5. Αβγά

6. Ψάρια
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ωραια ειμαστε πρωτον πολυ ομορφοι δεν ξερω αν μετραει κ μου δωσετε παραπανω εμενα ρλρλρλρλ :D
Δευτερον ειμαστε 13κ κ 15μηνων!! Τριτον πες μου λιγο σαν εκεινη ημερα να ειναι που θα δωσω κ λαχανικα πως πρεπει νατο υπολογησω;
Όταν έρθει η μέρα, και επειδί είστε πολύ όμορφα λεβεντόπαιδα (ειδικά το σουπερ αρσενικό Cisse :D) ξεκινάς με 250-270γρ κρέας-κόκκαλα και 100-120γρ λαχανικά/φρούτα/ρύζι κτλ. Αναλόγως το βάρος του υπολογίζεις αν πρέπει να κόψεις ή να δώσεις. Αν θες τώρα να ταίσεις ξηρά και ωμά δεν ξέρω πως πάνε οι αναλογίες. Λογικά τα λαχανικά/υδατάνθρακες μειώνονται.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ξηρά και ωμά πάντως οχι μαζί γιατί έχουν πολύ διαφορετική χώνεψη
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
10 μερες με barf ...

Πλεονεκτημα ένα τα κακά του σκυλου πολύ λιγοτερα και σχεδόν άοσμα ενώ με τις ξηρες η βρωμα ηταν τρομερη και επειδή η αυλη είναι κλειστή γυρω γυρω η βρώμα σίγουρα ενοχλουσε και τους γειτονες τώρα τέλος .....
Το κόστος είναι το ίδιο με μια καλή ξηρά τροφή και δεν αγοραζω από την Βαζρβακειο Φτιαχνω εβδομαδιαιο προγραμμα

Εχουμε ενα μικρό θεμα με τα φρούτα και τα λαχανικά δεν τα τρωει ευκολα αλλά που θα παει
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τα φρούτα και τα λαχανικά ούτε εμείς-αλλά τα ανακατευω με άλλα και την παλευει-
να βάζεις και λίγο σκορδάκι μαζί
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Τοτε κοκονι πως θα κανω τη μεταβαση απο ξηρα σε ωμα;

Ξερει κανεις αν θελω καποιες μερες να δινω ωμα πως πρεπει να υπολογισω τα γευματα; Τωρα δινω 50γρ το πρωι κ 120-140γρ το βραδυ ξηρα τροφη!εκτος απο κρεας χρειζετε να δινω κ αλλα οπως λαχαν/φρουτα/αυγα/; Οχι γενικα επειδη θα δινω κ ξηρα γι αυτο ρωταω!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
απλά να μην δίνεις ταυτόχρονα στο ίδιο γευμα και τα δύο είδη αυτό εννοούσα

η μετάβαση θα γίνει σταδιακά
και στην αρχή δώσε κάτι απλό και ελαφρύ
κιμά σκέτο νομίζω
ή στήθος κοτόπουλο σκέτο

με τα γαλλικά συντρέχουν και διάφοροι άλλοι παράγοντες που μου διαφευγουν και έχουμε δύο μέλη με μεγάλη εμπειρία να σε κατατοπίσουν κατάλληλα περι barf
κι εγώ αυτές συμβουλευομαι :)
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ψωμί όχι
δεν μπορεί να το μεταβολίσει ο σκύλος
;)
:lol: